General Mobile 4G (Android One) İncelemesi

General Mobile 4G…  Google’ın Nexus birimi aksine daha düşük bütçeli telefonlar geliştirilmesi için çalışan Android One’ın ülkemizdeki ilk işbirliği General Mobile markasıyla gerçekleşti ve ortaya General Mobile 4G çıktı. Ürün 12 Mayıs’ta tanıtılıp, hemen 3 gün sonra, 15 Mayıs’ta piyasaya sürüldü. Tanıtımı ilgi gördü ve bir kaç gün teknoloji çevrelerinin en çok konuştuğu yeni ürün oldu. Peki rakipleri için tehdit oluşturmaya başlayan ve tanıtımıyla orta segmenti heyecanlandıran General Mobile 4G(Android One) nasıl bir telefon?

Makale öncesinde ürünün teknik özelliklerini incelemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

General Mobile 4G(Android One) Teknik Özellikleri

TASARIM
General Mobile’ın yeni ürünü tasarımıyla bir çok açıdan farklı telefonların toplamı gibi. Arka bölüm Note 3 serisini andıran cinsten deri görünümü verilmiş sert bir plastik. Alt bölüm iPhone modelleri ve Galaxy S6 serisini andırıyor. Kasanın orta bölümü ise 2 parlak şeritle Sony Ericsson C902’yi anımsatıyor. Hatta bir nebze de Lg G2.

Telefonun ön bölümünde herhangi bir fiziksel tuş yok. Güç ve ses tuşları telefonun sağ tarafında. Şarj girişi alt bölümün tam ortasında. Hoparlör şarj girişinin sağında, mikrofon ise solunda. Üst bölümde kulaklık giriş ve ikinci mikrofon yer alıyor. General Mobile 4G 135 gram ağırlığında. Arka kapağı çıkarılabiliyor ve batarya kullanıcı tarafından değiştirilebiliyor. Yeni ürün çift hatlı değil, sim kart boyutu Micro. Telefonun orta parlak bölümü metal değil. Sadece bu görüntü verilmesi için özel bir boyayla parlatılmış. Arka bölümde yukarıdan aşağı doğru kamera, flaş, General Mobile logosu ve Android One logosu yer alıyor.

Boyutları itibariyle 5 inçlik bir telefona göre biraz büyük. Telefonda fiziksel tuş bulunmamasına rağmen hem markanın en popüler ürünü Discovery’den hem de piyasanın en meşhur 5 inç telefonlarından Galaxy S4’ten daha büyük.

General Mobile 4G tasarımıyla ilgi çekici bir telefon değil. Ancak “Bu ne kadar çirkin bir telefon!” demek de mümkün değil! İdeal bir orta segment tasarımı.

General Mobile 4G’nin ‘çift hatlı versiyonu’nun teknik özelliklerini görmek için lütfen buraya tıklayın.

YAZILIM VE DONANIM
Ülkemizdeki ilk Android One ürünü hemen hemen tamamı güncel yazılım ve donanım bileşenleriyle geliyor. 4 çekirdekli, 64-bit, 1,2 GHz Qualcomm Snapdragon 401 işlemci, 2 Gb DDR3 Ram bu donanımların başında geliyor. Belki görüntü birimi olan Adreno 306 bunlardan sayılmayabilir. Fakat o da bu seviyede kullanılabilecek ideal ekran işlemcilerinden biri. Yine 5 inç HD LCD ekranı koruyan Corning Gorilla Glass 4 koruması için de aynı yorum yapılabilir. Ön tarafta kullanılan 5, arka bölümde 13 Megapiksellik kameralar da şu sıra akıllı telefonların vazgeçilmez ikilisi. Dahili hafıza 16 gb ve hafıza kartı desteği de sunuyor.

Telefon donanımları orta segment için gayet ideal toplanmış ki bunu da telefonun kararlı çalışması, aşırı ısınma yapmaması, arka plan uygulamalarına geri dönüşlerde sıkıntı yaşamaması, donma, kasılmaları çok nadiren yapması ve bu donmalar sonrası kendini çabuk toplaması bunun en büyük göstergelerinden. Donanım kısmında General Mobile 4G bu seviye için bizden tam not alıyor.


Yazılım tarafında ise ülkemiz için bir ilk görüyoruz; Android 5.1.1 Lollipop işletim sistemini kullanan ilk akıllı telefon. Üstelik bu işletim sistemi de 64-bit ve yalın! Ancak bu noktada bir çok sıkıntı olduğunu belirtelim! Zannedersek ürün yeteri kadar test edilmemiş! Bu da telefonda madde madde sıralayabileceğimiz bir çok sorunu beraberinde getirmiş!general-mobile-4g-android-one-detayli-incelemesi-3– Oyunlardan çıkış yaptığınızda, oyun introsu arka planda çalmaya devam ediyor.

– Uygulama ikonları üzerinde uyarıcı işaretler belirmiyor.

Youtube’da 401 ve 505 hataları alınıyor.


– İlk haftasında GM Asistan, Youtube ve Kamera hataları aldık!

Yine işletim sisteminde bir çok eksiğin olduğunu da söylemekte yarar var.

– Pil yüzdesini görebilmek için yukarıdaki akıllı bildirim ekranı kısayolları görene kadar aşağı çekmek gerekiyor.

– Telefonda sadece ‘Kapat’ seçeneği var ve ‘Yeniden Başlat’, ‘Uçak Modu’ gibi seçeneklere güç tuşuna uzun basarak ulaşamıyorsunuz.

– Otomatik ekran parlaklığı seçeneğine ulaşmak için bir kısayol yok. İlgili seçenek için ‘Ekran ayarları’ bölümünü bulmalısınız.

– Ekran arka planı beyaz ve renk değiştirilemiyor.

– Dosya yöneticisi menü üzerinden ikon olarak yer almıyor, ilgili bölüme GM Asistan uygulaması üzerinden ulaşılabiliyor.

– Arka planda çalışan uygulamaların tümünü kapatamıyorsunuz, tek tek kapatma yapmak zorundasınız.

– Telefon hafıza kartını sadece multimedya özellikleri için kullanıyor ve uygulamaları hafıza kartından yönetilmesine imkan tanımıyor.

Bunlar bizim 10 günlük kullanım sonrası alabildiğimiz notlar. Android One OTG desteği de sunmuyor ve çok yavaş açılarak, fabrika ayarlarına dönüş için de çok zaman harcıyor.

General Mobile 4G’nin kararlı çalışıyor olması en büyük avantajı. Ancak bu yeni işletim sisteminde bu kadar çok eksik ve hatanın olması da bir o kadar kötü! Ayrıca Google desteğini arkasına almış bir telefonun Youtube hatası vermesi de biraz düşündürücü! Google’ın 2 yıl boyunca güncelleme sözü verdiği telefon içni çok yakın zamanda bir yazılım güncelleme yayınlayıp, bu eksikleri gidermesi gerekiyor.general-mobile-4g-android-one-detayli-incelemesi-2KAMERA, GÖRÜNTÜLEME, OYUN DENEYİMİ, SES VE MÜZİK
Multimedya bölümünde telefonun temel özellikler olarak yeterli, işlev açısından ise yetersiz olduğunu görüyoruz. Bu bölümün tamamıyla ilgili performans videolarını Youtube kanalımız da bulabilirsiniz.

Telefonun ekran, görüntü birimi(GPU) ve kamera gibi parçaların teknik detaylarına yukarıda değinmiştik. Telefonun ekranı 720p çözünürlükte ki çok net ve parlak görüntüler vermese de şarj tasarrufu açısından kabul edilebilir. Dokunmatik ise biraz daha iyi olabilirdi. Dokunmatik General Mobile Discovery kadar iyi değil! Güncel donanımlarıyla bu seviye için hem ideal bir oyun deneyimi hem de ideal bir görüntüleme sunduğunu belirtelim. Ayrıca telefonun ahizesinden alınan ses de net ve temiz. Hoparlör de yeteri kadar iyi bir ses verebiliyor. Fakat kamera bölümü ve kulaklık girişi için aynı yorumları yapamayacağız. Telefonun arka kamera gündüz video ve fotoğraf çekimlerinde iyi. Ama gece çekimlerinde hayal kırıklığı! Ön kamerada da 5 megapiksel canlılığını göremeyeceğinizi belirtelim. Gündüz çekimlerinde kısmen iyi olsa da gece çekimlerinde o da hayal kırıklığı! Yani ön kameradan bir iPhone 4 kamerası performansı beklemeyin! Tüm bunlara karşın telefonun ana kamera uygulamasına entegre olan, arka planın flu yapılmasına olanak sağlayan ‘Lens Bulanıklığı’ özelliği ve oldukça pratik bir panorama deneyimi sunan ‘Panaroma’ özelliği bizi oldukça etkiledi.

General Mobile 4G’nin kutusundan çıkan kulaklığı çok iyi ses verebiliyor. Ancak kutusundan çıktığı telefona değil! Bir çok telefon çok iyi sesler veren bu kulaklık, General Mobile 4G’de sesi ancak belli bir seviyeye kadar veriyor ki bu sesin biraz daha kötüsü için boğuk demek zorunda kalırdık! Telefonun başka kulaklıklarla uyumu da şüpheli. Pionerr HDJ-1000 modeli de dahil olmak üzere yaklaşık 10 farklı kulaklıkla yaptığımız denemeler sonucunda, tüm kulaklıklar arasında en iyisinin kendi kulaklığı olduğunu gördük. Ama sadece 1 kulaklığı görmedi.

General Mobile 4G (Android One) Kamera Performansı

General Mobile 4G (Android One) Ses ve Müzik Performansı

General Mobile 4G (Android One) Oyun Performansı

İNTERNET DENEYİMİ
General Mobile’ın son ürünü 2G, 3G ve 4G desteği sunuyor. Model isminden de bunu anlamak mümkün. Model isminden telefonun süper bir internet deneyimi sunduğunu düşünmeyin. 3G sadece 2 bantla(900 ve 2100 mHz) görülebiliyor. Bu da internetinizin her zaman hızlı olmayacağı anlamına geliyor. Mobil veri üzerinden bunu en net anlayabileceğiniz nokta ise navigasyon. Öyle sanıyoruz ki bunun sebebi General Mobile 4G’nin hem 3G’yi 2 bantla desteklemesi hem de GPS’e yardımcı unsurların yeteri kadar performans gösterememesi. Navigasyon da uygulama sürekli geri de kalıyor. Bu da yönlendirmelerin geç yapılması anlamına geliyor. Zaten ilk anda konum bulmakta zorlanan telefon, kullanıcısını doğru yönlendiremiyor.

Wi-Fi kısmında ise telefonun a ve ac desteği sunmadığını görüyoruz. Bu da 5 GHz’lik bağlantıları göremeyeceğiniz, 2.4 GHz’lik bağlantılarla yetineceğiniz anlamına geliyor. Wi-Fi Direct ve Wi-Fi Hotspot özelliği olan kablosuz bölümü bizce bu seviye için yeterli.

Ülkemizde 4G teknolojisinin kullanılıp kullanılmayacağı da muammayken yukarıda da belirttiğimiz eksikler sebebiyle bizce ürün model ismini haketmiyor. Farklı bir model adı düşünülebilir ya da direk General Mobile Android One olarak piyasaya sürülebilirdi.

general-mobile-4g-android-one-detayli-incelemesi-

General Mobile 4G (Android One) İnternet Performansı

ŞARJ PERFORMANSI VE KUTU İÇERİĞİ
Ürünün güncel donanımlarıyla birlikte en tatmin edici noktası şarj performansı. Arka planda çalışan uygulamaları sonlandırma yapmadan yoğun kullanılan telefon, 2500 mAh gücündeki bataryasıyla tam 1 günü çıkarabiliyor. Kullanım alışkanlıklarına göre bu süre rahatlıkla uzatılabilir. Telefonda tek bir pil tasarrufu modu olduğunu da belirtelim. Ultra güç tasarrufu modu yok.

General Mobile 4G’nin kutu içeriğinde standartın dışında, daha önceki General Mobile modellerinde olduğu gibi ekran koruma jelatini de çıkıyor.

General Mobile 4G (Android One) Kutu İçeriği

FİYAT/PERFORMANS ve SONUÇ
General Mobile’ın yeni ürünü ilk duyurulduğunda bizi heyecanlandırmıştı ve bu sebeple ürün çıkar çıkmaz edindik. Ancak işletim sisteminde yukarıda belirttiğimiz hata ve eksiklerle karşılaşmamız sebebiyle günden güne araya soğukluk girdi. Umuyoruz ki Google yakın zamanda telefona bir güncelleme yayınlar ve bu kusuları giderir. 699 lira satış etiketi şimdiden rakiplerin canını sıkmaya başladı. Ancak sadece fiyat yeterli değil. Bu kadar güncel bir telefon çok daha kusursuz bir hale getirilebilir.

Canımızı sıkan eksi noktalarına rağmen güncel bir çok detay sebebiyle, ürünün kullanıcısına 4-5 yıl kadar rahatlıkla hizmet edeceğini tahmin ediyoruz. Markanın yerli girişim olması da hafife alınmaması gereken bir detay. İnceleme videomuzda da belirttiğimiz gibi teknik servis olarak markanın yanında Telpa yer alıyor ki ülkemizin bu alandaki en köklü firmalarından. Bugüne kadar yaşanan sıkıntılar her geçen gün daha aza indiriliyor. General Mobile ve Telpa ikilisine güvenilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

General Mobile 4G kullanıcısına uzun süre hizmet edebilecek bir telefon. Multimedya kısmında yetersiz olabilir. Fiyatı itibariyle sunulabileceklerin çok üst düzey olamayacağı göz önüne alınırsa ideal bir akıllı telefon olduğu söylenebilir.

Author: Tayfun Sağır

81 thoughts on “General Mobile 4G (Android One) İncelemesi

 1. Uygulama kısayollarım siliniyor. Telpa’da sistem yeniden yüklendi ancak bu sorun hala devam ediyor. Neden olabilir?

   1. Hayır, mesela sosyal medya ve epostalarımı bir klasörde topluyorum masaüstünde. Oyunlar için ayrı bir klasör gibi… Mesela facebook ve messenger var bir bakmışım biri yok olmuş…

    1. Enterasan bir arıza, daha önce hiç karşılaşmadık. Telefonu fabrika ayarlarına döndürme ve yazılım yükleme işlemleri tekrarlanmalı. Çünkü bu bir anakart problemi olabilir. Yetkili servise 3 kez aynı sorunla başvurmanız durumunda, 4. kez telefonun sıfırını ya da para iadesi isteme hakkınız var. En kötü ihtimalle onu kullanırsınız.

     1. İlk olarak Telpa’da yükleme yaptılar, hala sorun devam ediyor… 3 kez aynı sorun durumunu bilmiyordum, teşekkürler…

 2. Merhabalar genel mobil 4G USB den otg nasıl etkinleştirme yapabilirsiniz yada hangi yazılım yada rom eklersek otg kullabilirsiz yardımcı olursanız sevinirim

  1. Murat merhaba. Otg yazılımsal olduğu kadar donanımsal da bir özellik. Bu yüzden uygulamayla desteği açmanız pek mümkün değil.

 3. Ufak düsmelerden sonra telefonum çekmiyor yalnızca acil aramalar diyor. Çekmesi için tekrar açıp kapatmak zorunda kalıyorum. Bu sorun nasıl düzelir acaba ?

  1. Canan Hanım merhaba. Anten zarar görmüş olabilir. Garantisi devam ediyorsa yetkili servise başvurun ve düşmelerden bahsetmeyin.

 4. Bende aynı telefonu kullanıyorum kilit ekranı veya menü fotoğrafı değişmiyor mu ?

  1. Tabi, değişebiliyor. Ayarlar> Ekran> Duvar kağıdı yörüngesini izlemelisiniz.

 5. Telefon u sessiz moda alıyorum ama kısa bi süre sonra kendiliğinden sesli moda geçiyor ses açılıyor az birşey ayarlardanda sessini kisiyorum bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Muhammed merhaba. Kendiliğinden sessiz moddan çıkması yazılımsal bir hatadır. Telefonu menü üzerinden fabrika ayarlarına döndürmeli, sonuç alamazsan da yetkili servise başvurmalısın.

   1. Hafıza kartı kullanmıyorum telefonun hafızasını kullanıyorum dediginizi yaptigimda bütün herşey silinir mi numaralarimda

  1. Furkan merhaba. Cihazda galeri ve müzik çalar gibi uygulamalar dahili olarak gelmiyor. Onların yerine Fotoğraflar ve Play Müzik uygulamaları telefona dahil edilmiş.

  1. Sol taraf hoparlör değil, mikrofondur. İki tarafında delikli tasarıma sahip olmasına aldanmayın.

 6. Abi ben bu telefonu aldım ama ses modundan hiç memnun değilim, sessize aldığımda titreşime geçiyor sessize nasıl alıcaz yardımcı olurmusunuz

 7. Telefon sessizdeyken fotoğraf çektiğinizde deklanşör sesi çıkıyor bu sesi nasıl kapatabiliriz

  1. Bu konuda bir kaç geri dönüş aldık. Telefon elimizde yok ama anladığımız kadarıyla böyle bir durum var. Telefon elimize tekrar ulaştığında kontrol edeceğiz.

  1. Bildirim çubuğunda görünmüyor. Yukarıdaki bildirim ekranını yukarıdan aşağı doğru 2 kez kaydırdığınızda görünür oluyor.

  1. Siyah ve beyaz olmak üzere kapağın 2 farklı rengi var. GSM bayilerine sipariş verip getirtebilirsiniz. Ayrıca kılıf kullanmak da diğer bir çözüm.

  1. İncelemede bu sorunun cevabı var! Yukarıdaki bildirim ekranı 2 kez aşağı kaydırılmadığı sürece göremiyorsunuz.

  1. İncelemede bu sorunun cevabı var! Yukarıdaki bildirim ekranı 2 kez aşağı kaydırılmadığı sürece göremiyorsunuz.

   1. saol ama teknosada afişi kopmuş yazı yazmıyo nası anlıcaz ayarlardan biyerden mi bakılıyo???

    1. Menü> Ayarlar> Telefon hakkında yörüngesini izleyip bakabilirsin. Ama burada Dual olup, olmadığı yazmayabilir. Eğer çift sim kartlıysa ayarlarda mutlaka sim kart yönetimiyle alakalı bir bölüm vardır. Bu şekilde de anlayabilirsin.

 8. android sistemi 5.1.1 olan bir telefona 6.0 yazılım yüklemesi yaparsak telefonda sıkıntı çıka bilirmi ?

 9. Telefona 6.0 geldi günceledim çok kasıyordu gösterdiğiniz şekilde format attım sonra en üsteki şeye tıkladım 1 gündür ekranda General Mobile yazısı yazıyor napmalıyım.

    1. formatladım onda sıkıntı yok tekrar telefonu açmaya çalışıyorum general mobile yazısı geliyo sonra bi daha gitmiyo 1 gün bekledim olmadı napa bilirim

 10. Arkadaşlar telefonu yeni aldım güncelleme yüklendikten sonra ana ekran da uygulamalar aşağı dogru oldu nasıl yana doğru cevircem. Lütfen bi cewap.

  1. Menü görünümü liste olmuş ki onu tablo olarak düzeltmelisiniz. Bu ayar ‘Ekran ayarları’ bölümünde de olabilir, direk menüde de olabilir. Menüye girer girmez 3 nokta şeklinde görünen seçenekler butonuna dokunup kontrol edin.

  1. Ayarlar’dan Veri kullanımı bölümüne girip, Mobil veri sınırını belirle seçeneğini kapalı konuma getirin.

 11. On kamera ozellikle aksam cekim yaparken ekranin ortasinda mor bir cember olusturuyor kameranin mercegi yansiyor isik acisina gore parlama yapiyor bu sorunu nasil giderebilirim??

  1. Bahsettiğiniz donanımsal bir arıza gibi. Yetkili servisle(Telpa) irtibata geçmelisiniz.

 12. Bende kullanıyorum ama güncelleme gelmesi lazım

  1. şebeke üzerinden yok, uygulama kullanarak internet üzerinden görüntülü görüşme imkanı var sadece.

   1. Olur mu bilmiyoruz? Bu cihaz Android one. Yani her çıkan Android sürümünü hızlı bir şekilde almak için tasarlanmış. Marshmallow güncellemesi geliyor Kasım ayinin ortasında.

 13. Telefonu daha bugün aldım simdilik gayet başarılı görünüyor piyasasına gore bu performans bence çok iyi tavsiye ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir