General Mobile Telefonlarını Formatlamanın Uzun Sürmesi!

General Mobile markası, özellikle Discovery serisiyle birlikte ülkemizde hatlı sayılır bir kullanıcı kitlesine ulaştı. Google işbirliğiyle ortaya çıkan 4G Android One modeli de son dönemde başarılı bir satış grafiği çizerek, markanın bilinirliğini iyice arttırdı. Özellikle fiyat/performans ürünlerine odaklanan üretici, akıllı telefonlarında işletim sistemi olarak Android’i tercih ediyor. Diğer bir çok markada olduğu gibi General Mobile cihazlarında da bir kurtarma modu mevcut. Bu mod kullanılarak kullanıcılar genellikle telefonlarını formatlıyor. Ancak şöyle bir sıkıntı var ki işlem çok uzun sürüyor!

General Mobile marka akıllı telefonların neredeyse hepsinde ilgili sorunu gözlemlemek mümkün. Diğer üreticilerin aksine, formatlama işleminin bir aşamasında telefon kullanıcıyı çok fazla bekletiyor. Ancak bu bir sorundan çok genel bir davranış. Bu yüzden sabırlı olmak ve bir sonraki aşamaya geçisi beklemek gerekiyor. Sabredemeyip bataryanın çıkarılması gibi durumlarda ise yazılımın çökme ihtimali var!

general-mobile-format-neden-cok-uzun-suruyorYani General Mobile marka akıllı telefonunuza format atarken, telefonunuz sizi bir kaç saat bekletse bile paniklemeyin! Sorun yok, klasik bir General Mobile davranışıyla karşı karşıyasınız.

Öyle ki bazı telefonlar için bekleme süresi saatleri bulabiliyor. Bazen bataryayı çıkarıp, donanımdan format işlemini tekrarlamak çözüm olsa da çoğu zaman yazılım çökmeleri yaşanıyor. Bu durumda cihazı kurtarabilmek için yazılım yüklemesi yapmak gerekiyor.

Author: Tayfun Sağır

47 thoughts on “General Mobile Telefonlarını Formatlamanın Uzun Sürmesi!

 1. telefonu f ormatladim 10 saate yakın bir süre geçti açılmıyor sarji bitti sarja taktım gene açılmıyor ne yapmaliyim

  1. İşlemi tekrarlayabilir veya telefona yazılım yüklemesi yapmayı deneyebilirsiniz.

  1. Bataryayı çıkarmasaydınız keşke. Telefon açılmazsa yazılımı çökmüş demektir ki bu durumda telefona yazılım yüklemesi yapmak gerekir.

 2. benim lg g3 marka bir telefonum vardı çokmuş telefoncu çözemedi benim yapabilecegim birşey varmı

  1. Zannetmiyoruz. LG G3 kronik olarak sorunlu bir telefon ve muhtemelen başınıza gelen bu sorunla ilgili. Yapılacak bir şey olduğunu düşünmüyoruz.

   1. Önceki yorumlarınız tekrarlı ve bu başlık dışında geldiği için silinmiştir. Lütfen ‘Cevapla’ seçeneğini kullanın.

    Eğer süre 5 saati geçerse önce ses açma ve güç tuşlarına birikte basmayı deneyin. İşe yaramazsa bataryayı çıkarın ve recovery mode üzerinden tekrar formatlama uygulaması yapın.

    1. nasıl yapılıyor benkapalıyken yapmayı denedim ama işe yaramadı telefon normalce açıldı

 3. abi telefonu yeni 2. olarak aldım telefon açılma yazısı geldikte sonra açılmıyor bu formatı uyguladım ne yapmalıyım

  1. Makalede yazdığı gibi beklemelisin. Sonrasında durumdan emin olursan yani telefonun donup takıldığını düşünüyorsan, işlemi tekrarlayabilirsin. Bataryası çıkarılamayan bir modelse de güç tuşuna 15 saniye süreyle basıp, telefonu yeniden başlamaya zorlayabilirsin.

 4. GENARAL MOBİLE DİSKOVERY FACTORY RESET BİTMEME SORUNU LÜTFEN ACİL CEVAP VEREBİLİRMİSİNİZ

  1. bu işlem biraz uzun sürebilir, lütfen işlemin bitmesini bekleyin, 30 dakikayı geçerse güç ve ses kısma tuşlarını kullnarak telefonu resetlemeye çalışın.

  1. Ali Eren merhaba. Ne kadar sürebileceği makalede yazıyor. Herhangi bir ortalaması yok. Bazen 3-4 saati bile bulabilir.

 5. Abi telefon doscovery tlfonum indirme yapmıyor rotladm ama olmadı google playi kullanamiyorm yardım.

   1. Abi yeni hesapta açtım ama ayni sorun müzik felan indirebiliyorum ama google playdan hicbir uygulama inmiyor

    1. Sıfırlamayı yeni yaptıysan Play Store’un kendini güncellemesi için biraz zamana ihtiyacı olacak. İnternete bağlı şekilde bir kaç saat kadar beklemelisin.

     1. Valla bi kaç saat değil iki haftadır olmuyor indirme yapılıyor diyor saatlerce öyle kalıyor

 6. Telefonuma 1 gün önce Root(Kök) attım daha sonra telefonumda beklenmedik sorunlar ortaya çıktı Fabrika ayarlarını geri yüklemeye çalıştım ama işe yaramadı Kurtarma modunu kullanamıyorum lütfen bana yardım edin yanıtlarınızı bekliyorum.

 7. arkadaşlar bende kurtarma modundan format aTTIM 10YADA 15 DAKKA OLDU AMA HALA AÇILMADI

  1. formatlama işlemş bazen uzun sürebilir yarım saati geçerse tekrardan formatlamayı deneyebilirsiniz.

  1. Genelde yüklenir. Çok nadiren cihaz donanımsal olarak da zarar görür ki bu gibi durumlarda sorunu çözmek zorlaşır. Ne olursa olsun yazılım çökmesine bilerek göz yumulmamalı! :)

   1. Benim telefon 4G general mobile abi ben teli rootladm ve olay oyunlar bağlantı sorunu yasiyorm nasil cozebilrm lütfen yanitlayn

      1. Ayarlardan yapacağınız fabrıka ayarı ile hard reset dediğimiz format aynı işlevi görür. Ayarlardan fabrika ayarları/yedekle sıfırla yapmanızı öneririm. Hard reset yapacaksanız da google hesabınızı kaldırıp öyle yapın. Aksi durumda hard resetten sonra telefon kilitlenebilir.

 8. Abi benim telefonumdada böyle oldu şimdi açılımı uzun sürüyor ama ben yattıktan sonra aynı şekilde ekran kapanırmı yoksa açık dururmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir