Casper Via V5 modeli için Android 5.0 Lollipop yazıım güncellemesi OTA üzerinden yayınlanmıştı. Bu konuyla ilgili makale de yazmıştık ancak OTA üzerinden yapılan güncellemelerde siyah ekranla karşılaşma sorunu meydana gelmektedir.

Güncelleme dosyasını Wi-Fi ile indirip yüklediğinizde en son telefon siyah ekranda kalıyor ve telefonu kullanamıyorsunuz. Casper markası çözüm önerisi olarak formatlamayı önermiş olsa da bu da pek işe yaramamış.

Bu makalede güncellemeyi yapıp siyah ekran hatasıyla karşılaşmış ve  siyah ekran htasıyla karşılaşacağı için henüz güncellemeyi yüklemeyen Casper Via V5 kullanıcıları için manuel yazılım yüklemesini anlatacağız. Daha doğrusu Casper’ın yazılım yüklemesiyle ilgili yönergelerinizi isiznle paylaşacağız.

Yükleme sonrası büyük ihtimalle tüm kişisel bilgi ve verileriniz silinecektir. Yedek alabiliyorsanız önemli bilgilerinizin yedeğini alın.

İhtiyacınız olan Dosyalar:

1: Casper Via V5 Android 5.0 Lollipop ve Sürücüler

Dosyayı indirip winrar veya winzip ile bir klasöre çıkarın.

1- Yazılım yükleme programını çalıştırmadan önce sürücü yükleme işlemi yapmalısınız. Bilgisayarınızda aygıt yöneticisini çalıştırın kapalı haldeki telefonu USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın ve aşağıdaki gibi eksik sürücü uyarısını görün.(MT65xx Preloader)

casper via v5 yazılım yükleme 1

2- MT65xx Preloader  sürücüsüne sağ tıklayıp sürücü yazılımını güncelleştiri seçin. Aşağıdaki arayüzle açlılacaktır «Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara» seçin.

casper via v5 yazılım yükleme 2

3– Açılan pencerede gözat tıklayın ve casper.com.tr den indirdiğiniz dosya içerisindeki «drivers preloader MT65xx» klasörünü seçin ve Tamam tıklayın.

casper via v5 yazılım yükleme 3

4- Aşağıdaki gibi drivers preloader MT65xx klasörünün seçili olduğu arayüz açılacaktır ileri tıklayın ve sürücünün yüklenmesini bekleyin.

casper via v5 yazılım yükleme 4

5- Aşağıdaki bilgi ekranını gördükten sonra yazılım yükleme programını kullanabilirsiniz. (Sürücü yüklemesinden sonra telefon ile bilgisayar bağlantısını kesin.)

casper via v5 yazılım yükleme 5

6- İndirdiğiniz  «Casper V5 Lollipop_Version c2.01» güncelleme programını çalıştırın. Aşağıdaki arayüzle karşılaşacaksınız. Sağ üst köşedeki ikondan dil seçeneğini ayarlayabilirsiniz.
Telefonunuza yüklenecek işletim sistemi, telefonunuzun dahili belleğindeki tüm verileri silecektir. Lütfen işleme başlaman önce gerekli verilerinizi yedekleyiniz.

casper via v5 yazılım yükleme 6

7- İndirme butonuna tıklayın, ardından telefonunuzu kapatın ve USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın.

casper via v5 yazılım yükleme 7

8- İndirme işlemi aşağıdaki resimde olduğu gibi başlayacaktır.

casper via v5 yazılım yükleme 8

9- Download işlemi tamamlanmıştır, telefonunuzu çekebilirsiniz.” mesajını görene kadar cihazınızın bağlantısını kesmeyiniz.

casper via v5 yazılım yükleme 9

10- Telefonunuzu açıldığında, işletim sisteminiz Android 5.0(Lollipop)’a yükseltilmiş olacak. Telefonunuzun ilk açılışı, normalden birkaç dakika daha uzun sürebilir.

58 thoughts on “Casper Via V5 Android 5.0 Lollipop Yükleme”
 1. telefonum açılmıyo arada bi ekrana casper yazısı geliyo o kadar ne yapmam gerkiyo

 2. Daha önce burada anlatıldığı şekilde KitKat sürümünü sorunsuz bir şekilde yeniden yülemiştim; ancak Lolipop sürümünü yükledikten sonra Factory Mode’da başlıyor telefon. Oradan Kapat koputunu seçip de tekrar açma tuşuna basınc açılıyor. Ama her kapatmamdan sonra factory mode’da başlıyor. Yükeleme işlemini bir kaç kere tekrarladım hiç bir şey değişmedi. Neden olduğunu bir türlü çözemedim. Casper’ın yayınladığı dosyada mı sorun var acaba. YArdımcı olursanız seviirim

   1. Donanımsal bir sorun olma ihtimali yok diye düşünüyorum çünü KitKat’ı yüklüyorum hiç bir sorun yok. Lolipop’un yüklenmesinde de hiç bir sorun yok; ta ki yükleme bitip de telefon açılınca direkt olarak factory mode’da başlıyor. Factory mode menüsünde kapatı seçip tekrar açınca açılıyor. Hep ilk açılışlar bu şekilde. Room’u casper’ın kendi sitesinden indirmiştim, başka bir yerden bulmak mümkün müdür ? (Kitkat’ın boot.img dosyasını lolipop’un rom klasörünün içindekiyle değiştirip şansımı deneyeyim demiştim ama o da işe yaramadı, telefon sürekli resetlenip casper logosu geldi)

     1. En son Kitkat yüklü ama telefon içindeki yazılım güncelleme bölümünde tebrikler en son sürümü kullanıyorsunuz yazıyor. Lolipop’u bilgisayardan yükelemeyi bu yüzden düşünmüştüm ama bu anlamsız sorun karşıma çıktı bu sefer de. Casperın sitesinden orjinalini indirip böyle bir sorunla karşılaşmak daha bir anlaşılmaz kılıyor olayı. Ve gerek burada gerek internet aramalarımda lolipop yüklemeden sonra bu tarz bir sorunla karşılaştığını yazan da olmamış

     1. Casper VIA v5 cihazı oln arkadaşlar rica ediyorum yedeği buraya koyabilirlermi backup dosyası lazım forumda illaki birinde vardır

 3. 1. bölümde kapalı olan telefonunuzu usbye takıp bilgisayara bağlayın diyosunuz 7. bölümde ise gene telefonunuzu kapayın diyorsunuz anlamadımki ilk başta kapatmayacakmıyız ??

  1. Ne deniliyorsa o! 7 bölüme kadar telefon açılmış olacak ve sonra o aşamada tekrar kapatılması gerekiyor.

 4. Şu anki sürümüm kitkat telefondan lolipop sürümüne geçilmiyor bende bilgisayardan geçmeyi denedim ancak bilgisayarda da tam herşeyi yaptım en son sürümdesiniz diyor ama en son sürümde değilim ne yapabilirim ?

 5. Bende via v5 kullanicisiyim telefonun 5.o sistemi ile ilgili güncelleme fln gelmedi bana ve telefonun bazı harfleri basmaz oldu çalışıyor ama bir sure sonra geri gidiyor bunun güncellemeyle alakası varmidir…

  1. dokunmatik sorunu genelde donanımsal bir sorundur ve dokunmatik lensin değişmesiyle çözülür, ancak yine de yazılım yükleyip deneybilirsiniz.

 6. Lollipop android sistemini sizin verdiklerinizle kendi telefonumda indirebilir miyim yoksa PC den mi yapmam gerekiyor

  1. Telefon üzerinden yapacağınız güncellemeyle değil ama yukarıda anlattığımız yazılım yuklemesiyle kurtulabilirsiniz.

 7. Lolıpop guncelmesı yaptım görüntülü arama yapamıyorum nasıl yapacağım yardımcı olurmusunuz

  1. Bu güncellemede direk görüntülü görüşme yok. Skype, Viber gibi uygulamalar kullanmalısınız.

 8. meraba, telefon kapalı haldeyken usb ile bağlıyorum ilk aygut yöneticisinde görünüyor ama sonra telefon şarja aldığı için kayboluyor ben mi yanlış yapıyorum

  1. Kardeşim benimde öyle oldu kaybolmadan hemen sağ tıklayıp güncelleme ye tiklamalisin bende öyle yaptım

 9. merhaba bende pc uızerınden yukledım hersey halloldu ama telefon acılmöıyor ekran acılıs modunda caspervia yazıyor baskada bırsey yok baya oldu ama telefon acılmıyor

   1. Tesekkur ederim telefonun açıldı güncellemesi çok beğendim sadece görüntülü konuşma haricinde

 10. Merhaba bu yöntem ile yükleme yapmaya çalışıyordum. “indiriliyor… Bağlantıyı Koparmayın” yazısı geldikten 1 saat kadar bekledi. sonrasında ise bir hata oluştu uyarısı aldım. ve telefonu açamıyorum. recovery yöntemi ile açmak istedim ancak telefon hiç bir şekilde tepki vermiyor. Kapalı durumda. Yardımcı olabilir misiniz?

   1. aynı durumda kalıyor. pili söküp takmak istedim ancak çıkartılamıyormuş. telefonu hala açamadım. şarja taktım hala bir görüntü yok.

    1. İşlem sırasında yazılım çökmüş olabilir. Bu durumda yetkili servise başvurmalısınız. Ama bataryanın bitmesini bekleyip işlemi tekrarlayabilirsiniz de.

     1. telefon iş yerindeki çırağın telefonu. Mahçup olacağım ona karşıda. şarj %100 durumdaydı. Kapalı konumda iken bitmesi 2-3 gün sürer herhalde. Casper gibi bir firmaya bu kadar zayıf recovery yapmak yakışmamış işin doğrusu. Teşekkür ederim yardımlarınız için Tayfun Bey.

       1. Maalesef tıpa tıp aynı sorun bende de oldu. Çok uzun bir süre “İndiriliyor… Bağlantıyı koparmayın.” diye beklettikten sonra hata mesajı verdi ve telefon hiç bir şeye tepki vermiyor. Telefon da benim değil işin en kötüsü.Elim kolum bağlı kaldı … Zafer bey çözebildiniz mi nasıl yaptınız ?

       2. Sorunu çözdüm. Burada paylaşayım da aynı sorunu yaşayan başka arkadaş olursa faydalı olur diye düşünüyorum. Öncelikle bende de “Doğan: meraba, telefon kapalı haldeyken usb ile bağlıyorum ilk aygut yöneticisinde görünüyor ama sonra telefon şarja aldığı için kayboluyor” sorunu bende de olmuştu telefonu ilk bağladığımda ben de “Baris: Kardeşim benimde öyle oldu kaybolmadan hemen sağ tıklayıp güncelleme ye tiklamalisin bende öyle yaptım” bu önerideki gibi yapmıştım. Sanırım sorunun oluşması da bununla alakalı. Yazılım yüklemek içi telefon bağladığımda önce bağlanıyor sesi kısa bir süre sonra da çıkarılıyor sesi vermesi beni sorunun sürücü yüklemedeki eksiklikle ilgili olabileceği fikrine yöneltti. Bu fikirden hareketle kendi bilgisayarıma yüklediğim sürücüyü kaldırıp/silip her şeyi baştan yapmaya karar verdim ancak yüklenen bilgisayardan sürücüyü tam anlamıyla temizlemek mümkün olmadığından (ya da ben tam olarak nereden yapıldığını bilmediğimden sanırım) sürücüyü tamamen kaldırıp sıfırdan yüklemeyi başaramayınca başka bir bilgisayarla yazılım atma işlemini baştan denemek aklıma geldi ve başarılı oldum. Başka bir bilgisayara daha sağlam ve kısa bir USB kablosuyla telefonu bağlayıp Aygıt yöneticisi kısmında görünüp kaybolmadığına emin olduktan sonra sürücüyü yükledim.Yazılım yükleme işlemini yukarıda anlatıldığı şekilde sıfırdan yaptım ve yazılım başarılı bir şekilde yüklendi.(Ama ben yorumları gördükten sonra Lolipop’ta görüntülü konuşma özelliğinin olmamasından dolayı vazgeçip yukarıdaki anlatıldığın şekilde aynısıyla KitKat’ı indirip sıfırdan yükledim onu da belirteyim)Hiç bir şeye tepki vemeyen ölü telefon canlanmış oldu adeta

      1. Maalesef tıpa tıp aynı sorun bende de oldu. Çok uzun bir süre “İndiriliyor… Bağlantıyı koparmayın.” diye beklettikten sonra hata mesajı verdi ve telefon hiç bir şeye tepki vermiyor. Telefon da benim değil işin en kötüsü.Elim kolum bağlı kaldı … Zafer bey çözebildiniz mi nasıl yaptınız ?

       1. Sorunu çözdüm. Burada paylaşayım da aynı sorunu yaşayan başka arkadaş olursa faydalı olur diye düşünüyorum. Öncelikle bende de “Doğan: meraba, telefon kapalı haldeyken usb ile bağlıyorum ilk aygut yöneticisinde görünüyor ama sonra telefon şarja aldığı için kayboluyor” sorunu bende de olmuştu telefonu ilk bağladığımda ben de “Baris: Kardeşim benimde öyle oldu kaybolmadan hemen sağ tıklayıp güncelleme ye tiklamalisin bende öyle yaptım” bu önerideki gibi yapmıştım. Sanırım sorunun oluşması da bununla alakalı. Yazılım yüklemek içi telefon bağladığımda önce bağlanıyor sesi kısa bir süre sonra da çıkarılıyor sesi vermesi beni sorunun sürücü yüklemedeki eksiklikle ilgili olabileceği fikrine yöneltti. Bu fikirden hareketle kendi bilgisayarıma yüklediğim sürücüyü kaldırıp/silip her şeyi baştan yapmaya karar verdim ancak yüklenen bilgisayardan sürücüyü tam anlamıyla temizlemek mümkün olmadığından (ya da ben tam olarak nereden yapıldığını bilmediğimden sanırım) sürücüyü tamamen kaldırıp sıfırdan yüklemeyi başaramayınca başka bir bilgisayarla yazılım atma işlemini baştan denemek aklıma geldi ve başarılı oldum. Başka bir bilgisayara daha sağlam ve kısa bir USB kablosuyla telefonu bağlayıp Aygıt yöneticisi kısmında görünüp kaybolmadığına emin olduktan sonra sürücüyü yükledim.Yazılım yükleme işlemini yukarıda anlatıldığı şekilde sıfırdan yaptım ve yazılım başarılı bir şekilde yüklendi.(Ama ben yorumları gördükten sonra Lolipop’ta görüntülü konuşma özelliğinin olmamasından dolayı vazgeçip yukarıdaki anlatıldığın şekilde aynısıyla KitKat’ı indirip sıfırdan yükledim onu da belirteyim)Hiç bir şeye tepki vemeyen ölü telefon canlanmış oldu adeta

  1. Sorunu çözdüm. Burada paylaşayım da aynı sorunu yaşayan başka arkadaş olursa faydalı olur diye düşünüyorum. Öncelikle bende de “Doğan: meraba, telefon kapalı haldeyken usb ile bağlıyorum ilk aygut yöneticisinde görünüyor ama sonra telefon şarja aldığı için kayboluyor” sorunu bende de olmuştu telefonu ilk bağladığımda ben de “Baris: Kardeşim benimde öyle oldu kaybolmadan hemen sağ tıklayıp güncelleme ye tiklamalisin bende öyle yaptım” bu önerideki gibi yapmıştım. Sanırım sorunun oluşması da bununla alakalı. Yazılım yüklemek içi telefon bağladığımda önce bağlanıyor sesi kısa bir süre sonra da çıkarılıyor sesi vermesi beni sorunun sürücü yüklemedeki eksiklikle ilgili olabileceği fikrine yöneltti. Bu fikirden hareketle kendi bilgisayarıma yüklediğim sürücüyü kaldırıp/silip her şeyi baştan yapmaya karar verdim ancak yüklenen bilgisayardan sürücüyü tam anlamıyla temizlemek mümkün olmadığından (ya da ben tam olarak nereden yapıldığını bilmediğimden sanırım) sürücüyü tamamen kaldırıp sıfırdan yüklemeyi başaramayınca başka bir bilgisayarla yazılım atma işlemini baştan denemek aklıma geldi ve başarılı oldum. Başka bir bilgisayara daha sağlam ve kısa bir USB kablosuyla telefonu bağlayıp Aygıt yöneticisi kısmında görünüp kaybolmadığına emin olduktan sonra sürücüyü yükledim.Yazılım yükleme işlemini yukarıda anlatıldığı şekilde sıfırdan yaptım ve yazılım başarılı bir şekilde yüklendi.(Ama ben yorumları gördükten sonra Lolipop’ta görüntülü konuşma özelliğinin olmamasından dolayı vazgeçip yukarıdaki anlatıldığın şekilde aynısıyla KitKat’ı indirip sıfırdan yükledim onu da belirteyim)Hiç bir şeye tepki vemeyen ölü telefon canlanmış oldu adeta

 11. Casper Via v8 için yazılım güncelleme dosyasyı var mı? varsa link atında indireyim benim v8 ama açılmıyor sistem güncellerken kednini bi daha açılmadı.

  1. maalesef casper markası bu cihazın yazılımını dağıtmadı, yetkili servisi ile irtibata geçmenizi öneririz.

    1. peki v5 lolipop güncellemesini bu şekilde yükleyip telefonun açılmasını sağlayabilme ihtimalim varmı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir