General Mobile Discovery telefonunuzu donma, kasılma, ağır çalışma, uygulama ya da açılma hataları, ekran desen kilidini bloke etme ya da unutma gibi nedenlerle formatlamak-sıfırlamak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerden herhangi biriyle yapabilirsiniz.

İşleme başlamadan önce lütfen mümkünse verilerinizin yedeğini alın ve telefonunuzu şarj ederek en az %25 seviyesine gelmesini sağlayın.

General Mobile Discovery’ye format işlemi uygulamak için üç farklı yöntem mevcut. İlk yöntem için telefonunuzun menüsüne ulaşabiliyor olmanız gerekir. Menüden Ayarlar> Tüm Ayarlar(Ekranın sağ üst kısmında)>Yedekle ve sıfırla(Sistem sekmesinde)> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay verdiğinizde telefonunuz sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş bir şekilde otomatik olarak açılır. Yeniden kurulum yaparak telefonunuzu kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Aşağıda anlattığımız donanımdan format işlemini uygulayacaksınız, lütfen işlem tamamen bitene kadar bekleyin! Format sonrası telefon geç açılabilir, sabırla kurulum ekranının gelmesini beklemelisiniz! Eğer işlemde bir hata olduğu düşünüp bataryayı çıkarırsanız yazılım çökebilir!!! Konuyla ilgili makaleye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

General Mobile Telefonlarını Formatlamanın Uzun Sürmesi!

Paylaşacağımız diğer yöntemler ise açılma ve uygulama hataları ile ekran kilit desenini unutmak ya da bloke etmek gibi durumlar için en geçerli olan, tuş kombinasyonuyla sistem ekranına ulaşmaktır. Yapılacak işlem donanımdan format şeklinde adlandırılır.general mobile discovery format atmaTelefonunuzu kapatın ve ses açma tuşu ile açma-kapama(kilit) tuşuna birlikte basarak telefonu açın. Bir süre sonra(yaklaşık 5 saniye) sonra ünlem işareti olan Android robotla karşılaşacaksınız. Bu ekran sistem ekranına geçebileceğiniz anlamına gelir. Bir kez açma-kapama(kilit) tuşuna basarsanız, recovery moda yani sistem ekranına ulaşırsınız. Burada dokunmatik çalışmaz. Ses kısma tuşu yardımıylawipe data/factory reset’ seçeneği üzerine gelin ve ses açma tuşu ile onay verin. Yeni gelecek ekran teyit amaçlıdır ki burada da yine ses kısma tuşu yardımıyla ‘yes-delete all user data’ seçeneği üzerine gelin ve yine ses açma tuşu ile onay verin. Telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapar ve ilk karşılaştığınız sistem ekranına geri döner. İsterseniz yine ses kısma tuşu yardımıyla ‘wipe data/factory reset’ seçeneğinin altındaki  ‘wipe cache partition’ seçeneğini de ses açma tuşuyla onaylayarak cihazın ön belleğini temizleyebilirsiniz. En son ‘reboot system now’ seçeneğini ses açma tuşuyla onaylamak, telefonunuzun normal bir şekilde yeniden başlamasını sağlayacaktır. Bu şekilde cihazınız fabrika ayarlarına dönerek, tüm gereksiz yüklerden ve bütün kilitlerinden kurtulur.

Son yöntem ise diğer bir donanımdan format seçeneği olan factory mode ekranına ulaşmaktır. Bu yöntem ayarlarınızı sıfırlanacak, kilitleriniz kaldırılacak ancak verilerinizi silmeyecektir.(Bizim denemelerimizde veri silinmesi gerçekleşmedi ancak verilerinin silindiğini söyleyen arkadaşlar oldu, bunu göz önünde bulundurun) Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki o da bu yöntemi mecbur kalmadıkça(ses açma tuşunun çalışmaması gibi) kullanmamanız gerektiği. Zira bu yöntemle bazı sistem dosyalarının zarar görme ihtimali var! Bizim denemelerimizde herhangi bir sorun oluşmadı ancak ses açma tuşunuz çalışıyorsa mutlaka öncelikle yukarıdaki, ikinci yöntemi kullanın.

general mobile discovery factory mode

General Mobile Discovery cihazlarda Factory mode ekranına ulaşmak için telefonunuzu ses kısma tuşuna basarak açın ve bir süre iki tuşa basılı şekilde bekleyin. Bir süre sonra ekranın üstünde ‘factory mode’ yazısını göreceksiniz, bu aşamada tuşları bırakabilirsiniz. Bu ekranda da yine dokunmatik çalışmaz. Ses kısma tuşu yardımıyla ‘Clear eMMC’ seçeneği üzerine gelip, açma-kapama(kilit) tuşuyla onay verdiğiniz taktirde telefonunuz ayarları sıfırlanmış bir şekilde yeniden başlar. Tekrar kurulumu yaparak, telefonunuzu kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz.

Telefonunuzu sıfırlayıp, temizlendikten sonra yazılım güncellemelerini kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Yazılım Güncellemesinin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız, aşağıdaki bağlantıya göz atabilirsiniz.

GM Discovery Yazılım Güncelleme

Telefonuna virüs bulaşmış arkadaşlar ise yazılım yüklemesi yapmalıdır. Nasıl yapıldığını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz.

GM Discovery Yazılım Yükleme

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir