Turkcell T60 Modeline Nasıl Format Atılır?

Turkcell T60 akıllı telefonunuzda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz sorunlar baş gösterdiğinde ya da kilit engellemeleriyle karşılaştığınızda formatlama işlemiyle sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Formatlama işlemi cihaza sonradan yüklenmiş tüm veri ve uygulamaları sileceğinden lütfen mümkünse işlem öncesi veri yedeği alın. Ayrıca akıllı telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlamak da cihazın işlem sırasında düşük şarj dolayısıyla kapanıp, zarar görmesini engelleyecektir.

Turkcell T60’a format atmak için kullanılabilecek 2 farklı yol var. Bunlardan ilki için menüye erişebiliyor olmanız gerekir; Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izlemelisiniz.

Diğer yol ise daha çok kilit desenlerinin unutulması bloke edilmesi gibi durumlarda kullanılan donanımdan format. Tabi bu seçeneği menüye erişimde sıkıntı çektiğiniz her durum için kullanabilirsiniz. Bu yöntemin mantığı, telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmak şeklindedir.

turkcell-t60-hard-format-atma

Donanımdan format yöntemini uygulayabilmek için öncelikle cihazı kapalı konuma getirin. Daha sonra geçmeniz gereken aşamalar ise sırasıyla şu şekilde;

 • Ses açma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
 • Telefon açılıp ‘powerd by Android’ yazısı belirdiğinde güç(kilit) tuşunu bırakın ve ses açma tuşuna basmaya devam edin. 
 • Bir süre sonra telefon Android robotu gösterecek ve hemen ardından kırmızı, mavi yazıların bulunduğu bir ekrana geçecek.
 • Karşınıza gelecek ekran, kurtarma modu ekranı. Burada seçenekler arasında aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise güç tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelerek güç tuşuyla onaylayın.
 • Yeni ekran teyit amaçlı. Yine ses kısma tuşuyla ‘Yes–delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine güç tuşuyla onaylayın.
 • Telefon sıfırlama işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak telefonun bazı uygulama hataları vermesini engelleyecektir.
 • Son olarak ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayarak, telefonun yeniden normal bir şekilde başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

İşlem bu kadar! Artık kurulumu yaparak, telefonu yeniden kişiselleştirmeye ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

NOT: Bu işlemi telefonunuz açıkken de uygulayabilirsiniz! Telefon açıkken ses açma ve güç taşlarına yaklaşık 10 saniye süreyle basılı tutarak, kurtarma moduna ulaşabilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

6 thoughts on “Turkcell T60 Modeline Nasıl Format Atılır?

  1. Açılış uzun sürebilir. Telefonun takılı kaldığından eminseniz güç tuşuna 15 saniye kadar basılı tutup, telefonu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

 1. Merhaba bana acil yardımcı olmanızı rica ediyorum ben T60 telefonuma root attım ancak sabaha karşı uyku sersemine data/misc/wifi klosörünün içindeki tüm herşeyi sildim bir türlü olmuyor bana elinizde varsa copyalarınızı atmanızı rica ediyorum gerekirse tüm beyni kopyalıyıp atarmısınız acil cevap verirseniz sevinirim

 2. abi gm discovery telefonumu sp flash tool ile formatlatım da turkcell t 50 telefonu formatlamak için böyle bir program var mı yardımcı olurmusun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir