Sony Xperia serisi akıllı telefonlar kullanıcı müdahelesine en kapalı olanlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Örneğin Samsung cihazlarla yapılabilen bir çok oynama Sony cihazlarıyla yapılamıyor, Xperia serisi cihazlarda kurtarma modu(recovery mode) yok, format için herhangi bir kod da kullanılamıyor.

Yazılım yükleme işlemleri için de ekstra seçenek sayısı az. Genel olarak 2 farklı yol kullanılabiliyor; PC Companion ve Flash Tool. Bu yardımcı programlar da kullanıcıya bir noktaya kadar yardımcı olabiliyor. Örneğin bizim bu makalede anlatacağımız PC Companion ile cihaza en güncel yazılımı yüklemek mümkün. Flash Tool ise kullanıcının önceki sürümlerden birine geçişine imkan tanıyor. Ancak özellikle yazılım çökmesi gibi durumlar PC Companion oldukça işe yarıyor.

Peki akıllı telefona ne gibi durumlarda yazılım yüklemek gerekir? Bunun bir çok farklı sebebi olabilir. Fakat Sony cihazlarında belli bir süre sonra baş gösteren çeşitli kronik sorunlar var. Özellikle bunların çözümü için yazılım yüklemesi yapmak kaçınılmazdır. Sony Xperia serisi akıllı cihazınızda süreki donmalar, kasılmalar yaşıyorsanız, cihaz ağırlaşmaya başladıysa, işletim sistemi ya da uygulama hatalarını çok sık almaya başladıysanız, şarjınız anormal şekilde hızlı tükeniyorsa, cihaz açılış sırasında Sony yazısında yani marka-model bilgisi ekranında takılı kalıyorsa, kendiliğinden sürekli reset atıyorsa yazılım yüklemesi yapmanız gerekir. Ayrıca herhangi bir nedenden dolayı cihazda yazılımsal sıkıntılar olduğunu düşünüyorsanız veya desen gibi güvenlik aşamalarından birini unuttuysanız-bloke ettiyseniz, çözüm yine yazılım yüklemesi yapmak şeklinde olacak.

Anlatacağımız işlem sonunda telefonunuza en güncel yazılım yüklenecek. Eğer cihaz yazılımınız güncelse, aynı yazılım cihaza baştan yüklenir. Yine anlattığımız işlem formatlama mantığı da taşıdığından cihaza sonradan yüklenmiş tüm veri ve uygulamalar silinir! Yazılım (Rom) yüklemesine başlarken cihazın en az %80 şarj doluluğuna sahip olduğundan da emin olmalısınız.

Yazılım(ROM) yüklemesi yapabilmek için bilgisayarınızda Sony PC Companion programı kurulu olmalıdır. Eğer yoksa lütfen buraya tıklayarak, indirin ve kurun.

Sonrasında masaüstüne gelecek simgeye çift tıklayarak programı açın. Sol tarafta ‘Support Zone‘ seçeneğini göreceksiniz, hemen altında da ‘Başlat‘. Başlata tıklayın ve karşınıza açılan 4 pencerenin, üst sol tarafından bulunan ‘Telefon/Tablet Yazılım Güncelleştirmesi‘ seçeneğine tıklayın. Sonrasında karşınıza küçük bir bilgilendirme ekranı çıkar. Önemli nokta burası; alttaki ‘Bağlan’ seçeneğini kullanmamalısınız!!! Onun hemen üstünde yer alan ‘Telefonumu/tablet bilgisayarımı onar’ seçeneğine tıklamalısınız.

Karşınıza model seçim ekranı gelecek. Daha önce yaptığınız bir işlemden dolayı yazılım yükleyeceğiniz telefonun model bilgisi ekranda varsa ona, yoksa ‘Başka bir telefon/tablet bilgisayar‘ seçeneğini seçip, ‘ileri’ yapmalısınız.

Sonrasında bir takım hazırlık ve bilgilendirme aşamaları geçilecek, bu esnada programı takip edin. Diğer bir önemli bölüm model seçim ekranı. İster sağ üst taraftaki arama kutucuğundan, isterseniz de önünüzdeki model seçim ekranından işlem yapacağınız modeli bulun ve ‘ileri‘ seçeneğini tıklayın.

Asıl önemli olan nokta burası; programın yapacağı uyarıları ve bilgilendirmeleri dikkatle takip edin. Cihazı kapatın ve ses kısma tuşuna basılı tutarken, telefonu bilgisayara bağlayın. Her model için basılı tutmanız gereken tuş ses kısma olmayabilir, bazı modellerde ‘Geri’, bazı modellerde ise ‘Ana Ekran’ tuşu kullanılır. Basılı tutulacak tuş önemli. Yanlış tuşa basarsanız bilgisayar sürücü yüklemelerini yapamaz!!!sony-xperia-yazilim-rom-yuklemeBu aşamayı doğru geçerseniz, bilgisayar telefonunuzu görecek, sürücüleri yükleyecek ve yazılım yüklemesi aşamasına geçecek. İşlem bitene kadar sabırla bekleyin ve program ekranını takip edin.

Yazılım yüklemesi bittiğinde program, telefonun açılış işleminin uzayacağı konusunda son uyarıyı yapar. Cihaz kurulum ekranına geçene kadar sabırla bekleyin. Kurulum aşamasını geçerek, cihazı yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

NOT: Yukarıda anlattığımız yöntem Sony Xperia serisi akıllı telefonlarda olduğu gibi Sony Xperia serisi tabletler için de geçerlidir. Tek yapmanız gereken model seçim ekranında tabletinizi bulmak.

4 thoughts on “Sony Xperia Serisi Akıllı Telefonlara Yazılım (ROM) Nasıl Yüklenir?”
  1. Eğer güncellemesi varsa yükselir tabi. Aksi halde sadece işletim sisteminin kusurları giderilir, sürüm aynı kalır.

  1. 1- Ses kısma ve güç tuşlarına 10 saniye süreyle basılı tutun.
   2- Sadece güç tuşuna 10 saniye süreyle basılı tutun.
   3- Yukarıda anlattıklarımızı deneyin.

   Önerilerimiz bunlar. Aksi halde telefonu yetkili servise gönderin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir