SONY  ve Sony Ericsson ‘Xperia’ serisi telefonunuzda donma, ağır çalışma, kasılma, uygulama ya da açılma hataları gibi yazılımsal problemler varsa veya ekran kilit desenini bloke ettiyseniz-unuttuysanız, bunların önüne geçmek için formatlama yolunu izleyebilirsiniz. Format işlemi Sony Xperia modellerinde donanımdan yapılamadığı için ya menü üzerinden işlem yapılmalı ya da yazılım yükleme seçeneği kullanılmalıdır!

NOT: Aşağıda aktarılan yöntemler Sony ve Sony Ericsson Xperia serileri için genel bir anlatımdır ! Direk telefon modelinize özgü makaleyi bulabilmek için sağ taraftaki arama kutucuğunu kullanabilirsiniz.

Telefonunuz normal şekilde çalışıyorsa, sadece yazılım güncelleştirmesi yapmanız yeterli olacaktır. Sony PC Companion programını açın ve telefonunuzu açık olarak Usb kablo ile bilgisayara bağlayın. Program eğer güncellemeniz varsa sizi yönlendirecektir. Bu işlem telefonunuzdan bir şey silmeyecek, sadece yazılım güncellemesi yapacaktır.

Formatlama-sıfırlama işlemi için izlenebilecek ilk yol Menü> Ayarlar> Yedekle ve Sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay vermektir. Onay sırasında dahili hafızayı ya da hafıza kartını da seçmeniz durumunda, telefona sonradan yüklenen tüm veri ve uygulamalar silinerek, temizlenir.

Telefonunuz açılmıyorsa, açılıp sürekli reset atarak kapanıyorsa, açılırken şifre, kilit, model, desen istiyorsa yazılım güncellemesi ile beraber komple yazılım yüklemesi yapılması gerekmektedir. Bu işlem telefonunuzu aynı zamanda formatlayacaktır.

Telefonunuzun normal çalışmadığını yani açılmadığını varsayarak yazılım yükleme işlemini anlatacağız. Öncelikle Sony PC Companion programını buraya tıklayıp, indirin ve bilgisayarınıza kurun. Programı açtığınızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Yazılım Onarımı bölümüne tıklayın.

sony yazılım yükleme 1

İkinci aşamada karşınıza çıkacak olan ekranda  Bir Xperia telefon veya tablet onarmak için buraya tıklayın mesajını göreceksiniz. Aşağıdaki resimde işaretlenmiş olan buraya bağlantısına  tıklayın.

sony yazılım yükleme 2

Üçüncü aşamada bilgilendirme mesajı gözükecektir. Telefon şarjı ve diğer uyarıları dikkate alın.

sony yazılım yükleme 3

Örneğin pil düzeyinizin en az %80 olmasını isteyecektir. Bataryanızın yeterli seviyede olduğundan eminseniz sağ alt taraftaki Sonraki butonuna tıklayarak ilerleyin.

sony yazılım yükleme 4

Diğer aşamada program  sizi Google hesabı ile ilgili bilgilendirecekti. Android 5.1.1 ile hayatımıza giren OEM kilidi nedeniyle cihaza dışarıdan yapılan müdaheleler sonunda cihaz sizden en son kullandığınız google hesabını ve şifresini girmenizi isteyecektir. Menüye erişebiliyorsanız Geliştirici Seçeneklerinden OEM kilidine bakın. Burada OEM kilidi varsa kilidi açın. Menüye ulaşamıyorsanız işlem sonunda sizden google hesabı istenebileceğini unutmayın. Eğer isterse ve siz hesabı giremezseniz telefonu kullanamazsınız. Hesabımı biliyorum seçeneğini işaretleyip sağ alttaki Sonraki butonu ile ilerleyin.

sony yazılım yükleme 5

Bu aşamada program yükleme için hazırlık yapacaktır.Biraz sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

sony yazılım yükleme 6

Bu ekranda telefonu hangi şartlar bilgisayara bağlamanız gerektiği belirtilmiştir. Lütfen bu ekrandaki bilgileri dikkatlice okuyun. Farklı bir tuş belirtilmemişse cihaz kapalıyken ses kısma tuşuna basılı tutun ve USB kablosunu cihaza takın.

Sürücüler yüklenip program cihazı gördüğünde aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

sony yazılım yükleme 7

Bu aşamada cihaz hafızasındaki tüm kişisel bilgi ve verilerin silineceği mesajını göreceksiniz. Silinmesini onaylıyorsanız  seçeneği işaretleyip Sonraki butonu ile ilerleyin.

sony yazılım yükleme 8

Son kez program sizi uyaracaktır, eminseniz Sonraki butonuna tıklayıp ilerleyin.

sony yazılım yükleme 9

Artık son aşamaya geldik. Program telefon modelini otomatik tanıyacak ve gerekli yazılım dosyalarını internetten indirip yüklemeye başlayacaktır. Bu işlem internet ve bilgisayar hızına bağlı olarak 10-15 dakika kadar sürebilir. Lütfen bu esnada telefon bağlantısını kesmeyin. Bağlantı kesilirse en baştan başlamanız gerekebilir. Bazen de cihazda ciddi yazılımsal sorunlar meydana gelebilir.

sony yazılım yükleme 10

Yükleme işlemi bittikten sonra program sizden Usb kablosunu telefondan çıkarmanızı isteyecektir. Kabloyu çıkarıp telefonun açılmasını bekliyoruz. Eğer telefon otomatik açılmazsa lütfen açma-kapama tuşuna basarak telefonu açın. Yükleme sonrası ilk açılış biraz gecikmeli olabilir. Lütfen sabırlı olun; 5 dakikaya kadar telefon açılmış olacaktır. Program penceresini ilerleyip kapatabilirsiniz. Telefonunuz açıldığında son sürüm yazılım yüklü olarak açılacak ve tüm yazılımsal sorunlar çözülmüş olacaktır.

892 thoughts on “Sony Xperia Modellerine Format Atma & Yazılım Yükleme & Güncelleme”
 1. EXPERİA Z2 DESEN UNUTULMUŞ. SONY COMPANİ DAN SÜRÜM DESTEKLEMEİYOR DEDİYO. NE YAPABİLİRİM. TUŞLARLADA OLMUYOR

 2. evet bizde dediğiniz adım ve işlemleri yaptık şuan telefon demo ekranında yani sony logosundan öteye geçmiyor .Daha ne yapılabilir bilmiyorum.

 3. Adımları tek tek takip ettim özellikle video’da güncel demesi dikkatimi çekti söylediğiniz adımları ve dikkat etmemiz gereken hususları belirttiğiniz noktalar neticesinde telefonumu rahatlıkla formatlayabildim.Sayenizde iş yerinde kullandığımız telefondaki sorunumuzu çözdük.Emeğiniz ve bilginiz için gerçekten çok teşekkür ederiz. :)

 4. Tayfun kardeşim yukarıda açıkladığınız gibi telefonuma yazılım yükledim.yazılımdan sonra kameram çalışmadı.başka bir problem yok.

  1. Fabrika ayarlarına dönüş işlemi yaptınız mı? Yorumlarınızı da lütfen ayrı olarak değil, size verilen cevabın altına girin.

   1. Merhaba tayfun bey telefonum kitlendi açılışta XPERİA LOGOSUNDA takılı kalıyor telefonumun markası Sony Xperia XA1 Ultra G3221 Telefonum aniden kendi kendine kapandı sonra açılır gibi oldu tekrar açıldı açıldıktan sonra telefon hemen ardından ikinci kez üst üste kapandı bende kapandıktan sonra power tuşuna basılı tuttum telefon açıldı SONY yazısı geldi ilerledi desen kilidi şifresi istedi şifreyi girdim açıldı EN SON android başlatılıyor yazısı geldi ardından ekranda XPERİA logosunda takılı kaldı HİÇ AÇILMADI biraz zaman geçince 5 veya 10 dakikaya yakın o logo SÜREKLİ takılı kalmaya devam etti ilerlemedi ve sonra kendi kendine yine TELEFON KAPANDI BENDE Sony PC COMPANION DA YAZILIM ONARMA İŞLEMİ YAPTIM sony COMPANİON SİSTEM MESAJI GELDİ BU EKRAN KİLİDİ ŞİFRESİ KALDIR DİYE PİN DESEN VEYA PAROLA KALDIR DİYOR ONARMA YARIDA KALIYOR NE YAPMALIYIM bir fikir verirmisiniz yardımcı olun eğer ekran kilidi şifresi desen parola kaldır mesajı gelmeseydi telefon onarma devam edip işlemini tamamlardı SONY Companion programında .

    1. Sinan merhaba. Daha önce kilit kodunu kaldır şeklinde bir ibareyle hiç karşılaşmadık. Belki programa bilgiler silinmeden işlem yapılabilecek bir seçenek eklenmiştir. Eğer telefonun çalışması uğruna bilgilerinden vazgeçebileceksen, işlemi aynen burada anlatıldığı gibi yap ve sonrasında Google(gmail) hesap bilgilerini girerek telefonu kur. Bilgiler önemliyse de bu işlemler öncesi batarya denemen faydalı olacaktır.

  1. Telefonu menüden fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyin, sonuç alamazsanız tekrar yazılım yüklemesi yapın. Bunlar fayda etmezse telefonda donanımsal bir sorun var demektir.

 5. SONY Z1 VE SONY M4 TELEFONLARIMA FORMAT ATTIM KAMERA İKİSİNDE DE ÇALIŞMIYOR.HATA VERİYOR. NE YAPMALIYIM.

 6. Merhaba telefonum sony xperia m5 yukarıda belirttiğiniz gibi yazılım onarımını yapıyorum ancak son aşamada cihazın bağlantısını kesip ses tuşuna basarak cihazı bilgisayara bağlayın dediğiniz bölümü yapıyorum ama onarılırken bir hata oluştu diyerek bir panel açılıyor. Bundan sonra ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?

 7. İyi akşamlar tlfonumda casus programından şüpheleniyorum ve gösterdiğiniz formatı uyguladım. Casus programı varsa eğer sizce silinmiş midir?

  1. Peri merhaba. İşlem sonrası kurulum ekranını görebildiyseniz silinmiştir.

 8. hocam merhaba telefonun desen sifresini unuttum telefonum z3 yazılım onarımhatası alıyorum herseyı denedım baaska pcden denedım olmadı usb kablosu degısırdım antıvurusu kapattım olmuyor lütfen yardım edin Yazılım onarım hatası

  Cihazınız onarılırken bir hata oluştu.
  Lütfen tekrar deneyin. Sorun devam ederse lütfen Sony destek ile bağlantı kurun. bu hatayı verıyor

 9. adımların hepsini yapıyorum ve ses yükseltme ve kısma tuşuna basıp geçmesini bekliyorum geçmiyor önceden oluyordu telefonu tamira yolladım bataryası değişsin diye ve tekrar yapmadım sizce sorun nedir. tuşları denedim çalışıyor tuşlarla alakalı bi sorun yok telefon sony xperia z2 .

   1. hayır teker teker denedim anlamında yazcaktım yanlış yazmışım önceden cok telefonu sıfırladım ses yükseltmeye basınca oluyodu suan malesef olmuyo.

 10. mehrabalar benim siyah akıllı sony c5303 xperıa var ama sorun şu ki bak abi telefon açılıyor ama sony ve xperıa yazısında kalıyor

    1. Eğer telefon açılış ekranında kaldıysa bu yazılım çökmesinden ya da batarya kaynaklıdır. Verilerin silinmemesini istiyorsanız öncelikle bir teknik serviste batarya kontrolü yaptırmalısınız.

 11. Merhaba Tayfun bey,
  Telefonum XA1 Ultra, sorunum ise şebeke sinyal kayıpları.
  Bazen kendiliğinden şebeke sinyali kayboluyor ve telefon hattı iptal oluyor, bazende görüşme bitirmek için kapat tuşuna basıldıktan sonra, telefon o bölümde takılıp kalıyor.
  Yazılımsal mı, donanımsal mı anlayamadım. Donananıma müdahale edemediğim için ::), birkaç kez ayarlar menüsünden fabrika ayarlarına dönüp telefonu sıfırladım.
  Ayrıca birkaç kezde Xperia Companion üzerinden yazılım onarımı yaptım.
  İlk kurulumdan sonra düzgün çalışsada birkaç telefon görüşmesi ardından, aynı hataları aldım maalesef.

  Öneriniz ne olabilir, şimdiden teşekkürler…

  1. Ahmet Bey merhaba. Mesajınızı atlamışız ve cevap biraz gecikmiş, kusura bakmayın. Siz yazılımsal açıdan yapılması gerekenleri yapmışsınız ve olumlu sonuç alamamışsınız. Dolayısıyla sorunun donanımsal olduğu görülüyor. Bu durumda da yapmanız gereken en doğru şey, telefonun garantisi varsa yetkili servise yoksa da referanslı iyi bir tamirciye telefonu göstermek.

 12. merhaba. sony xperia xa kullanıcısıyım. yazılım onarma işlemini defalarca yaptım ancak cihaz açılırken xperia ekranından sonra kapanıyor. farklı bir çözüm varmı ?

  1. Mehmet merhaba. Sony Xperia serisi telefonlar bu sorunu batarya kaynaklı olarak da yapabiliyor. Bu yüzden kesin arıza tespiti için bir teknik servise başvurmanı öneriyoruz.

 13. MERHABALAR SONY C5 KULLANICISIYIM TELEFONUMU KAPATIP AÇTIM SONY VE XPERİA YAZISINDAN SONRA MAVİ EKRANDA TAKILI KALDI. BU SORUNLA BİR ÇOK DEFA KARŞILAŞTIM ONARMA İLE DÜZELTİYORDUM VE BAŞARILI OLUYORDU TEKRAR BAŞLATTIĞIMDA KULLANABİLİYORDUM.ŞU AN YİNE AYNI SORUNU VERDİ (MAVİ EKRAN SORUNU) ONARMA YAPMAYA ÇALIŞIYORUM FAKAT %30 OLUNCA(Cihazınız onarılırken bir hata oluştu.
  Lütfen tekrar deneyin. Sorun devam ederse lütfen Sony destek ile bağlantı kurun. ) HATASI VERDİ İKİ KEZ AYNI İŞLEMİ TEKRARLADIM YİNE AYNI SORUN. İNTERNET HIZIM BİRAZ YAVAŞ VE BU ONARIMDA ÖNCEKİ İŞLMEMLERDE KULLANDIĞIMDAN FARKLI BİR USB KULLANIYORUM ACABA HATA VERMESİNİN NEDENLERİ BUNLAR OLABİLİRMİ ?

 14. Merhaba,
  Telefonum Sony M5, videodaki gibi yazılımı güncelledim en sonunda yazılımda yüklendi. Ancak telefonu tekrar açmak istediğimde Sony Xperia ekranında kalıyor, bir sonraki aşamaya geçmiyor, ne yapabilirim?

  1. Onur merhaba. İşlemi tekrarlamanız gerekecek. İlk açılış biraz uzun sürer ama takıldığından eminseniz yapmanız gereken budur.

 15. Merhaba. Telefonum Sony Experia SP C5303 ve telefonumun ekranında üçgen içinde onarım işareti ile altında bir şeyler yükleniyor yada çalışıyor muş gibi bir yükleme çubuğu görünüyor. Bu ekrandan gitmiyor, haliyle de telefon açılmıyor. Sony Experia Destek internet sayfasından yazılım-onarım kısmından onarmayı denedim fakat artık bu model desteklenmediği uyarısını veriyor. Buradan onarım yapılamadığına göre artık bu telefon nasıl yazılım onarım atılacak? Yada bu telefonu bu haliyle açmanın başka bir yolu var mı?Teşekkür ederim.

  1. Koray merhaba. Bir ihtimal teknik servislerdeki yardımcı araçlarla yüklenebilir. Eğer kapsamlı bir teknik servise uğrarsan yardımcı olacaklardır. Destek kesildiği için bizzat yapabileceğin pek bir şey yok maalesef.

 16. merhaba, telefonum sony xperia c5 ultra. Telefonumun şarjı bitti ve şarja taktıktan sonra açmaya çalıştım. Bu sefer de sistem arayüzü durduruldu dedi.Açılırken mavi ekran gözüküyor ama açıldığı zaman ekran siyah oluyor.beni biri arayabiyor ama kimin aradığı gözükmüyor ne yapmalıyım?

  1. Ayşe Hanım merhaba. Bu videoda anlatıldığı gibi yazılım onarımı yapmayı denediniz mi?

 17. Merhaba, ekran desen kilidini unuttuğum Xperia-s modeli için “artik bu modelde yazilim onarımı desteklenmiyor” uyarisi veriyor. Yapacak birşey yok , telefon çöp sanırım doğru mu?

  1. Murat Bey merhaba. Düşük de olsa bir ihtimaliniz var. Bazı teknik servisler o cihazı box gibi yardımcı araçlarla çalışır duruma getirebilir. Dolayısıyla bir teknik servise danışmanızda yarar var.

 18. Sony Xperia c2505 kullanıcısının telefonum bozuk ekran geldikten sonra geri kapanıyor sonra tekrar açılıyor ve aynısı gene oluyor

  1. Büyük ihtimalle bataryası bozulmuştur. Kesin arıza tespiti için bir teknik servise danışmalısınız.

 19. haba ben sony z5 piremium kulanıcısıyım seskıs matuşuna basıyon falan ama gene de olmuyor

  1. Programı takip ediyor musunuz? Belki ses kısma tuşundan farklı bir tuşa basılı tutmanız talep ediliyordur.

 20. be işlemi yaparken yarısında hata verdi ve telefon ne açılıyo ne baştan işlemi tekrar edebiliyorum ne yapmalıyım ?

  1. Yasemin Hanım merhaba. İşlemi tekrarlamak işe yaramıyorsa bir teknik servise başvurmanız en doğrusu olur. Telefonun başka bir problemi olabilir ve ekstra cihazlara ihtiyaç duyulabilir.

 21. Merhaba. Sony m4 aqua telefonumun ekran desenini unuttum.Video da anlatıldığı gibi herşeyi yapıyorum ancak iş bağlama kısmına geldiğinde telefon kapalı şekilde ses kısma tuşuna basılı tutarak bağlıyorum ama ekranda herhangi bir değişiklik olmuyor.

  1. Ekranda herhangi bir şey olmayabilir, ses kısma tuşuna basılı şekilde kabloyu taktığınızda bilgisayarınızın cihazı görüp driver yükleme işlemini yapması lazım. Bunu yamıyorsa bilgisayar telefonu görmüyor demektir. Farklı kablo ve usb noktası deneyin, aynı sorun devam ediyorsa telefonun soketinde sorun olabilir.

 22. Slm Sony experia xa kullanıyorum ekranı kapattığım halde 2 saniye sonra Sony açılış videosu açılıp dönmeye başlıyor bitiyor sonra tlf ana ekrana dönüyor basıp tekrar kapatıyorum 2 saniye sonra tekrar aynı şekilde ne yapabilirim kafayı yiycem

  1. Emir merhaba. Telefonun içerisindeki önemli verilerini yedekleyip, burada anlattığımı yazılım onarımını yapmayı deneyebilirsin. Çözüm olmazsa ve telefonun garantisi de varsa, yetkili servise başvurman en doğrusu olacak.

 23. Merhaba Sony Xperia xa kullanıyorum işlemleri sirasi ile yaptım ama ses tuşuna açma kapama tuşuna beraber basıyorum titreme oluyor fakat ekrana bir şey gelmiyor.. yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Fatih merhaba. Makale ya da videonun hangi aşamasında ses tuşuyla birlikte açma kapama tuşuna basın diyor?

 24. Xperia companion’da şöyle bir kısım var ”Devam etmeden önce google hesabınızın kullanıcı adını ve parolasını bildiğinizden emin olun” bu herhangi bir google hesabı olabilirmi veya en son cihazda kayıtlı google hesabımı olacak cevaplarsanız sevinirim.

 25. Hocam merhaba
  Sony xperia C3 kullanicisyim ve android surumunden memnun degilim ve telefonumu 7.0 a guncellemek istiyorum ancak guncelleme bi turlu gelmiyor sizin dediklerinizin hepsini yaptim videonuzuda izledim ancak telefona bir turlu guncellem gelmiyor napabilirim?

  1. Murad merhaba. Bu model artık güncelleme almıyor ve bundan sonra da almayacak. Telefonunuzun performansını arttırmak için yapabileceğiniz şey telefonu fabrika ayarlarına döndürmek. Formattan sonraki performansı en ideal olanıdır ve onun üstüne çıkmayacaktır. Yine de memnun kalmazsanız telefonu değişmekten başka yapacak bir şey yok.

  1. Telefon açıkken bağlantı kurarsanız, kilidin kaldırılmasını ister. Makaleyi dikkatlice okuyun! Eğer yazılım onarımı yapacaksınız, telefonu kapatarak işleme başlamalısınız.

 26. merhaba sony xperia c-4 telefonu pc ye taktığımda xperia companion programı telefonu okumuyor . Ama aynı marka aynı model başka bir c4 telefonu okuyor . Usb den dosya aktarımını işaretlediğim halde sorun devam ediyor . Yardımcı olursanız çok sevinirim

 27. çok teşekkür ederim. yazılım atmak için telefoncu 40 lira istemişti sayenizde bu para cebime kaldı. ayrıca çok ta güzel anlatılmış emeğinize sağlık . :) :) :)

 28. merhaba abı şimdiden tşk ederım yanıtladıgın ıcın … pc compıon yükleyıp her zaman format attan bırıyım yalnız hızlı bır sekılde yedeklemelerı yaptım ama şifreyı hatırlamıyorum ben onlara ulaşamazmıyım :( eşimi kaybettım anılarım vardı yedeklemıştım cok var dıye hersey ıcınde ne olur yardım edın bana

    1. Yani bildiğimiz kadarıyla o şifreyi bulabileceğin bir yöntem yok. Varsa da biz bilmiyoruz. Sony Xperia müşteri hizmetleriyle iletişime geçersen belki yardımcı olurlar ama biz şu durumda yardımcı olamıyoruz maalesef.

     1. anladım tşk ederım yalnız sony yazıyorum cevap yok hakıkı sayfasına meıl atsamda tık yok tşk edeırım :(

     2. merhabalar tayfun bey ben batuhan fide telefonuma yazılım atılması gerekiyordu sizin dediginiz gibi yabtım sıkıntı verdi bana yardımcı olurmusunuz

 29. Sony Xperia S – C5303 model telefonum da son dönemde ekran donmaları artmıştı ve çoğu zaman arka kapağı açıp., telefonun arkasında kapak altında ki off yuvasına kürdan sokarak , tiremesini sağlayarak yeniden başlamasını sağlayarak tekrar kullanıyordum. Fakat en sonunda telefon kendi kendine açılıp kapanmaya başlada başladı. Ekrana yeniden başlama ile Sony yazısı görünüp, tekrar kapanmaya dönüyor ve bu kısırdöngü devam ediyordu. Bu sorunu Sony Xperia Companion aracılığı ile Yazılım Onarım yaparak giderdim.
  Fakat 4-5 gün sonra yine ekran donmasını gidermek için yine arka kapağı açıp off yuvasına kürdan sokmama rağmen bu sefer ekran açıldıktan sonra ekranı kaplayan bir üçgen içinde bakım onarım simgesi görünürken altındaki bir seritte de sanki birsey yükleniyor muş gibi serit içi yükleme durumunda görünüyor ve hiçbir tus, fonksiyona çalısmıyor, kapama tuşu telefonu da kapatmıyor.
  Bu durumu da yine telefonun arkasında ki off yuvasına kürdan sokarak kapatıp, kapalı halde yine Sony Xperia Companion’da Yazılım Onarım yapmaya çalışırken tüm asamaları geçerken en son yükleme ve onarma sırasında birden kesiyor ve başarız olduğu uyarısını veriyor. Bu arada telefonun şarzı var görünüyordu. Bu onarma işleminin devamı nasıl sağlanabilir yada bu sorun nasıl aşılabilir.
  Teşekkür ederim arkadaslar.

  1. Koray merhaba. Xperia SP artık güncel olmayan, özellikleri zayıf kalan bir telefon. Dolayısıyla bu tarz çökmeleri alışkanlık haline getirmesi çok normal. Şu an yazılım onarımının devam etmemesinin bir çok farklı sebebi olabilir ki burada anakartın bozulmasına kadar geniş bir skaladan bahsediyoruz. Tabi bu tarz bir durumda ilk yapılması gerekenin başka bir batarya yazılım onarımı yapmak olduğunu da belirtelim. Yine de çok ümitvar olmamakta yarar var.

 30. Merhaba kolay gelsin
  M5 kullanıcısıyım telefon bazen kendini kapatıyor ve güç tusuyla acılmıyor mucbur sarja tkmam gerekiyor bunun sebebi ne olabilir?

  1. Furkan merhaba. Bataryan bozulmuş olabilir ya da Sony ürünlerindeki kronik arıza başlamış olabilir. Tahminimiz batarya. Emin olmak için verilerini yedekleyip, telefonu fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsin.

  2. Furkan bunun için telefonun güç tusu hattını degiştir 70 tl bir masrafı var bendede aynı şey vardı

 31. s.a M4 aqua kullanıcısıyım cihaza yazılım onarım yap dedim yaptıktan sonra cihaz açma kapama tuşundan bir defada açılmıyor. ya mavi ekran çıkıyor ya sony yazısı çıkıp takılı kalıyor. ama açıldıktan sonra çalışıyor. telefon açma kapama tuşunda yada ses tuşlarında herhangi bir problemde yok sorun ne olabilir yardım edermisiniz

   1. Merhaba, sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorsanız tekrar yazılımı onar yapabilirsiniz. buna rağmen düzelme olmuyorsa sorun donanımsaldır. Hangi sorundan dolayı yazılımı yüklemesi yaptınız?

    1. tekrar yazılım onarım yaptım pc ile ama sonuç yine aynı. bellek 883mb a düşmüş.
     Herhangi bir sorundan dolayı değil sadece telefona format attım ondan sonra yazılım güncelleme yaptım varsa die ondan sonra bu hale geldi

     1. O zaman sorun bataryayala ilgili de olabilir. Kontrol edilmesi için bir teknik servise başvurabilir ya da garantisi devam ediyorsa direk yetkili servis ile irtibata geçebilirsiniz.

      1. batarya ile olsa 2 gb olan bellek neden 883mb a düşsün ki?

       sorun bataryada ise hiç sorun olmadan hallederiz ama yazılımsal ise garantide bitti

       1. Bellek konusuna takılmayın, şu an telefon açılmıyor. Yazılımsal ihtimalleri denemişsiniz zaten. PC Companion üzerinden yukarıda anlatılan işlemin dışında bir de Flash Tool ihtimali var ki o da telefonlara faydadan çok zarar veren, riskli bir uygulama. Tavsiyemiz donanım kontrolü yaptırmanız.

 32. İyi günler öncelikle sony xperia Z1 kullanıyorum.Ama sonynın format atma programı pcde hata veriyor nasıl yapmalıyım başka bi çözüm varmıdır iyi günler

 33. Slm abim Xperia m5 telefon var yazılım attım flashtool ile şimdi telefon hıc acıomıyor ve bilgisyara. bgladıgımda yenıden yazılım atmak için fakat bilgsayara baglanmıyor ne ypabilirim see kısma basılı ike usb yi takıyorum kesinlikle baglanmıyor nir öneri bekliyorum abiler yoksa tel elimde patlıycak

   1. merhaba ewet yapıyorum sony companion programıyla sysytem onarımına giriyorum fakaat flashtool ile romu attıktan sonra telefon acılmıyor ve kapalıyken ses kısma + usb kablosunu takma metodu ile bilgisyara baglanmıyor veya ses acma +usb kablosunu takark fstboota girmiyor………….şimdi telefona ne yaparsam bilgisyara gördürttürbilirm not:baska bilgisayarlada denedim

    1. İşte bu yüzden biz flashtool kullanılmasını önermiyoruz. Eğer tüm denemelere rağmen cihazla bağlantı kuramıyorsan bir teknik servise danışman en doğrusu olacak.

 34. hayırlı akşamlar.z1 kullanıcısıyım.telefon dondugundan pc üzerinden format attım.ama telefonda yüklenen uygulamalar açılmıyor.bir kaç defa deneyince telefon yine donuyor ve kapanıyor.crash monitor hatası sizce neden kaynaklanır.servise yollamadan halletmem mümkün müdür?

  1. Nurettin bey merhaba. PC üzerinden format atmaktan kastınız makaledeki gibi yazılım onarımı dimi?

 35. telefon tamamen donduğundan format atma gereksinimi duydum.sony pc companion onarma yoluyla işlem yaptım.fakat işlem sonrası faceboook ve instagram gibi uygulamalar ilk yüklemede açılıp 5 dk sonrası ise açılmıyorlar.ekran beyaz olup açılmadan ana ekrana fönüyor.silip tekrar yükledim aynı sorun devam ediyor.çözümü ne olabilir ki

 36. merhaba, xperia m4 aqua kullanıyorum şebeke problemi var yazılım onarma yaptığım halde devam etmekte yardımlarınızı rica ediyorum.

  1. Merhaba, yazılım yüklemenize rağmen sorun devam ediyorsa sorun yazılımsal değil donanımsaldır büyük ihtimalle. zayıf çekiyorsa anten ile ilgili bir sorun olabilir, hiç şebeke yoksa işlemci veya şebeke entegresi zarar görmüş olabilir, bir teknik servisin bakması iyi olacaktır.

 37. Merhabalar ; Benim Xperia Arc S Lt18i telefonumun imei klonlanmıştı ve tek hatta çalışıyor şuanda. Bunu kaldırmanın bi yolu varmıdır teşekkürler.

  1. Samet merhaba. Tekrar imei onarım işlemi görmesi gerekiyor ki bunu da ancak teknik servisler yapabilir.

   1. Nereye götürdüysem olmadı tim e gittim normal servislere gittim mümkün değil dediler. Btk’yı aradım onlarda ithalatçı firma yapabilir dedi sizin bi öneriniz varmı ? Bu arada telefon yurtiçi faturalı cihaz klonlanmış mesajı geldikten sonra tek hat yaptırmıştım. En sonunda yeni imei atmayı düşünüyorum.

    1. Zaten ancak onu yapabilirsiniz. Yani imei attıracaksınız. Resmi yollarla yapabileceğiniz bir şey yok, o şekilde çalışmaya devam eder.

 38. Merhabalar xperia z3 kullanıyorum. Güç düğmesi bozuldu. Telefonumu hangi yöntemle açabilirim.Sadece güç düğmesinde problem var

  1. Mustafa merhaba. Bazı Sony modelleri şarja takıldığı gibi açılabliyor ama böyle olmuyorsa tuşu yaptırmaktan başka çare yok.

 39. herskese merhaba sony xperıa xa telefonuma yazılım onarımı yaptım ama telefonu açmam için google hesap girmem gerekiyor giriyorum fakat açılmıyor ne yapmalıyım

  1. Serkan Bey merhaba. Bu konuda çeşitli yöntemler var ancak sürekli değiştiği için paylaşımda bulunamıyoruz. Sitemizde sadece Samsung marka telefonlar için çözüm var. Size tavsiyemiz bir teknik servise uğramanız.

 40. herkese merhaba yegenim telini bana verdi applock şifresi nedeniyle ayarlar bölümüne giremiorum kendi google hesabımla format atabilirmiyim

 41. ÖNCELİKLE SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM…DÜN ÖĞLE SAAT 2’DE TELEFON ÇÖKTÜ TELEFONCULAR FORMAT ATILMASI GEREK DEDİLER KENDİM ATMAK İSTİYORUM FAKAT KAÇ SAAT SÜRER İNTERNET HIZI ORTA SEVİYE ACİL DÖNÜŞ YAPARSAN SEVİNİRİM

  1. Aleykümselam. Ortalama 1-2 saat kadar. Tabi bu konuda net yorum yapmak mümkün değil. Bazen yarım saatte bittiği de oluyor.

 42. merhaba yazılım yüklicem fakat bu yazılım yüklü kaldırın felan dior ve 0x80070666 hatasını alıyorum ne yapmam gerek

 43. selam aleykum telefonmu yeniden format atacam kendi kendine kapanıyor açılıyor yani telefonum bi ise yaramıyor server durdu hatası alıyorum play store hatası veriyor kamera hatası veriyor sonra da kapanıyor yeniden açılıyor simdiden teşşekürler bi çözümü varsa söyleyin ne yapa bilirim telefonum sony xperia dual (D2212) yardım için teşşekürler

  1. Aleykümselam. Menüden fabrika ayarlarına döndürme işlemi yapamıyorsanız, yukarıda anlatıldığı gibi yazılım onarımı denemelisiniz. O da sonuçsuz kalırsa telefonunuza önce başka bir batarya denenmeli.

 44. Merhaba benim cihazım sony ixperia C5 ultra ben uygulamalarda sorun yaşıyorum yani şöyle anlatayım cihazı normal kullandığımda kamerasında hiçbir sıkıntı yok ama snapchat instagram facebook gibi canlı yayın vs video çekmek istesem video duraklatıldı vs snapchat kamerayı açamadı cihazı yeniden başlatın diyor yeniden başlatıyorum yine aynı yaklaşık 1 aydır böyle sormadığım yer kalmadı sonradan kameraya girincede hata kamera kullanılamıyor diyor yani cihazım hiçbir işe yaramıyor cevap verirseniz sevinirim.

  1. Erkan mehaba. Hiç fabrika ayalarına dönüş ya da yazılım onarımı denediniz mi?

 45. selam aleykum benim sony xperiya dual e3 kapaniyor aciliyor kendi kendine format atsam bi ise yarar mı? format atdıkdan 20 dk sonra play store durdu hatasi veriyor nasıl olacak bu telefonun sonu?

  1. Aleykümselam ibrahim. Yukarıda anlatıldığı gibi yazılım onarımı yaparsan sorun olmayacaktır diye düşünüyoruz.

 46. Merhabalar, bir gün önce Sony Xperia Z3+ aldım. Ancak ısınma problemi olduğu için iade etmek istedim. Bu yüzden aldığım gün birkaç saat sonra hemen cihazı fabrika ayarlarına sıfırladım. Şimdi cihazı açtığımda “Myxperia Korunuyor” ekranı çıkıyor. Bu ekranı nasıl geçebilirim? Aramadığım yer kalmadı, tek bir cevap bulamadım. Bu arada gmail şifremi doğru girmeme rağmen kabul etmiyor.

   1. Size gerçekten çok teşekkürler, çok hızlı cevap verdiniz. Peki ben bu cihazı iadeye yollasam alırlar mı?

    1. Eğer 14 gün geçmediyse almaları gerekir. Ama ülkemizde bu tüketici kanunlarını işletmek biraz zor oluyor malum. 14 günü geçtiyse de ısınmanın giderilmesini talep edebilirsiniz.

 47. Merhaba, telefonun yazılımını onarma işlemi yapmaya çalışıyorum. Telefonu ses kısma cihazına basarak bilgisayara bağladıktan sonra diğer ekrana geçmek ne kadar sürer tahminen. 15 dakikadır bekliyorum ama onarım sayfasına (anlatımınızdaki 7. resim) geçemiyorum. Bu işlemin bu kadar uzun sürmesi normal mi?

  1. Arif bey merhaba. Evet, bazen işlem uzun sürebiliyor. Ancak yarım saati aşması durumunda bağlantıyı kesin ve işlemi baştan tekrarlayın.

    1. UEGetPhoneInfoMissingInfo LT22i 3537 1261-9011 R2H 6.2.A.1.100 1.6.5.0 / Windows 10 64 bit / Win32 / TR

     Şu şekilde bir hata aldım. Neden olabilir acaba?

 48. merhaba cihazımın bataryası yeteri kadar dolu değilken yazılım atmaya çalıştım yarıda kaldı şuan açılmıyor cihazı şarja takıyorum dolması için belli bir süre geçiyor sony logosu açılıyor kendi kendine şarjı dolmuş olduğunu göremiyorum nasıl bir yol izlemem lazım program şarj az oldugu için yazılım atmama müsade etmiyor teşekkürler

  1. Telefonu 4-5 saat kadar şarjda tutup, sonrasında yazılım onarım işlemi denemeniz gerekiyor.

 49. Öncelikle Merhaba. Benim sorunum çok farklı aslında. Telefonumun bataryasının ömrü bittiği için çok fazla ısınma ve çabuk şarj bitme probleminden ötürü telefonumun bataryasını bi tanıdığım aracılığıyla değiştirdim. Yeni pil takıldıktan sonra telefonu ilk elime aldığımda bir iki dakika boyunca telefonu kullandım ve şarjı %90′ larda olmasına rağmen bir anda telefon kapandı. Açmaya çalıştığımda şarj %0 olarak gözüküyordu. Bende telefonu şarja taktım ve gösterge bir anda %25 oldu. Güç düğmesine basıp açtığımda ise %90 olarak gözüktü. Yeni pil takıldıtan sonra yazılımsal bir hata olabileceğini düşünürek Sony Companion aracılığıyla “Yazılım Onarımı” işlemini harfiyen yaptım ve başarılı bir şekilde telefonumu açabildim. Fakat şuan sorun hâlâ devam ediyor gibi. Bataryası da daha yeni ve bir türlü çözemedim bu problemi.

  1. Ahmet bey merhaba. Aldığınız yeni batarya problemli. Tekrar değişmesi gerekiyor. Yeni de olsa sorunlu olma ihtimalini göz önünde bulundurun ve tekrar değişim talep edin.

   1. Fakat şöyle bir olay var. Ben bir haftadır telefonumu hiç kullanmadan açık bir vaziyette bi köşeye kaldırdım. Telefon 1 haftadır açık ve hiç kapanmadı. Şarj oranıda gayet normal gözüküyor. 1 haftada %90 ‘ dan %70 inmiş. Fakat kullanmaya başladığım zaman yukarıda belirttiğim gibi kapanıyordu.

 50. merhabalar bende xperia miro st23ivar xperia ekranında kalıp acılmıyor anlattığınız üzere yazılım onarma yapıyorum ama aşağıdaki hatayı veriyor

  Yazılım onarım hatası

  Cihazınız onarılırken bir hata oluştu.
  Lütfen tekrar deneyin. Sorun devam ederse lütfen Sony destek ile bağlantı kurun.

  UEGetPhoneInfoMissingInfo
  ST23i 3543 1265-8906 R5D 11.0.A.5.5
  1.5.3.0 / Windows 7 SP1 64 bit / Win32 / TR

  sorun ne olabilir kablo değiştirdim ve başka pc de denedim şarj ful.

 51. selamün aleyküm ben de yazılım onar dedim bitttiğinde bi hata oluştu gibi bişeyler yazdı ve olmadı sona telefon açılmadı birdaha şuan da kapalı

 52. kolay gelsin bende xperia miro var açılmıyor yazılımsal olduğunıu söylediler xperia componion ile yazılım onarmayı denedim ama usb yi tak dediğinde takıyorum bir nevi okumuyor gibi oluyor ama bilgisayardan bağlandığına dair ses geliyor ne yapmayalıym sizce?

  1. Aydın bey merhaba. Cevap biraz gecikti, kusura bakmayın. Eğer bilgisayardan ses geliyorsa, işleme devam edebilirsiniz.

 53. Merhaba, Sony Xperia M kullanıcsıyım,bu telefonların makus kaderiyle karşı karşıyayım. Telefonun ekranında “Depolamanın parolasını çözmek için parolayı yazın” diyor. Yazılım onarımı denedim yarıda kesiliyor. Servis anakartı değiştiriyor 400 liraya. Başka çözümü olabilir mi?

   1. İyi bir tane bulamadım ne yazık ki. Benim evde yapmaya çalıştığım şeyleri denemişler. “Yazılım yüklemeyi denedik olmadı” dediler genelde. Kimisi direkt “bu olmaz sony bundan desteğini çekmiş” dedi.

 54. Merhaba,
  Ben yaklaşık 2 yıl önce xperia z2 telefon aldım. Geldiğinde üzerinde 4.4.4 vardı ve bu güne kadar hiç bir güncelleme almadı.İthalatçı firma garantili aldım bu telefonu ve benim aldığım firma da batmış maalesef. Yani telefonumu güncellemek istiyorum ancak bunu nasıl yapabilirim bilmiyorum. Daha önce Companion ile denemiştim ancak benim telefonumu tanımadı.Ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
  Seyhan

  1. Seyhan merhaba. PC Compainon üzerinden yine deneme yapman gerekiyor. Aslında bazı resmi olmayan programlar yardımıyla direk yazılım yüklemesi yapılabilir. Ama biraz riskli ve işlem karışık. Bu sebeplerden biz diğer programlar yardımıyla yapılan işlemi web sitemizde paylaşmıyoruz. OTA ve PC Companion seçenekleri tekrar dene, duruma göre bize sonucu bildir, yardımcı olmaya çalışalım.

   1. Boot loader kilidi kaldırıldığı için companion bu cihazı güncelleyemez diyor.Developer world sayfasına giderek bu cihazı standart sony yazılımına nasıl geri döndüreceğine bak diyor. O sayfaya gittim. Bootloader unlock allowed:yes diyor.Oraya kadar sorun yok ama sonrası çok karışık geldi bazı şeyler indirip kurmamı istiyor ama beceremedim birtürlü. Bunu daha basit anlatan bir yer var mı acaba?

    1. Seyhan peki telefonu açık şekilde bilgisayara bağlayarak mı işlem yapıyorsun? (PC Companion için) ‘Onar’ seçeneğini kullanarak ve ürün koduna(D6503, D6543 gibi) dikkat ederek işlem yaptığın taktirde, en güncel yazılımı yüklemesi gerekiyor.

     1. Benim telefonum ithalatçı firma garantili. Ürün kodu D6502. Zannedersem bununla alakalı bir durum var. Önce telefonu orjinal sony yazılımına geri döndürmem gerek ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.

      1. Tamam işte; telefonu kapatarak ve ‘Onar’ seçeneğini kullanarak işlem yapacaksın. Model seçimine sıra geldiğinde D6502’yi seçeceksin.

       1. Oradaki komutları aynen uyguladım. Telefonu kapatıp daha sonra ses tuşuna basarak aynı anda usb kabloyu taktım ve telefon kendisi açıldı. Sonuç aynı oldu.Aynı hatayı veriyor. Bootloader kilidi kaldırıldığı için companion bu cihazı güncelleyemez diyor ve yine aynı sayfaya yönlendiriyor.

         1. Flash tool ile yazılım güncelledim ancak benim telefonun model nosu D6502ydi D6503 OLDU. gALİBA YANLIŞ BİRŞEYLER YAPTIM AMA NE OLDU ANLAMADIM. Bir de imei numarası gitti ve şu an hattımı kullanamıyorum. Ne yapmam gerekir acaba?

          1. Artık bir teknik servise danışma vakti gelmiş, referanslı bir yere başvurmalısınız. :)

 55. üstad bende z2 var ama açılmıyor şöleki açılıp mor hareketli ekranda takılıyor saatlerce şarjı bitene kadar. dediğin gibi yaptım ama ses kısma tuşuna bastım otomatik ekran geçmedi. başak bilgisayarda denedim o da olmadı. ne yapmam gerekiyor.

 56. “Değiştirilmiş güvenli yazılım algılandı. Bu birim Sony yazılımıyla yükseltilemez. Lütfen birimi satın alındığı yere iade ediniz” gibi bi uyarı geldi ama ben telefonu aldığımdan beri yazılımsal olarak “root vb” hiçbirşeye dokunmadım sadece 2 kez şarj soketi kırıldı ve ilk seferinde kaskoyla gitti ikinci seferde ise garanti kapsamına girmediği için dışardan birisine yaptırdık ama bu donanımsal birşeydi acaba sıkıntı nedir nasıl açarım telefonumun kilidini önceki telefonlarımda çok fazla yanlış deneme yapınca google hesabı istiyordu ama Xperia M4 Aqua da onada rastlamadım. Babamda yine telefonla ilgili bir sıkıntı olduğunu duyarsa bunun için bayağı sinirlenecek muhtemelen ve de bir daha yaptırmaya falan yollayacağını sanmıyorum :/

  1. Merhaba,cihazı açık halde mi bağlıyorsunuz yoksa onarım sseçeneği ile ilerleyip telefon kapalıyken ses kısma tuşuna basılı tutup mu bağlıyorsunuz. ikinci seçeneği uyguladığınızda öyle bir uyarı vermemesi lazım.

   1. Onarım seçeneği ile bağladım bir daha falan denememi önerirmisiniz çünkü normal olarak bağladığımda telefonu görmüyor bilgisayar ama telefonu görmesede öyle bir uyarı vermezdi diye düşünüyorum -_-

   2. Şuan o hatayı almadan işlemi başlattım ama bayağı uzun sürecek gibi eğer olursa yada olumsuz sonuç alırsam tekrar buraya yazıp yardım almaya çalışacağım yinede tekrar içerik, ilgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

 57. Xperia z5 premium cihazım.var önce kulaklığı tanımamaya başladı (hiç bi kulaklığı tanımadı)
  Bir hafta sonra şarj.olmadı
  Şarja takılıyken şarjı azaldı ve bitti( ben bu arada farklı şarj adaptör.ve usb kabloları denedim yine aynı şey oldu, son çare hard.resed.denilen şeyi.yaptım “güç tuşu, ses tuşu aynı.anda.basıp.filan yapılan şey, yine aynısı oldu ve bunlarla uğraşırken kapando işte)
  Garantisi vardı gönderdim
  Yazılım hatası var, ancak kasada ve ekran da kılcal çizikler.var onu da tamir edicez ama.bu işlem garanti kapsamı dışı diyerek.600 lira ücret istediler (şarj sorunu garanti.kapsamında aslında.ama bunu yaptırmazsan onu da yapamayız.garanti.koşulları falan filan dediler)
  Ben özellikle çizdim çizik.seviyorum kasayı sakın tamir etmeyin bile dedim.ama.nafile
  Neyse cihazımı.gönderin geri yapmayın dedim
  Dışarda yaptırmaya çalıştım
  Yapabilen.bi babayiğit.çıkmadı!
  Tüketici hakem heyeti bilir kişi filan uğraştım bayağı ama.ordan da red geldi (çünkü garantiden arka kapak yapıştırılmadan gönderilmiş!götürdüğüm.tamircilerden birisi de yapıştırıverdim dedi orjinal olmayan yapıştırıcı kullanmış tabi,red geldi.sonuç olarak)
  Şimdi ben bu telefonu nası tamir etcem??
  Sony pc kompanion la.hallolur mu?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Samsung cihazlar için bu tarz sorunlarda.””ODİN ” diye bi.Program kullanılıyomuş sony içinde var mı.böyle bişey?

   1. Burak merhaba. Öncelikle üstün çabaların için seni tebrik ediyoruz. Yorum bile başlı başına bir destanken, arkasındaki hikaye de boş değil, bravo! :) Öncelikle Odin gibi bir programın Sony için olmadığını belirtelim.

    Yazılımsal sorunları yukarıda anlattığımız gibi PC Companion yardımıyla giderebilirsin. Eğer telefonunda gerçekten yazılımsal bir sorun varsa, yetkili servis tüm saçmalama hakkını senin üzerinde kullanmış. Zira yazılımsal işlemler için telefonu açmaya, kasasını falan değiştirmeye gerek yoktur. Öyle tahmin ediyoruz ki senin telefonunda şarj soketi ya da bataryayla ilgili bir sorun var. Bunlar donanım unsurları ve kontrol edilmesi için tabiiki cihazın açılması gerekecek. Ürün yekpare bir kasa yapısına sahip olduğundan sök-tak işlemleri biraz sancılı olabilir ve ekran, arka kapak gibi bazı bölümler zarar görebilir. Yine de yetkili servisin bu işlemi sorunsuz halledebilecek bir kabiliyete sahip olması gerekir. Şu an senin yapabileceğin sadece yukarıda anlatılanları uygulayıp, cihazı yeniden gözlemlemek. Eğer sorunlar devam ediyorsa da gerçekten babayiğit bir teknik servise danışman. Eğer İstanbul-Avrupa yakasındaysan yardımcı olmaya çalışırız. Sen önce PC Companion üzerinden yazılım onarımı yapmayı dene, sonrasında durumu buradan bize ilet, bir şeyler düşünelim.

    1. Konyadayım size ulaştırmak biraz sorun olabilir
     Ancak buraya da yazayım
     Sony türkiye olarak teleservice. Denilen içinde gerizekalıların olduğu bi servisle anlaşılmış garantiyi bu servis sağlıyo(sağlamıyo.daha doğrusu)
     Ancak sony Eurasia diye de bi kurumu var sony nin
     (Anladığım.kadarıyla anadolu kıtasından alınan, faturalanan ürünlere bu “teleservice-Ankara” bakıyo
     Ancak avrupa kıtasında garanti sony Eurasia ya bağlı olan başka bi.kurum yapıyo olmalı
     Ne kadar sony sayfası varsa durumu.yazdım onlarca kez sildiler.tekrar yazdım, tabi diğer yorumları da okudum
     Mesela telefon yavaşladı diyip gönderdim sıfırını gönderdiler diyen bi müşteri vardı
     Baktım edirne de
     Bakiyorum yorum iyiyse avrupa yakası.ya da istanbul
     Kötüyse “sony türkiye adı altında teleservice ankara,eğer arka kapağı yapıştıran o tamirci olmasaydı büyük dava açacaktım onlara, ama bişey yapamıyorum…
     Ona da bişey diyemiyon adam.iyi niyetli bişey yapmış çaresiz kaldım anlayacağınız :D
     İlgilendiğiniz için teşekkürler
     Durumla ilgilş bilgilendireceğim sizi

 58. Ben Sony Xperia e4 kullanıcısıyım ama 5.0.1 olmadı başka bir telefonun güncellemesini yapabilirmiyim?

  1. Hayır, güncellemeler modele göredir ve başka bir telefonun güncellemesi ona uygulanamaz.

 59. Merhaba ben sony xperia z3 kullanıcısıyım 6.0.1 güncellemesinden sonra kameram bozuldu sürümü nasıl geriye alabilirim ?

  1. Mehmet merhaba. Sürümü geri alamazsın ama telefonu fabrika ayarlarına döndürerek, sorunun yazılımsal olup olmadığını anlayabilirsin.

 60. merhabalar ben Xperia Companion programını indirdim fakat güncelleme hatası veriyor yeni sürüme güncelleme işlemi bittikten sonra telefonu pc ye bağlıyorum bu seferde şifreyi girmemi istiyor ben şifremi unuttum ve bu yüzden uğraşıyorum yardımcı olabilir misiniz?

  1. Çağrı merhaba. İşlemleri aynen yukarıda anlatıldığı gibi mi yapıyorsunuz? Yani ‘Onar’ seçeneğini mi kullanıyorsunuz?

 61. kardeşim bitirdim onarmayıda yaptı ama o son nasıl çıkarmam gerekiçeği felan çıkmadı
  yani güncellemeyi bitirdikten sonra telefonu direk çıkarayımmı

 62. merhaba z5 compact cihazını kullanırken bazı yazılımsal hatalar almaya başladım kapatıp açınca düzeleceğini umuduyla kapattım ve açılma sorunu ile karşılaştım cihaz kendisini tam başlatırken tekrar kapanıp açılmaya çalışıyordu bu süreç defalarca oldu ve farklı çözümler aramaya başladım. kapakçığın içindeki küçük butona bastım olmadı uzun bastım açılmaya çalıştı tam ana ekran geldi dedim dondu ve yine kapandı sonra format için usbden programla başarılı onarım yaptım buna rağmen cihaz kendisini sağlıklı bi şekilde başlatamıyor problem devamm ediyor…

 63. merhaba yazılım onarım işlemlerini belirtildiği gibi başlatıyorum ancak yükleme sona yaklaştığında internet bağlantı hatası alıyorum ne yapmalyım ?

  1. Merve merhaba. Eğer internet servis sağlayacınız tarafından size tanınmış olan kotayı doldurduysanız ve hız limitlemesi yapılmışsa, uygulama daha hızlı bir internet bağlantısına gereksinim duyabilir. Başka bir internet bağlantısıyla denemeniz en doğrusu olacak.

 64. Sony xperia m2 Aqua kullanıcısıyım kamera hatası veriyor arka kamera ve flaş açılmıyor bir kere sıfırladım düzelmedi bidaha yapsam düzelirmi

 65. Yazılım onarımı başarısız oldu

  Cihazınız onarılırken bir hata oluştu.
  Lütfen tekrar deneyin. Sorun devam ederse lütfen Sony destek ile bağlantı kurun.

  Hata kodu: UEUpdateFailed
  UE_300

    1. Sony c 1905 telefona format attim format attiktan sonra telefon acildi ve depolama sifreai istedi ve depolama sifresini bilmiyorum ve telefona ayarlardan baska bi yerden format atilmiyor

 66. selam sony xperia z3 telefon aldım ama telefonda docomo diye bir uygulama var.ve telefonun ilk açılışında gelen sony yazısından sonra docomo yazısı cıkıyor bu docomo da sanırım japon bir operator şirketi ayrıca bu docomo zımbırtısını silemiyorum uygulamalardan kaldırmaya çalışıyorum fakat şöyle bir uyarı çıkıyor docomo yu kaldırabilmeniz için telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamnız gerekiyor onuda denedim telefonu fabrika ayarlarına sıfırladım herseyi sil dedim ona rağmen kalkmadı.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.sony müşteri hizmetlerini aradım bu konuda herhangi bir bilgileri yok internet ten de baya araştırdım hiç bir bilgi elde edemedim.

  1. Cihan merhaba. Zannedersek telefonun yurt dışı. Karşılama ekranında da o yüzden reklam var. Onu silebilmen için yazılım yüklemesi yapmalısın. Yukarıda anlatılanlar sana yardımcı olacaktır. Telefonun ürün koduna dikkat ederek işlem yapmalısın. Tabi bu da kesin çözüm olmayabilir. Çünkü o sabit bir arayüz, telefon da operatör anlaşmalı.

 67. 2 gün önce aldığım Xperia m5 telefonumda güncelleme mevcut. Fakat denedigim zaman yeni yazılım güncellemesi yuklenemedi hatası alıyorum. Bilgisayardan denediğimde ise ses kısma tuşuna basarken şarj aletini takma olayında takılıyorum. Herşeyi doğru yapıyorum ancak bir sonraki aşamaya geçmiyor. Telefonun üstündeki ışık bi yeşil bi mavi olup duruyor.

  1. Telefonu menüden fabrika ayarlarına döndürün ve bilgisayar üzerinden güncellemeyi tekrarlayın.

 68. mrh sonyxperia c5 kullanıcısıyım gün içinde durduk yere kapandı ve bir daha açamıyorum belirttiğiniz prosedürü uyguluyorum fakat hiçbir tepkiyok kabloyu taktığımda üstledkırmızı ışık yanıyor hiçbir tepki yok ve ses kısma güç tuşlarına ve diğerkombinasyon tuşlarını denememe rağmen açamadım
  ne yapmalıyımm???

  1. Tolga merhaba. Telefonun hafıza ve sim kartlarının takıldığı bölümde yanında OFF yazan bir tuş olacak. Ona kürdan gibi bir cisim yardımıyla hafifçe dokunun. Telefona resetleyecektir.

 69. Tayfun Bey ;

  Makaleyi okudum Z1 c6903 model telefonun kilit desenini unuttum. Fakat yazılım güncelleme konusunda tüm verilerin silineceğinin onayını vermemiz gerekiyor. Doğru mu anladım ? Eğer öyle ise zaten format attırabilirim. Benim için önemli olan datalarımı alabilmek. Bu konuda detaylı bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  1. Kilit desenini unuttuysanız ve telefona daha önceden Root işlemi yapılmadıysa(ki siz bizzat yapmadıysanız ya da telefon yurt dışı değilse, Rooting yapılmamıştır) verileri kurtarma şansınız yok maalesef. Yazılım yükleyerek deseni kaldırmak ve telefonu yeniden kullanılabilir hale getirmek zorundasınız.

 70. Merhaba.. Sony C4 model telefonum var. Sabah bir kaç güncelleme gelmişti facebook instagram filan bunları yükledikten sonra sürekli Maalesef Xpria tm Anasayfası durdu hatası alıyorum 3 kez format attım kısa bir süre düzeliyor tekrar google playden programları yüklerken ayı sorun olacak. Daha önce bu sorunla karşılaşan arkadaşlar var mı ne yapabilirim?

  1. Oğuz merhaba. En azından biz karşılaşmadık. Ama yazılım yükleme işlemini deneyebilirsin. Sonrasında telefonu bir süre internete bağlı şekilde kendi haline bırak. Play Store iyice güncellendikten sonra uygulama yüklemeyi dene.

 71. z3 telefonumun ekranı 3 .kez kırıldı şuan ekran kullanım dışı telefondaki bilgilerimi alamıyorum ekran çalışmadığı için sony companion da indirdim ama bilgisayardan yine ekran kilitinden dolayı erişime izin vermiyor başka bir yol yöntem acil bir zahmet

  1. Ayhan merhaba. Ekranda kilit varsa, verilere ulaşabilmenin tek yolu ekranı tekrar değiştirmek maalesef.

 72. Merhabalar xperia c4 kullanıcısıyım. Bir gün telefonumu normal kullanırken sebepsiz yere yeniden başladı. Açıldığında %30 şarjı vardı ancak şarjı %90 seviyelerindeydi nasıl birden düştü anlayamadım. Daha sonra 5 saniyede bir yüzde 1 düşerek 1-2 dakika içinde şarjı bitti. Şarja taktığımda telefonun kırmızı ledi yanıyor ve devamlı xperia yazıp yeniden başlıyor. Şarjdan çektiğimde ise hiç açılmıyor ancak recoverye girebiliyor. Recovery üzerinden reset atmama rağmen sorun devam ediyor sorunun kaynağı nedir ve garantiye mi yollamalıyım

 73. Merhabalar yurtdışından gelen xperia xa modeli var.sim kilitli.burdaki operatörlerle çalışmıyor.acaba yeni sistem yüklesem sim kilidi klakarmı?

  1. Hayır, sim kilit normalde ekstra bir işlem gerektirir ve genelde donanımlı teknil servisler yapabilir. Ama denemekten zarar gelmez neticede, deneyin.

   1. sorduğum bütün telefoncular bu modelde simkilidini kıramadıklarını mail yoluyla satın alındığını ve ücretinin 100-150 tl arasında olduğunu söylediler.

 74. Yaklaşık on dakikadır sonraki kısmına geçmesini bekliyorum fakat hala bir şey olmadı, ne yapmalıyım? Telefonumu çeksem bozulur mu?

  1. Normal işlem yarıda kesilip, tekrarlandığında sorun olmuyor. Öyle tahmin ediyoruz ki sizinkinde de problem olmayacaktır. Ayrıca işlemi tekrarlarken lütfen internet bağlantısının düzeldiğinden emin olun. Biliyorsunuz ki şu an ülkemizde bir internet problemi var.

      1. Bataryası çıkmıyor muydu o modelin? Veya çıkmıyorsa da arka tarafta resetleme işlemi için bir Off düğmesi bulunmalı. Onu kullanarak telefonu resetleyebilir, işlemi o şekilde tekrarlayabilirsin.

        1. İlk yorumda da söylediğim gibi problem büyük ihtimalle ülkedeki internet sorunundan kaynaklanıyor. Bir yol daha var ama karmaşık, bunda zorlanıyorsan onu hiç yapamayacaksın. O yüzden yok diyelim.

         1. siz yine de söyleseniz, sonuçta ben yazanları eksiksiz uyguladım, telefonumda zaten bir sorun vardı. Servisten yeni geldi, açılıp açılıp kapanıyordu, ondan olmamış olabilir. Sizi de çok yordum biliyorum kusura bakmayın ama :(

          1. Çok uzun bir işlem, buradan anlatılacak gibi değil. Onun için bir makale yazmamız gerekiyor ki riskli olduğu için paylaşmıyoruz. Ülkede internetin normale dönmesini bekleyin ve yeniden deneyin.

 75. programı yükledim ama google hesabı onaylandıktan sonra ki aşamada birz ilerleyip hata olustu diye duruyo ne yapmalıyım

  1. Yazılımsal olma ihtimali de var ama genelde ön kamera bozulduğunda ya da soketi yerinden oynadığında o tarz bir sorun oluşur. Verilerinizi yedekleyin ve telefonu fabrika ayarlarına döndürün. Herhangi bir değişiklik olmazsa yazılım yüklemesi yapmayı deneyin. Hiçbiri sonuç vermezse ve telefonun garantisi varsa yetkili servise yoksa herhangi bir teknik servise başvurun.

 76. Merhaba ben xperia z1 kullanıorum sarj soketi 10 gün içinde 2 kez bozuldu son tamire gönderdikten sonra telefon kapandı ve açılmıyor tele resetide atıyorum fakat nafile sony xperia yazıyor ve kapanıyor pile takınca ekranda sadece pil gözüküyor ama sarjı 80lerde.Sadece birkere açabildim ondada NQ programından 4 tane virüs sildim lütfen yardım

   1. Sorununuz biraz karmaşık ve teknik servisler de olumlu sonuç alamamış. PC Companion programı yardımıyla işlem yapmayı denediniz mi?

  1. Evet denedim fakat sonuç aynı büyük bir ihtimalle sorunu yazılımında fakat resette çözmüyor

   1. Sorun yazılımsalsa PC Companion sorunu çözmeli. Bazı farklı yöntemler de var iyi bir araştırmaya yapmanız gerekecek.

 77. nerdeyse 2 saattir bekliyorum . %10 anca doldu. acaba beklemelimiyim bitene kadar.
  yoksa bu haldeyken bağlantıyı kesip tekrar denesem bir zararı olur mu ?

  1. kardeşim bu video daki gibi bi görünüm sağlamak için ne yapmamız lazım diğeriyle yapamadım lütfen yardım edin!!

 78. iyi günler xperia L marka telefonum var ve ekran desenini unuttum acamıyorum pc compainde cihaz kilitli dediği için işlem yapmıyor ne yapabilirim

 79. Ses tuşuna basılı tutup cihazı bilgisayara bağladığım halde programda herhangi bir ilerleme olmuyor

   1. Normalde taktığım zaman telefonu görüyor fakat uygulama ile yaptığımda herhangi bir işlem gerçekleşmiyor

    1. normal ile program bağlantısı farklıdır. ses kısma tuşuna basılı tutup usb kabloyu taktığınızda bilgisiyara telefonu görmüyorsa büyük ihtimalle sokette arıza vardır. ama başka bir bilgisayarda denemek de lazım.

 80. Bende 2 oldu onarim yapmaya calisiyorum ama yarim saattir %5 civari tekrar tekrar denedim yine ayni hic ilerlemiyor 6 guncellemesinden sonra sd kart bozuk hatasi almaya basladim bazen goruyor bazen gormuyor baska kartta denedim ayni onarayim dedim o da olmuyor servise yollasam 1 ay gelmez ne yapacagimi sasirdim

   1. Suan baska pc ile deniyorum yine ccookkk agir guncelleme kismi hic acilmiyor guncel oldugundan heralde ama onarmayi da hic ilerlemiyor desem yeridir aslinda telefon calisiyor servise yollamak istemiyorum ne yapacagimi sasirdim

 81. merhaba, z3 compact kullanıcısıyım telefonum kendi hatamdan dolayı arka cam kırıldı garantiye yolladım dün geldi şimdide telefon açılmıyor şarj oluyor gibi gözüksede telefon açılmıyor pover ve ses tuşuna basılı tuttum titredi telefon ama yine açılmıyor pc ye bağladığımda mavi ışık yanıyor normal prizde kırmızı ışık yanıp yanıp sönüyor yardımcı olurmusunuz ?

  1. merhaba, şarjı tamamen bitmiş olabilr, bir saat kadar şarjda bekletin. sorun devam ederse anlatıldığı şekilde yazılım yüklemeyi deneyebilirsiniz. yazılım yüklenmiyorsa servisteyken batarya veya ekran zarar görümüş olabilir, tekrar servise vermeniz iyi olacaktır.

 82. merhaba. 2 saati geçti onarım için ama daha %25 civarında kaldı bayadır hiç ilerlemiyor. cihaz z5. neden olabilir cevaplarsanız sevinirim

  1. Halil İbrahim merhaba. Bazen program takılabiliyor. Bağlantıyı kesip, işlemi tekrarlamanda herhangi bir sakınca yok.

 83. Merhaba telefonum M5 6.0 güncellemesini yaptım fakat ekran kilidi seçeneklerine tıklayınca malesef ayarlar durduruldu hatası alıyorum. İlk yüklemede boyle bi hata yoktu sonradan cıktı bu hata.

  1. Gökhan merhaba. Güncellemelerde bazen bu tip problemler oluşur ve telefon fabrika ayarlarına döndürüldüğünde sorun ortadan kalkar. Verilerini yedekleyip, telefonu menüden fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsin.

 84. XPERİA M5 GÜNCELLEME GELDİ GÜNCELLEDİKTEN SONRA ARAYAN BANA ULAŞAMIYOR TELEFON KAPALI GÖRÜNÜYOR GÜNCELLEMEYİ YENİDEN YAPSAM DÜZELİRMİ ACABA

  1. Abdullah merhaba. Verilerini yedekleyerek, telefonu fabrika ayarlarına döndürmek sorununu çözecektir.

 85. merhaba xperia ion modeli var açılmıyor tamire götürdüm yazılım sorunu var dediler. programı indirdim linkten ama farklı içeriği. yazılımı onar dedim tel kapalı zaten ses kısma tuşuna basıp usb yi bağladım açılır gibi sony yazısı geliyor sonra şarj olmaya başlıyor, programda da bi değişiklik olmuyor. yardımcı olabilir misiniz yapabileceğim başka birşey var mı ?

  1. Gökçe tekrar merhaba. Sony Xperia serisinin bazı ürünlerinde ekstra müdahale gerekebiliyor. Bu arada evet, program güncellendi ve yeni bir arayüze kavuştu. İşlem mantığı aynı ama görseller ve metinler farklı. Eğer işlemi doğru yaptığından eminsen başka bir teknik servise daha danış. Cihazda daha zor bir problem oluşmuş olabilir ve box ile müdahale gerekebilir.

  1. Evet, aynen öyle. Program sonraki aşamaya geçene kadar ses kısma tuşuna basılı tutacaksınız.

    1. yarım saattir basılı tutuyorum birşey olduğu yok. sonny yazısı geldi sefer tekrar kapandı

        1. video da anlatılan program ile linkten indirdiğim farklı içerik olrak güncellenmiş olabilir

 86. Telefonum sony Xperia Z2 telefonu formatlafığım zaman güncellemeler ılk halini mi alır Android sürüm şuanda 6.0 onceden düşüktü mesela ılk halı gibi düşer mi

 87. Telefonum Sony m4 Aqua durduk yere 2 gündür mavi ekran geliyor telefon şarjda iken kapanabiliyor ekran gelmiyor yani daha sonra açarkende pin kodu sormuyor mesela bazen kapanmıyor mavi ekran gelmiyor virüs taraması yaptım kaç kere ancak bişey çıkmadı. Sizin sorunuz varsa cevaplayayim eğer ki cevaplarsaniz tesekkurederim.

  1. Büyük ihtimalle telefonunuzda yazılımsal bir sorun oluşmuş. Verilerinizi yedekleyin ve yukarıda anlatıldığı gibi yazılım yüklemesi yapmayı deneyin.

 88. merhaba
  c5 ultra kullanıcısıyım yazılım onarımı yaparken telefonum fastboot moduna girdi fakat herhangi bir işlem yapmıyorum telefonumuda açamıyorum bataryası çıkmadığı için batarya çıkarma gibi bi durumumda yok ne yapmam lazım fastboot modundan çıkmak için .. teşekkür ederim

 89. Merhaba,
  Telefonum Xperia M2 Dual, son yazılımları yükledikten sonra telefonun hoparlör sesi (kulaklık sesinde sıkıntı yok) ciddi oranda azaldı araştırdığımda aynı problemi yaşayan başka arkadaşlarda olmuş. Aynı yazılımları tekrar tekrar yükledim sonuç değişmedi, sorunsuz olan önceki yazılıma dönülebilir mi? Önceki yazılımı nerden bulabilirim. Yardımlarınız için teşekkürler.

  1. Önceki sürümü bulmanız hem çok zor hem de yüklediğinizde sorun yaşamama ihtimaliniz çok düşük. Mobil işletim sistemlerinde sürüm düşümü tavsiye edilmez. Bir sonraki güncellemeyi beklemelisiniz. Genel bir sorun meydana gelmişse, yeni güncelleme sorunu çözecektir.

 90. ustaa aynı şeyleri yaptım fakat son bölümde motor hatası diye bir şey diyo acil cevap verebilirmisin

 91. Merhaba, Sony Xperia sp telefonum var. 3 sene önce alnıştım. Son 2 haftadır sürekli kendiliğinden kapanıp açılıyor ve şarja takılı olmadığı sürece kapanıp açılmaya devam ediyor. Xperia Companionla yazılım onarımı yaptım ve hiçbir işe yaramadı. Garantisi dolduğu için servise göndermeye de korkuyorum. Öneri bekliyorum.

  1. Ayşe merhaba. Tavsiyemiz bir teknik servise başvurman. Batarya bozulmuş olabilir, denenmesini isteyin.

   1. Teşekkür ederim. Bataryanın değişmediğini yazmış bir çok kullanıcı umarım değişiyordur.

    1. Kullanıcı kendi başına değiştiremez ama bir teknik servisin değiştirmemesi için hiçbir neden yok. O yüzden teknik servise başvurmalısınız.

 92. iyi günler telefonum sony xperia m4 aqua ve ben telefona şifre gibi pin koydum ve pini unuttum şimdide sony pc companion indirmem lazım indirebileceğim bi link atarsanız sevinirim başka bi yolu varsa da söylerseneniz sevinirim lütfen

 93. Z3 kullanıyorum telefonum durduk yere ekran program açma yapıyor kendi kendine ekranın izin verdiği ölçüde ilk önce fabrika ayarlarına sıfırladım hala devam etti bu sefer de pc companiondan güncelleme yaptım yine olmadı 1 gün sonra yurt dışına çıkacağım şans işte bir kere daha böyle olmuştu garantiye vermiştim şimdi öyle bir şansım yok yapabilecek başka bir şey var mı?

  1. Zamanınız olmadığı için Pc Companion’dan işlemi tekrarlamaktan başka yapacak bir şey yok.

 94. Capıtan bn yazilimi attım telefon komple gitti acılmıyorda nasıl yapıcaz acıl yardım edın

  1. cihazda yeteri kadar şarj olup olmadığını kontrol edin, emin değilseniz cihazı 1 saat kadar şarjda bırakın. buna rağmen açılmıyorsa tekrar yazılım yüklemeyi deneyin, doğru modeli seçtiğinizden emin olun.

 95. bu sorunu sürekli değil de kesik kesik yapması yazılımsal olduğu ipucunu verir mi sizce? Mesela telefoncu lazere koydu 3 gün boyunca sorun yok sonra yine aynı sorun, örneğin 2 saattir wifiden tarayıcı açık internette facete geziyorum sorun yok. Ama birazdan zamansız nedensiz kapanacak. Şuan ki mesajı mesela wifi bağlantı ile telefondan yazıyorum, hatta ilk mesajı da öyle yazdım.

  Özetle donanımsal bir sorun var ise, kesintisiz arıza vermesi gerekmez mi? Neden arada bir düzeliyor olabilir? Arada bir telefon normal bir halde kullanabiliyorsam bundan sorunun yazılımsal olduğu çıkarımını yapabilir miyiz? Teşekkürler

  1. Yunus merhaba. Hayır, donanımsal sorunlar da zaman zaman telefonun aksamasına yol açar. Sorunlu donanım kararlı çalışamaz ve arıza dönem dönem belli edebilir. Tabi yazılımsal olup olmadığını anlamak da oldukça basittir. Verilerini yedeklersin ve yukarıda anlattığımız gibi telefona yazılım yüklersin. Sonra gözlemlersin ve sorun devam ediyorsa arızanın yazılımsal değil de donanımsal olduğuna karar verirsin.

   1. Çok teşekkürler, bi kaç yazılımsal denemeden sonra son çare olarak servise verip bekliceğim. Olumlu sonuç alırsam paylaşacağım. Hoşçakalın

 96. Merhaba,telefonum xperia p. Kendi kendine reset atıyor ve açılışta ekrana ” Kurulum sihirbazı ” geliyor. Sorun farklı şekillere bürünerek baş gösteriyor.

  1)Normal durumda iken mobil veriyi açtığımda ” maalesef google+ durdu, maalesef google play durdu, vb. uyarılar ” verip önce şebeke göstergesinde bir düşme hareketi akabinde şebeke tamamen gidip kendiliğinden reset atıyor. Açılışta kurulum sihirbazı çıkıyor. Adım 1/5 te dili seçip ileri diyorum ” bir sim kart tanınamadı telefon sadece çevrimdışı çalışacaktır ” diyor. Bu durumda *#06# imei sorguladığımda imei boş çıkıyor ve anaband sürümü bilinmiyor oluyor. 112 yi bile arayamıyor. Bu haldeTel açıkken sim kartı çıkarınca tel kapanmıyor, normalde tel açıkken kapatınca ” sim kart çıkarıldı tel kapanıyor ” diye bir uyarı çıkıp kapanması lazım. Bu durumdan ancak hard resetle kurtulup sim kartı okutabiliyorum.

  2- Bu sorun, internete bağlanıldığında eğer şebeke wcdma(3g) de ise 1-2 dk içinde, yok eğer edge(2g) de ise belki 30-40 dk bazen 1-2 saat sonra baş gösteriyor.

  3. Dedim simkartı çıkarayım, wifi ile bağlanayım dünyaya. Bu sefer bu sorun 3-4 saat sonra ortaya çıktı. Maalesef şu durdu bu durdu, tel oto reset atıp açılıyor ve imei gitmiş ve anaband sürümü ” bilinmiyor” oluyor.

  Bu sorun ilk ortaya çıktığında dahili bataryanın şişmiş olduğunu ve değiştirmem gerektiğini düşündüm. İnternetten orjinal olduğunu sandığım batarya aldım telefoncuda değiştirdim sorun devam etti. Kvk ya gönderdim, garantisi yok, 150 tl fiyat çıkardılar darbe/kırık parça değişimi notuyla. Kabul etmedim güvenmediğimden. Bir telefoncuya gittim anlattım. Baktılar ve sorunun modemde olduğunu ” modemin kendi kendine uyuma pozisyonuna geçtiğini ve lazer diye bir aletle düzeltilebileceği” söylendi. Düzelttiler tam 3 gün sonra 1 kez aynı sorun oldu. Ve düzenli olarak bu sefer sadece haftada bir ya da 2 defa sorun oldu. 1 ay kullandım 4-5 kez sorun oldu. Tekrar götürdüm lazere koydular bu sefer başa sardık. 3. Kez lazere girdi tamam oldu dedim, aldıktan sonra 4. Gün yine başladı.

  Şu an telefonu kullanamıyorum, sürekli şebeke kesilip reset atıp kurulum sihirbazı ile açılıyor, kurayım diyorum daha ilk adımda dili seç ileri dediğimde ” sim kart tanınamadı ” ve imei boş ve anaband sürümü ” bilinmiyor ”

  Virüs dedim, 20 tane antivürüs kurdum taradım, 20 defa pc companion ile onardım, bana mısın demiyor. Acaba bataryadan mı? Bir yerlerde oksitlenme mi var? Romu mu değiştirmek lazım, siz değerli üstadların yardımına ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, anlattıklarınıza bakılırsa sorun donanımsal bir sorun gibi duruyor, anakart çatlak olabilir veya alttan bacaklı entegrelerden birinde oksitlenme/kırık olmuş olabilir. bu tür sorunların çözümü çok zordur. Bu tür sorunların genelde çözümü yoktur. Yetkili servis bile bu tür durumlarda ya chipseti tamamen değişir ya da anakart değişimi yapar.

 97. kardeşimin telefonu bozuldu sony xperiaM modeli depolamanın parolasını çözmek için parola yazın diyor telefoncuya götürdüğümüzde ne yaparsak yapalım aynı ekran çıkıyor dediler ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim telefon açılıyor ama hep aynı ekran kurtarmanın yolu varmı ?

  1. daha önce bu sorunla karşılaşmadığımız için net bir çözüm sunamıyoruz ancak yazılım yüklemesi denenmeli, bu da çözüm olmuyorsa son çare yetkili servisine danışılmalı.

 98. cihazım m5 ve durduk yere kapandı manuel resetlediğim halde cihazımı açamadım sadece android başlatılıyor diye bir yazı çıkıyor ama bir türlü açılmıyor uygulama optimize ediliyor diye bir kutucuk saatlerdir aynı kendi kendine kapanıp açılıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim (acilll)

  1. optimizasyonu yapıp açması lazım normalde, ancak güncelleme dosyası eksik inmişe böyle sorunlar meydana gelebiliyor, cihazda varsa hafıza kartını çıkarıp şarja takın 30 dakika içinde normale dönmezse yazılım yüklemesi yapmanız gerekebilir.

 99. Merhaba.

  Sony Xperia Z2 telefonum var. Android 6.0 güncellemesinden sonra zor açılır olmuştu. Uygulamaları yükledikten sonra tekrar başa dönüyor, mavi ekran vs. 2-3 saat sonra açılıyordu.
  Geçen gün şarjım bitti, kapandı. Şimdi hiç açılmıyor. Sistemi başlatıyor, uygulamaları yüklüyor tekrar en başa dönüyor. Bir türlü ana ekran gelmiyor.
  Resetlemeden kurtarmanın bir yolu var mı?

  Saygılarımla,

  1. Emre merhaba. Bazı ürünlerde güncelleme sonrası bu tarz hatalar oluşabiliyor. Ama cihazı formatlamadan ya da yazılım yüklemesi yapmadan cihazın normal ritmine dönebileceğini sanmıyoruz. Verilerinizi yedekleyin ve telefonu önce menüden fabrika ayarlarına döndürün. Sonra da yazılım yüklemesi gerçekleştirin. Bizim tavsiyemiz budur.

   1. Hızlı yanıtınız için teşekkürler.

    Ama verileri yedekleyemiyorum. Pc Companion bir görüyor, bir görmüyor. Yukarıda anlattıklarınız dışında bir çözüm yok sanırım.

    1. Bilgisayara bağladım USB ile. Back up alamıyorum. Çünkü COmpanion telefonu bir görüyor, bir görmüyor.

    2. Manuel yedekleme yapmayı deneyin. Yani en azından önemli verileri bilgisayara yeni bir klasör açarak atın. Rehberi kurtarın mesela. Veya tek tek telefondaki uygulamaları kaldırarak ve gereksiz verileri silerek telefonu rahatlatmayı deneyin. Özellikle ön bellek temizleme ve antivirüs programı varsa onları. Bir noktada mutlaka açılacaktır.

     1. Merhaba.

      SD Kartı çıkardık. Telefon açıldı. Sorun buymuş. Güncelleme ile SD kart uyumsuzluğu oluştu saırım. Güncellemeden önce sorun yoktu.

      SD Kartsız kullanıyorum. Şu an sorun yok.

 100. merhaba, dediğiniz herşeye uydum ve yaptım telefonunun yazılımını düzeldi zannettim fakat şimdi hiçbir uygulamayı açmıyor ve yüklemiyor ne yapmam lazım tekrardan mı yapıyım güncelleştirmeyi?

   1. İşlem yeni bittiyse bir süre internete bağlı şekilde bekleyin. Play Store kendini güncellediğinde uygulama yükleyebileceksiniz. Eğer herhangi bir düzelme olmazsa işlemi tekrarlayın tabi.

 101. Merhaba sony xperia m c1905 kullanıyorum telefonum aniden kapandı ve tekrar açtığımda depolama şifresi sordu telefonu hiçbir şekilde formatlayamadım onarmada da indirilirken hata aldım yardımcı olabilir misiniz

  1. merhaba, hata mesajını buraya yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız. yukarıda anlatıldığı şekilde bir kaç defa daha denemenizi öneririz.

   1. aynı hatayı benim telefonumda verdi ve ben de açamadım
    sabah uyanıp telefona baktığımda depolama parolasını giriniz yazıyordu. Telefon kendini uçuş moduna almış bu yüzden my xperia aracılığıyla da sıfırlayamıyorum. depolama parolasını ben koymadım. Ayrıca pc ye bağlayıp pc companion aracılığıyla da format atmaya çalıştım telefonun sistem dosyası pc ye iniyor tam telefona yüklenirken hata veriyor. sanırım depolama paralası engel koyuyor yazılımın yüklenmesine.

    1. bir çok android cihazda bulunan veri şifrelemeyi aktifleştirmişsiniz, aktifleştirme yaptığınızda cihaz kendini kullanılmadığı bir zamanda(genelde gece) şifrelemeye başlar.

     öncelikle aklınıza gelen parolaları dneyin, bu işe yaramıyorsa yazılım yükleme yapmayı bir kaç kez deneyin.(telefonumu onarın seçeneği ile işlem yapın)

 102. merhaba;
  sonu xpria m5 kullanıyorum.yazılım onarma kısmında telefonu kapatıp 5 sn bekledim ve sonra ses tuşuna basılı iken pc ye usb ile bağladım.ancak uzun süre herhangi birşey olmayınca ben de kabloda mı sorun var acaba deyip usb yi çıkarttım.şuan da telefonum hiç açılmıyor ne yapmalıyım :( ?

 103. sony z5 telefonuma flash bellek yada usb kablosu yardımıyla program attım ama yüklemiyorum telefonda doyayı depolama alanınada sd kartata yükledim dosya bulunamadı diyor. bilinmeyen programlara izin verdim ama olmuyor. ayrıca flash bellekten telefona film yada başka dosyaları açamıyorum illa telefona yüklemem gerek..somsungda bu ozellik çok iyiydi ama sonyde bana göre eksik bir şey yada ben yapamadım..bu iki konuda yardımınızı bekliyorum
  ,

  1. Merhaba. Xperia Z5’i deneme şansımız olmadı. Bu yüzden eksik yorum yapıp, yanlış yönlendirmek istemeyiz. Gereken bir çok şeyi yapmışsınız zaten. Belki Android 6.0’ın güvenlik aşamalarından biri engel oluyordur.

 104. ben yapiyorum ama guncellestirme motoru hatasi 0x00000067
  telefon modelim c2305
  lutfen yardim edin :(

     1. hayir yapmadim.1 tane notebookum var Dell (windows 7 64 bit) 4 kez pc companionu kaldirdim, yeniden indirdim. guncelledim ayni sorun oldu : guncelleme motoru hatasi 0x00000067 :( baska bi yardimci program indirmem lazimmi ? yapmadigim bisey vardir belki?

 105. sony xperia Z2 kullanıyorum. dün telefona güncelleme geldi. güncellemenin bitmesine yakın dışarı çıktım ama güncelleme devam etti. hatta telefon açıldı sorunsuz çalışıyordu ama güncellemeden 2 saat sonra falan telefona baktım kendi kendine kapanmış açmaya çalışıyorum, açılıyor ekran geliyor pin kodunun olduğu yere geleceği zaman tekrar kapanıyor sanki pin kodunun oraya gelince kendi kendini resetliyor. ne yapmam gerekiyor acaba ?

  1. Hayati merhaba. Yazılım çökmüş olabilir, resetleme de bundan kaynaklanıyor olabilir. Yukarıda anlattığımız gibi yazılım yüklemesi denemelisin. Eğer Google senkronizasyonu açıksa, kurulumdan sonra verilerini de kurtarabilirsin.

 106. hocam merhaalar videonuz çok açıklayıcı olmuş. bir şey sormak istiyorum.sony xperia z 3 kullanıyorum. gmail değişikliği yapmak zorunda kaldım. fakat my xperia koruyucu yeni mail ve şifreyi kabul etmiyor. telefona erişim sağlayamıyorum. format atarsam bu sorun ortadan kalkar mı?

  1. Merhaba, format/yazılım yükleme tüm sorunlarınızı ortadan kaldırır ancak eğer cihazında android 5.1 veya üstü bir sürüm varsa işlemden sonra sizden eski gmail bilgilerinizi girmenizi isteyebilir. İşlem yapmadan önce bunu göz önünde bulundurun.

 107. sony xperıa neo v kullanıyorum . sürekli yeterli depoloma alanı yok hatası alıyorum ne yapmam lazım

  1. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmeyi ya da yazılım yüklemeyi denediniz mi hiç? Neo V artık eskidi. Bu yüzden bir çok uygulama için dahili hafızası yetersiz kalacaktır. Format ya da yazılım sorunu bir süreliğine çözebilir. Ama sonra mutlaka tekrarlayacaktır.

   1. Abi benimkide xperia neo v sony pc companion dan 1.adımda hazırlanıyor dedikten sonra telefonda yazılım güncelleme yok dio ne yapmalıyım

 108. Merhabalar öncelikle sony xperia m5 kullanıyorum dahili hafızası dolunca bugün bir sd kart aldim ve taktim verileri dahili depolamadan sd karta aktarırken “Aktarma yarıda kaldı. Aktarılmış veeilee için Sd kartınızı kontrol edin” uyarısı geldi ve veri aktarımı yapmıyo karta. Kartı takıp çıkardım ve telefonu yeniden başlattım ama bi fayda etmedi ne. Yapmamı önerirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

 109. mrb suan mt11 i mt 15 bu iki urunun yazılım destği kaldırılmıstır boşuna uğrasmayın teknıkçi arkadaşlar box cihazı ıle ellerınde rom varsa yuklesınler yanlız güvenlik kodunu kaldırabılırsınız

 110. Sony Xperia e4g kullanıyorum herhangi bi uygulamaya girdiğimde uygulama durdu diyiyor ve telefon donuyor yarım saat sonra telefon açılıyor ne yapmam lazım

  1. öncellikle cihazı fabrika ayarlarına sıfırlayıp denemelisiniz, bu yöntemle düzelmiyorda yukarıda anlatıldığı gibi yaızlım yüklemesi yapabilirsiniz.

 111. iyi günler ben xperia sp kullanıyorum bu işlemleri hazırla kısmına kadar yapıyorum fakat teleffonu okumuyor neden olabilir acaba ?Bide sony usb koblasıyla yapmıyorum o yüzden olabilirmi ?

     1. Acil sony xperia x10i kullanıyorum telefonon google play uygulaması acılıyor fakat indirmede hata veriyor bende bu sony pc uygulamasını yaptım ilk denedimde oldu fakat su an olmuyor Support zone başla dedimde boş sayfa açılıyor geri yazısı çıkıyor ne yapacam ????

 112. sony z1 telefonum çökmüş idi bu yöntemleri izleyerek kurulum gerçekleştirdim fakat şarda iken telefonu açmaya çalıştığım zaman sadece şarj miktarını belirtiyor güç açma kapama tuşundan elimi çektiğimde ise telefon kapanıyor şarj da değil iken ise telefonu açma kapama tuşuna basılı tutuyorum telefon en son sony yazısını geçip mor şekiller çiziyor öyle kalıyor sonra açma kapama tuşundan elimi çekince yine telefon kapanıyor anlamadım gitti

   1. Mehmet bey iyi akşamlar. Yukardaki işlemler sonunda telefonun ilk açılışı uzun sürer. Android optimizasyon ekranıyla karşılaşmanız da bu yüzden normal. Telefonun işlemi bitirmesini ve kurulum ekranına geçmesini bekleyin. Eğer olumlu sonuç alamazsanız işlemi baştan tekrarlayın. Şu makaledeki tavsiyeler de aklınızın bir köşesinde bulunsun. http://www.ceplik.com/Q0qq8

    Tüm denemelere rağmen olumlu sonuç alamazsanız, power entegresinin bozulmuş olması gibi donanımsal, bir çok Sony telefonunda yaşandığı gibi kronik arızalardan şüphelenebilirsiniz. Böyle bir durumda yetkili servise danışmak en doğrusu olacaktır.

 113. Oncelikle iyi gunler benim problemim Xperia z1 de ekran dokunmatıgı kendisinden dokunuyor ve ekran degusmesıne ragmen devam ediyor yazılım ile alakalı bir problem olabilirmi? Bu işlem bana yardımcı olabilirmi tesekkurler.

 114. Bende xperia c4 var , şuan şarjda kırmızı led yanıyor ama tepki vermiyor. dün yapmıştım onarma işlemini ama model olarak 5303 seçmiştim. yanlış seçtiysem bu sorunu yapar mı . yaparsa da şuan tekrar onarım yapmak için telefonu pc ye nasıl okutmam lazım ?

  1. yanlış model seçmişseniz açılmaz telefon, doğru modele seçerek tekrar yükleme yapınız. telefonu pcye okutmak için, programın yönlendirmelerini takip edin.

   1. ama formattan sonra telefonu kullandım . uygulama yükledim herşey yaptım . sonra şarjı bitince açamadım bi daha . şuan şarjda takılı ve sadece kırmızı led yanıyor . tepki yok. sony pc companion ile tekrar onarma yapmaya çalışıcam ama telefon kapandığı için görmüyor program

    1. İbrahim merhaba. Telefonuna sim ve hafıza kartı taktığın bölümde bir reset tuşu olacak. Ona hafifçe basarak telefonu resetlemeyi, sonra da program yardımıyla yeniden onarım yapmayı deneyebilirsin.

     1. onuda denedim çözüm sağlamadı. şuan şarjdayken ekranda hiç bişey olmuyor pil göstergeside cıkmıyor . ama kırmızı led yanıyor . yaklaasık 3 saattir bu vaziyette

      1. Sony Xperia serisi akıllı cihazlarda bu şekilde kronik bir arıza mevcut aslında ama emin olmak için telefon elektriğinin tamamen kesilmesini yani şarjın bitmesini beklemelisin. Sonrasında şarj edip gözlemlemelisin. Çünkü bataryayla ilgili bir durum da söz konusu olabilir. Eğer denemelerinden sonuç alamazsan, yetkili servise başvurman en doğrusu olacak.

       1. 5303 modelini yüklediğim için bu sorun olabilir mi ? telefon 5306 ise yanlış modelden dolayı yapar mı ?

 115. Sony xperia z kullanıyorum fakat ses kısma tuşum çalışmıyor pc companıon uygulamasına nasıl bağlayacağım telefonumu

 116. Sa Sony Xperia m4 kullanıcısıyım telefona güncelleme attıktan sonra kasmaya başladı fabrika ayarlarına sıfırladım ama kasma gitmedi bilgisi olan varsa cevaplayabilirmi

 117. Merhaba ben z5 kullanıyorum telefonum 6.0 güncellemesini aldıktan sonra usb yi tanımıyor ne yapmam gerek teşekkürler.

  1. USB tanımaması ciddi bir sorun çünkü yazılım yüklemesi de yapamayacaksınız anlamına gelir. Verilerinizi yedekleyin ve telefonu menüden fabrika ayarlarına döndüdürerek yeniden deneyin. Sorun yine devam ederse başka bir kablo, başka bir bilgisayar gibi denemeler yapın.

 118. hocam merhaba.
  telefonum xperia sp c5303 telefonum surkli hata veriyor bende format attım format bittikten sonra daha acılmadı.PC Companian dan yazılım yüklemeyi denedim ama hazırla bolümü sonunda donuyor ve program yanıt vermıyor. Ne yapmalıyım ??

 119. Merhabalar. Sony xperia c3 telefonum var. telefonum hatalar vermeye başladı mesela whatsapp durduruldu gibi sonra bu gitgide sıklaştı en son ana ekran yüklenemiyor gibisine sonra telefon kendine gelince format attım herşeyi sildim hafıza kartına kadar. formattan sonra bikaç gün düzeldi gibi oldu ama dün gece haritalar için durduruldu hatası verdi. sonra telefonum birden kapandı. açmaya çalıştıkça açılırkenki o şekiller çıkıyor sonra bi anda donup resetliyor bida başlatıyor anlıyacağınız telefon ana ekrana kadar gelmeden sürekli donup kapanıp açılıyor kendi kendine bu 10 dakka felan devam ediyor sonra duruyor. tekrar denediğimde ise yine aynı hata. Lütfen yardımcı olur musunuz ??

 120. S.a hocam Xperia z3 telim calındı My xperiamda aktifdi şimdi bu şahıs diyelim tel ekranı kilidini açamayip formatları telefonu kullanabilecekmi format attıktan sonra? myxperia Apple gibi engel verirmi?

  1. A.ş Eğer hesabınızı yönetebiliyorsanız verileri silme, telefonu kitleme gibi bazı güvenlik işlemleri yapabilirsiniz ama iPhone’umu bul gibi etkili çalışacağını sanmıyoruz. Boxla, yazılımla falan bir şekilde açılabilir. Bu yüzden savcılığa başvurarak ya da Btk’yı arayarak kapatsanız daha iyi.

 121. Arkadaşlar Xperia z3 kullanıyorum ama sesi gitti nedenolabilir bilgisi olan varsa yardım etsin lütfen

  1. Durup duruken ses kesildiyse telefonu kapatıp açın büyük ihtimalle düzelecektir. Düzelmezse format ve yazılım yüklemeyi deneyibilirsiniz.

 122. Sony xperia c5kullanicim fabrika ayarlarina geri dondom wifi isler görmüyor yani hiç acilmiyor AC komutu veriyorum otomatik olarak hemen kapaniyor ne yapmam lazim acaba

  1. fabrika ayarları işlemini yazılım yükleyerek yapmamaışsanız yukarıda anlatılan yazılım yükleme işlemini yapıp deneyebilirsiniz.

 123. merhaba benim sıkıntım sony xperia z c6603 kendiliğinden dondu açıldı sony ekran yazısı
  geliyor sonra andorid başlatılıyor 291 uygulama optimize ediliyor diyor 268 e gelince donuyor tekrar kapanıyor aynı işlem sürekli gerçekleşiyor yazılım atıyım dedim pc den onarım yapıyorum yeniden yazlım atıyım dedim bu sefer yazılım indiriyor sonra yazlım inmiyor sizce ne yapmalıyım

  1. Hakan merhaba. Sorunun bir kaç farklı nedeni olabilir. Öncelikle şu makalede değindiğimiz detaylara dikkat ettiğinden emin ol. http://www.ceplik.com/sorunsuz-yazilim-yukleme-islemi-nasil-yapilir/

   PC Companion’ın da hata verebileceğini, zaman zaman aksayarak çalışabileceğini unutma. Eğer bir çok deneme başarısız sonuçlandıysa bataryanın bozulmuş olma ihtimali de var. Başka bilgisayarda da deneme yaptıysan bir teknik servise danışmanı öneririz.

   1. merhaba sorunu çözdüm yazlımı indirmeyi başardım
    verdiğiniz bilgiler için tşkler ederim

 124. yazılım güncelleştirme bileşenleri bilgisayarınıza yüklenemiyor diye sorun cıkıyo ne yapmam lazım

  1. Bu sorun son zamanlarda çokca yaşanmaya başladı. Zannediyoruz ki PC Companion’dan kaynaklanıyor. Programı kaldırıp yeniden kurun ve en güncel sürüm olduğuna emin olun. Ara ara yapacağınız denemelerin biri mutlaka başarıyla sonuçlanacaktır.

 125. Salam ben telefonu farmat etmek isdiyorum ama bilmiyorum kontakt silinirmi onu bilmək istiyorum telefon sony xesperya lt26i

  1. Telefona sonradan yüklenen ne varsa silinir! İşlem öncesi lütfen veri yedeği alın.

 126. sony xperia c4.
  telefon kapalı konumdayken ses kısma tuşu ile açma tuşuna aynı anda basıyoruz. açılan android menüsünde ses tuşları yardımı ile factory reset e gelip açma tuşu ile seçiyoruz. sonra yes seçeneğine gelip açma tuşuna basıp resetliyoruz.
  kolay gelsin

  1. Evet, Sony yeni modellerine bir kurtarma modu eklemiş. Biz de cihazlar elimize ulaştıkça bilgi güncellemesi yapıyoruz. Bilgi paylaşımı için teşekkürler.

 127. sony xperia z5 telefonum güncelleme yaptıktan sonra flash veya kamera başka bir program tarafından kullanılıyor olabilir kapatıp yeniden deneyiniz diye yazı geldi napmam gerek

  1. güncelleme sonrası bazen böyle sorunlar meydana gelebiliyor, telefonu fabrika ayarlarına döndürüp denemeniz lazım.

 128. Sony Z5 compact telefonu bir hafta önce aldım ve telefon kendine göre fabrika ayarlarına döndü ve yüklü olan herşeyi yükledi bunun nedeni nedir? Ve garantiye yollayabilir miyim işlem ne olur? Haftalarca orda kalacak yoksa?

  1. Nedenini bilemeyiz ama yazılımsal bir hata olduğu kesin. Bir süre daha gözlemleyin. Eğer aynı hata bir ya da daha fazla kez tekrarlarsa tabiiki yetkili servise başvurun. Telefonunuz yeni olduğu için sizi çok uzun bir süre bekleteceklerini sanmıyoruz. Emin olmak için yukarıda anlattığımız gibi telefona yazılım yükleyip, gözleminizi o şekilde yapabilirsiniz.

   1. Mevcut yazılım dışında tekrar format atıp yukarıdaki yazılımı mı uygulamam gerekir? Daha önce böyle bir sorunu çoğu kişi yaşamış sosyal ağdan edindiğim bilgiye göre ama kimse ne yapacağı konusunda birşey bilmiyor. Garanti kapsamında giden cihaza sıvı teması oldu diyerek üzerine tel fiyatına yakın bir ücret talep edilmiş fakat sıvı teması olmadığı halde. Böyle bir durumda yani servise gidip tekrar defalarca aynı sorun ile karşılaşacak isem ödediğim ücretin üzerine soğuk su mu içmem gerek?

    1. Mevcut yazılım dışında diye bir olay yok! Yukarıda anlattığımız işlemde bahsi geçen yazılım zaten bizzat Sony tarafından sunuluyor. Program resmi, yazılım resmi, telefon orjinal vs. Sıkıntı yok, gönül rahatlığıyla uygulanabilir.

     Siz ilk yorumumda yaptığım tavsiyeye uyun, durumu gözlemleyin ve gerekirse bize iletişim bölümünde yer alan mailden ulaşın. O zaman daha net yorum yapabiliriz. Telefonunuzun sıvı almadığından emin olun yeter.

 129. Abii benim telefon sony xperia m c1905 telefonu açtığımda depolamanın parolasını çözmek için parola yazın diyo senin anlattığın şekildeuygulamada yapıyorum bu bilgisayarın bileşenlerinde hata oluştu gibisinden hata veriyo işlem yarıda kesiliyo ne yapmam lazım

   1. abi dediğiniz gibi harfi harfine uyguladım ama bu seferde program takılı kaldı 2 buçuk saattir bekliyorum ne yapmalıyım

    1. işleme en baştan başlayabilirsiniz, program çalışırken bilgisayarda başka bir işlem yapmamaya çalışın.

     1. abi dediğin gibi denedim cihaz güncelleştirme hatası veriyo yeniden dene diyorum cihazınızın yazılımı indirilemiyo diyor ne yapmam lazım

 130. abi ben xperia c4 kullanıyorum dediğiniz gibi telefonu onar dedim işlemleri yaptım ama telefonu açtığımda uygulamalar başlatılıyorda kalıyor ne yapmam lazım

  1. İşlemi tekrarlamanda herhangi bir sakınca yok. Sağlık sonuçlanmış, yeniden yazılım yüklemesi yapmalısın.

 131. Selamun aleykum abi.benim cihaz xperia m4 aqua.yeni sim karti aldim ve telefona taktim ama avg telefonu kilitledi bi sifre istiyor.onuda bilmiyorum.dediginizi yapsam telefon acilirmi acaba

 132. Abi benim telefonum Sony Xperia P telefonuma reset attım telefonun ekranında sony yazısı çıkıyo üç defa yanıp sönüyo acil yardım edin lütfenn

  1. Telefonu tekrar resetle ve sonuç alamazsan, yukarıda anlatıldığı gibi telefonu formatla.

   1. Abi telefon hiç açılmıyoki sadece ekrana sony yazısı geliyo üç defa yanıp sönüyo ondan sonra kapanıyo nasıl reset atıcam tekrar

   2. Telefonun şarj ışığı sürekli kırmızı şarja taktım 4 saat geçti hala kırmızı ve yine aynı şey oluyo ekrana sony yazısı geliyo 3 defa yanıp sönüyo kapanıyo

  2. Abi yukarıdaki işlemi yaparsam telefonda bi değişiklik olurmu yada hiç açılmama ihtimali varmı

   1. Değişiklik olabilir tabiiki. Telefonun formatlanır ve güncellenir. Eğer kronik arızalardan biri oluşmamışsa telefonunu sağlıklı bir şekilde kullanmaya devam edersin. Kronik arızalardan biriyse teknik servise başvurman gerekecek. Ama bunu işlemi denemeden bilemezsin.

    1. Peki abi yardımcı olduğun için teşekkür ederim ben şunu öğrenmek istiyorum telefonum çökmüşmü

     1. Yüksek ihtimalle. Sony Xperia serisi akıllı telefonlarda çokca rastlanan bir durumdur bu.

  1. Sunucu bağlantısında sorun olmuştur. İşlemi daha dikkatli bir şekilde tekrarlayın.

 133. Xperiac5 ultra kullanıcısıyım sistem güncellemesi yükleniyr diyor ama yüklenmiyor telefon kilit durumda kullanamıyorum ne yapmalıyım

  1. Yukarıda anlatılanları uyguladıysanız yetkili servise başvurun, kronik arızalardan biri olabilir.

 134. Xpreia M5 telefonum sistem güncellemesini 12 saattir tamamlayamadı. uygulamalar optimize ediliyor, android başlatılıyor diyor, açılma ekranı geliyor ama açılmadan işlem tekrar başa dönüyor. ne yapmalıyım? yardım ederseniz sevinirim.

  1. Bazen bu tip takılmalar yaşanabiliyor. İşlemi baştan tekrarlamayı deneyin.

  2. Aynı sorunu bende yaşadım. Yukarıda belirtilen esaslara göre yaptım. Tel. Fabrika ayarlarına geri döndü. Ancak ekranda devamlı Xperia sistem güncellemesi yükle ibaresi çıkıyor. Bir türlü silemiyorum ekrandan kaldıramıyorum.

   1. Yukarıda anlatılanları uyguladıysanız yetkili servise başvurun, kronik arızalardan biri olabilir. Sonylerde bu tarz kronik bir arıza var, Sony Companion’da çözülmediğinde ancak yetkili servis halledebiliyor.

 135. sony kendi sitesinden yeniden yükledim s lt26 i telefonun kamerası hata verdi.kamera gitti.

  1. Işlemi yukarıda anlatıldığı gibi tekrarlayın. Olumlu sonuç alamazssnız yetkili servise başvurun.

 136. Hocam sony xperia m cihazım var kendiliğinden kilitlendi (ekran kilidi değil telefon depolama şifresi koydu kendi kendine – depolama parolasını çözmek için parola yazın gibi bir ibare var ekranda) ve uçuş modu da aktif hale gelmiş internet üzerindende sıfırlayamıyorum bu yüzden pc companion u da denedim pc ye indirdim kurdum onar butonuna tıkladıktan sonra yazılım pc ye iniyor fakat telefona yüklenmeye başladıktan sonra %20 ye kadar geliyor sonra hata veriyor.(hata kodu 100 diyor). ben depolama parolasının yazılım yüklemeye engel koyduğunu düşünüyorum sizce ne yapmalıyım ?

  1. Eğer işlemi yukarıda anlattığımız gibi yaparsanız, engel olamaz diye tahmin ediyoruz. Bazı püf noktalara dikkat edin. Örneğin kablonun orjinal olmasına ve bilgisayarın ana USB bağlantı bölümlerini kullanmaya. PC Companion’u kaldırıp, yeniden kurmak ve başka bir bilgisayarda işlemi denemek de diğer akla gelen çözümler.

 137. ıyı aksamlar arkadaslar
  z ultra kullanıyorum cıhazı yenı aldım yurt dısından gelmıs yazılım guncellmek ıstedıgımde soyle bır hata verıyor
  yazılım degıstırılmıs guncellenemıyor *0*000007d3
  sonyı aradım servıse yollayın dıyor.pc companın den yapıyorum bır cok yol denedım ama olmadı
  merak ettıgım acaba samsung da kı gıbı rom u ındırım odın gıbı bır programla rom yuklemesı oluyormu ılk defa sony kullanıyorum
  sımdıden yardımlar ıcın tesekkur ederım

  1. Aslında bazı programlarla yapılabiliyor fakat sağlıklı değil. Cihazı tamamen kaybetme ihtimaliniz var. Bu yüzden servisin yaptığı yönlendirmeye uymanızı öneririz.

 138. Merhabalar bende sony m5 var 3 kere servise gönderdim kendi kendine kapanmadan dolayı serviste yazilim hatasi olduğu yazilimin yeniden yuklendigini soyleyerek geri verdiler bu telefona sizce baska bir cozum varmi bu yazilim ile kvk servisindeki yazilim ayni mi?

 139. Merhaba benim sony m5im var ve yılbaşı günü internette dolaşırken bir anda kapandı Sony destek servisini aradığımda PC componiom dan yazılım tamamı istediler bende indirdim ve 2. Aşama hazırla aşamasına kadar sorun yasamadım 3 aşamaya geçemiyorum ( bu arada telefon hiç acilmiyor) lütfen yardım edin

  1. Programı kaldırıp yeniden kurmayı denediniz mi? Yukarıdaki tüm aşamaları eksiksiz uygulamayı başarırsanız, yüksek ihtimal telefonunuz kendine gelecek ama kişisel verileriniz silinecektir.

 140. merhaba. telefonum sonyxperia z3 . ancak yurt cihazı. ekran desenini unuttum. yukarıaki aşamaları gerçekleştirdim bana uygun yazılım bulunamadı uyarıısı geldi.ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Z3 için doğru ürün kodu seçtiğinizden emin olun. Bir kaç farklı ürün kodu olması lazım.

 141. E15i kullanıyorum kılavyede a ya basıyorum l yapıyo gibi yanlış basmalar yapıyo yukarıdakileri uygulayınca düzelirmi?

  1. Denemeniz lazım ama sorun yüksek ihtimalle dokunmatik lensle alakalı. Yine format işlemini denemekte yarar var.

 142. Z2 Sony PC Companion kullanarak güncelleştirmek istiyorum fakat güncelleme yüklenirken 0*000007d3 hatası veriyor.Nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz?

  1. Kablonun orjinal olmasına dikkat edin, bilgisayarın ana USB girişlerini(masaüstüyse arkadakiler) kullanın. PC Companion’u kaldırıp, yeniden kurun ve işlemi dikkatlice tekrarlayın.

  1. 1- Ses kısma ve güç tuşlarına 10 saniye süreyle basılı tutun.
   2- Sadece güç tuşuna 10 saniye süreyle basılı tutun.
   3- Yukarıda anlattıklarımızı deneyin.

   Önerilerimiz bunlar. Aksi halde telefonu yetkili servise gönderin.

 143. t3 lerde ses kısma değil kamera tuşu ile güncelleeyi proğram görüyor 8 saatlik bir uraşı sonucu rast gele buldum saygıalr

 144. telefonum servisten geldi desen koydum ve koyduğum deseni unuttum . Daha sonra sizin dediğiniz yukardaki adımları uygulayıp format atmayı denedim lakin telefonun modelini seçtikten sonra telefonu bağlayamıyorum bilgisayara yazılanları yapıyorum fakat telefon şarj oluyor bir sonraki adıma geçmiyor.

  1. Daha dikkatli! Telefonu kapatman ve bir kaç dakika beklemen gerekiyor. Ayrıca telefonu açarken doğru tuşa basmalısın. Makaleyi daha dikkali oku ve videoyu daha dikkatli takip et.

   1. hocam xperia z1 im var güncelleme yapınca herhangi bir sdosya silinir mi ? güncellemeyi yapayım mı?

    1. OTA yöntemiyle yani telefon menüsünü kullanarak güncelleme yaparsanız veriler korunur.

 145. ekran açma desenini unutunca daaynısın yapmak gerekiyor mu. bir de support zone’yi açtığımda hata veriyor. sim kartı takın veya ekran kilidini açın yazıyor. orada kalıyorum.

  ekran kilidini başka türlü açamıyor muyuz?

  1. Başka türlü açılamaz. Sadece yukarıda anlatıldığı gibi. Aşamaları doğru takip edersen, program sim kart ve desen kilidi istemez.

 146. Xperia M5 kullanıyorum cihazı dah yeni aldım . Ekran kendi kendine rastgele tıklıyor yada tıklamıyor genlde proramlrı arka plana atığımız tuşa tıklıyor . Kısaca ekran benim emrimde değil . Güncellemede fayda etmedi ne yapabilirim ?

 147. güncelleme adımlarını bir bir uyguladım.. güncelleme adımının hemen öncesinde hata verdi.
  gelen yazı “sony güncelleştirme motoru hatası (hata 0*000007d3)” . yazılımın değiştirilmiş falan diyor. güncellemeyi engelliyor bu da ne yapmalıyım ? kolay gelsin. tel: sony xperia u

 148. ben yaptım ama gine aynı gine garantiyemi gittcek anlamıyorum aynı hata gine var 2003 degiştirlmiş yazılım iceriyor diyo gine aynı

  1. Modifiye yazılım yüklemediğinizden eminseniz tekrar gönderip yeni cihaz isteyin.

   Yorumlarınızı da lütfen ‘Cevapla’ seçeneğini kullanarak paylaşın.

   1. ben cihaZI aldm zamna böyle zaten 2003 hata kodu veriyor anca mahkmeye baş vercem paramı alcam 1.500 para verdim en iyisi bu

    1. Bu durumda yapacak tek bir şey var, o da yetkili servisle kavga etmek. Kavga, dövüşle sonuç alamazsanız mahkeme yolu açık tabi.

    1. Garantisi varsa yetkile servise danışın. Sony Xperia serisi akıllı telefonlardaki kronik bir arıza olabilir. Yetkili servis müdahale ettiğinde düzelecektir. Çok uzun da sürmeyecektir, 1-2 hafta kadar.

     1. oyle yapicam ama suanda sehir disindayim buralarda servis yok o yuzden sizden ogrenmek istedim kendim yapa bilirmiyim diye,yine de tesekkur ederim.

 149. istedm ama cihaz testlerden gecmiş diyo anlamıyorum yanii bu hata nedn oluyo anlamadm vllaha yenisinde vermiyorlar tüketici hakalrıda 4 defa gitmesi lazm diyo 2 aylık telefon daha

  1. O zaman telefonu fabrika ayarlarına döndürüp, uygulama yüklemeden ve hafıza kartınızı takmadan bir kaç gün deneyin.

   Yorumlarınızı da lütfen ‘Cevapla’ seçeneğini kullanarak paylaşın.

   1. sony companion dan telfonu sıfrlasam öyle yapsam 2003 hata kodunu biraz atrştrdm ama oda yazlmsal bir hata dediler adamlar orda telfona biş yapıyorlar telfon gine aynı 2003 hata kodu neden oluşr bş bilginz varmı

 150. ben cihaz aldm sony z2 ama 2003 hata kodu alıyom cihazm 3 defa gitti garantiye ama gine aynı nasl bir yol izlemelyim acaba bana bi yardmcı olrmusnz ?

  1. Tekrar gönderin ve sıfırını isteyin. Neticede aynı sorundan üç kez göndermişsiniz.

 151. Merhabalar

  xperia ray cihazım var şarj oluyor gibi görünüyor fakat şarj olmuyor yazılımsal olabileceğini düşünüp sony pc programından onar dedim güncelledi falan fakat hala şarj olmuyor ama oluyor gösteriyor nasıl çözebilirim bir fikriniz var mı batarya kalibirasyonu vs. ? ya da sorun sizce nerde çok sayıda batarya ve şarj denedim usb kablo ve kafaları değiştirip değiştirip taktım bilgisayara da bağladım fakat aynı yardımcı olursanız çok iyi olur ..

   1. İlçede yaşadığım için teknik servise danışma gibi bir şansım olmadı telefoncuya verdim onun bir tanıdığı varmış arızayı tespit edip fiyat çıkarıcak oluru varsa yaptıracağım. Dediğiniz gibi büyük ihtimalle şarj devresinde sıkıntı var galiba.

    İlginiz için teşekkürler ..

 152. sony xperıa e2003 e4g pcden yazılım guncelleme yaparken elektrık gıttı ve telefon dondu ne kapanıyo ne acılıyo ne yapmam gerekli

  1. Yapabiliyorsanız yukarıdaki işlemi uygulamalısınız. Eğer olmuyorsa yetkili servise başvurmanızı öneririz. Ciddi hasar almış olabilir. Ama garantiye girecektir.

 153. iyi günler x peria m c1905 cihazım var başlarken cihaz depolama şifresi istiyor ve bunu şimdiye kadar koyduğum butun sifreleri denedım ama yok yukarıdaki yazıdan günceleştirme yaptım hata verdi telefona yuklerken ne yapmam gerek ? teşekürler

  1. Yazılım yüklemesi işe yaramalı. Programı kaldırıp tekrar kurun, başka kablo deneyin, olmazsa başka bir bilgisayar.

    1. imei onarım işlemi yaptırabilirsiniz veya pasaport kaydı yapabilirsiniz. imei onarımı için teknik servislere danışabilirsiniz.

 154. Merhaba ben telefonuma format attım xperia z5 var google hesabı ıstıyor dogru hesabı sıfreyı gırmeme ragmen tkrar basa atarak emaıl gır dıyor yenı hesap acdım gene olmadı telefon 12 saatlık :) Companion işimi görürrmü ?

   1. şifreyi değiştirdim lakin gene aynı sayfaya atıyor cihazı guncelledim ne yaptım ne ettim gene emaili sordugu sayfaya atıyor şifreyi ve maili doğru giriyorum

    1. Madem sorun çıkarmakta ısrar ediyor, yazılımı yükleyin, sorunu kökünden çözün.

     1. yazılımı nasıl yükleyeceğim link verebilirmisiniz anladıgım kadarıyla yukarıdakı makalede guncelleme ile ilgili

       1. Bildiğimiz kadarıyla 72 saat beklemekten başka seçenek yok. Ya da kendiliğinden düzelecek. Çünkü bir sistem hatası var, bilgiler doğru olmasına rağmen kabul etmiyor.

         1. Açık da bırakabilirsiniz. Zira şarj sıkıntısı olmayacaktır. Ama kapalı da olsa durum değişmez. Sistem saati görecektir.

 155. teşekkür etmeyi unuttum okadar uğraştım aradım ama tek düzgün sizin sitenizde bulup yapabildim Allah razı olsun.

 156. Ben yurt dışından sony 2003 aldim wodafone hattinin uzerine fakat ciazi Türkiye ye getirdigimde turk karti taktim sim kart yuvasi sifresi istedi bende yanlis yazdim 10 defa falan simdide diyorki simkart yuvasi kalici olarak bloke oldu diyor ciazda daha 3 gunluk nasil yapilir bu ciaz formatmi atilmasi yada yazilimmi bunu nasil kurtaririm simdiden Teşekkürler

 157. Meraba telefonda yalnislikla arapca klavye oldu sonrada kapandi sifre istiyo sifreyi kisca bulamiyorum arapca denedim olmuyo napabilir telefonu acmak yani sifreyi kirmak icin ama icindekileri silmeden

  1. Google Translate’e şifrenizi yazıp, Arapçaya çevirin girişi öyle yapın. Şifre varken klavyede işlem yapamazsınız.

 158. merhaba ben tellefonu fabrika ayarlarina donmek istiyorum ama hic biwey silinmiyor,usb bellek siliniyor yaziyor sonra tellefon reboot yazib kapanib aciliyo siyah ekran gelib kaliyo oylece ekranda bildirimde mavi isik takilib kaliyor,format atamiyom napmaliyim

  1. son pc companie programindada sifirlamak istedim ses kisma duymesini basili tutuyorum batereya sarj etme ekranina geciyo hic biwey olmuyo

   1. Hata yapıyorsunuz, daha dikkatli olun. İşlemi yapmaktan korkmayın, telefonunuz şu ankinden daha kötü bir duruma gelmeyecektir!

    Telefonu kapatıp, tamamen dolana kadar şarj edin ve anlattığımız gibi Sony PC Companion yardımıyla yazılım yükleyin.

 159. Merhaba bende sony t2 ultra var ben bu telefonumu root yapmak istiyorum nasıl yapılır bi dosya lazım diyorlar onu nasıl bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim..

 160. S.a ben anadolu yakasında sancaktepe tarafında oturuyorum buraya en yakın sony servisi nerdedir telefonumda bir arıza var bulamadım bi türlü servis. Cvp için çok teşekkür ederim şimdiden.

 161. Bu onarma sonucunda telefondaki dosyalar, müzik, fotoğraf vs. korunuyor mu yoksa onlar da siliniyor mu?

 162. xperia z1 var. güncelleme geldi lollipop 5.1 indirdim. sonra yüklşeme aşamasına geçtim. ama yüklerken hata verdi ve telefon açılırken sony yazısı çıkıyor ve daha sonrasında da ekrana bilgisayara bağlayıp tekrar deneyin diyor (ingilizce) denedim ama gene olmuyor. bu şekilde yaparsamda bütün resimler silinecek. yedeklemede yapamıyorum telefon açılmadığından dolayı. lütfen yardım edin nasıl yapacam. resimleri koruyp aynı zamanda düzeltecem

  1. Valla o biraz zor, o haldeyken Sony PC Companion telefonunuzu görüyorsa, yedekleme olabilir. Aksi halde yetkili servisle görüşmek belki çözüm olabilir.

   1. İyi günler telefonun sarj bitmişti sarja taktık fakat sadece ekranda siyah ışık var onun dısında görüntü gelmiyor bunun için ne yapmamız lazım yardımcı olursanız sevinirim

    1. Yukarıda anlatılanları uygulamayı deneyebilirsiniz. Tabi bu tüm verilerinizin silineceği anlamına gelir.

 163. merhaba kardeşim bende xperia c4 var bu programdan telefona güncelleştirme yaparken pc kapandı ve telefon açılış ekranında kalıyor açılmıyo dediğin işlemleri yapsam düzelirmi

 164. selam kardeş benim z1 im var pc companion da güncelleme yapıyorum hata veriyor yazlım güncelleme bileşenleri bilgsayrınızda çalıştırlamadı sony güncellme mtoru ile iletişim kuramadı felan diyor antivürs wndws gwnlik duvarı kapalı durumda

  1. Programı kaldırın ve yeniden kurun, başka bir kablo(orjinal) deneyin, olmazsa işlemi başka bir bilgisayarda gerçekleştirin. Hiçbirinden sonuç alamazsanız, yetkili servisle görüşmeniz gerekecek.

   1. tam halettim hersey güzel giderken bağlantı koptu telefon sony yazısını gösterip yazılım güncelemme işlemi başarısız oldu tekrar deneyin diyor sanırsam kısacası açılmıyor telefon

  1. İşlem sonunda açılır ama eğer işlem sırasında bir aksilik oluşursa telefonu yine açamazsınız. Yani risk var, riski alıyorsanız deneyin.

  1. O şekilde bir hata almamanız gerekir. Bir de menü üzerinden fabrika ayarlarına dönüi sağlayın. Sıkıntı devam ederse sorun donanımsal demektir.

 165. merhaba. telefon emanet bana. c5303 modeli sony. telefonda hiçbir sorun yokken dün birden kapandı. surekli deniyorum acılması icin acılmıyor. son olarak bu gönderiyi buldum suan deniyorum fakat telefonu algılamıyor program güc tusu + ses acma tusuna da basıyorum telefon hicbir sekilde acılmıyor. ne yapmam lazım?

  1. Yukarıda anlattığımız işlemi deneyin. Sonuç alamazsanız yetkili servise danışmanız gerekecek, kronik Sony arızalarından biri olabilir.

  1. Silinenler geri gelmez, yeniden kayıt yapmalısınız. Yorumlarınızı da lütfen ‘Cevapla’ butonunu kullanarak yapın.

 166. Üstadım kolay gelsin sony ericson st18 var logoda kalıyor anlattıgın adımlar bu tip hata içinde geçerlimi yardımların için şimdiden teşekkür ederim

    1. İşlemi tekrarlayın. Hata devam ederse yetkili servise danışmalısınız, kronik arızalardan biri olabilir.

 167. Dahili hafızam dolu ve verileri SD karta aktarın diyor bunu yapıyorum hafıza kartımda da hiçbir sıkıntı yok aktarılabilmiş olan veriler için SD Kartı kontrol edin diyor ne yapmalıyım?

         1. Daha önce şarj soketinden tamir görmüşse, veri bağlantısı çalışmıyor olabilir.

 168. telefonumu açıyorum depolama şifresi istiyor ben böyle bir şifre koymadım telefondan pc companionu indirip onar diyorum sony güncelleştirme motoru hatası 100 diyor.Nasıl yapmalıyım yardımcı olur musunuz (bence onarmamasının sebebidepolama şifresinden dolayı)

 169. Telefonumun sifresini unuttum ve acamiyorum
  Telefonum sony xperia z3 compact yardimlarinizi bekliyorum

 170. benim xperia Lt26i telefonum var. açıldı kapandı. tekrar kapandı. ama başka bitelefondan arama yapınca telefon açık gözüküyor. ne görüntü ne ses var.şuan hiç açamıyorum. yardımlarınızı bekliyoruz.

 171. merhabalar dün telefonumu şarja takmadan önce telefonum açıktı şarja taktıktan sonra birden kendi kendiliğine kapandı ve turuncu ışık yanmaya başladı telefonumu bir türlü açamadım yardımcı olurmusunuz..bu arada telefonum sony xperia m2 teşekkürler…

 172. merhaba, benim de xperia z2 telefonum durduk yere kapandı sonrada açılmadı.şarja sokuyorum sony yazısı geliyor sonra tekrar kapanıyor. pc companion da telefonumu görmüyor. flah tool programında bile denedim o da görmüyor.
  lütfen yardımcı olun

  1. Yukarıda anlatılan yöntemi denediniz mi? Telefonunuzu ilgili aşamaya gelip, ses kısma tuşuna basarak bilgisayara bağladığınızda PC Companion görecektir. Denemeyi yapıp, sonucu buraya yazarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz.

   1. olmuyor tayfun bey görmüyor.o tuş kombinasyonlarını deneyince mavi ışık yanıyor. ama başka birşeyolmuyor

     1. EVET GEÇTİM EN SON KABLOYU BAĞLA SES KISMA TUŞUNA BAS DİYOR ..İŞTE ONDAN SONRA TELEFONU GÖRMÜYOR GİBİ..TELEFONUN ÜSTÜNDEKİ IŞIK TURUNCU İKEN MAVİ OLUYOR ÖYLECE KALIYOR

      1. Lütfen önce başka bir kablo, olmazsa başka bir bilgisayar deneyin. Sony Xperia serisi akıllı telefonlarda bu sorun ortaya çıktığında genelde yukarıdaki yöntem işe yarar. Bazen ise cihaza yetkili servisin müdahalesi gerekir. Sonuç alamazsanız ve telefonun garantisi varsa, cihazınızı garantiye göndermenizi öneririz.

       1. aşagıda ferdi beyin göndermiş olduğu resim de kalıyor benim kide.. o aşamayı geçemiyoruz.
        acaba usb hata ayıklama moduyla alakası var mı?
        birde ışığın rengi mavi oluyor. normal mi..
        bide aygıt ve yazıcılarda S1 BOOT FAST BOOT aygıtı olarak gözüküyor
        bu ne demek? acaba yanlış bişey mi yükledim:(

        1. Bir önceki yorumda bahsettiğim gibi bu sorun kronik. Bazen cihazlar daha teknik müdahaleye ihtiyaç duyar. Siz önerdiğim denemelerin yapın ve bir sonuç alamazsanız garantiyle irtibaya geçin. Yanlış bir işlem bile yapılmış olsa yukarıdaki yöntem normal şartlarda çözüm olur.

         1. bende de bir kere kapandi. power tusu ile acamadim. power+ses yuksetme ile acdim bir kere. sizdeki gibi mavi isik yandi. yarim gun falan isledikden sonra yine kapandi. sonra ne power ile ne de power+sesyukseltme tusu ile aca bildim. Pile takarken bile led yanmiyor. Defalarca power+sesyukseltme denedim acilmadi. led de bir tepki vermiyordu. sonra nasil oldusa power+sesyukseltme basdikda qirmizi isik pil az diye yanib sonmeye basladi. Bende sarja takdim 3% doldu acdim. 1 dakka isledikden sonra yine gitdi. Hic bir sey anlamadim bu olaydan. Simdi bekliyorum ki, belki pili bitdikden sonra yine acilir. bu arada telefonun Xperia Z1. Bir sey onere bilirmisiniz?

          1. Bir çok yorumda da belirtiğimiz gibi kronik bir sorun. Dediğiniz gibi şarjın bitmesini bekleyin sonrasında tam dolum yapmaya çalışın. Olmazsa yetkili servisle irtibata geçin.

 173. telefon\ tablet bilgisayar yazılım güncelleştirmesi bölümünü tıklayıdığımda, yukarıdakı gibi adım olarak ilerleyemiyorum. Beni microsoft un anasayfasına yönlendiriyor , ve onarım yaması yüklenmesi istiyor. bunu nasıl yapıcam ?

 174. benim telefonum sony xperia m2 aqua telefonu aldıktan sonra bir süre sonra telefon kendi kendine kapanmaya başladı kapandıktan sonra sim kartı takılan yerdeki küçük tuşa baastıktan sonra telefon açıldı bu işlemi her defasında yaptım şimdi telefon kapandı yine bu işlemi yaptım ama telefon açılmadı telefonu sarja taktığımda ışık yanıyor ama ekran gelmiyor ne yapmalıyım

 175. sony xperia software update failed make sure that your kardeşim bu hatayı alıyorum konuyla ilgisi yok ama yardımcı olursan çok sevinirim sony cperia z2 kullanıcısıyım güncellemeyi bilgisayar kulanmadan yaptım ancak günceleme yapmak için cihaz kapanıyormuş kapandı güncelleme yaptım fakat telefon açılınca böyle bi yazı çıkıyor sony xperia software update failed make sure that you sonra yeniden kapanıyor

  1. Güncelleme başarısız oldu diyor. Bizim anlattığımız yöntemle yeniden yazılım yükleyebilirsiniz.

  1. bilgisayar telefonu görmüyor demektir, kablonun sağlam olduğundan eminseniz telefon soketinde problem olabilir.

 176. merhaba ,xperia p lt22i telefonum açılmıyor ,bahsettiğiniz şekilde onar kısmına girdim , bütün adımları yaptım fakat cihazınız için yazılım mevcut değil diyor, ne yapmam lazım,

  Teşekkürler,

   1. yukarıda bahsedilen şekilde telefon / tablet onar kısmına girdim yine aynı şeyler çıktı,

     1. albüm açılmıyordu, verileri temizleme kısmında hep “hesaplanıyor” yazdığından fabrika ayarlarına sıfırladım. Telefon açıldı , tel den yedeklediğimi geri yükle yaptım. telefonu yeniden başlatınca daha da açılmadı, açılıştaki renk kaymaları geliyor ve hep devam ediyor. Yani açılış ekranını geçemiyor.

      İlginize teşekkürler

      1. cihazınızda herhangi bir modifikasyon yok değil mi? imei değiştirme falan gibi, program cihazın imei numarasına göre yaızlım yükler.