Sony Xperia Modellerine Format Atma & Yazılım Yükleme & Güncelleme


DİKKAT: Sitemizde anlatılan işlemlerin büyük çoğunluğu tarafımızca denenmiş olmasına rağmen %100 doğruluğunu garanti edemeyiz! Buna rağmen yapılan yanlış yüklemeler veya işlemler cihazınıza ciddi yazılımsal zararlar verebilir! Anlatılan işlemi yapıp, yapmamak sizin kararınıza bırakılmıştır. Ne yaptığınızdan emin değilseniz, lütfen konuya hakim birine danışın!

SONY  ve Sony Ericsson ‘Xperia’ serisi telefonunuzda donma, ağır çalışma, kasılma, uygulama ya da açılma hataları gibi yazılımsal problemler varsa veya ekran kilit desenini bloke ettiyseniz-unuttuysanız, bunların önüne geçmek için formatlama yolunu izleyebilirsiniz. Format işlemi Sony Xperia modellerinde donanımdan yapılamadığı için ya menü üzerinden işlem yapılmalı ya da yazılım yükleme seçeneği kullanılmalıdır!

NOT: Aşağıda aktarılan yöntemler Sony ve Sony Ericsson Xperia serileri için genel bir anlatımdır ! Direk telefon modelinize özgü makaleyi bulabilmek için sağ taraftaki arama kutucuğunu kullanabilirsiniz.

Telefonunuz normal şekilde çalışıyorsa, sadece yazılım güncelleştirmesi yapmanız yeterli olacaktır. Sony PC Companion programını açın ve telefonunuzu açık olarak Usb kablo ile bilgisayara bağlayın. Program eğer güncellemeniz varsa sizi yönlendirecektir. Bu işlem telefonunuzdan bir şey silmeyecek, sadece yazılım güncellemesi yapacaktır.

Formatlama-sıfırlama işlemi için izlenebilecek ilk yol Menü> Ayarlar> Yedekle ve Sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay vermektir. Onay sırasında dahili hafızayı ya da hafıza kartını da seçmeniz durumunda, telefona sonradan yüklenen tüm veri ve uygulamalar silinerek, temizlenir.

Telefonunuz açılmıyorsa, açılıp sürekli reset atarak kapanıyorsa, açılırken şifre, kilit, model, desen istiyorsa yazılım güncellemesi ile beraber komple yazılım yüklemesi yapılması gerekmektedir. Bu işlem telefonunuzu aynı zamanda formatlayacaktır.

NOT: Makale ve görselle güncellenemiştir. Video ile farklılar gösterebilir.

Telefonunuzun normal çalışmadığını yani açılmadığını varsayarak yazılım yükleme işlemini anlatacağız. Öncelikle Sony PC Companion programını buraya tıklayıp, indirin ve bilgisayarınıza kurun. Programı açtığınızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Yazılım Onarımı bölümüne tıklayın.

sony yazılım yükleme 1

İkinci aşamada karşınıza çıkacak olan ekranda  Bir Xperia telefon veya tablet onarmak için buraya tıklayın mesajını göreceksiniz. Aşağıdaki resimde işaretlenmiş olan buraya bağlantısına  tıklayın.

sony yazılım yükleme 2

Üçüncü aşamada bilgilendirme mesajı gözükecektir. Telefon şarjı ve diğer uyarıları dikkate alın.

sony yazılım yükleme 3

Örneğin pil düzeyinizin en az %80 olmasını isteyecektir. Bataryanızın yeterli seviyede olduğundan eminseniz sağ alt taraftaki Sonraki butonuna tıklayarak ilerleyin.

sony yazılım yükleme 4

Diğer aşamada program  sizi Google hesabı ile ilgili bilgilendirecekti. Android 5.1.1 ile hayatımıza giren OEM kilidi nedeniyle cihaza dışarıdan yapılan müdaheleler sonunda cihaz sizden en son kullandığınız google hesabını ve şifresini girmenizi isteyecektir. Menüye erişebiliyorsanız Geliştirici Seçeneklerinden OEM kilidine bakın. Burada OEM kilidi varsa kilidi açın. Menüye ulaşamıyorsanız işlem sonunda sizden google hesabı istenebileceğini unutmayın. Eğer isterse ve siz hesabı giremezseniz telefonu kullanamazsınız. Hesabımı biliyorum seçeneğini işaretleyip sağ alttaki Sonraki butonu ile ilerleyin.

sony yazılım yükleme 5

Bu aşamada program yükleme için hazırlık yapacaktır.Biraz sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

sony yazılım yükleme 6

Bu ekranda telefonu hangi şartlar bilgisayara bağlamanız gerektiği belirtilmiştir. Lütfen bu ekrandaki bilgileri dikkatlice okuyun. Farklı bir tuş belirtilmemişse cihaz kapalıyken ses kısma tuşuna basılı tutun ve USB kablosunu cihaza takın.

Sürücüler yüklenip program cihazı gördüğünde aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

sony yazılım yükleme 7

Bu aşamada cihaz hafızasındaki tüm kişisel bilgi ve verilerin silineceği mesajını göreceksiniz. Silinmesini onaylıyorsanız  seçeneği işaretleyip Sonraki butonu ile ilerleyin.

sony yazılım yükleme 8

Son kez program sizi uyaracaktır, eminseniz Sonraki butonuna tıklayıp ilerleyin.

sony yazılım yükleme 9

Artık son aşamaya geldik. Program telefon modelini otomatik tanıyacak ve gerekli yazılım dosyalarını internetten indirip yüklemeye başlayacaktır. Bu işlem internet ve bilgisayar hızına bağlı olarak 10-15 dakika kadar sürebilir. Lütfen bu esnada telefon bağlantısını kesmeyin. Bağlantı kesilirse en baştan başlamanız gerekebilir. Bazen de cihazda ciddi yazılımsal sorunlar meydana gelebilir.

sony yazılım yükleme 10

Yükleme işlemi bittikten sonra program sizden Usb kablosunu telefondan çıkarmanızı isteyecektir. Kabloyu çıkarıp telefonun açılmasını bekliyoruz. Eğer telefon otomatik açılmazsa lütfen açma-kapama tuşuna basarak telefonu açın. Yükleme sonrası ilk açılış biraz gecikmeli olabilir. Lütfen sabırlı olun; 5 dakikaya kadar telefon açılmış olacaktır. Program penceresini ilerleyip kapatabilirsiniz. Telefonunuz açıldığında son sürüm yazılım yüklü olarak açılacak ve tüm yazılımsal sorunlar çözülmüş olacaktır.

816 Yorum

 1. hüseyin dedi ki:

  programı indirdim ama kurulmuyor yardım edermisin

 2. Furkan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin
  M5 kullanıcısıyım telefon bazen kendini kapatıyor ve güç tusuyla acılmıyor mucbur sarja tkmam gerekiyor bunun sebebi ne olabilir?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Furkan merhaba. Bataryan bozulmuş olabilir ya da Sony ürünlerindeki kronik arıza başlamış olabilir. Tahminimiz batarya. Emin olmak için verilerini yedekleyip, telefonu fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsin.

 3. nurettin mehmetcik dedi ki:

  güvenlik kilidini unuttum yazılıma girmiyor yardım lutfen

 4. halil dedi ki:

  s.a M4 aqua kullanıcısıyım cihaza yazılım onarım yap dedim yaptıktan sonra cihaz açma kapama tuşundan bir defada açılmıyor. ya mavi ekran çıkıyor ya sony yazısı çıkıp takılı kalıyor. ama açıldıktan sonra çalışıyor. telefon açma kapama tuşunda yada ses tuşlarında herhangi bir problemde yok sorun ne olabilir yardım edermisiniz

  • halil dedi ki:

   Bu arada telefonun garantisi iki ay önce bitti

   • Halil Akgül dedi ki:

    Merhaba, sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorsanız tekrar yazılımı onar yapabilirsiniz. buna rağmen düzelme olmuyorsa sorun donanımsaldır. Hangi sorundan dolayı yazılımı yüklemesi yaptınız?

    • halil dedi ki:

     tekrar yazılım onarım yaptım pc ile ama sonuç yine aynı. bellek 883mb a düşmüş.
     Herhangi bir sorundan dolayı değil sadece telefona format attım ondan sonra yazılım güncelleme yaptım varsa die ondan sonra bu hale geldi

     • Tayfun Sağır dedi ki:

      O zaman sorun bataryayala ilgili de olabilir. Kontrol edilmesi için bir teknik servise başvurabilir ya da garantisi devam ediyorsa direk yetkili servis ile irtibata geçebilirsiniz.

      • halil dedi ki:

       batarya ile olsa 2 gb olan bellek neden 883mb a düşsün ki?

       sorun bataryada ise hiç sorun olmadan hallederiz ama yazılımsal ise garantide bitti

       • Tayfun Sağır dedi ki:

        Bellek konusuna takılmayın, şu an telefon açılmıyor. Yazılımsal ihtimalleri denemişsiniz zaten. PC Companion üzerinden yukarıda anlatılan işlemin dışında bir de Flash Tool ihtimali var ki o da telefonlara faydadan çok zarar veren, riskli bir uygulama. Tavsiyemiz donanım kontrolü yaptırmanız.

 5. İlayda dedi ki:

  İyi günler öncelikle sony xperia Z1 kullanıyorum.Ama sonynın format atma programı pcde hata veriyor nasıl yapmalıyım başka bi çözüm varmıdır iyi günler

 6. engosen dedi ki:

  Slm abim Xperia m5 telefon var yazılım attım flashtool ile şimdi telefon hıc acıomıyor ve bilgisyara. bgladıgımda yenıden yazılım atmak için fakat bilgsayara baglanmıyor ne ypabilirim see kısma basılı ike usb yi takıyorum kesinlikle baglanmıyor nir öneri bekliyorum abiler yoksa tel elimde patlıycak

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Engosen merhaba. Makalede anlatıldığı gibi işlem yapıyorsun değil mi?

   • engosen dedi ki:

    merhaba ewet yapıyorum sony companion programıyla sysytem onarımına giriyorum fakaat flashtool ile romu attıktan sonra telefon acılmıyor ve kapalıyken ses kısma + usb kablosunu takma metodu ile bilgisyara baglanmıyor veya ses acma +usb kablosunu takark fstboota girmiyor………….şimdi telefona ne yaparsam bilgisyara gördürttürbilirm not:baska bilgisayarlada denedim

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     İşte bu yüzden biz flashtool kullanılmasını önermiyoruz. Eğer tüm denemelere rağmen cihazla bağlantı kuramıyorsan bir teknik servise danışman en doğrusu olacak.

 7. Nurettin ÇAKAR dedi ki:

  hayırlı akşamlar.z1 kullanıcısıyım.telefon dondugundan pc üzerinden format attım.ama telefonda yüklenen uygulamalar açılmıyor.bir kaç defa deneyince telefon yine donuyor ve kapanıyor.crash monitor hatası sizce neden kaynaklanır.servise yollamadan halletmem mümkün müdür?

 8. Nurettin ÇAKAR dedi ki:

  telefon tamamen donduğundan format atma gereksinimi duydum.sony pc companion onarma yoluyla işlem yaptım.fakat işlem sonrası faceboook ve instagram gibi uygulamalar ilk yüklemede açılıp 5 dk sonrası ise açılmıyorlar.ekran beyaz olup açılmadan ana ekrana fönüyor.silip tekrar yükledim aynı sorun devam ediyor.çözümü ne olabilir ki

 9. RAŞİT KELLETAŞ dedi ki:

  merhaba, xperia m4 aqua kullanıyorum şebeke problemi var yazılım onarma yaptığım halde devam etmekte yardımlarınızı rica ediyorum.

  • Halil Akgül dedi ki:

   Merhaba, yazılım yüklemenize rağmen sorun devam ediyorsa sorun yazılımsal değil donanımsaldır büyük ihtimalle. zayıf çekiyorsa anten ile ilgili bir sorun olabilir, hiç şebeke yoksa işlemci veya şebeke entegresi zarar görmüş olabilir, bir teknik servisin bakması iyi olacaktır.

 10. Samet dedi ki:

  Merhabalar ; Benim Xperia Arc S Lt18i telefonumun imei klonlanmıştı ve tek hatta çalışıyor şuanda. Bunu kaldırmanın bi yolu varmıdır teşekkürler.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Samet merhaba. Tekrar imei onarım işlemi görmesi gerekiyor ki bunu da ancak teknik servisler yapabilir.

   • Samet dedi ki:

    Nereye götürdüysem olmadı tim e gittim normal servislere gittim mümkün değil dediler. Btk’yı aradım onlarda ithalatçı firma yapabilir dedi sizin bi öneriniz varmı ? Bu arada telefon yurtiçi faturalı cihaz klonlanmış mesajı geldikten sonra tek hat yaptırmıştım. En sonunda yeni imei atmayı düşünüyorum.

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     Zaten ancak onu yapabilirsiniz. Yani imei attıracaksınız. Resmi yollarla yapabileceğiniz bir şey yok, o şekilde çalışmaya devam eder.

 11. mustafa dedi ki:

  Merhabalar xperia z3 kullanıyorum. Güç düğmesi bozuldu. Telefonumu hangi yöntemle açabilirim.Sadece güç düğmesinde problem var

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Mustafa merhaba. Bazı Sony modelleri şarja takıldığı gibi açılabliyor ama böyle olmuyorsa tuşu yaptırmaktan başka çare yok.

 12. serkan kalmaz dedi ki:

  herskese merhaba sony xperıa xa telefonuma yazılım onarımı yaptım ama telefonu açmam için google hesap girmem gerekiyor giriyorum fakat açılmıyor ne yapmalıyım

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Serkan Bey merhaba. Bu konuda çeşitli yöntemler var ancak sürekli değiştiği için paylaşımda bulunamıyoruz. Sitemizde sadece Samsung marka telefonlar için çözüm var. Size tavsiyemiz bir teknik servise uğramanız.

 13. ismail dedi ki:

  herkese merhaba yegenim telini bana verdi applock şifresi nedeniyle ayarlar bölümüne giremiorum kendi google hesabımla format atabilirmiyim

 14. MUHAMMET dedi ki:

  ÖNCELİKLE SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM…DÜN ÖĞLE SAAT 2’DE TELEFON ÇÖKTÜ TELEFONCULAR FORMAT ATILMASI GEREK DEDİLER KENDİM ATMAK İSTİYORUM FAKAT KAÇ SAAT SÜRER İNTERNET HIZI ORTA SEVİYE ACİL DÖNÜŞ YAPARSAN SEVİNİRİM

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Aleykümselam. Ortalama 1-2 saat kadar. Tabi bu konuda net yorum yapmak mümkün değil. Bazen yarım saatte bittiği de oluyor.

 15. İBRAHİM dedi ki:

  SOPPORT ZONE YOK

 16. harun tk dedi ki:

  merhaba yazılım yüklicem fakat bu yazılım yüklü kaldırın felan dior ve 0x80070666 hatasını alıyorum ne yapmam gerek

 17. Mustafa dedi ki:

  Sonny ixparia x a ultra cihazda şifreyi unuttum nasıl kırabilirim?

 18. ibrahim dedi ki:

  selam aleykum telefonmu yeniden format atacam kendi kendine kapanıyor açılıyor yani telefonum bi ise yaramıyor server durdu hatası alıyorum play store hatası veriyor kamera hatası veriyor sonra da kapanıyor yeniden açılıyor simdiden teşşekürler bi çözümü varsa söyleyin ne yapa bilirim telefonum sony xperia dual (D2212) yardım için teşşekürler

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Aleykümselam. Menüden fabrika ayarlarına döndürme işlemi yapamıyorsanız, yukarıda anlatıldığı gibi yazılım onarımı denemelisiniz. O da sonuçsuz kalırsa telefonunuza önce başka bir batarya denenmeli.

 19. Erdem dedi ki:

  Merhaba benim cihazım sony ixperia C5 ultra ben uygulamalarda sorun yaşıyorum yani şöyle anlatayım cihazı normal kullandığımda kamerasında hiçbir sıkıntı yok ama snapchat instagram facebook gibi canlı yayın vs video çekmek istesem video duraklatıldı vs snapchat kamerayı açamadı cihazı yeniden başlatın diyor yeniden başlatıyorum yine aynı yaklaşık 1 aydır böyle sormadığım yer kalmadı sonradan kameraya girincede hata kamera kullanılamıyor diyor yani cihazım hiçbir işe yaramıyor cevap verirseniz sevinirim.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Erkan mehaba. Hiç fabrika ayalarına dönüş ya da yazılım onarımı denediniz mi?

 20. ibrahim dedi ki:

  selam aleykum benim sony xperiya dual e3 kapaniyor aciliyor kendi kendine format atsam bi ise yarar mı? format atdıkdan 20 dk sonra play store durdu hatasi veriyor nasıl olacak bu telefonun sonu?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Aleykümselam ibrahim. Yukarıda anlatıldığı gibi yazılım onarımı yaparsan sorun olmayacaktır diye düşünüyoruz.

 21. Erkan dedi ki:

  Merhabalar, bir gün önce Sony Xperia Z3+ aldım. Ancak ısınma problemi olduğu için iade etmek istedim. Bu yüzden aldığım gün birkaç saat sonra hemen cihazı fabrika ayarlarına sıfırladım. Şimdi cihazı açtığımda “Myxperia Korunuyor” ekranı çıkıyor. Bu ekranı nasıl geçebilirim? Aramadığım yer kalmadı, tek bir cevap bulamadım. Bu arada gmail şifremi doğru girmeme rağmen kabul etmiyor.

 22. Arif YILMAZ dedi ki:

  Merhaba, telefonun yazılımını onarma işlemi yapmaya çalışıyorum. Telefonu ses kısma cihazına basarak bilgisayara bağladıktan sonra diğer ekrana geçmek ne kadar sürer tahminen. 15 dakikadır bekliyorum ama onarım sayfasına (anlatımınızdaki 7. resim) geçemiyorum. Bu işlemin bu kadar uzun sürmesi normal mi?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Arif bey merhaba. Evet, bazen işlem uzun sürebiliyor. Ancak yarım saati aşması durumunda bağlantıyı kesin ve işlemi baştan tekrarlayın.

   • Arif YILMAZ dedi ki:

    Tayfun Bey ilginiz için teşekkür ederim. Tekrar deniyorum şimdi. İyi akşamlar.

    • Arif YILMAZ dedi ki:

     UEGetPhoneInfoMissingInfo LT22i 3537 1261-9011 R2H 6.2.A.1.100 1.6.5.0 / Windows 10 64 bit / Win32 / TR

     Şu şekilde bir hata aldım. Neden olabilir acaba?

 23. kadir sevim dedi ki:

  merhaba cihazımın bataryası yeteri kadar dolu değilken yazılım atmaya çalıştım yarıda kaldı şuan açılmıyor cihazı şarja takıyorum dolması için belli bir süre geçiyor sony logosu açılıyor kendi kendine şarjı dolmuş olduğunu göremiyorum nasıl bir yol izlemem lazım program şarj az oldugu için yazılım atmama müsade etmiyor teşekkürler

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Telefonu 4-5 saat kadar şarjda tutup, sonrasında yazılım onarım işlemi denemeniz gerekiyor.

 24. Ahmet dedi ki:

  Öncelikle Merhaba. Benim sorunum çok farklı aslında. Telefonumun bataryasının ömrü bittiği için çok fazla ısınma ve çabuk şarj bitme probleminden ötürü telefonumun bataryasını bi tanıdığım aracılığıyla değiştirdim. Yeni pil takıldıktan sonra telefonu ilk elime aldığımda bir iki dakika boyunca telefonu kullandım ve şarjı %90′ larda olmasına rağmen bir anda telefon kapandı. Açmaya çalıştığımda şarj %0 olarak gözüküyordu. Bende telefonu şarja taktım ve gösterge bir anda %25 oldu. Güç düğmesine basıp açtığımda ise %90 olarak gözüktü. Yeni pil takıldıtan sonra yazılımsal bir hata olabileceğini düşünürek Sony Companion aracılığıyla “Yazılım Onarımı” işlemini harfiyen yaptım ve başarılı bir şekilde telefonumu açabildim. Fakat şuan sorun hâlâ devam ediyor gibi. Bataryası da daha yeni ve bir türlü çözemedim bu problemi.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Ahmet bey merhaba. Aldığınız yeni batarya problemli. Tekrar değişmesi gerekiyor. Yeni de olsa sorunlu olma ihtimalini göz önünde bulundurun ve tekrar değişim talep edin.

   • Ahmet dedi ki:

    Fakat şöyle bir olay var. Ben bir haftadır telefonumu hiç kullanmadan açık bir vaziyette bi köşeye kaldırdım. Telefon 1 haftadır açık ve hiç kapanmadı. Şarj oranıda gayet normal gözüküyor. 1 haftada %90 ‘ dan %70 inmiş. Fakat kullanmaya başladığım zaman yukarıda belirttiğim gibi kapanıyordu.

 25. murat dedi ki:

  merhabalar bende xperia miro st23ivar xperia ekranında kalıp acılmıyor anlattığınız üzere yazılım onarma yapıyorum ama aşağıdaki hatayı veriyor

  Yazılım onarım hatası

  Cihazınız onarılırken bir hata oluştu.
  Lütfen tekrar deneyin. Sorun devam ederse lütfen Sony destek ile bağlantı kurun.

  UEGetPhoneInfoMissingInfo
  ST23i 3543 1265-8906 R5D 11.0.A.5.5
  1.5.3.0 / Windows 7 SP1 64 bit / Win32 / TR

  sorun ne olabilir kablo değiştirdim ve başka pc de denedim şarj ful.

 26. Enes dedi ki:

  selamün aleyküm ben de yazılım onar dedim bitttiğinde bi hata oluştu gibi bişeyler yazdı ve olmadı sona telefon açılmadı birdaha şuan da kapalı

 27. aydın dedi ki:

  kolay gelsin bende xperia miro var açılmıyor yazılımsal olduğunıu söylediler xperia componion ile yazılım onarmayı denedim ama usb yi tak dediğinde takıyorum bir nevi okumuyor gibi oluyor ama bilgisayardan bağlandığına dair ses geliyor ne yapmayalıym sizce?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Aydın bey merhaba. Cevap biraz gecikti, kusura bakmayın. Eğer bilgisayardan ses geliyorsa, işleme devam edebilirsiniz.

 28. Enes Raşit dedi ki:

  Merhaba, Sony Xperia M kullanıcsıyım,bu telefonların makus kaderiyle karşı karşıyayım. Telefonun ekranında “Depolamanın parolasını çözmek için parolayı yazın” diyor. Yazılım onarımı denedim yarıda kesiliyor. Servis anakartı değiştiriyor 400 liraya. Başka çözümü olabilir mi?

 29. Seyhan dedi ki:

  Merhaba,
  Ben yaklaşık 2 yıl önce xperia z2 telefon aldım. Geldiğinde üzerinde 4.4.4 vardı ve bu güne kadar hiç bir güncelleme almadı.İthalatçı firma garantili aldım bu telefonu ve benim aldığım firma da batmış maalesef. Yani telefonumu güncellemek istiyorum ancak bunu nasıl yapabilirim bilmiyorum. Daha önce Companion ile denemiştim ancak benim telefonumu tanımadı.Ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
  Seyhan

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Seyhan merhaba. PC Compainon üzerinden yine deneme yapman gerekiyor. Aslında bazı resmi olmayan programlar yardımıyla direk yazılım yüklemesi yapılabilir. Ama biraz riskli ve işlem karışık. Bu sebeplerden biz diğer programlar yardımıyla yapılan işlemi web sitemizde paylaşmıyoruz. OTA ve PC Companion seçenekleri tekrar dene, duruma göre bize sonucu bildir, yardımcı olmaya çalışalım.

   • Seyhan dedi ki:

    Boot loader kilidi kaldırıldığı için companion bu cihazı güncelleyemez diyor.Developer world sayfasına giderek bu cihazı standart sony yazılımına nasıl geri döndüreceğine bak diyor. O sayfaya gittim. Bootloader unlock allowed:yes diyor.Oraya kadar sorun yok ama sonrası çok karışık geldi bazı şeyler indirip kurmamı istiyor ama beceremedim birtürlü. Bunu daha basit anlatan bir yer var mı acaba?

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     Seyhan peki telefonu açık şekilde bilgisayara bağlayarak mı işlem yapıyorsun? (PC Companion için) ‘Onar’ seçeneğini kullanarak ve ürün koduna(D6503, D6543 gibi) dikkat ederek işlem yaptığın taktirde, en güncel yazılımı yüklemesi gerekiyor.

     • Seyhan dedi ki:

      Benim telefonum ithalatçı firma garantili. Ürün kodu D6502. Zannedersem bununla alakalı bir durum var. Önce telefonu orjinal sony yazılımına geri döndürmem gerek ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.

      • Tayfun Sağır dedi ki:

       Tamam işte; telefonu kapatarak ve ‘Onar’ seçeneğini kullanarak işlem yapacaksın. Model seçimine sıra geldiğinde D6502’yi seçeceksin.

       • Seyhan dedi ki:

        Oradaki komutları aynen uyguladım. Telefonu kapatıp daha sonra ses tuşuna basarak aynı anda usb kabloyu taktım ve telefon kendisi açıldı. Sonuç aynı oldu.Aynı hatayı veriyor. Bootloader kilidi kaldırıldığı için companion bu cihazı güncelleyemez diyor ve yine aynı sayfaya yönlendiriyor.

        • Tayfun Sağır dedi ki:

         Anladım. O zaman FlashTool gibi diğer programları denemeniz gerekecek.

         • Seyhan dedi ki:

          Flash tool ile yazılım güncelledim ancak benim telefonun model nosu D6502ydi D6503 OLDU. gALİBA YANLIŞ BİRŞEYLER YAPTIM AMA NE OLDU ANLAMADIM. Bir de imei numarası gitti ve şu an hattımı kullanamıyorum. Ne yapmam gerekir acaba?

          • Tayfun Sağır dedi ki:

           Artık bir teknik servise danışma vakti gelmiş, referanslı bir yere başvurmalısınız. :)

 30. ugur dedi ki:

  üstad bende z2 var ama açılmıyor şöleki açılıp mor hareketli ekranda takılıyor saatlerce şarjı bitene kadar. dediğin gibi yaptım ama ses kısma tuşuna bastım otomatik ekran geçmedi. başak bilgisayarda denedim o da olmadı. ne yapmam gerekiyor.

 31. Oğuzhan dedi ki:

  “Değiştirilmiş güvenli yazılım algılandı. Bu birim Sony yazılımıyla yükseltilemez. Lütfen birimi satın alındığı yere iade ediniz” gibi bi uyarı geldi ama ben telefonu aldığımdan beri yazılımsal olarak “root vb” hiçbirşeye dokunmadım sadece 2 kez şarj soketi kırıldı ve ilk seferinde kaskoyla gitti ikinci seferde ise garanti kapsamına girmediği için dışardan birisine yaptırdık ama bu donanımsal birşeydi acaba sıkıntı nedir nasıl açarım telefonumun kilidini önceki telefonlarımda çok fazla yanlış deneme yapınca google hesabı istiyordu ama Xperia M4 Aqua da onada rastlamadım. Babamda yine telefonla ilgili bir sıkıntı olduğunu duyarsa bunun için bayağı sinirlenecek muhtemelen ve de bir daha yaptırmaya falan yollayacağını sanmıyorum :/

  • Halil Akgül dedi ki:

   Merhaba,cihazı açık halde mi bağlıyorsunuz yoksa onarım sseçeneği ile ilerleyip telefon kapalıyken ses kısma tuşuna basılı tutup mu bağlıyorsunuz. ikinci seçeneği uyguladığınızda öyle bir uyarı vermemesi lazım.

   • Oğuzhan dedi ki:

    Onarım seçeneği ile bağladım bir daha falan denememi önerirmisiniz çünkü normal olarak bağladığımda telefonu görmüyor bilgisayar ama telefonu görmesede öyle bir uyarı vermezdi diye düşünüyorum -_-

   • Oğuzhan dedi ki:

    Şuan o hatayı almadan işlemi başlattım ama bayağı uzun sürecek gibi eğer olursa yada olumsuz sonuç alırsam tekrar buraya yazıp yardım almaya çalışacağım yinede tekrar içerik, ilgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

 32. Burakyarar dedi ki:

  Xperia z5 premium cihazım.var önce kulaklığı tanımamaya başladı (hiç bi kulaklığı tanımadı)
  Bir hafta sonra şarj.olmadı
  Şarja takılıyken şarjı azaldı ve bitti( ben bu arada farklı şarj adaptör.ve usb kabloları denedim yine aynı şey oldu, son çare hard.resed.denilen şeyi.yaptım “güç tuşu, ses tuşu aynı.anda.basıp.filan yapılan şey, yine aynısı oldu ve bunlarla uğraşırken kapando işte)
  Garantisi vardı gönderdim
  Yazılım hatası var, ancak kasada ve ekran da kılcal çizikler.var onu da tamir edicez ama.bu işlem garanti kapsamı dışı diyerek.600 lira ücret istediler (şarj sorunu garanti.kapsamında aslında.ama bunu yaptırmazsan onu da yapamayız.garanti.koşulları falan filan dediler)
  Ben özellikle çizdim çizik.seviyorum kasayı sakın tamir etmeyin bile dedim.ama.nafile
  Neyse cihazımı.gönderin geri yapmayın dedim
  Dışarda yaptırmaya çalıştım
  Yapabilen.bi babayiğit.çıkmadı!
  Tüketici hakem heyeti bilir kişi filan uğraştım bayağı ama.ordan da red geldi (çünkü garantiden arka kapak yapıştırılmadan gönderilmiş!götürdüğüm.tamircilerden birisi de yapıştırıverdim dedi orjinal olmayan yapıştırıcı kullanmış tabi,red geldi.sonuç olarak)
  Şimdi ben bu telefonu nası tamir etcem??
  Sony pc kompanion la.hallolur mu?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Burakyarar dedi ki:

   Samsung cihazlar için bu tarz sorunlarda.””ODİN ” diye bi.Program kullanılıyomuş sony içinde var mı.böyle bişey?

   • Tayfun Sağır dedi ki:

    Burak merhaba. Öncelikle üstün çabaların için seni tebrik ediyoruz. Yorum bile başlı başına bir destanken, arkasındaki hikaye de boş değil, bravo! :) Öncelikle Odin gibi bir programın Sony için olmadığını belirtelim.

    Yazılımsal sorunları yukarıda anlattığımız gibi PC Companion yardımıyla giderebilirsin. Eğer telefonunda gerçekten yazılımsal bir sorun varsa, yetkili servis tüm saçmalama hakkını senin üzerinde kullanmış. Zira yazılımsal işlemler için telefonu açmaya, kasasını falan değiştirmeye gerek yoktur. Öyle tahmin ediyoruz ki senin telefonunda şarj soketi ya da bataryayla ilgili bir sorun var. Bunlar donanım unsurları ve kontrol edilmesi için tabiiki cihazın açılması gerekecek. Ürün yekpare bir kasa yapısına sahip olduğundan sök-tak işlemleri biraz sancılı olabilir ve ekran, arka kapak gibi bazı bölümler zarar görebilir. Yine de yetkili servisin bu işlemi sorunsuz halledebilecek bir kabiliyete sahip olması gerekir. Şu an senin yapabileceğin sadece yukarıda anlatılanları uygulayıp, cihazı yeniden gözlemlemek. Eğer sorunlar devam ediyorsa da gerçekten babayiğit bir teknik servise danışman. Eğer İstanbul-Avrupa yakasındaysan yardımcı olmaya çalışırız. Sen önce PC Companion üzerinden yazılım onarımı yapmayı dene, sonrasında durumu buradan bize ilet, bir şeyler düşünelim.

    • Burakyarar dedi ki:

     Konyadayım size ulaştırmak biraz sorun olabilir
     Ancak buraya da yazayım
     Sony türkiye olarak teleservice. Denilen içinde gerizekalıların olduğu bi servisle anlaşılmış garantiyi bu servis sağlıyo(sağlamıyo.daha doğrusu)
     Ancak sony Eurasia diye de bi kurumu var sony nin
     (Anladığım.kadarıyla anadolu kıtasından alınan, faturalanan ürünlere bu “teleservice-Ankara” bakıyo
     Ancak avrupa kıtasında garanti sony Eurasia ya bağlı olan başka bi.kurum yapıyo olmalı
     Ne kadar sony sayfası varsa durumu.yazdım onlarca kez sildiler.tekrar yazdım, tabi diğer yorumları da okudum
     Mesela telefon yavaşladı diyip gönderdim sıfırını gönderdiler diyen bi müşteri vardı
     Baktım edirne de
     Bakiyorum yorum iyiyse avrupa yakası.ya da istanbul
     Kötüyse “sony türkiye adı altında teleservice ankara,eğer arka kapağı yapıştıran o tamirci olmasaydı büyük dava açacaktım onlara, ama bişey yapamıyorum…
     Ona da bişey diyemiyon adam.iyi niyetli bişey yapmış çaresiz kaldım anlayacağınız :D
     İlgilendiğiniz için teşekkürler
     Durumla ilgilş bilgilendireceğim sizi

 33. Bera Muhammed dedi ki:

  Ben Sony Xperia e4 kullanıcısıyım ama 5.0.1 olmadı başka bir telefonun güncellemesini yapabilirmiyim?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Hayır, güncellemeler modele göredir ve başka bir telefonun güncellemesi ona uygulanamaz.

 34. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben sony xperia z3 kullanıcısıyım 6.0.1 güncellemesinden sonra kameram bozuldu sürümü nasıl geriye alabilirim ?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Mehmet merhaba. Sürümü geri alamazsın ama telefonu fabrika ayarlarına döndürerek, sorunun yazılımsal olup olmadığını anlayabilirsin.

 35. çağrı dedi ki:

  merhabalar ben Xperia Companion programını indirdim fakat güncelleme hatası veriyor yeni sürüme güncelleme işlemi bittikten sonra telefonu pc ye bağlıyorum bu seferde şifreyi girmemi istiyor ben şifremi unuttum ve bu yüzden uğraşıyorum yardımcı olabilir misiniz?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Çağrı merhaba. İşlemleri aynen yukarıda anlatıldığı gibi mi yapıyorsunuz? Yani ‘Onar’ seçeneğini mi kullanıyorsunuz?

 36. ömer dedi ki:

  kardeşim bitirdim onarmayıda yaptı ama o son nasıl çıkarmam gerekiçeği felan çıkmadı
  yani güncellemeyi bitirdikten sonra telefonu direk çıkarayımmı

 37. muhammed salh dedi ki:

  merhaba z5 compact cihazını kullanırken bazı yazılımsal hatalar almaya başladım kapatıp açınca düzeleceğini umuduyla kapattım ve açılma sorunu ile karşılaştım cihaz kendisini tam başlatırken tekrar kapanıp açılmaya çalışıyordu bu süreç defalarca oldu ve farklı çözümler aramaya başladım. kapakçığın içindeki küçük butona bastım olmadı uzun bastım açılmaya çalıştı tam ana ekran geldi dedim dondu ve yine kapandı sonra format için usbden programla başarılı onarım yaptım buna rağmen cihaz kendisini sağlıklı bi şekilde başlatamıyor problem devamm ediyor…

 38. Merve dedi ki:

  merhaba yazılım onarım işlemlerini belirtildiği gibi başlatıyorum ancak yükleme sona yaklaştığında internet bağlantı hatası alıyorum ne yapmalyım ?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Merve merhaba. Eğer internet servis sağlayacınız tarafından size tanınmış olan kotayı doldurduysanız ve hız limitlemesi yapılmışsa, uygulama daha hızlı bir internet bağlantısına gereksinim duyabilir. Başka bir internet bağlantısıyla denemeniz en doğrusu olacak.

 39. Ahmet dedi ki:

  Sony xperia m2 Aqua kullanıcısıyım kamera hatası veriyor arka kamera ve flaş açılmıyor bir kere sıfırladım düzelmedi bidaha yapsam düzelirmi

 40. tolga dedi ki:

  2 saat oldu ama hala bekliyorum. Beklemeye devam mı edeyim? Veya ne yapmalıyım şaştım kaldım.

 41. furkan dedi ki:

  Yazılım onarımı başarısız oldu

  Cihazınız onarılırken bir hata oluştu.
  Lütfen tekrar deneyin. Sorun devam ederse lütfen Sony destek ile bağlantı kurun.

  Hata kodu: UEUpdateFailed
  UE_300

 42. Ayşenur Karaoğlu dedi ki:

  Sony xperia m4 aqua kullanıyorum.Format aatsam düzelir mi hafıza sorunu ya

 43. cihan dedi ki:

  selam sony xperia z3 telefon aldım ama telefonda docomo diye bir uygulama var.ve telefonun ilk açılışında gelen sony yazısından sonra docomo yazısı cıkıyor bu docomo da sanırım japon bir operator şirketi ayrıca bu docomo zımbırtısını silemiyorum uygulamalardan kaldırmaya çalışıyorum fakat şöyle bir uyarı çıkıyor docomo yu kaldırabilmeniz için telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamnız gerekiyor onuda denedim telefonu fabrika ayarlarına sıfırladım herseyi sil dedim ona rağmen kalkmadı.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.sony müşteri hizmetlerini aradım bu konuda herhangi bir bilgileri yok internet ten de baya araştırdım hiç bir bilgi elde edemedim.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Cihan merhaba. Zannedersek telefonun yurt dışı. Karşılama ekranında da o yüzden reklam var. Onu silebilmen için yazılım yüklemesi yapmalısın. Yukarıda anlatılanlar sana yardımcı olacaktır. Telefonun ürün koduna dikkat ederek işlem yapmalısın. Tabi bu da kesin çözüm olmayabilir. Çünkü o sabit bir arayüz, telefon da operatör anlaşmalı.

 44. Tarık dedi ki:

  2 gün önce aldığım Xperia m5 telefonumda güncelleme mevcut. Fakat denedigim zaman yeni yazılım güncellemesi yuklenemedi hatası alıyorum. Bilgisayardan denediğimde ise ses kısma tuşuna basarken şarj aletini takma olayında takılıyorum. Herşeyi doğru yapıyorum ancak bir sonraki aşamaya geçmiyor. Telefonun üstündeki ışık bi yeşil bi mavi olup duruyor.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Telefonu menüden fabrika ayarlarına döndürün ve bilgisayar üzerinden güncellemeyi tekrarlayın.

 45. Tolga acur dedi ki:

  Sony xperia c5 kullanıyorum ön kameram çalışmıyo format atsam düzelir mi

 46. Tolga dedi ki:

  mrh sonyxperia c5 kullanıcısıyım gün içinde durduk yere kapandı ve bir daha açamıyorum belirttiğiniz prosedürü uyguluyorum fakat hiçbir tepkiyok kabloyu taktığımda üstledkırmızı ışık yanıyor hiçbir tepki yok ve ses kısma güç tuşlarına ve diğerkombinasyon tuşlarını denememe rağmen açamadım
  ne yapmalıyımm???

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Tolga merhaba. Telefonun hafıza ve sim kartlarının takıldığı bölümde yanında OFF yazan bir tuş olacak. Ona kürdan gibi bir cisim yardımıyla hafifçe dokunun. Telefona resetleyecektir.

 47. Ertunç dedi ki:

  Tayfun Bey ;

  Makaleyi okudum Z1 c6903 model telefonun kilit desenini unuttum. Fakat yazılım güncelleme konusunda tüm verilerin silineceğinin onayını vermemiz gerekiyor. Doğru mu anladım ? Eğer öyle ise zaten format attırabilirim. Benim için önemli olan datalarımı alabilmek. Bu konuda detaylı bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Kilit desenini unuttuysanız ve telefona daha önceden Root işlemi yapılmadıysa(ki siz bizzat yapmadıysanız ya da telefon yurt dışı değilse, Rooting yapılmamıştır) verileri kurtarma şansınız yok maalesef. Yazılım yükleyerek deseni kaldırmak ve telefonu yeniden kullanılabilir hale getirmek zorundasınız.

 48. OĞuz kaan dedi ki:

  Merhaba.. Sony C4 model telefonum var. Sabah bir kaç güncelleme gelmişti facebook instagram filan bunları yükledikten sonra sürekli Maalesef Xpria tm Anasayfası durdu hatası alıyorum 3 kez format attım kısa bir süre düzeliyor tekrar google playden programları yüklerken ayı sorun olacak. Daha önce bu sorunla karşılaşan arkadaşlar var mı ne yapabilirim?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Oğuz merhaba. En azından biz karşılaşmadık. Ama yazılım yükleme işlemini deneyebilirsin. Sonrasında telefonu bir süre internete bağlı şekilde kendi haline bırak. Play Store iyice güncellendikten sonra uygulama yüklemeyi dene.

 49. ayhan dedi ki:

  z3 telefonumun ekranı 3 .kez kırıldı şuan ekran kullanım dışı telefondaki bilgilerimi alamıyorum ekran çalışmadığı için sony companion da indirdim ama bilgisayardan yine ekran kilitinden dolayı erişime izin vermiyor başka bir yol yöntem acil bir zahmet

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Ayhan merhaba. Ekranda kilit varsa, verilere ulaşabilmenin tek yolu ekranı tekrar değiştirmek maalesef.

 50. Ogün Doğan Çobanyıldızı dedi ki:

  Merhabalar xperia c4 kullanıcısıyım. Bir gün telefonumu normal kullanırken sebepsiz yere yeniden başladı. Açıldığında %30 şarjı vardı ancak şarjı %90 seviyelerindeydi nasıl birden düştü anlayamadım. Daha sonra 5 saniyede bir yüzde 1 düşerek 1-2 dakika içinde şarjı bitti. Şarja taktığımda telefonun kırmızı ledi yanıyor ve devamlı xperia yazıp yeniden başlıyor. Şarjdan çektiğimde ise hiç açılmıyor ancak recoverye girebiliyor. Recovery üzerinden reset atmama rağmen sorun devam ediyor sorunun kaynağı nedir ve garantiye mi yollamalıyım

 51. ahmet dedi ki:

  Merhabalar yurtdışından gelen xperia xa modeli var.sim kilitli.burdaki operatörlerle çalışmıyor.acaba yeni sistem yüklesem sim kilidi klakarmı?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Hayır, sim kilit normalde ekstra bir işlem gerektirir ve genelde donanımlı teknil servisler yapabilir. Ama denemekten zarar gelmez neticede, deneyin.

 52. hopemin dedi ki:

  Yaklaşık on dakikadır sonraki kısmına geçmesini bekliyorum fakat hala bir şey olmadı, ne yapmalıyım? Telefonumu çeksem bozulur mu?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Normal işlem yarıda kesilip, tekrarlandığında sorun olmuyor. Öyle tahmin ediyoruz ki sizinkinde de problem olmayacaktır. Ayrıca işlemi tekrarlarken lütfen internet bağlantısının düzeldiğinden emin olun. Biliyorsunuz ki şu an ülkemizde bir internet problemi var.

   • hopemin dedi ki:

    haklısınız teşekkür ederim, çekip tekrarlıyorum hemen işlemi

   • hopemin dedi ki:

    telefonu çektim fakat ekranım hala mavi, bir değişme olmadı. nasıl açabilirim?

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     Telefonun modeli nedir?

     • hopemin dedi ki:

      sony xperia e4

      • Tayfun Sağır dedi ki:

       Bataryası çıkmıyor muydu o modelin? Veya çıkmıyorsa da arka tarafta resetleme işlemi için bir Off düğmesi bulunmalı. Onu kullanarak telefonu resetleyebilir, işlemi o şekilde tekrarlayabilirsin.

       • hopemin dedi ki:

        dediğinizi yaptım fakat yine yüklenmiyor, başka bir çözüm yok mu acaba?

        • Tayfun Sağır dedi ki:

         İlk yorumda da söylediğim gibi problem büyük ihtimalle ülkedeki internet sorunundan kaynaklanıyor. Bir yol daha var ama karmaşık, bunda zorlanıyorsan onu hiç yapamayacaksın. O yüzden yok diyelim.

         • hopemin dedi ki:

          siz yine de söyleseniz, sonuçta ben yazanları eksiksiz uyguladım, telefonumda zaten bir sorun vardı. Servisten yeni geldi, açılıp açılıp kapanıyordu, ondan olmamış olabilir. Sizi de çok yordum biliyorum kusura bakmayın ama :(

          • Tayfun Sağır dedi ki:

           Çok uzun bir işlem, buradan anlatılacak gibi değil. Onun için bir makale yazmamız gerekiyor ki riskli olduğu için paylaşmıyoruz. Ülkede internetin normale dönmesini bekleyin ve yeniden deneyin.

 53. sinem dedi ki:

  programı yükledim ama google hesabı onaylandıktan sonra ki aşamada birz ilerleyip hata olustu diye duruyo ne yapmalıyım

 54. Atilla dedi ki:

  C5 ultra ön kamera tuşu kayboldu ön kamera açılmıyor. Sebebi ne olabşlşr

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Yazılımsal olma ihtimali de var ama genelde ön kamera bozulduğunda ya da soketi yerinden oynadığında o tarz bir sorun oluşur. Verilerinizi yedekleyin ve telefonu fabrika ayarlarına döndürün. Herhangi bir değişiklik olmazsa yazılım yüklemesi yapmayı deneyin. Hiçbiri sonuç vermezse ve telefonun garantisi varsa yetkili servise yoksa herhangi bir teknik servise başvurun.

 55. Tolga dedi ki:

  Eğer çözümünü bulursam haberdar ederim saolun.

 56. Tolga dedi ki:

  Merhaba ben xperia z1 kullanıorum sarj soketi 10 gün içinde 2 kez bozuldu son tamire gönderdikten sonra telefon kapandı ve açılmıyor tele resetide atıyorum fakat nafile sony xperia yazıyor ve kapanıyor pile takınca ekranda sadece pil gözüküyor ama sarjı 80lerde.Sadece birkere açabildim ondada NQ programından 4 tane virüs sildim lütfen yardım

  • Tolga dedi ki:

   bide adama pilini sarj soketini ve adamın deydiği her yeri değiştirtim.

   • Tayfun Sağır dedi ki:

    Sorununuz biraz karmaşık ve teknik servisler de olumlu sonuç alamamış. PC Companion programı yardımıyla işlem yapmayı denediniz mi?

  • Tolga dedi ki:

   Evet denedim fakat sonuç aynı büyük bir ihtimalle sorunu yazılımında fakat resette çözmüyor

   • Tayfun Sağır dedi ki:

    Sorun yazılımsalsa PC Companion sorunu çözmeli. Bazı farklı yöntemler de var iyi bir araştırmaya yapmanız gerekecek.

 57. Zulfikar Askerzade dedi ki:

  Selam. Cok isime yaradi. Tesekkur ederim

 58. enter dedi ki:

  nerdeyse 2 saattir bekliyorum . %10 anca doldu. acaba beklemelimiyim bitene kadar.
  yoksa bu haldeyken bağlantıyı kesip tekrar denesem bir zararı olur mu ?

 59. MUSTAFA dedi ki:

  iyi günler xperia L marka telefonum var ve ekran desenini unuttum acamıyorum pc compainde cihaz kilitli dediği için işlem yapmıyor ne yapabilirim

 60. Kemal dedi ki:

  Ses tuşuna basılı tutup cihazı bilgisayara bağladığım halde programda herhangi bir ilerleme olmuyor

  • Halil Akgül dedi ki:

   ses kısma tuşuna basılı tutup deneyin. buna rağmen bilgisayar telefonu görmüyorsa telefon soketinde arıza olmuş olabilir.

   • Kemal dedi ki:

    Normalde taktığım zaman telefonu görüyor fakat uygulama ile yaptığımda herhangi bir işlem gerçekleşmiyor

    • Halil Akgül dedi ki:

     normal ile program bağlantısı farklıdır. ses kısma tuşuna basılı tutup usb kabloyu taktığınızda bilgisiyara telefonu görmüyorsa büyük ihtimalle sokette arıza vardır. ama başka bir bilgisayarda denemek de lazım.

 61. Elzem dedi ki:

  Bende 2 oldu onarim yapmaya calisiyorum ama yarim saattir %5 civari tekrar tekrar denedim yine ayni hic ilerlemiyor 6 guncellemesinden sonra sd kart bozuk hatasi almaya basladim bazen goruyor bazen gormuyor baska kartta denedim ayni onarayim dedim o da olmuyor servise yollasam 1 ay gelmez ne yapacagimi sasirdim

  • Halil Akgül dedi ki:

   sorun yazılımsal olmayabilir, onarımı başka bir bilgisayarda da deneyin, aynı sorun devam ediyorsa servise yollamanız daha iyi olacaktır.

   • Elzem dedi ki:

    Suan baska pc ile deniyorum yine ccookkk agir guncelleme kismi hic acilmiyor guncel oldugundan heralde ama onarmayi da hic ilerlemiyor desem yeridir aslinda telefon calisiyor servise yollamak istemiyorum ne yapacagimi sasirdim

 62. engin dedi ki:

  merhaba, z3 compact kullanıcısıyım telefonum kendi hatamdan dolayı arka cam kırıldı garantiye yolladım dün geldi şimdide telefon açılmıyor şarj oluyor gibi gözüksede telefon açılmıyor pover ve ses tuşuna basılı tuttum titredi telefon ama yine açılmıyor pc ye bağladığımda mavi ışık yanıyor normal prizde kırmızı ışık yanıp yanıp sönüyor yardımcı olurmusunuz ?

  • Halil Akgül dedi ki:

   merhaba, şarjı tamamen bitmiş olabilr, bir saat kadar şarjda bekletin. sorun devam ederse anlatıldığı şekilde yazılım yüklemeyi deneyebilirsiniz. yazılım yüklenmiyorsa servisteyken batarya veya ekran zarar görümüş olabilir, tekrar servise vermeniz iyi olacaktır.

 63. halil ibarhim dedi ki:

  merhaba. 2 saati geçti onarım için ama daha %25 civarında kaldı bayadır hiç ilerlemiyor. cihaz z5. neden olabilir cevaplarsanız sevinirim

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Halil İbrahim merhaba. Bazen program takılabiliyor. Bağlantıyı kesip, işlemi tekrarlamanda herhangi bir sakınca yok.

 64. Gokhan dedi ki:

  Merhaba telefonum M5 6.0 güncellemesini yaptım fakat ekran kilidi seçeneklerine tıklayınca malesef ayarlar durduruldu hatası alıyorum. İlk yüklemede boyle bi hata yoktu sonradan cıktı bu hata.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Gökhan merhaba. Güncellemelerde bazen bu tip problemler oluşur ve telefon fabrika ayarlarına döndürüldüğünde sorun ortadan kalkar. Verilerini yedekleyip, telefonu menüden fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsin.

 65. ABDULLAH dedi ki:

  XPERİA M5 GÜNCELLEME GELDİ GÜNCELLEDİKTEN SONRA ARAYAN BANA ULAŞAMIYOR TELEFON KAPALI GÖRÜNÜYOR GÜNCELLEMEYİ YENİDEN YAPSAM DÜZELİRMİ ACABA

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Abdullah merhaba. Verilerini yedekleyerek, telefonu fabrika ayarlarına döndürmek sorununu çözecektir.

 66. gökce dedi ki:

  merhaba xperia ion modeli var açılmıyor tamire götürdüm yazılım sorunu var dediler. programı indirdim linkten ama farklı içeriği. yazılımı onar dedim tel kapalı zaten ses kısma tuşuna basıp usb yi bağladım açılır gibi sony yazısı geliyor sonra şarj olmaya başlıyor, programda da bi değişiklik olmuyor. yardımcı olabilir misiniz yapabileceğim başka birşey var mı ?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Gökçe tekrar merhaba. Sony Xperia serisinin bazı ürünlerinde ekstra müdahale gerekebiliyor. Bu arada evet, program güncellendi ve yeni bir arayüze kavuştu. İşlem mantığı aynı ama görseller ve metinler farklı. Eğer işlemi doğru yaptığından eminsen başka bir teknik servise daha danış. Cihazda daha zor bir problem oluşmuş olabilir ve box ile müdahale gerekebilir.

 67. gökce dedi ki:

  bir sonraki adıma geçene kadar ses kısma tuşuna basılı mı tutuyrouz ?

 68. Mert dedi ki:

  Telefonum sony Xperia Z2 telefonu formatlafığım zaman güncellemeler ılk halini mi alır Android sürüm şuanda 6.0 onceden düşüktü mesela ılk halı gibi düşer mi

 69. Bilal dedi ki:

  Telefonum Sony m4 Aqua durduk yere 2 gündür mavi ekran geliyor telefon şarjda iken kapanabiliyor ekran gelmiyor yani daha sonra açarkende pin kodu sormuyor mesela bazen kapanmıyor mavi ekran gelmiyor virüs taraması yaptım kaç kere ancak bişey çıkmadı. Sizin sorunuz varsa cevaplayayim eğer ki cevaplarsaniz tesekkurederim.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Büyük ihtimalle telefonunuzda yazılımsal bir sorun oluşmuş. Verilerinizi yedekleyin ve yukarıda anlatıldığı gibi yazılım yüklemesi yapmayı deneyin.

 70. adsız cengaver dedi ki:

  açılmıyooooooooo hellllllp

 71. selimhan dedi ki:

  merhaba
  c5 ultra kullanıcısıyım yazılım onarımı yaparken telefonum fastboot moduna girdi fakat herhangi bir işlem yapmıyorum telefonumuda açamıyorum bataryası çıkmadığı için batarya çıkarma gibi bi durumumda yok ne yapmam lazım fastboot modundan çıkmak için .. teşekkür ederim

 72. Ali dedi ki:

  Merhaba,
  Telefonum Xperia M2 Dual, son yazılımları yükledikten sonra telefonun hoparlör sesi (kulaklık sesinde sıkıntı yok) ciddi oranda azaldı araştırdığımda aynı problemi yaşayan başka arkadaşlarda olmuş. Aynı yazılımları tekrar tekrar yükledim sonuç değişmedi, sorunsuz olan önceki yazılıma dönülebilir mi? Önceki yazılımı nerden bulabilirim. Yardımlarınız için teşekkürler.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Önceki sürümü bulmanız hem çok zor hem de yüklediğinizde sorun yaşamama ihtimaliniz çok düşük. Mobil işletim sistemlerinde sürüm düşümü tavsiye edilmez. Bir sonraki güncellemeyi beklemelisiniz. Genel bir sorun meydana gelmişse, yeni güncelleme sorunu çözecektir.

 73. istech dedi ki:

  ustaa aynı şeyleri yaptım fakat son bölümde motor hatası diye bir şey diyo acil cevap verebilirmisin

 74. ayşe dedi ki:

  Merhaba, Sony Xperia sp telefonum var. 3 sene önce alnıştım. Son 2 haftadır sürekli kendiliğinden kapanıp açılıyor ve şarja takılı olmadığı sürece kapanıp açılmaya devam ediyor. Xperia Companionla yazılım onarımı yaptım ve hiçbir işe yaramadı. Garantisi dolduğu için servise göndermeye de korkuyorum. Öneri bekliyorum.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Ayşe merhaba. Tavsiyemiz bir teknik servise başvurman. Batarya bozulmuş olabilir, denenmesini isteyin.

   • ayşe dedi ki:

    Teşekkür ederim. Bataryanın değişmediğini yazmış bir çok kullanıcı umarım değişiyordur.

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     Kullanıcı kendi başına değiştiremez ama bir teknik servisin değiştirmemesi için hiçbir neden yok. O yüzden teknik servise başvurmalısınız.

 75. sefa altun dedi ki:

  iyi günler telefonum sony xperia m4 aqua ve ben telefona şifre gibi pin koydum ve pini unuttum şimdide sony pc companion indirmem lazım indirebileceğim bi link atarsanız sevinirim başka bi yolu varsa da söylerseneniz sevinirim lütfen

 76. onur dedi ki:

  Z3 kullanıyorum telefonum durduk yere ekran program açma yapıyor kendi kendine ekranın izin verdiği ölçüde ilk önce fabrika ayarlarına sıfırladım hala devam etti bu sefer de pc companiondan güncelleme yaptım yine olmadı 1 gün sonra yurt dışına çıkacağım şans işte bir kere daha böyle olmuştu garantiye vermiştim şimdi öyle bir şansım yok yapabilecek başka bir şey var mı?

 77. Doqan dedi ki:

  Capıtan bn yazilimi attım telefon komple gitti acılmıyorda nasıl yapıcaz acıl yardım edın

  • Halil Akgül dedi ki:

   cihazda yeteri kadar şarj olup olmadığını kontrol edin, emin değilseniz cihazı 1 saat kadar şarjda bırakın. buna rağmen açılmıyorsa tekrar yazılım yüklemeyi deneyin, doğru modeli seçtiğinizden emin olun.

 78. Mazlum Yunus dedi ki:

  bu sorunu sürekli değil de kesik kesik yapması yazılımsal olduğu ipucunu verir mi sizce? Mesela telefoncu lazere koydu 3 gün boyunca sorun yok sonra yine aynı sorun, örneğin 2 saattir wifiden tarayıcı açık internette facete geziyorum sorun yok. Ama birazdan zamansız nedensiz kapanacak. Şuan ki mesajı mesela wifi bağlantı ile telefondan yazıyorum, hatta ilk mesajı da öyle yazdım.

  Özetle donanımsal bir sorun var ise, kesintisiz arıza vermesi gerekmez mi? Neden arada bir düzeliyor olabilir? Arada bir telefon normal bir halde kullanabiliyorsam bundan sorunun yazılımsal olduğu çıkarımını yapabilir miyiz? Teşekkürler

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Yunus merhaba. Hayır, donanımsal sorunlar da zaman zaman telefonun aksamasına yol açar. Sorunlu donanım kararlı çalışamaz ve arıza dönem dönem belli edebilir. Tabi yazılımsal olup olmadığını anlamak da oldukça basittir. Verilerini yedeklersin ve yukarıda anlattığımız gibi telefona yazılım yüklersin. Sonra gözlemlersin ve sorun devam ediyorsa arızanın yazılımsal değil de donanımsal olduğuna karar verirsin.

   • Mazlum Yunus dedi ki:

    Çok teşekkürler, bi kaç yazılımsal denemeden sonra son çare olarak servise verip bekliceğim. Olumlu sonuç alırsam paylaşacağım. Hoşçakalın

 79. Mazlum Yunus dedi ki:

  Merhaba,telefonum xperia p. Kendi kendine reset atıyor ve açılışta ekrana ” Kurulum sihirbazı ” geliyor. Sorun farklı şekillere bürünerek baş gösteriyor.

  1)Normal durumda iken mobil veriyi açtığımda ” maalesef google+ durdu, maalesef google play durdu, vb. uyarılar ” verip önce şebeke göstergesinde bir düşme hareketi akabinde şebeke tamamen gidip kendiliğinden reset atıyor. Açılışta kurulum sihirbazı çıkıyor. Adım 1/5 te dili seçip ileri diyorum ” bir sim kart tanınamadı telefon sadece çevrimdışı çalışacaktır ” diyor. Bu durumda *#06# imei sorguladığımda imei boş çıkıyor ve anaband sürümü bilinmiyor oluyor. 112 yi bile arayamıyor. Bu haldeTel açıkken sim kartı çıkarınca tel kapanmıyor, normalde tel açıkken kapatınca ” sim kart çıkarıldı tel kapanıyor ” diye bir uyarı çıkıp kapanması lazım. Bu durumdan ancak hard resetle kurtulup sim kartı okutabiliyorum.

  2- Bu sorun, internete bağlanıldığında eğer şebeke wcdma(3g) de ise 1-2 dk içinde, yok eğer edge(2g) de ise belki 30-40 dk bazen 1-2 saat sonra baş gösteriyor.

  3. Dedim simkartı çıkarayım, wifi ile bağlanayım dünyaya. Bu sefer bu sorun 3-4 saat sonra ortaya çıktı. Maalesef şu durdu bu durdu, tel oto reset atıp açılıyor ve imei gitmiş ve anaband sürümü ” bilinmiyor” oluyor.

  Bu sorun ilk ortaya çıktığında dahili bataryanın şişmiş olduğunu ve değiştirmem gerektiğini düşündüm. İnternetten orjinal olduğunu sandığım batarya aldım telefoncuda değiştirdim sorun devam etti. Kvk ya gönderdim, garantisi yok, 150 tl fiyat çıkardılar darbe/kırık parça değişimi notuyla. Kabul etmedim güvenmediğimden. Bir telefoncuya gittim anlattım. Baktılar ve sorunun modemde olduğunu ” modemin kendi kendine uyuma pozisyonuna geçtiğini ve lazer diye bir aletle düzeltilebileceği” söylendi. Düzelttiler tam 3 gün sonra 1 kez aynı sorun oldu. Ve düzenli olarak bu sefer sadece haftada bir ya da 2 defa sorun oldu. 1 ay kullandım 4-5 kez sorun oldu. Tekrar götürdüm lazere koydular bu sefer başa sardık. 3. Kez lazere girdi tamam oldu dedim, aldıktan sonra 4. Gün yine başladı.

  Şu an telefonu kullanamıyorum, sürekli şebeke kesilip reset atıp kurulum sihirbazı ile açılıyor, kurayım diyorum daha ilk adımda dili seç ileri dediğimde ” sim kart tanınamadı ” ve imei boş ve anaband sürümü ” bilinmiyor ”

  Virüs dedim, 20 tane antivürüs kurdum taradım, 20 defa pc companion ile onardım, bana mısın demiyor. Acaba bataryadan mı? Bir yerlerde oksitlenme mi var? Romu mu değiştirmek lazım, siz değerli üstadların yardımına ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.

  • Halil Akgül dedi ki:

   Merhaba, anlattıklarınıza bakılırsa sorun donanımsal bir sorun gibi duruyor, anakart çatlak olabilir veya alttan bacaklı entegrelerden birinde oksitlenme/kırık olmuş olabilir. bu tür sorunların çözümü çok zordur. Bu tür sorunların genelde çözümü yoktur. Yetkili servis bile bu tür durumlarda ya chipseti tamamen değişir ya da anakart değişimi yapar.

 80. nilay dedi ki:

  kardeşimin telefonu bozuldu sony xperiaM modeli depolamanın parolasını çözmek için parola yazın diyor telefoncuya götürdüğümüzde ne yaparsak yapalım aynı ekran çıkıyor dediler ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim telefon açılıyor ama hep aynı ekran kurtarmanın yolu varmı ?

  • Halil Akgül dedi ki:

   daha önce bu sorunla karşılaşmadığımız için net bir çözüm sunamıyoruz ancak yazılım yüklemesi denenmeli, bu da çözüm olmuyorsa son çare yetkili servisine danışılmalı.

 81. mustafa dedi ki:

  cihazım m5 ve durduk yere kapandı manuel resetlediğim halde cihazımı açamadım sadece android başlatılıyor diye bir yazı çıkıyor ama bir türlü açılmıyor uygulama optimize ediliyor diye bir kutucuk saatlerdir aynı kendi kendine kapanıp açılıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim (acilll)

  • Halil Akgül dedi ki:

   optimizasyonu yapıp açması lazım normalde, ancak güncelleme dosyası eksik inmişe böyle sorunlar meydana gelebiliyor, cihazda varsa hafıza kartını çıkarıp şarja takın 30 dakika içinde normale dönmezse yazılım yüklemesi yapmanız gerekebilir.

 82. Emre Özsöz dedi ki:

  Merhaba.

  Sony Xperia Z2 telefonum var. Android 6.0 güncellemesinden sonra zor açılır olmuştu. Uygulamaları yükledikten sonra tekrar başa dönüyor, mavi ekran vs. 2-3 saat sonra açılıyordu.
  Geçen gün şarjım bitti, kapandı. Şimdi hiç açılmıyor. Sistemi başlatıyor, uygulamaları yüklüyor tekrar en başa dönüyor. Bir türlü ana ekran gelmiyor.
  Resetlemeden kurtarmanın bir yolu var mı?

  Saygılarımla,

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Emre merhaba. Bazı ürünlerde güncelleme sonrası bu tarz hatalar oluşabiliyor. Ama cihazı formatlamadan ya da yazılım yüklemesi yapmadan cihazın normal ritmine dönebileceğini sanmıyoruz. Verilerinizi yedekleyin ve telefonu önce menüden fabrika ayarlarına döndürün. Sonra da yazılım yüklemesi gerçekleştirin. Bizim tavsiyemiz budur.

   • Emre Özsöz dedi ki:

    Hızlı yanıtınız için teşekkürler.

    Ama verileri yedekleyemiyorum. Pc Companion bir görüyor, bir görmüyor. Yukarıda anlattıklarınız dışında bir çözüm yok sanırım.

    • Emre Özsöz dedi ki:

     Bilgisayara bağladım USB ile. Back up alamıyorum. Çünkü COmpanion telefonu bir görüyor, bir görmüyor.

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     Manuel yedekleme yapmayı deneyin. Yani en azından önemli verileri bilgisayara yeni bir klasör açarak atın. Rehberi kurtarın mesela. Veya tek tek telefondaki uygulamaları kaldırarak ve gereksiz verileri silerek telefonu rahatlatmayı deneyin. Özellikle ön bellek temizleme ve antivirüs programı varsa onları. Bir noktada mutlaka açılacaktır.

     • Emre Özsöz dedi ki:

      Merhaba.

      SD Kartı çıkardık. Telefon açıldı. Sorun buymuş. Güncelleme ile SD kart uyumsuzluğu oluştu saırım. Güncellemeden önce sorun yoktu.

      SD Kartsız kullanıyorum. Şu an sorun yok.

 83. burak dedi ki:

  merhaba, dediğiniz herşeye uydum ve yaptım telefonunun yazılımını düzeldi zannettim fakat şimdi hiçbir uygulamayı açmıyor ve yüklemiyor ne yapmam lazım tekrardan mı yapıyım güncelleştirmeyi?

  • burak dedi ki:

   bu arada telefonum xperia m4 aqua e2303

   • Tayfun Sağır dedi ki:

    İşlem yeni bittiyse bir süre internete bağlı şekilde bekleyin. Play Store kendini güncellediğinde uygulama yükleyebileceksiniz. Eğer herhangi bir düzelme olmazsa işlemi tekrarlayın tabi.

 84. Emre dedi ki:

  Merhaba sony xperia m c1905 kullanıyorum telefonum aniden kapandı ve tekrar açtığımda depolama şifresi sordu telefonu hiçbir şekilde formatlayamadım onarmada da indirilirken hata aldım yardımcı olabilir misiniz

  • Halil Akgül dedi ki:

   merhaba, hata mesajını buraya yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız. yukarıda anlatıldığı şekilde bir kaç defa daha denemenizi öneririz.

   • fatih dedi ki:

    aynı hatayı benim telefonumda verdi ve ben de açamadım
    sabah uyanıp telefona baktığımda depolama parolasını giriniz yazıyordu. Telefon kendini uçuş moduna almış bu yüzden my xperia aracılığıyla da sıfırlayamıyorum. depolama parolasını ben koymadım. Ayrıca pc ye bağlayıp pc companion aracılığıyla da format atmaya çalıştım telefonun sistem dosyası pc ye iniyor tam telefona yüklenirken hata veriyor. sanırım depolama paralası engel koyuyor yazılımın yüklenmesine.

    • Halil Akgül dedi ki:

     bir çok android cihazda bulunan veri şifrelemeyi aktifleştirmişsiniz, aktifleştirme yaptığınızda cihaz kendini kullanılmadığı bir zamanda(genelde gece) şifrelemeye başlar.

     öncelikle aklınıza gelen parolaları dneyin, bu işe yaramıyorsa yazılım yükleme yapmayı bir kaç kez deneyin.(telefonumu onarın seçeneği ile işlem yapın)

 85. begüm dedi ki:

  merhaba;
  sonu xpria m5 kullanıyorum.yazılım onarma kısmında telefonu kapatıp 5 sn bekledim ve sonra ses tuşuna basılı iken pc ye usb ile bağladım.ancak uzun süre herhangi birşey olmayınca ben de kabloda mı sorun var acaba deyip usb yi çıkarttım.şuan da telefonum hiç açılmıyor ne yapmalıyım :( ?

 86. osman dedi ki:

  sony z5 telefonuma flash bellek yada usb kablosu yardımıyla program attım ama yüklemiyorum telefonda doyayı depolama alanınada sd kartata yükledim dosya bulunamadı diyor. bilinmeyen programlara izin verdim ama olmuyor. ayrıca flash bellekten telefona film yada başka dosyaları açamıyorum illa telefona yüklemem gerek..somsungda bu ozellik çok iyiydi ama sonyde bana göre eksik bir şey yada ben yapamadım..bu iki konuda yardımınızı bekliyorum
  ,

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Merhaba. Xperia Z5’i deneme şansımız olmadı. Bu yüzden eksik yorum yapıp, yanlış yönlendirmek istemeyiz. Gereken bir çok şeyi yapmışsınız zaten. Belki Android 6.0’ın güvenlik aşamalarından biri engel oluyordur.

 87. seva dedi ki:

  ben yapiyorum ama guncellestirme motoru hatasi 0x00000067
  telefon modelim c2305
  lutfen yardim edin :(

 88. hayati dedi ki:

  sony xperia Z2 kullanıyorum. dün telefona güncelleme geldi. güncellemenin bitmesine yakın dışarı çıktım ama güncelleme devam etti. hatta telefon açıldı sorunsuz çalışıyordu ama güncellemeden 2 saat sonra falan telefona baktım kendi kendine kapanmış açmaya çalışıyorum, açılıyor ekran geliyor pin kodunun olduğu yere geleceği zaman tekrar kapanıyor sanki pin kodunun oraya gelince kendi kendini resetliyor. ne yapmam gerekiyor acaba ?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Hayati merhaba. Yazılım çökmüş olabilir, resetleme de bundan kaynaklanıyor olabilir. Yukarıda anlattığımız gibi yazılım yüklemesi denemelisin. Eğer Google senkronizasyonu açıksa, kurulumdan sonra verilerini de kurtarabilirsin.

 89. abdurrahman aslan dedi ki:

  hocam merhaalar videonuz çok açıklayıcı olmuş. bir şey sormak istiyorum.sony xperia z 3 kullanıyorum. gmail değişikliği yapmak zorunda kaldım. fakat my xperia koruyucu yeni mail ve şifreyi kabul etmiyor. telefona erişim sağlayamıyorum. format atarsam bu sorun ortadan kalkar mı?

  • Halil Akgül dedi ki:

   Merhaba, format/yazılım yükleme tüm sorunlarınızı ortadan kaldırır ancak eğer cihazında android 5.1 veya üstü bir sürüm varsa işlemden sonra sizden eski gmail bilgilerinizi girmenizi isteyebilir. İşlem yapmadan önce bunu göz önünde bulundurun.

 90. mahmut dedi ki:

  sony xperıa neo v kullanıyorum . sürekli yeterli depoloma alanı yok hatası alıyorum ne yapmam lazım

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Telefonu fabrika ayarlarına döndürmeyi ya da yazılım yüklemeyi denediniz mi hiç? Neo V artık eskidi. Bu yüzden bir çok uygulama için dahili hafızası yetersiz kalacaktır. Format ya da yazılım sorunu bir süreliğine çözebilir. Ama sonra mutlaka tekrarlayacaktır.

   • m.Buğra dedi ki:

    Abi benimkide xperia neo v sony pc companion dan 1.adımda hazırlanıyor dedikten sonra telefonda yazılım güncelleme yok dio ne yapmalıyım

 91. Fatmanur dedi ki:

  Merhabalar öncelikle sony xperia m5 kullanıyorum dahili hafızası dolunca bugün bir sd kart aldim ve taktim verileri dahili depolamadan sd karta aktarırken “Aktarma yarıda kaldı. Aktarılmış veeilee için Sd kartınızı kontrol edin” uyarısı geldi ve veri aktarımı yapmıyo karta. Kartı takıp çıkardım ve telefonu yeniden başlattım ama bi fayda etmedi ne. Yapmamı önerirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

 92. coşkun çakır dedi ki:

  mrb suan mt11 i mt 15 bu iki urunun yazılım destği kaldırılmıstır boşuna uğrasmayın teknıkçi arkadaşlar box cihazı ıle ellerınde rom varsa yuklesınler yanlız güvenlik kodunu kaldırabılırsınız

 93. Zehra dedi ki:

  Sony Xperia e4g kullanıyorum herhangi bi uygulamaya girdiğimde uygulama durdu diyiyor ve telefon donuyor yarım saat sonra telefon açılıyor ne yapmam lazım

  • Halil Akgül dedi ki:

   öncellikle cihazı fabrika ayarlarına sıfırlayıp denemelisiniz, bu yöntemle düzelmiyorda yukarıda anlatıldığı gibi yaızlım yüklemesi yapabilirsiniz.

 94. tuğçe dedi ki:

  iyi günler ben xperia sp kullanıyorum bu işlemleri hazırla kısmına kadar yapıyorum fakat teleffonu okumuyor neden olabilir acaba ?Bide sony usb koblasıyla yapmıyorum o yüzden olabilirmi ?

 95. sony z1 telefonum çökmüş idi bu yöntemleri izleyerek kurulum gerçekleştirdim fakat şarda iken telefonu açmaya çalıştığım zaman sadece şarj miktarını belirtiyor güç açma kapama tuşundan elimi çektiğimde ise telefon kapanıyor şarj da değil iken ise telefonu açma kapama tuşuna basılı tutuyorum telefon en son sony yazısını geçip mor şekiller çiziyor öyle kalıyor sonra açma kapama tuşundan elimi çekince yine telefon kapanıyor anlamadım gitti

  • hocam şimdide açılıyor Android başlatılıyor dior aşağıda 203 uygulama optimize ediliyor dior anlamadım gitti bende

   • Tayfun Sağır dedi ki:

    Mehmet bey iyi akşamlar. Yukardaki işlemler sonunda telefonun ilk açılışı uzun sürer. Android optimizasyon ekranıyla karşılaşmanız da bu yüzden normal. Telefonun işlemi bitirmesini ve kurulum ekranına geçmesini bekleyin. Eğer olumlu sonuç alamazsanız işlemi baştan tekrarlayın. Şu makaledeki tavsiyeler de aklınızın bir köşesinde bulunsun. http://www.ceplik.com/Q0qq8

    Tüm denemelere rağmen olumlu sonuç alamazsanız, power entegresinin bozulmuş olması gibi donanımsal, bir çok Sony telefonunda yaşandığı gibi kronik arızalardan şüphelenebilirsiniz. Böyle bir durumda yetkili servise danışmak en doğrusu olacaktır.

 96. Ersin dedi ki:

  Oncelikle iyi gunler benim problemim Xperia z1 de ekran dokunmatıgı kendisinden dokunuyor ve ekran degusmesıne ragmen devam ediyor yazılım ile alakalı bir problem olabilirmi? Bu işlem bana yardımcı olabilirmi tesekkurler.

 97. ibrahim ören dedi ki:

  Bende xperia c4 var , şuan şarjda kırmızı led yanıyor ama tepki vermiyor. dün yapmıştım onarma işlemini ama model olarak 5303 seçmiştim. yanlış seçtiysem bu sorunu yapar mı . yaparsa da şuan tekrar onarım yapmak için telefonu pc ye nasıl okutmam lazım ?

  • Halil Akgül dedi ki:

   yanlış model seçmişseniz açılmaz telefon, doğru modele seçerek tekrar yükleme yapınız. telefonu pcye okutmak için, programın yönlendirmelerini takip edin.

   • ibrahim ören dedi ki:

    ama formattan sonra telefonu kullandım . uygulama yükledim herşey yaptım . sonra şarjı bitince açamadım bi daha . şuan şarjda takılı ve sadece kırmızı led yanıyor . tepki yok. sony pc companion ile tekrar onarma yapmaya çalışıcam ama telefon kapandığı için görmüyor program

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     İbrahim merhaba. Telefonuna sim ve hafıza kartı taktığın bölümde bir reset tuşu olacak. Ona hafifçe basarak telefonu resetlemeyi, sonra da program yardımıyla yeniden onarım yapmayı deneyebilirsin.

     • ibrahim ören dedi ki:

      onuda denedim çözüm sağlamadı. şuan şarjdayken ekranda hiç bişey olmuyor pil göstergeside cıkmıyor . ama kırmızı led yanıyor . yaklaasık 3 saattir bu vaziyette

      • Tayfun Sağır dedi ki:

       Sony Xperia serisi akıllı cihazlarda bu şekilde kronik bir arıza mevcut aslında ama emin olmak için telefon elektriğinin tamamen kesilmesini yani şarjın bitmesini beklemelisin. Sonrasında şarj edip gözlemlemelisin. Çünkü bataryayla ilgili bir durum da söz konusu olabilir. Eğer denemelerinden sonuç alamazsan, yetkili servise başvurman en doğrusu olacak.

       • ibrahim ören dedi ki:

        5303 modelini yüklediğim için bu sorun olabilir mi ? telefon 5306 ise yanlış modelden dolayı yapar mı ?

 98. Faruk Uluğ dedi ki:

  Sony xperia z kullanıyorum fakat ses kısma tuşum çalışmıyor pc companıon uygulamasına nasıl bağlayacağım telefonumu

 99. İbrahim Ethem dedi ki:

  Sa Sony Xperia m4 kullanıcısıyım telefona güncelleme attıktan sonra kasmaya başladı fabrika ayarlarına sıfırladım ama kasma gitmedi bilgisi olan varsa cevaplayabilirmi

 100. Mehmet Akif dedi ki:

  Merhaba ben z5 kullanıyorum telefonum 6.0 güncellemesini aldıktan sonra usb yi tanımıyor ne yapmam gerek teşekkürler.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   USB tanımaması ciddi bir sorun çünkü yazılım yüklemesi de yapamayacaksınız anlamına gelir. Verilerinizi yedekleyin ve telefonu menüden fabrika ayarlarına döndüdürerek yeniden deneyin. Sorun yine devam ederse başka bir kablo, başka bir bilgisayar gibi denemeler yapın.

 101. lokman pantu dedi ki:

  hocam merhaba.
  telefonum xperia sp c5303 telefonum surkli hata veriyor bende format attım format bittikten sonra daha acılmadı.PC Companian dan yazılım yüklemeyi denedim ama hazırla bolümü sonunda donuyor ve program yanıt vermıyor. Ne yapmalıyım ??

 102. Atakan dedi ki:

  Merhabalar. Sony xperia c3 telefonum var. telefonum hatalar vermeye başladı mesela whatsapp durduruldu gibi sonra bu gitgide sıklaştı en son ana ekran yüklenemiyor gibisine sonra telefon kendine gelince format attım herşeyi sildim hafıza kartına kadar. formattan sonra bikaç gün düzeldi gibi oldu ama dün gece haritalar için durduruldu hatası verdi. sonra telefonum birden kapandı. açmaya çalıştıkça açılırkenki o şekiller çıkıyor sonra bi anda donup resetliyor bida başlatıyor anlıyacağınız telefon ana ekrana kadar gelmeden sürekli donup kapanıp açılıyor kendi kendine bu 10 dakka felan devam ediyor sonra duruyor. tekrar denediğimde ise yine aynı hata. Lütfen yardımcı olur musunuz ??

 103. Cengiz dedi ki:

  S.a hocam Xperia z3 telim calındı My xperiamda aktifdi şimdi bu şahıs diyelim tel ekranı kilidini açamayip formatları telefonu kullanabilecekmi format attıktan sonra? myxperia Apple gibi engel verirmi?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   A.ş Eğer hesabınızı yönetebiliyorsanız verileri silme, telefonu kitleme gibi bazı güvenlik işlemleri yapabilirsiniz ama iPhone’umu bul gibi etkili çalışacağını sanmıyoruz. Boxla, yazılımla falan bir şekilde açılabilir. Bu yüzden savcılığa başvurarak ya da Btk’yı arayarak kapatsanız daha iyi.

 104. İrfan dedi ki:

  Arkadaşlar Xperia z3 kullanıyorum ama sesi gitti nedenolabilir bilgisi olan varsa yardım etsin lütfen

  • Halil Akgül dedi ki:

   Durup duruken ses kesildiyse telefonu kapatıp açın büyük ihtimalle düzelecektir. Düzelmezse format ve yazılım yüklemeyi deneyibilirsiniz.

 105. murat dedi ki:

  Sony xperia c5kullanicim fabrika ayarlarina geri dondom wifi isler görmüyor yani hiç acilmiyor AC komutu veriyorum otomatik olarak hemen kapaniyor ne yapmam lazim acaba

  • Halil Akgül dedi ki:

   fabrika ayarları işlemini yazılım yükleyerek yapmamaışsanız yukarıda anlatılan yazılım yükleme işlemini yapıp deneyebilirsiniz.

 106. hakan dedi ki:

  merhaba benim sıkıntım sony xperia z c6603 kendiliğinden dondu açıldı sony ekran yazısı
  geliyor sonra andorid başlatılıyor 291 uygulama optimize ediliyor diyor 268 e gelince donuyor tekrar kapanıyor aynı işlem sürekli gerçekleşiyor yazılım atıyım dedim pc den onarım yapıyorum yeniden yazlım atıyım dedim bu sefer yazılım indiriyor sonra yazlım inmiyor sizce ne yapmalıyım

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Hakan merhaba. Sorunun bir kaç farklı nedeni olabilir. Öncelikle şu makalede değindiğimiz detaylara dikkat ettiğinden emin ol. http://www.ceplik.com/sorunsuz-yazilim-yukleme-islemi-nasil-yapilir/

   PC Companion’ın da hata verebileceğini, zaman zaman aksayarak çalışabileceğini unutma. Eğer bir çok deneme başarısız sonuçlandıysa bataryanın bozulmuş olma ihtimali de var. Başka bilgisayarda da deneme yaptıysan bir teknik servise danışmanı öneririz.

 107. ezgi dedi ki:

  yazılım güncelleştirme bileşenleri bilgisayarınıza yüklenemiyor diye sorun cıkıyo ne yapmam lazım

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Bu sorun son zamanlarda çokca yaşanmaya başladı. Zannediyoruz ki PC Companion’dan kaynaklanıyor. Programı kaldırıp yeniden kurun ve en güncel sürüm olduğuna emin olun. Ara ara yapacağınız denemelerin biri mutlaka başarıyla sonuçlanacaktır.

 108. selime dedi ki:

  Salam ben telefonu farmat etmek isdiyorum ama bilmiyorum kontakt silinirmi onu bilmək istiyorum telefon sony xesperya lt26i

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Telefona sonradan yüklenen ne varsa silinir! İşlem öncesi lütfen veri yedeği alın.

 109. Muammer dedi ki:

  sony xperia c4.
  telefon kapalı konumdayken ses kısma tuşu ile açma tuşuna aynı anda basıyoruz. açılan android menüsünde ses tuşları yardımı ile factory reset e gelip açma tuşu ile seçiyoruz. sonra yes seçeneğine gelip açma tuşuna basıp resetliyoruz.
  kolay gelsin

 110. mertcan dedi ki:

  sony xperia z5 telefonum güncelleme yaptıktan sonra flash veya kamera başka bir program tarafından kullanılıyor olabilir kapatıp yeniden deneyiniz diye yazı geldi napmam gerek

  • Halil Akgül dedi ki:

   güncelleme sonrası bazen böyle sorunlar meydana gelebiliyor, telefonu fabrika ayarlarına döndürüp denemeniz lazım.

 111. Mehmet dedi ki:

  Sony Z5 compact telefonu bir hafta önce aldım ve telefon kendine göre fabrika ayarlarına döndü ve yüklü olan herşeyi yükledi bunun nedeni nedir? Ve garantiye yollayabilir miyim işlem ne olur? Haftalarca orda kalacak yoksa?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Nedenini bilemeyiz ama yazılımsal bir hata olduğu kesin. Bir süre daha gözlemleyin. Eğer aynı hata bir ya da daha fazla kez tekrarlarsa tabiiki yetkili servise başvurun. Telefonunuz yeni olduğu için sizi çok uzun bir süre bekleteceklerini sanmıyoruz. Emin olmak için yukarıda anlattığımız gibi telefona yazılım yükleyip, gözleminizi o şekilde yapabilirsiniz.

   • Mehmet dedi ki:

    Mevcut yazılım dışında tekrar format atıp yukarıdaki yazılımı mı uygulamam gerekir? Daha önce böyle bir sorunu çoğu kişi yaşamış sosyal ağdan edindiğim bilgiye göre ama kimse ne yapacağı konusunda birşey bilmiyor. Garanti kapsamında giden cihaza sıvı teması oldu diyerek üzerine tel fiyatına yakın bir ücret talep edilmiş fakat sıvı teması olmadığı halde. Böyle bir durumda yani servise gidip tekrar defalarca aynı sorun ile karşılaşacak isem ödediğim ücretin üzerine soğuk su mu içmem gerek?

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     Mevcut yazılım dışında diye bir olay yok! Yukarıda anlattığımız işlemde bahsi geçen yazılım zaten bizzat Sony tarafından sunuluyor. Program resmi, yazılım resmi, telefon orjinal vs. Sıkıntı yok, gönül rahatlığıyla uygulanabilir.

     Siz ilk yorumumda yaptığım tavsiyeye uyun, durumu gözlemleyin ve gerekirse bize iletişim bölümünde yer alan mailden ulaşın. O zaman daha net yorum yapabiliriz. Telefonunuzun sıvı almadığından emin olun yeter.

 112. Halil dedi ki:

  Abii benim telefon sony xperia m c1905 telefonu açtığımda depolamanın parolasını çözmek için parola yazın diyo senin anlattığın şekildeuygulamada yapıyorum bu bilgisayarın bileşenlerinde hata oluştu gibisinden hata veriyo işlem yarıda kesiliyo ne yapmam lazım

 113. yunus dedi ki:

  abi ben xperia c4 kullanıyorum dediğiniz gibi telefonu onar dedim işlemleri yaptım ama telefonu açtığımda uygulamalar başlatılıyorda kalıyor ne yapmam lazım

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   İşlemi tekrarlamanda herhangi bir sakınca yok. Sağlık sonuçlanmış, yeniden yazılım yüklemesi yapmalısın.

 114. selim dedi ki:

  Selamun aleykum abi.benim cihaz xperia m4 aqua.yeni sim karti aldim ve telefona taktim ama avg telefonu kilitledi bi sifre istiyor.onuda bilmiyorum.dediginizi yapsam telefon acilirmi acaba

 115. ZİYARETÇİ dedi ki:

  Abi benim telefonum Sony Xperia P telefonuma reset attım telefonun ekranında sony yazısı çıkıyo üç defa yanıp sönüyo acil yardım edin lütfenn

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Telefonu tekrar resetle ve sonuç alamazsan, yukarıda anlatıldığı gibi telefonu formatla.

   • ZİYARETÇİ dedi ki:

    Abi telefon hiç açılmıyoki sadece ekrana sony yazısı geliyo üç defa yanıp sönüyo ondan sonra kapanıyo nasıl reset atıcam tekrar

   • ZİYARETÇİ dedi ki:

    Telefonun şarj ışığı sürekli kırmızı şarja taktım 4 saat geçti hala kırmızı ve yine aynı şey oluyo ekrana sony yazısı geliyo 3 defa yanıp sönüyo kapanıyo

  • ZİYARETÇİ dedi ki:

   Abi yukarıdaki işlemi yaparsam telefonda bi değişiklik olurmu yada hiç açılmama ihtimali varmı

   • Tayfun Sağır dedi ki:

    Değişiklik olabilir tabiiki. Telefonun formatlanır ve güncellenir. Eğer kronik arızalardan biri oluşmamışsa telefonunu sağlıklı bir şekilde kullanmaya devam edersin. Kronik arızalardan biriyse teknik servise başvurman gerekecek. Ama bunu işlemi denemeden bilemezsin.

    • ZİYARETÇİ dedi ki:

     Peki abi yardımcı olduğun için teşekkür ederim ben şunu öğrenmek istiyorum telefonum çökmüşmü

     • Tayfun Sağır dedi ki:

      Yüksek ihtimalle. Sony Xperia serisi akıllı telefonlarda çokca rastlanan bir durumdur bu.

 116. burak dedi ki:

  1 gündür indirmiyor yazılımı acaba neden ???

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Sunucu bağlantısında sorun olmuştur. İşlemi daha dikkatli bir şekilde tekrarlayın.

 117. Berkay dedi ki:

  Xperiac5 ultra kullanıcısıyım sistem güncellemesi yükleniyr diyor ama yüklenmiyor telefon kilit durumda kullanamıyorum ne yapmalıyım

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Yukarıda anlatılanları uyguladıysanız yetkili servise başvurun, kronik arızalardan biri olabilir.

 118. betül dedi ki:

  Xpreia M5 telefonum sistem güncellemesini 12 saattir tamamlayamadı. uygulamalar optimize ediliyor, android başlatılıyor diyor, açılma ekranı geliyor ama açılmadan işlem tekrar başa dönüyor. ne yapmalıyım? yardım ederseniz sevinirim.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Bazen bu tip takılmalar yaşanabiliyor. İşlemi baştan tekrarlamayı deneyin.

  • Umut ÖZDEMİR dedi ki:

   Aynı sorunu bende yaşadım. Yukarıda belirtilen esaslara göre yaptım. Tel. Fabrika ayarlarına geri döndü. Ancak ekranda devamlı Xperia sistem güncellemesi yükle ibaresi çıkıyor. Bir türlü silemiyorum ekrandan kaldıramıyorum.

   • Tayfun Sağır dedi ki:

    Yukarıda anlatılanları uyguladıysanız yetkili servise başvurun, kronik arızalardan biri olabilir. Sonylerde bu tarz kronik bir arıza var, Sony Companion’da çözülmediğinde ancak yetkili servis halledebiliyor.

 119. talip dedi ki:

  sony kendi sitesinden yeniden yükledim s lt26 i telefonun kamerası hata verdi.kamera gitti.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Işlemi yukarıda anlatıldığı gibi tekrarlayın. Olumlu sonuç alamazssnız yetkili servise başvurun.

 120. fatih dedi ki:

  Hocam sony xperia m cihazım var kendiliğinden kilitlendi (ekran kilidi değil telefon depolama şifresi koydu kendi kendine – depolama parolasını çözmek için parola yazın gibi bir ibare var ekranda) ve uçuş modu da aktif hale gelmiş internet üzerindende sıfırlayamıyorum bu yüzden pc companion u da denedim pc ye indirdim kurdum onar butonuna tıkladıktan sonra yazılım pc ye iniyor fakat telefona yüklenmeye başladıktan sonra %20 ye kadar geliyor sonra hata veriyor.(hata kodu 100 diyor). ben depolama parolasının yazılım yüklemeye engel koyduğunu düşünüyorum sizce ne yapmalıyım ?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Eğer işlemi yukarıda anlattığımız gibi yaparsanız, engel olamaz diye tahmin ediyoruz. Bazı püf noktalara dikkat edin. Örneğin kablonun orjinal olmasına ve bilgisayarın ana USB bağlantı bölümlerini kullanmaya. PC Companion’u kaldırıp, yeniden kurmak ve başka bir bilgisayarda işlemi denemek de diğer akla gelen çözümler.

 121. muhsin dedi ki:

  sony xperia lt18i telefon surekli açılıp kapanıyor bu videoyu uygalasam olurmu

 122. hasan dedi ki:

  desen kilidini kıracakmı bu şekilde

 123. korkmaz er dedi ki:

  ıyı aksamlar arkadaslar
  z ultra kullanıyorum cıhazı yenı aldım yurt dısından gelmıs yazılım guncellmek ıstedıgımde soyle bır hata verıyor
  yazılım degıstırılmıs guncellenemıyor *0*000007d3
  sonyı aradım servıse yollayın dıyor.pc companın den yapıyorum bır cok yol denedım ama olmadı
  merak ettıgım acaba samsung da kı gıbı rom u ındırım odın gıbı bır programla rom yuklemesı oluyormu ılk defa sony kullanıyorum
  sımdıden yardımlar ıcın tesekkur ederım

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Aslında bazı programlarla yapılabiliyor fakat sağlıklı değil. Cihazı tamamen kaybetme ihtimaliniz var. Bu yüzden servisin yaptığı yönlendirmeye uymanızı öneririz.

 124. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar bende sony m5 var 3 kere servise gönderdim kendi kendine kapanmadan dolayı serviste yazilim hatasi olduğu yazilimin yeniden yuklendigini soyleyerek geri verdiler bu telefona sizce baska bir cozum varmi bu yazilim ile kvk servisindeki yazilim ayni mi?

 125. Toğaç Efe Ak dedi ki:

  Merhaba benim sony m5im var ve yılbaşı günü internette dolaşırken bir anda kapandı Sony destek servisini aradığımda PC componiom dan yazılım tamamı istediler bende indirdim ve 2. Aşama hazırla aşamasına kadar sorun yasamadım 3 aşamaya geçemiyorum ( bu arada telefon hiç acilmiyor) lütfen yardım edin

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Programı kaldırıp yeniden kurmayı denediniz mi? Yukarıdaki tüm aşamaları eksiksiz uygulamayı başarırsanız, yüksek ihtimal telefonunuz kendine gelecek ama kişisel verileriniz silinecektir.

 126. murat kaplan dedi ki:

  merhaba. telefonum sonyxperia z3 . ancak yurt cihazı. ekran desenini unuttum. yukarıaki aşamaları gerçekleştirdim bana uygun yazılım bulunamadı uyarıısı geldi.ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Z3 için doğru ürün kodu seçtiğinizden emin olun. Bir kaç farklı ürün kodu olması lazım.

 127. Furkan dedi ki:

  E15i kullanıyorum kılavyede a ya basıyorum l yapıyo gibi yanlış basmalar yapıyo yukarıdakileri uygulayınca düzelirmi?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Denemeniz lazım ama sorun yüksek ihtimalle dokunmatik lensle alakalı. Yine format işlemini denemekte yarar var.

 128. ertugrul ince dedi ki:

  slm

 129. Yasemin Birinci dedi ki:

  Z2 Sony PC Companion kullanarak güncelleştirmek istiyorum fakat güncelleme yüklenirken 0*000007d3 hatası veriyor.Nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Kablonun orjinal olmasına dikkat edin, bilgisayarın ana USB girişlerini(masaüstüyse arkadakiler) kullanın. PC Companion’u kaldırıp, yeniden kurun ve işlemi dikkatlice tekrarlayın.

 130. çetin dedi ki:

  xperia t3 telefonuma root atmaya çalışırken kapandı ve hiç açılmıyor ne yapabilirim ?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   1- Ses kısma ve güç tuşlarına 10 saniye süreyle basılı tutun.
   2- Sadece güç tuşuna 10 saniye süreyle basılı tutun.
   3- Yukarıda anlattıklarımızı deneyin.

   Önerilerimiz bunlar. Aksi halde telefonu yetkili servise gönderin.

 131. adem mutlu dedi ki:

  t3 lerde ses kısma değil kamera tuşu ile güncelleeyi proğram görüyor 8 saatlik bir uraşı sonucu rast gele buldum saygıalr

 132. Berker dedi ki:

  telefonum servisten geldi desen koydum ve koyduğum deseni unuttum . Daha sonra sizin dediğiniz yukardaki adımları uygulayıp format atmayı denedim lakin telefonun modelini seçtikten sonra telefonu bağlayamıyorum bilgisayara yazılanları yapıyorum fakat telefon şarj oluyor bir sonraki adıma geçmiyor.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Daha dikkatli! Telefonu kapatman ve bir kaç dakika beklemen gerekiyor. Ayrıca telefonu açarken doğru tuşa basmalısın. Makaleyi daha dikkali oku ve videoyu daha dikkatli takip et.

 133. mevlüt dedi ki:

  telfon hıc acılmıyor nasıl formatlıcam

 134. burak dedi ki:

  ekran açma desenini unutunca daaynısın yapmak gerekiyor mu. bir de support zone’yi açtığımda hata veriyor. sim kartı takın veya ekran kilidini açın yazıyor. orada kalıyorum.

  ekran kilidini başka türlü açamıyor muyuz?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Başka türlü açılamaz. Sadece yukarıda anlatıldığı gibi. Aşamaları doğru takip edersen, program sim kart ve desen kilidi istemez.

 135. Gürkan dedi ki:

  Xperia M5 kullanıyorum cihazı dah yeni aldım . Ekran kendi kendine rastgele tıklıyor yada tıklamıyor genlde proramlrı arka plana atığımız tuşa tıklıyor . Kısaca ekran benim emrimde değil . Güncellemede fayda etmedi ne yapabilirim ?

 136. apo dedi ki:

  güncelleme adımlarını bir bir uyguladım.. güncelleme adımının hemen öncesinde hata verdi.
  gelen yazı “sony güncelleştirme motoru hatası (hata 0*000007d3)” . yazılımın değiştirilmiş falan diyor. güncellemeyi engelliyor bu da ne yapmalıyım ? kolay gelsin. tel: sony xperia u

 137. ozan dedi ki:

  ben yaptım ama gine aynı gine garantiyemi gittcek anlamıyorum aynı hata gine var 2003 degiştirlmiş yazılım iceriyor diyo gine aynı

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Modifiye yazılım yüklemediğinizden eminseniz tekrar gönderip yeni cihaz isteyin.

   Yorumlarınızı da lütfen ‘Cevapla’ seçeneğini kullanarak paylaşın.

   • ozan dedi ki:

    ben cihaZI aldm zamna böyle zaten 2003 hata kodu veriyor anca mahkmeye baş vercem paramı alcam 1.500 para verdim en iyisi bu

   • ozan dedi ki:

    telfonum geldi garantiden ama gine aynı 2003 hata kodu veriyor ve vaba yardımcı olmuyorlar ne yapmam gerikiyo

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     Bu durumda yapacak tek bir şey var, o da yetkili servisle kavga etmek. Kavga, dövüşle sonuç alamazsanız mahkeme yolu açık tabi.

 138. seva dedi ki:

  sony xperia c2305 ,acilmiyor…ne yapa bilirim?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Yukarıda anlattığımız gibi yazılım yüklemesi deneyin.

   • seva dedi ki:

    yaptim ama olmadi.aciliyor ekranda renkli ishiklar durmadan oynuyor saatlerce..ne yapa bilirim???

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     Garantisi varsa yetkile servise danışın. Sony Xperia serisi akıllı telefonlardaki kronik bir arıza olabilir. Yetkili servis müdahale ettiğinde düzelecektir. Çok uzun da sürmeyecektir, 1-2 hafta kadar.

     • seva dedi ki:

      oyle yapicam ama suanda sehir disindayim buralarda servis yok o yuzden sizden ogrenmek istedim kendim yapa bilirmiyim diye,yine de tesekkur ederim.

 139. ozan dedi ki:

  istedm ama cihaz testlerden gecmiş diyo anlamıyorum yanii bu hata nedn oluyo anlamadm vllaha yenisinde vermiyorlar tüketici hakalrıda 4 defa gitmesi lazm diyo 2 aylık telefon daha

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   O zaman telefonu fabrika ayarlarına döndürüp, uygulama yüklemeden ve hafıza kartınızı takmadan bir kaç gün deneyin.

   Yorumlarınızı da lütfen ‘Cevapla’ seçeneğini kullanarak paylaşın.

   • ozan dedi ki:

    sony companion dan telfonu sıfrlasam öyle yapsam 2003 hata kodunu biraz atrştrdm ama oda yazlmsal bir hata dediler adamlar orda telfona biş yapıyorlar telfon gine aynı 2003 hata kodu neden oluşr bş bilginz varmı

 140. ozan dedi ki:

  ben cihaz aldm sony z2 ama 2003 hata kodu alıyom cihazm 3 defa gitti garantiye ama gine aynı nasl bir yol izlemelyim acaba bana bi yardmcı olrmusnz ?

 141. köşeyi dönen adam dedi ki:

  Merhabalar

  xperia ray cihazım var şarj oluyor gibi görünüyor fakat şarj olmuyor yazılımsal olabileceğini düşünüp sony pc programından onar dedim güncelledi falan fakat hala şarj olmuyor ama oluyor gösteriyor nasıl çözebilirim bir fikriniz var mı batarya kalibirasyonu vs. ? ya da sorun sizce nerde çok sayıda batarya ve şarj denedim usb kablo ve kafaları değiştirip değiştirip taktım bilgisayara da bağladım fakat aynı yardımcı olursanız çok iyi olur ..

  • Hüseyin N. Özkaran dedi ki:

   Şarj soketinizde kısa devre olabilir. Teknik servise danıştınız mı?

   • köşeyi dönen adam dedi ki:

    İlçede yaşadığım için teknik servise danışma gibi bir şansım olmadı telefoncuya verdim onun bir tanıdığı varmış arızayı tespit edip fiyat çıkarıcak oluru varsa yaptıracağım. Dediğiniz gibi büyük ihtimalle şarj devresinde sıkıntı var galiba.

    İlginiz için teşekkürler ..

 142. ahmet dedi ki:

  sony xperıa e2003 e4g pcden yazılım guncelleme yaparken elektrık gıttı ve telefon dondu ne kapanıyo ne acılıyo ne yapmam gerekli

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Yapabiliyorsanız yukarıdaki işlemi uygulamalısınız. Eğer olmuyorsa yetkili servise başvurmanızı öneririz. Ciddi hasar almış olabilir. Ama garantiye girecektir.

 143. recep mutlu dedi ki:

  iyi günler x peria m c1905 cihazım var başlarken cihaz depolama şifresi istiyor ve bunu şimdiye kadar koyduğum butun sifreleri denedım ama yok yukarıdaki yazıdan günceleştirme yaptım hata verdi telefona yuklerken ne yapmam gerek ? teşekürler

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Yazılım yüklemesi işe yaramalı. Programı kaldırıp tekrar kurun, başka kablo deneyin, olmazsa başka bir bilgisayar.

 144. Aykut dedi ki:

  Merhaba ben telefonuma format attım xperia z5 var google hesabı ıstıyor dogru hesabı sıfreyı gırmeme ragmen tkrar basa atarak emaıl gır dıyor yenı hesap acdım gene olmadı telefon 12 saatlık :) Companion işimi görürrmü ?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Görmeli. Aksi halde 72 saat beklemelisiniz! :)

   • Aykut dedi ki:

    şifreyi değiştirdim lakin gene aynı sayfaya atıyor cihazı guncelledim ne yaptım ne ettim gene emaili sordugu sayfaya atıyor şifreyi ve maili doğru giriyorum

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     Madem sorun çıkarmakta ısrar ediyor, yazılımı yükleyin, sorunu kökünden çözün.

     • Aykut dedi ki:

      yazılımı nasıl yükleyeceğim link verebilirmisiniz anladıgım kadarıyla yukarıdakı makalede guncelleme ile ilgili

      • Aykut dedi ki:

       Evet Yukarıda Yazılanları Harfıyen Uyguladım Ama Yok Olmuyor Baska Yontemı Yokmu bunun

       • Tayfun Sağır dedi ki:

        Bildiğimiz kadarıyla 72 saat beklemekten başka seçenek yok. Ya da kendiliğinden düzelecek. Çünkü bir sistem hatası var, bilgiler doğru olmasına rağmen kabul etmiyor.

        • Aykut dedi ki:

         kendılıgınden nasıl duzelıcek ve 72 saat telefonun acık kalmasımı gerekıyor ?

         • Tayfun Sağır dedi ki:

          Açık da bırakabilirsiniz. Zira şarj sıkıntısı olmayacaktır. Ama kapalı da olsa durum değişmez. Sistem saati görecektir.

 145. mert dedi ki:

  teşekkür etmeyi unuttum okadar uğraştım aradım ama tek düzgün sizin sitenizde bulup yapabildim Allah razı olsun.

 146. galip dedi ki:

  Ben yurt dışından sony 2003 aldim wodafone hattinin uzerine fakat ciazi Türkiye ye getirdigimde turk karti taktim sim kart yuvasi sifresi istedi bende yanlis yazdim 10 defa falan simdide diyorki simkart yuvasi kalici olarak bloke oldu diyor ciazda daha 3 gunluk nasil yapilir bu ciaz formatmi atilmasi yada yazilimmi bunu nasil kurtaririm simdiden Teşekkürler

 147. zülal dedi ki:

  Meraba telefonda yalnislikla arapca klavye oldu sonrada kapandi sifre istiyo sifreyi kisca bulamiyorum arapca denedim olmuyo napabilir telefonu acmak yani sifreyi kirmak icin ama icindekileri silmeden

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Google Translate’e şifrenizi yazıp, Arapçaya çevirin girişi öyle yapın. Şifre varken klavyede işlem yapamazsınız.

 148. Hesen dedi ki:

  merhaba ben tellefonu fabrika ayarlarina donmek istiyorum ama hic biwey silinmiyor,usb bellek siliniyor yaziyor sonra tellefon reboot yazib kapanib aciliyo siyah ekran gelib kaliyo oylece ekranda bildirimde mavi isik takilib kaliyor,format atamiyom napmaliyim

  • Hesen dedi ki:

   son pc companie programindada sifirlamak istedim ses kisma duymesini basili tutuyorum batereya sarj etme ekranina geciyo hic biwey olmuyo

   • Tayfun Sağır dedi ki:

    Hata yapıyorsunuz, daha dikkatli olun. İşlemi yapmaktan korkmayın, telefonunuz şu ankinden daha kötü bir duruma gelmeyecektir!

    Telefonu kapatıp, tamamen dolana kadar şarj edin ve anlattığımız gibi Sony PC Companion yardımıyla yazılım yükleyin.

 149. emre dedi ki:

  çok saolun şekil şifremi unutmuştum çok işime yaradı

 150. Canan dedi ki:

  Merhaba bende sony t2 ultra var ben bu telefonumu root yapmak istiyorum nasıl yapılır bi dosya lazım diyorlar onu nasıl bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim..

 151. Serdar dedi ki:

  S.a ben anadolu yakasında sancaktepe tarafında oturuyorum buraya en yakın sony servisi nerdedir telefonumda bir arıza var bulamadım bi türlü servis. Cvp için çok teşekkür ederim şimdiden.

 152. Mehmet Yavuz dedi ki:

  Bu onarma sonucunda telefondaki dosyalar, müzik, fotoğraf vs. korunuyor mu yoksa onlar da siliniyor mu?

 153. ahmet dedi ki:

  xperia z1 var. güncelleme geldi lollipop 5.1 indirdim. sonra yüklşeme aşamasına geçtim. ama yüklerken hata verdi ve telefon açılırken sony yazısı çıkıyor ve daha sonrasında da ekrana bilgisayara bağlayıp tekrar deneyin diyor (ingilizce) denedim ama gene olmuyor. bu şekilde yaparsamda bütün resimler silinecek. yedeklemede yapamıyorum telefon açılmadığından dolayı. lütfen yardım edin nasıl yapacam. resimleri koruyp aynı zamanda düzeltecem

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Valla o biraz zor, o haldeyken Sony PC Companion telefonunuzu görüyorsa, yedekleme olabilir. Aksi halde yetkili servisle görüşmek belki çözüm olabilir.

   • ahmet dedi ki:

    anlatılanı yapıyorum şuanda inşallah telefonum tekrar eski haline gelir.

   • Gamze dedi ki:

    İyi günler telefonun sarj bitmişti sarja taktık fakat sadece ekranda siyah ışık var onun dısında görüntü gelmiyor bunun için ne yapmamız lazım yardımcı olursanız sevinirim

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     Yukarıda anlatılanları uygulamayı deneyebilirsiniz. Tabi bu tüm verilerinizin silineceği anlamına gelir.

 154. Fatih Mehmet Soytürk dedi ki:

  merhaba kardeşim bende xperia c4 var bu programdan telefona güncelleştirme yaparken pc kapandı ve telefon açılış ekranında kalıyor açılmıyo dediğin işlemleri yapsam düzelirmi

 155. taha dedi ki:

  selam kardeş benim z1 im var pc companion da güncelleme yapıyorum hata veriyor yazlım güncelleme bileşenleri bilgsayrınızda çalıştırlamadı sony güncellme mtoru ile iletişim kuramadı felan diyor antivürs wndws gwnlik duvarı kapalı durumda

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Programı kaldırın ve yeniden kurun, başka bir kablo(orjinal) deneyin, olmazsa işlemi başka bir bilgisayarda gerçekleştirin. Hiçbirinden sonuç alamazsanız, yetkili servisle görüşmeniz gerekecek.

   • taha dedi ki:

    tam halettim hersey güzel giderken bağlantı koptu telefon sony yazısını gösterip yazılım güncelemme işlemi başarısız oldu tekrar deneyin diyor sanırsam kısacası açılmıyor telefon

 156. Onur dedi ki:

  telefon xperia t3 guc tusu bozuldu telefon kapalı burdan acabılırmıyım?

 157. loveibo dedi ki:

  yazılım attıktan sonra wifi çalışmıyor neden olabilir?

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   O şekilde bir hata almamanız gerekir. Bir de menü üzerinden fabrika ayarlarına dönüi sağlayın. Sıkıntı devam ederse sorun donanımsal demektir.

 158. Lola dedi ki:

  program yuklenirken durdu, sonuna az kalmisken

 159. aysu dedi ki:

  merhaba. telefon emanet bana. c5303 modeli sony. telefonda hiçbir sorun yokken dün birden kapandı. surekli deniyorum acılması icin acılmıyor. son olarak bu gönderiyi buldum suan deniyorum fakat telefonu algılamıyor program güc tusu + ses acma tusuna da basıyorum telefon hicbir sekilde acılmıyor. ne yapmam lazım?

 160. mert dedi ki:

  hattı değiştim guvenlik için şifre istiyor şifreyi hatırlamıyorum neyapmalıyım

 161. yakup dedi ki:

  REHBER KAYITLARIM SİLİNDİ NASIL YÜKLEME YAPABİLİRİM

 162. yakup dedi ki:

  GÜNCELEMEDEN SONRA REHBER KAYBOLDU
  GERİ NASIL YÜKLERİM

 163. harun dedi ki:

  Üstadım kolay gelsin sony ericson st18 var logoda kalıyor anlattıgın adımlar bu tip hata içinde geçerlimi yardımların için şimdiden teşekkür ederim

 164. dilan dedi ki:

  Dahili hafızam dolu ve verileri SD karta aktarın diyor bunu yapıyorum hafıza kartımda da hiçbir sıkıntı yok aktarılabilmiş olan veriler için SD Kartı kontrol edin diyor ne yapmalıyım?

 165. fatih dedi ki:

  telefonumu açıyorum depolama şifresi istiyor ben böyle bir şifre koymadım telefondan pc companionu indirip onar diyorum sony güncelleştirme motoru hatası 100 diyor.Nasıl yapmalıyım yardımcı olur musunuz (bence onarmamasının sebebidepolama şifresinden dolayı)

 166. beyzanur yilmaz dedi ki:

  Telefonumun sifresini unuttum ve acamiyorum
  Telefonum sony xperia z3 compact yardimlarinizi bekliyorum

 167. yakup dedi ki:

  benim xperia Lt26i telefonum var. açıldı kapandı. tekrar kapandı. ama başka bitelefondan arama yapınca telefon açık gözüküyor. ne görüntü ne ses var.şuan hiç açamıyorum. yardımlarınızı bekliyoruz.

 168. emrah kuşçu dedi ki:

  merhabalar dün telefonumu şarja takmadan önce telefonum açıktı şarja taktıktan sonra birden kendi kendiliğine kapandı ve turuncu ışık yanmaya başladı telefonumu bir türlü açamadım yardımcı olurmusunuz..bu arada telefonum sony xperia m2 teşekkürler…

 169. hatice polat dedi ki:

  merhaba, benim de xperia z2 telefonum durduk yere kapandı sonrada açılmadı.şarja sokuyorum sony yazısı geliyor sonra tekrar kapanıyor. pc companion da telefonumu görmüyor. flah tool programında bile denedim o da görmüyor.
  lütfen yardımcı olun

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Yukarıda anlatılan yöntemi denediniz mi? Telefonunuzu ilgili aşamaya gelip, ses kısma tuşuna basarak bilgisayara bağladığınızda PC Companion görecektir. Denemeyi yapıp, sonucu buraya yazarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz.

   • hatice polat dedi ki:

    olmuyor tayfun bey görmüyor.o tuş kombinasyonlarını deneyince mavi ışık yanıyor. ama başka birşeyolmuyor

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     Tuş kombinasyonu derken, model seçim ekranını geçtiniz dimi?

     • hatice polat dedi ki:

      EVET GEÇTİM EN SON KABLOYU BAĞLA SES KISMA TUŞUNA BAS DİYOR ..İŞTE ONDAN SONRA TELEFONU GÖRMÜYOR GİBİ..TELEFONUN ÜSTÜNDEKİ IŞIK TURUNCU İKEN MAVİ OLUYOR ÖYLECE KALIYOR

      • Tayfun Sağır dedi ki:

       Lütfen önce başka bir kablo, olmazsa başka bir bilgisayar deneyin. Sony Xperia serisi akıllı telefonlarda bu sorun ortaya çıktığında genelde yukarıdaki yöntem işe yarar. Bazen ise cihaza yetkili servisin müdahalesi gerekir. Sonuç alamazsanız ve telefonun garantisi varsa, cihazınızı garantiye göndermenizi öneririz.

       • hatice polat dedi ki:

        aşagıda ferdi beyin göndermiş olduğu resim de kalıyor benim kide.. o aşamayı geçemiyoruz.
        acaba usb hata ayıklama moduyla alakası var mı?
        birde ışığın rengi mavi oluyor. normal mi..
        bide aygıt ve yazıcılarda S1 BOOT FAST BOOT aygıtı olarak gözüküyor
        bu ne demek? acaba yanlış bişey mi yükledim:(

        • Tayfun Sağır dedi ki:

         Bir önceki yorumda bahsettiğim gibi bu sorun kronik. Bazen cihazlar daha teknik müdahaleye ihtiyaç duyar. Siz önerdiğim denemelerin yapın ve bir sonuç alamazsanız garantiyle irtibaya geçin. Yanlış bir işlem bile yapılmış olsa yukarıdaki yöntem normal şartlarda çözüm olur.

         • Idris dedi ki:

          bende de bir kere kapandi. power tusu ile acamadim. power+ses yuksetme ile acdim bir kere. sizdeki gibi mavi isik yandi. yarim gun falan isledikden sonra yine kapandi. sonra ne power ile ne de power+sesyukseltme tusu ile aca bildim. Pile takarken bile led yanmiyor. Defalarca power+sesyukseltme denedim acilmadi. led de bir tepki vermiyordu. sonra nasil oldusa power+sesyukseltme basdikda qirmizi isik pil az diye yanib sonmeye basladi. Bende sarja takdim 3% doldu acdim. 1 dakka isledikden sonra yine gitdi. Hic bir sey anlamadim bu olaydan. Simdi bekliyorum ki, belki pili bitdikden sonra yine acilir. bu arada telefonun Xperia Z1. Bir sey onere bilirmisiniz?

          • Tayfun Sağır dedi ki:

           Bir çok yorumda da belirtiğimiz gibi kronik bir sorun. Dediğiniz gibi şarjın bitmesini bekleyin sonrasında tam dolum yapmaya çalışın. Olmazsa yetkili servisle irtibata geçin.

          • Idris dedi ki:

           servise goturdum kisa derve oldugunu soyledi. Tesekkurler

 170. Melike dedi ki:

  telefon\ tablet bilgisayar yazılım güncelleştirmesi bölümünü tıklayıdığımda, yukarıdakı gibi adım olarak ilerleyemiyorum. Beni microsoft un anasayfasına yönlendiriyor , ve onarım yaması yüklenmesi istiyor. bunu nasıl yapıcam ?

 171. Enes Mert dedi ki:

  benim telefonum sony xperia m2 aqua telefonu aldıktan sonra bir süre sonra telefon kendi kendine kapanmaya başladı kapandıktan sonra sim kartı takılan yerdeki küçük tuşa baastıktan sonra telefon açıldı bu işlemi her defasında yaptım şimdi telefon kapandı yine bu işlemi yaptım ama telefon açılmadı telefonu sarja taktığımda ışık yanıyor ama ekran gelmiyor ne yapmalıyım

 172. Muhammed dedi ki:

  sony xperia software update failed make sure that your kardeşim bu hatayı alıyorum konuyla ilgisi yok ama yardımcı olursan çok sevinirim sony cperia z2 kullanıcısıyım güncellemeyi bilgisayar kulanmadan yaptım ancak günceleme yapmak için cihaz kapanıyormuş kapandı güncelleme yaptım fakat telefon açılınca böyle bi yazı çıkıyor sony xperia software update failed make sure that you sonra yeniden kapanıyor

  • Halil Akgül dedi ki:

   Güncelleme başarısız oldu diyor. Bizim anlattığımız yöntemle yeniden yazılım yükleyebilirsiniz.

 173. Ferdi dedi ki:

  Kardeşim şu aşamayı geçemiyorum usb kabloumda orjinal kendi kablosu çalışıyor;
  http://i.hizliresim.com/zVm8V7.jpg

  • Halil Akgül dedi ki:

   bilgisayar telefonu görmüyor demektir, kablonun sağlam olduğundan eminseniz telefon soketinde problem olabilir.

 174. mustafa dedi ki:

  merhaba ,xperia p lt22i telefonum açılmıyor ,bahsettiğiniz şekilde onar kısmına girdim , bütün adımları yaptım fakat cihazınız için yazılım mevcut değil diyor, ne yapmam lazım,

  Teşekkürler,

  • Halil Akgül dedi ki:

   merhaba, onarım seçeneği ile yüklemeye çalışın.

   • mustafa dedi ki:

    yukarıda bahsedilen şekilde telefon / tablet onar kısmına girdim yine aynı şeyler çıktı,

    • Halil Akgül dedi ki:

     hangi sorundan dolayı yazılım yüklemek istiyorsunuz?

     • mustafa dedi ki:

      albüm açılmıyordu, verileri temizleme kısmında hep “hesaplanıyor” yazdığından fabrika ayarlarına sıfırladım. Telefon açıldı , tel den yedeklediğimi geri yükle yaptım. telefonu yeniden başlatınca daha da açılmadı, açılıştaki renk kaymaları geliyor ve hep devam ediyor. Yani açılış ekranını geçemiyor.

      İlginize teşekkürler

  • Halil Akgül dedi ki:

   Yazılım mevcut olmasa bile onar seçeneği ile ilerlediğimizde var olan yazılımı yeniden yüklemeli. Bunu yapmıyorsa servisine danışmanızı öneririm.

 175. bayazıt dedi ki:

  merhaba, arc s lti18 telefonum 4-5 defa kendiliğinden kapandı zoraki açıldı fakat artık hiç açılmıyor şarja taktığımda ışık ta yanmıyor. yazınızda ki bütün adımları yaptım ama 3. aşamaya geçmedi, yeni bataryada aldım değişmedi, sizce yapılacak bir şey var mı? sağolun..

 176. Yunus dedi ki:

  merhaba z ultramı az önce sıfırladım ve rehberim silindi geri getirme şansım varmı ayrıca birdaha kişileri kaydetmek isterken sim kartına kaydetmek için ne yapmam gerek veyatta yedeklemek için şimdiden teşekkürler

  • Halil Akgül dedi ki:

   merhaba, herhangi bir yedeğiniz yoksa geri getirme şansınız yok. direkt sim karta kaydetme seçeneği olmayabilir ancak rehberde içe dışa aktar seçeneğinden rehberinizi sime/hafıza kartına/mail adresine yedekleyebilirsiniz.

 177. TUNAHAN dedi ki:

  ABİ BEN TELEFONUMU GÜNCELLEDİM 5.0.2 OLDU AMA TELEFON ŞARJI ÇABUK BİTMEYE BAŞLADI TELEFON KASIYOR VEDE RESMEN SONY ELYAKACAK KADARDA ISINIYOR BEKLEME MODUNDA TELEFON DAHA BİR HAFTA ÖNCE ALDIM LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ YAZIK OLSUN İSTEMİYORUM TELEFONUMA TELEFONUM XPERİA T2 ULTRA

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Tunahan merhaba. Yazılım güncellemelerinde bazen o şekilde sorunlar oluyor ve formatla düzelebiliyor. Verilerini yedekleyip, yukarıdaki işlemi aynen yap. Eğer sıkıntı devam ederse yeni bir güncelleme beklemek zorunda kalacaksın.

 178. akan dedi ki:

  LT26İ DİYE BİR MODEL YOK NASIL YAZILIM ATA BİLİRİM SADECE LT26 VAR

 179. Kerem dedi ki:

  Merhabalar,
  Hazırladığınız rehber ve verdiğiniz emek için teşekkür ederim.

  Telefonumun kapalı olmasına ve usb kablosunu telefonuma takarken ses kısma tuşunu basılı tutmama rağmen uygulama bir sonraki aşamaya geçmiyor. Daha önce bu işlemi yaptığımda böyle bir sorun yaşamamıştım. Şimdi tekrar yapmak istiyorum fakat bu kısımda takılı kalıyorum.

  Yardımcı olursanız mutlu olurum. Teşekkürler.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Kerem merhaba. Yaşadığınız sorunun bir çok farklı sebebi olabilir. Kuvvetle muhtemel bilgisayarınızın USB girişi ya da kabloda bir sıkıntı var. Lütfen farklı bir girişle ve farklı bir kabloyla denemeler yapın. Akla gelen diğer ihtimal ise programın sağlıklı ilerlemiyor olması. Bunun için de program kaldırıp, tekrar kurmalısınız. Geri kalan ihtimallerde ise cihazınızda şarj soketi ya da batarya gibi donanımsal sıkıntılar akla gelir.

   • Kerem dedi ki:

    Başka bilgisayarda aynı işlemi denedim, sorunsuzca halloldu.
    Yardımınız için teşekkür ederim.

 180. davut dedi ki:

  abi benim telefon xperia go st27i güncellemde başka bir telefon seçersek bir şey olurmu

  • Halil Akgül dedi ki:

   sadece sahip olduğunuz modeli seçin, farklı model seçtiğinizde zaten program yükleme yapmaz da yanlışlıkla yüklerse bir daha telefonu kullanamazsınız.

 181. davut dedi ki:

  abi çok teşekkürler telefon yepyeni oldu ve dahada hızlandı

 182. süleyman dedi ki:

  Ya benim tel Xperia t2 ultra uçuş modu kapalı olmasına rağmen açık gibi gösteriyo yani arama mobil yapmıyorum ama girince simdi görüyorum yani pisi soruyor fakat dediğim gibi arama yapmanız için uçak modunu kapatınndiyor

 183. kübra dedi ki:

  videoda belirttiğiniz tüm talimatları uyguladım son kısma geçmeden önce telefonu taktım ve güncellenme aşladı ama sonra hata bildirdi güncelleme indirilemiyor dedi yarısına gelmiştim oysa ne yapabilirim

  • Halil Akgül dedi ki:

   Genelde bağlantı kesildiğinde veya internet bağlantısı zayıf olduğunda böyle hatalar verir. Tekrar deneyebilirsiniz.

 184. ibrahim dedi ki:

  Merhaba,

  2 yıl önce aldığım Xperia S LT26i telefonuma 2 3 defa format attım ama benim yapmak istediğim telefon üzerinde yedeklediği ufak çerezler dahil herşeyi silmek yani dahili afıza ilk günkü gibi sıfırlamak. Attığım format sadece programları ve resimleri siliyormuş gibi hissediyorum performansında öyle aşırı derece bir değişiklik olmuyor.
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Halil Akgül dedi ki:

   merhaba, yukarıda anlatıldığı gibi “telefonumu / tablet bilgisayarımı onar ” seçeneği ile telefonu sıfırlayabilirsiniz. içindeki yazılım silinicek yeniden yazılım yüklenecektir.

   • ibrahim dedi ki:

    Teşekkürler, peki şarj ömrü son zamanlarda oldukça azaldı değiştirilmesi mümkünmü acaba ? veya ne gibi işlem yapabilirim ?

    • Halil Akgül dedi ki:

     2 yıl üzün bir süre, batarya performasnının düşmesi normal, çok az gidiyorsa servisinden bataryayı değiştirebilirsiniz.

 185. Efecan dedi ki:

  Okulların dağıttığı E tab 4 var.Wifi bağlanıyor fakat hiçbir yere girmiyor.İnternet yokmuş gibi ,yukarıdakilerin aynısını yapsam çözüm olur mu ?

  • Halil Akgül dedi ki:

   yukarıdaki işlemler sonu cihazları için bahsettiğiniz tabletle ilgi alakası yok. tablet modelinize uygun konuları araştırın.

 186. Hüseyin çilek dedi ki:

  Xperia ion telefonum var hiçbirşey yapmadım kendiliğinden kamera açılmaz oldu kamerayı açmaya çalıştığımda kamera durduruldu mesajı alıyorum aynı zamanda videolar da açılmıyor onun dışında hiçbir sorun yok bu sıkıntıyı nasıl giderebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Halil Akgül dedi ki:

   bu durumlarda genellikle önce telefona format atılır, formatla düzelmiyorsa yazılım yüklenir, yazılımla da düzelmezse donanımsal bir sorun var demektir. o zaman da servisin bakması gerekecek.

   • Hüseyin çilek dedi ki:

    Cihazı sıfırladım ama hiçbir değişiklik olmadı yazılım atılması gerekiyor sanırım nasıl yazılım atabilirim kısada olsa bilgi verrbilirmisiniz acaba

    • Halil Akgül dedi ki:

     yukarıdaki işlem hem format hem yazılım yükleme ile ilgilidir. onarım seçeneğini seçerseniz yeniden yazılım yüklemiş olursunuz.

 187. angry dedi ki:

  Hepsini uyguladım.”Şuanda zaten en güncel yazılıma sahipsiniz” diye uyarı geldi.Ama yinede telefonda google play ve google adına hiçbir uygulama yok.Apk olarakta indirip denedim.Buseferde uygulama yüklü ama açılmıyordu.Nasıl düzelicek bu.Şimdiden teşekkürler.

 188. angry dedi ki:

  İyi günler.Dün kaskodan değişimle yeni sony xperia z3 cihazım geldi.Ama cihazın içinde google playstore yok.Google adına hiç bir uygulama yok.Hesap ekle bölümündede google yer almıyor.Bu yüzden hiç bir uygulamayı indiremiyorum.Bu işlemi uygulasam cihazım garanti kapsamından çıkarmı ?

  • Halil Akgül dedi ki:

   merhaba, program sony’nin kendi programıdır, garanti dışına çıkmaz.

   • angry dedi ki:

    Bu kadar hızlı cevap beklemiyordum.Çok teşekkürler yardımlarınız için.

   • angry dedi ki:

    Birde bu işlemleri yaparken cihazı uçak modunamı alalım.Yükleme esnasında telefon çalarsa problem olurmu ?

    • Halil Akgül dedi ki:

     makaleyi okuyun lütfen, onarım yaparken telefonun kapalı olması gerekecek, en son aşamada tuşa basılı tutarak kabloyu takacaksınız telefona.

 189. Furkan Berk dedi ki:

  Sony xperia z2 kullanıcısıyım ; Telefonum 1 ayı geçgin süredir neredeyse her gün sürekli açılıp kapanıyor. İnternete baktığımda batarya ve format seçeneklerini gördüm .Batarya çıkmadığı için format atmaya karar verdim . Format atmaya başladım telefon kendini resetlerken tekrar açılıp kapanmaya başladı ve sonrasında hiç açılmamaya başladı . Sony yazısı geliyor telefon tekrar kapanıyor ve tekra sony ayzısı çıkıyor ve böyle devam ediyor.birkaç saat sonra telefon kapalı şekilde kendince duruyor , açarken yine aynısı oluyor. Telefon açılmıyor .yardımlarınız için teşekkür ederim

  • Furkan Berk dedi ki:

   Yorumları okurken aklıma geldi kapanma sorunu Lollipop güncellemesinden sonra oldu . Güncellemeyi usb yardımıyla bilgisayarımdan yapmıştım.

   • Halil Akgül dedi ki:

    büyük olasılıkla güç tuşunda sorun vardır. ancak yine de yukarıda anlatıldığı şekilde yeniden yazılım yükleyip denemenizi öneririm, yazılımdansa düzelir.

    yukarıda işlemleri yaparken güncelleme değil onarma seçeneğini uygulayın.

    • Furkan Berk dedi ki:

     Telefon hiç açılmıyor.

     • Halil Akgül dedi ki:

      farketmez, yazılımsal bir sorun varsa düzelir yazılımsal bir sorun değilse yazılım yüklemesine geçmeyecektir zaten.

      • Furkan Berk dedi ki:

       Yukarıdakilerin hepsini yaptım , telefon açıldı FAKAT telefon kapanıp sony yazısı çıkıyor , kapanıyor böyle tekrar ediyor.arada telefon açılıyor.açıldıktan 5-6 saniye sonra tekrar kapanıyor sony yazısı çıkıyor kapanıyor.SÜREKLİ BÖYLE TEKRARLIYOR… Ne yapmam gerekiyor

       • Halil Akgül dedi ki:

        dediğim gibi büyük olasılıkla güç tuşunda sorun vardır, servisin bakması lazım.

        • Furkan Berk dedi ki:

         Telefon kendini kapatıp açarken sağ üst kısmın ısındığını fark ettim , fakat çok büyük bir ısınma değil (oyun oynayınca kaç katı daha fazla ısınıyor zaten )

  • Halil Akgül dedi ki:

   cihazın donanımsal bir sorunu var, mümkünse yetkili servisine danışın lütfen.

 190. bunyamin dedi ki:

  Merhaba bu yöntem le guncellemeyi denedim olmuyor telefonu sarz a takınca sürekli kapanıp açılıyor açma tuşuna basınca ekrana kırmızıbatarya işareti çıkıyor yardım edebilir misiniz teşekkür ler

  • Tayyfun dedi ki:

   bunyamin merhaba. Eğer telefonunuz şarjda reset atıyorsa bataryanız da bir sıkıntı olabilir. Önce başka bir şarj cihazı deneyin. Eğer başka bir şarj cihazıyla şarj alırsa, bir kaç saat şarjda kalsın ve işlemi telefon tam şarj olduktan sonra tekrarlayın. Başka bir şarj cihazında da aynı durum oluşuyorsa bataryanız da problem olma olasılığı çok yüksek. Telefon şarjı %80 üzerine çıkmadan işleme başlamanız mümkün değil.

 191. oguzhan dedi ki:

  Merhaba, telefonumun ekran kilidinin pinini unuttum ve bunun içinde hard format atacaktım, fakat bir türlü olmadı. Sony Center da bu sorunu çözerler mi?

  • Halil Akgül dedi ki:

   merhaba, sony xperia cihazları için formatlama yöntemi yazılım yükleme şeklindedir. yazılım yükleyemiyorsanız servis çözer evet.

 192. tuna dedi ki:

  abicim olmuyor başka bir program veya çare yokmu telefon kapalıyken ses açma ve güç düğmesine basıyoruz telefon açılıyor

 193. tuna dedi ki:

  şifreleri falan siliyormu peki ?

 194. Gamze dedi ki:

  Sony cihazımı lollipop güncellemesi yaptıktan sonra donmalar oldu sürekli kitlenip kalıyor ve bi süre sonra kendini kapatıp açıyor bu neden oluyor dediğiniz gibi formatta attım

  • Halil Akgül dedi ki:

   hangi yöntemle format attınız, yeniden yazılım yükleyip denemenizi de öneririz.

   • Gamze dedi ki:

    Yeniden yazılımıda yükledim sonradan aynı sizin anlattığınız gibi formatta attım ama hala aynı telefonu formatladıktan sonra hiçbirşey yüklemiyorum da hani yüklediğim bişey belki etkiliyodur diye ama bişey yüklememe rağmen hala aynı sadece benim telefonda yoktur bence tüm sony Xperia t2 ultra modellerinde geçerli sanırım aynı önceki yorumlarda serdar arkadaşımızın bahsettiği gibi benim sorun

    • Halil Akgül dedi ki:

     yeniden yazılım yükleme serdar arkadaşın dediği gibi en son işleme gelip telefon kapalıyken ses kısma tuşuna basılı tutup kabloyu telefona takma şeklinde olmalı. diğer yüklemeler telefonun eski yazılımını silmez.

     buna rağmen sorun devam ederse lütfen yetkili servisine danışın.

 195. fikret dedi ki:

  Sony Xperia t2 serisi kullanıyorum son sürümü yükledim kasıldı bunu nasıl yapabilirim ki düzelecek

  • Halil Akgül dedi ki:

   sony cihazlarda güncellemeden sonra format işlemi yapmanızı öneririz.

   • fikret dedi ki:

    ben yapabilir miyim ?

    • Halil Akgül dedi ki:

     ayarlardan yedekle ve sıfırla seçeneği ile telefonu sıfırlayabilirsiniz. bilgileriniz silinecektir, önemli bilgilerinizin yedeğini alın.

     • fikret dedi ki:

      olmadı geri gitmedi android 5 sisteminde kaldı tamamen format yapma imkanım olabilir mi ?

      • Halil Akgül dedi ki:

       format işlemi sürüm değiştirmez sadece cihazı sıfırlar ve önbellekten kurtarır. bu şekilde kullanın bir süre, kasılmalar devam ederse yetkili servisi ile görüşün.

 196. Serdar dedi ki:

  S.A benim sony Xperia t2 ultra telefonum Mayıs ayında Android lolipop güncellemesi gelmeden önce çok iyiydi tamam arada tek tük kasıyordu ama bir kere bile donup kitlendiğini hatırlamıyorum. Bu lolipop güncellemesini yaptım ve sonra telefon instagram ve facede yada ilk telefonu elime alıp bişey açtığımda kitleniyor ekran ışığı normal sönüyor güç tuşuyla ışığı açıp kapatıyorum ama kitlenme devam ediyor en son çare onuda şansa buldum güç tuşuna ve ses açma tuşuna basılı tutunca telefon yeniden başlıyor yoksa telefon öyle kitlenip kalıyor bi süre sonra gider dedim sizin dediğiniz gibi formatta attım ama hala devam ediyor sizce ne yapmalıyım eski sürüme geçmeye bile razıyım cevabınızı bekliyorum çok sağolun

  • Halil Akgül dedi ki:

   a.s. nadir de olsa güncellemelerden sonra problemler çıkar ama formatlanınca düzelir genelde, formatlamanıza/yeniden yazılım yüklemenize rağmen sorun devam ediyorsa mutlaka yetkili servisine danışmanızı öneririz.
   sony cihazlarında geri dönüş çok zordur ve genelde cihazın çökmesiyle sonuçlanır.

   • serdar dedi ki:

    Tam 3 kere Format attım ama dün bişey farkettim Format atarken en Son telefonu pcye bağlarken ses kısma tuşuna basıldığını atlamıştım dün aynı sizin Videoda anlattığınız gibi yaptım ses kısma tuşuna basılı tutarak denedim ve formatımı attım inşallah olmuştur aynı şeyi tekrarlamaz.

    Ses kısma tuşuna basmadan 2 kere Format atmışım yani peki bu tuşa basmadan telefonu bağlamamın sorunu bellimi ne olmuş olur sizce

 197. seyfi dedi ki:

  xperia z lollipop güncellemsinden sonra arayan kişini sesi cok az ve wifi zayıf çekmeye başladı.acaba yazılımsal bir problemmi

  • Halil Akgül dedi ki:

   güncelleme yazptığımız cihazda öyle bir sorun oluşmadı, yazılımdan şüpheleniyorsanız telefonu formatlayıp deneyebilirsiniz.

 198. enes dedi ki:

  S.a benim telefonum kafasına göre durmadan kapanıp açılıyo (aralıksız) yukarıda denilenleri ses kısam tuşuna basılı tutmaya kadar yaptım yüklemeye basıyorum telefon gene kapaıyo napıcam

  • Halil Akgül dedi ki:

   a.s yükleme işlemine mani olacak şekildeyse, büyük olasılıkla güç tuşunda sorun vardır.

 199. dilan dedi ki:

  Merhaba ben sony xperia z1 kullanıcısıyım ve gecenlerde şifre koydum telefon ekranına lakin ertesi gün şifresimi unuttum sinirden telefonumu yere çaldım ve usb soketi aynı anda şarj yeri iş görmüyor yani şuan ne teli şarj edebiliyorum nede pc ye bağlayabiliyorum. Makalenizde anlattığınız bütün yolları denedim lakin yine sonuç alamadım.sizden olumlu yanıt bekliyorum.

  Teşekürler…

  • editör dedi ki:

   merhaba, şarj soketi yani micru usb girişi çalışmıyorsa bu telefona herhangi bir müdahele edilemez. öncelikle eğer mümkünse soketin tamir edilmesi lazım.

   • dilan dedi ki:

    Telefonu götürmediğim tamirci kalmadı bu telefonun usb yerinden aldığı herneyse virüs filan olmalı ki telefonun bütün alanına zarar vermiş diyolar tüm tamirciler garanti de kabul etmiyor anlamıl değilim

    • editör dedi ki:

     sony marka cihazların soketlerı biraz sıkıntılı, kırıldığında genelde anakarttan kopar ve bir daha tamir edilemez.

   • dilan dedi ki:

    Anlamış değilim

   • enes dedi ki:

    bi bakıyım güç tuşuna ozaman cevap için teşekkürler.

 200. cevat dedi ki:

  sıfreyı yanlıs gırmısler telefon sıfre ıstıyo nasıl format ata bılırım yardım

 201. Kadir dedi ki:

  s.a xperia z kullanıyorum telefonum birden kapandı ekran gitti daha da açamadım power tuşu ile ses açma kısma tuşlarına da bastım pc companian güncellemsi yaptım ama ses kısma tuşuna basılı tutarak usb kablosunu telefona taktım ve bekledim bişe olmadı telefonu görmedi galiba bilgisayar yardımcı olur musunuz ?

  • editör dedi ki:

   en sonda tuşa basılı tutarak kabloyu taktığınızda bilgisayar sürücü yüklemesi yapmıyorsa evet bağlantı kuramıyorsunuz demektir. yetkili servisine danışmanızı öneririz. bağlantı kuramadığınızda yapacağınız pek bir şey yok çünkü.

 202. davut dedi ki:

  HOCAM COK SAGOLUN.BU GUNCELLEMEYI NERDEN BULABILIRIM.NE ZAMAN SONRA YAYIMLANIR.TELEFONCUYA PARA VERMEK ISTEMIYORUM.YARDIMLARINIZ ICIN TESEKKURLER…

  • editör dedi ki:

   öyle bir güncelleme yok ve yayınlanmayacak. lt15i için yeni güncelleme olmayacak yani, olduğu gibi kullanmanız gerrekecek.

   yorumlarınızı daha önce yapmış olduğunuz yorumların altındaki CEVAPLA seçeneğini kullanarak yazın.

 203. davut dedi ki:

  SLM.HOCAM SONY XPERIA ARC S LT15I TELEFONUM KASIYORDU.YUKARDAKI PROGRAMLA FORMATLDIM.AMA YINE KASIYOR.BIRDDE.KITKATA YUKSELTMEK ICIN NE YAPABILIRIZ.TESEKKUR EDERIM SAGAOLUN…

  • editör dedi ki:

   lt15i için yeni güncelleme yayınlanmayacak çünkü donanımı artık yetersiz kalıyor, kasması da donanımsal sorunlardan dolayıdır, ram, işlemcisi yetersiz kalıyor yani.

 204. elif dedi ki:

  merhaba, benim telefonumun ekranı bozuldu. bu yüzden uygulamalarımı göremiyorum. telefonu satacağım. yazılım güncellenirse uygulamalarım numaralarım silinir mi? hesaplarım açık kaldı şuan.

  • editör dedi ki:

   merhaba, eğer yukarıda anlatıldığı gibi yazılım yüklenirse/format atılırsa evet tüm kişisel bilgiler ve veriler silinir.

   • elif dedi ki:

    teşekkürler:)

   • zekeriya dedi ki:

    sony ericsson xperıa x10i modeli yok cihaz seçiminde ne yapmam lazım bide başka cihaz seçtim sony arama motoru hatası diyo

    • Halil Akgül dedi ki:

     cihaz modeli yoksa desteklenmiyordur büyük ihtimalle, farklı model seçmeyin. cihazınız ciddi zararlar görebilir,

     modellere tek tek bakıp x10 var mı diye bakın bazen i harfini yazmazlar.

 205. sony dedi ki:

  sony xperia sp telefonda unuttum kilit desenini,2 teknik servise götürdüm onlar da yapamadıklarını söyledi.riskli olduğunu söyledi hatta biri. Nasıl halledebilirim bu olayı ben ?

  • Tayyfun dedi ki:

   Teknik servis uğraşmak istememiş ya da konuya hakimiyeti yok. Yukarıda anlattığımız şekilde yazılım yüklemesi yaparsanız, telefonun kilit deseni kalkacaktır. İşlem tarafımızca defalarca denenmiştir.

 206. furkan yılmaz dedi ki:

  1 aydır z3 dual kullanıyorum bu sabah telefon sürekli hata vermeye başladı o sonlandırldı bu sonlandırıldı cart curt. yeniden başlat dedim telefon açılıp açılıp kapanaya başladı sayenizde yaptım teşekkürler

 207. aktekin2013@gmail.com dedi ki:

  Merhaba

  3 yıldır sony experia S kullanıyorum… 4 gün önce samsung galaxy note 4 aldım. ilk heves ile sim kartı yeni telefona takıp kullanmaya başladım. birkaç gün kullandıktan sonra sony telefonumdaki fotoğraf ve diğer telefon bilgilerimi aktarmak için eski telefonu bilgisayara bağladım telefonu… ekranda sadece acil çağrılar var. ekran kilidi var. ben hiç kilit parola oluşturnadım. eski telefondaki arşivimi yeni telefona nasıl aktarabilirim?
  kilit neden oluştu?

  Peşinen teşekkürlerimle…

  • editör dedi ki:

   merhaba, sony cihazlarda farklı sim kilit uygulaması var. bilerek veya bilmeyerek cihazıma farklı bir sim kart taıldığında çalışmasın, şifre,pin veya desen istesin diye ayarlamışsınız. ancak eğer sony cihaza farklı bir sim takmayıp yine eski siminizi takmışsanız herhangi bir şifre sormaması lazım.
   cihazınıza farklı bir sim taktınız mı? taktıysanız artık tüm simlere şifre sorar.

   tamamışsanız yazılımsal bir problem oluşmuştur. onu yazılım yükleyerek çözebilirsiniz ancak telefondaki veriler silinir.

   • Ömer ÇAKMAK dedi ki:

    Cihaz resetleme ve donma problemi üzerine kapandı arada bir açılıyor ve donuyordu aynı problemi yaşıyan arkadaşlar cihazlarına FlashTool ve Room yüklemişler..Cihaza önce 1-) FlashTool v.09 2-) Sony-Ericsson-X10i_2.1.A.435_GLOBAL-GGL-GENERIC-1232-9897.ftf yüklerken flashtool ile INFO – Flashing data yazısında yarım saat kalıyor ve telefonun şarjı bitip kapanıyor. sony pc comp ile onar yapıl cihazı seçiyorum cihaz günleşştirme hatasi diyip yazılımı tekrar indirin diyor % 30 güncelleştirmede kalıyor yardımlarınızı bekliyıorum teşekkürler.

    • editör dedi ki:

     flash toolda yarım kalmışsa yine flash tool ile yükleme yapmayı deneyin. aynı hatayı alıyorsanız cihazda buyuk olasılıkla farklı bir sorun vardır. yazılımsal değildir yani.

 208. cengiz dedi ki:

  teşekkürler kardeşim ölmüş telefonu dirilttin :))

 209. mehmet dedi ki:

  Tamirci yaparmi yazilim yükleme yi

 210. arkadaslAR SK 17 İ TELEFONDA YAZILIM GÜNCELLEMESİ YAPTIM WİFİ İLE CİHAZ CÖKTU KAPALI DURUMDA sadece power basınca titreşim var acılmıyor sony ericson bile demıyor bilgisayarada bağlanmıyor ne yapabılırım garantiside kalmadı bı yardımcı olabılen varsa lütfen

 211. Mustafa dedi ki:

  Sonyxperia s kullanıcısıyım kardeşben telefonu güncellerken yarıda kestim nasıl kestim anlamadım ama heralde telefonun sarjı bitti ve telefon acılmadı garantisi yok ne yapmalıyım* ACil yardım

  • Tayyfun dedi ki:

   Yukarıdaki makalede anlattıklarımızı denediniz mi? Yukarıda anlattığımız gibi yazılım yüklemesi denemelisiniz. Eğer çözüm olmazsa bir teknik servise danışmanız gerekecek.

 212. Efe Mert dedi ki:

  Yardıma ihtiyacım var.Benim xperia z ultra telefonum var 2 hafta önce 5.0.2 güncellemesini yaptım.Ve bugün kilit ekranı şifresini değiştirdim ve sonra unuttum.Eskiden 5 kere yanlış girince gmail ve şifreyi soruyordu onları girince cihaz açılıyordu fakat şimdi her 5 kere yanlış girdiğimde 30 sn bekletiyor sonra yine girmemi bekliyor.Sorunu çözemedim sanırım formatlamak zorundayım ama telefonu bilgisayara bağlayınca pc companion programı telefonu görmüyor ve herhangi bir şekilde format işlemini başlatamıyorum.

  • editör dedi ki:

   son aşamada ses kısma tuşuna basılı tutup usb kablosunu taktığınızda da pc telefonu görmüyorsa yetkili servisine göndermeniz gerekir.

   • DEX1 dedi ki:

    MRHB TLFNUMUN FABRİKA AYARLARINI TEMİZLEYEMİYORUM PAROLA İSTİYOR

    AMA NEYİN PAROLASI OLDUĞUNU BİR TÜRLÜ ANLAYAMADIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

    • editör dedi ki:

     merhaba, eğer modeliniz destekleniyorsa yukarıda anlatıldığı gibi yazılım yükleyip cihazınızı sıfırlayabilirsiniz.

  • tibet dedi ki:

   S.a. bende de z1 var sendeki skntınin aynisi. Yasiyorum allah rizasi icin bir yol bulduysan paylas benimle cunki telefonun hafizasinda cok onemli dosyalarim var

 213. mücahit çelik dedi ki:

  sony xperıa ray var elimde telefon açılıp kapanıyor yazılım için söylediklerinizi yaptım bilgisayar telefonu görmüyor hafıza kartınıda değiştirdim olmuyor nasıl yapabilirim

  • editör dedi ki:

   son aşamada tuşa basılı tutup kabloyu taktığınızda da bilgisayar telefonu görmüyorsa servise gitmsi gerekecek.

 214. eylül18 dedi ki:

  Samsung Galaxy Wonder kullanıyorum.Yaklaşık 1 yıl önce engellediğim sms lere şimdi ulaşabilirmiyim.tlfnumda böyle bi özellik göremedim. Bir de whatsapp dan engellediğim kişinin ben engellemeyi yaptıktan sonraki msjlarına ulaşabiliyo muyum acaba? Yardımcı olur musunuz çok önemli:(

  • editör dedi ki:

   mesaj ayarlarında spam mesajları bölümü bulunmaktadır. oraya bakmalısınız, varsa orada vardır. whatsappta göremezsiniz.

 215. hasan hüseyin yılmaztürk dedi ki:

  telefonum pin kodu acılmıyor

  • editör dedi ki:

   telefon şifresiyle ilgili sorun yaşıyorsanız yukarıda anlatılan işlemleri yapıp cihazı sıfırlayabilirsiniz.

 216. Sadullah Berber dedi ki:

  Teşekkür ederim sn Editör sony xperia z1 telefonumda bazı eksik durumlar vardı şimdi düzeldi Çalışmalarınızda başarılar temenni ediyorum

 217. abdurrahim dedi ki:

  kardeşım ben tel açılmıyor. butun yolları denedım.telefonu acmadan nasıl format atabılırım.flastool da denedım telefonu ormedı. bana maıl atabılırmısın

  • editör dedi ki:

   Anlatilan islemleri yapmaniza ragmen yazilim yukleyemiyorsaniz lutfen blr servise veya yetkili servisine danisin.

 218. Cengiz dedi ki:

  meraba kardes, ben sony xperia zl kulaniyorum.. telefonumu rootluyordum bi adim kala telefonu kapatmak lazmdi , kapatim tekrar bilgisayarda isimi hal etikten sonra telefonu acmaya calistim acilmadi, bunun sebebi ne olabilir ve cozum yolu nedir ?

  • editör dedi ki:

   Merhaba. Cihazın şarjı bitmemişse yazılımı çökmüştür. Yazılım yüklemeyi deneyebilirsiniz.

 219. aykut dedi ki:

  s.a bnm sony experia z (c6603) telefonum var geçen kendi kendine kapandı açılmadı servise yolladım servis yapıp yollamış. 2hafta oldu gene şuan aynı sorunu yaptı bunu nasıl çözebilirim

  • editör dedi ki:

   arıza tespiti yapılmadan bir şey demek zor ancak yazılımdan şüpheleniyorsanız yukarıda anlatılen işlemlerle yazılım yüklemesi deneyebilirsiniz.

   • aykut dedi ki:

    arıza açıklamsında yazılım güncellemesi yapılmıştır diyor sadece ama sizin talimatlarınızı uyguladm olmadı

    • editör dedi ki:

     cihaz bilgisayara tepkime vermiyorsa servisin kendisine özel programlarıyla yükleme yapması gerekir. tekrar servise göndermenizi öneririz.

     • aykut dedi ki:

      sağolun teşekürler 2 haftada 1 servise mi gitcek bu telefon nasıl bir iş bu anlmadım..

 220. Harun dedi ki:

  S.â edıtor xperia z kullanıcısıyım telefon da konusurken kulaklıktan ses gelmıyor bazen gelıyor kafasına gore ama hoparlöre aldığımda ses ıyı bu sorun neden kaynaklanıyor

  • editör dedi ki:

   A.s iç kulaklık ve hoparlör ayrıdır. Sizin iç kulaklıkta sorun var. Teknik servisin bakması lazım.

 221. tayfur dedi ki:

  sevgili editör arkadaşlar benim telefonum pc ye bağlandığında kırmızı ışık yanıp sönüyor ve pc de bağlanıp çıkarma sesi çıkarıyor sürekli
  nedeni ne olabilir acaba

 222. sokrat dedi ki:

  Merhaba ben telefonumu guncellendiren zaman hata 11 yaziyor lutfen yardim edermisiniz

  • editör dedi ki:

   11 hata kodu internet bağlantı hatasıdır. güncelleme sunucularına bağlanamıyorsunuz büyük olasılıkla, daha sonra tekrar deneyin.

 223. ERDAL dedi ki:

  z1 compact kullanıcısıyım ara sıra herhengi bir internet sayfasına girdiğimde telefon direkt olarak z1 compact virüs bulaşmıştır uyarısı verip bazı antivürüs parogramlarına yönlendirmeye başlıyor.bazende sürekli titreyerek antivürüs virüs programına yönlendiriyor.telefonu sifirladım 2 tane CM VE 360 Security antivirüs programı kurulu olmasına rağmen bunları yapıyor. Yorumlarınızı bekliyorum.

  • editör dedi ki:

   Bahsettiğiniz uyarılar web sitelerinde bulunan reklamlardır. Tıklamanız için sizi yanıltıyorlar.

 224. ali dedi ki:

  programda st27i yok

 225. özgür köseler dedi ki:

  sony ericson xperia x10i kullanıcısıyım. telefon açılışta sony ericson yazısında takılıyor sonta fotograf makinası ve atına telefonun işaret edern bir ok çıkıyor hiç bir tuş çalışmıyor. bu konuda fikirlerinizi alabilirmiyim. teşekkür ederim

  • editör dedi ki:

   fotoğraf makinesi değil ya telefon ya ya da bilgisayar simgesidir o büyük ihtimale. telefonun şarjının olduğundan eminseniz yazılımı yüklemey çalışın. yukarıda anlatıldığı gibi yazılım yükleyebilirsiniz.

   • özgür köseler dedi ki:

    fotograf makinası olduğuna eminim. anlattığınız şekilde yüklemeyi deneyeceğim bataryada şarj sorunu var bazen bir bazen yarım gün, bazen daha kısa zamanda olmadık zamanda bitiyor bu sorun çıkartırmı ?

    • editör dedi ki:

     şu anda bataryada şarj olup olmaması önemli, ne kadar gittiği önemli değil. yazılımı deneyin. yazılımdansa düzelir zaten.

     • özgür köseler dedi ki:

      format atmayı denedim yazılım son aşamaya kadar sorunsuz dewam ediyor fakat değişen birşy yok. cihaz sony ericson x10i modeli seçeneklerde i olarak değil sadecex10 vede x10 SO 01B modelleri var ikisinide denedim sonuç başarısız. :(

 226. Hilal dedi ki:

  Gerçekten beni çok büyük bir yükten kurtardınız teşekkür ederim

 227. kartal dedi ki:

  kardes selam
  bende xperia arc s var ben bu tlefona hard format atmak istiyoprum nasıl ypabilirim
  fabrika ayarlarına sıfırlama deyil hard format ?
  yardmcı olursan sevnrim kardesim

  • editör dedi ki:

   hard formar, fabrika ayarlarına sıfırlama, hard reset vs. hepsi aynı işlemi görür, nokia gibi değil bu cihazlar. menüye girebiliyorsanız ayarlardan fabrika ayarlarına sıfırlayın. menüye giremiyorsanız yukarıdaki makalede anlatılan işlemleri yaparak telefonu sıfırlayabilirsiniz.

   • kartal dedi ki:

    tamam onların hepsini yapdım ama bikacgun kullanmdan sonra tekrar hata veriyo uygulamaları kendı kendıne kpatyo kasıyo..
    dha baska bsy yokmu yapoabileck :)

    • editör dedi ki:

     makaledeki işlemleri yaparak yeniden yazılım yüklemiş olacaksınız. buna rağme hata almaya devam ederseniz yüklemiş olduğunuz uygulamalar buna sebep oluyordur.

     • kartal dedi ki:

      yuklyrum zaten dedklerinizn hpsini ypıyorum ama ole bi uygulamada yok ya telfnda facbk whtsp antvrs baska hcbsy kullnmyom ama yinede kasyo hata veryo anlamyorum bi turlu

      • editör dedi ki:

       facebook uygulaması tek başına bu telefonun ağırlaşmasına yeter. facebook çalışırken 150 mba kadar ram tüketir. diğer uygulamaları falan da hesaplarsanız ram kullanımını zorluyor demek ki, rami düşük bir telefon bu, güncellemelerle beraber baya ağırlaştı, normaldır yani.

 228. van65emre dedi ki:

  allah razı olsun telofon android 4.0.4 olmuş çok teşekkür ederim.

 229. sony xperi Ray dedi ki:

  abi bu telfon açılıyor xperia yazısı geliyor tekrardan kapanıp açılıyor bu şekilde nasıl atılacak yapamadım yarım edersen sevinirim

 230. yusuf dedi ki:

  Dayı benim telefon sony Xperia s mobil veri açılmıyor bide telefonda donma oluyor ne yapmalıyım

 231. emirhan dedi ki:

  telefonum xperia sp telefonuma virüs bulaştı telefon açılınca hiçbir şeye tıklanmıyor nasıl format atarım

 232. merve dedi ki:

  sony xperia z telefonumu aldığımdanbelli sürekli wifi ve bluetooth sonu yaşıyorum günceleştirme fabrika ayarına dönmeme rağmen wifi paneli açılmıyor hata veriyor sizce yazılım hatası olabilir mi ?yardımcı olursanız çok sevinirim

  • editör dedi ki:

   cihaza yeniden yazılım yükleyip denemeniz lazım. makalede anlatıldığı gibi yazılım yükleyin buna rağmen sorun devam ediyorsa yazılımsla değil donanımsal bir sorununuz var demektir.

   • merve dedi ki:

    daha öncede 5-6 kere karşılaşmıştım güncellemeler veya format attıktan sonra düzeliyordu ama bu sefer ne yapsam olmadı teknik servis şart galiba bundan sonra

 233. BAHAR dedi ki:

  telefonuma bu son guncelleyi yükledim ama malesef kapandı acılmıyor… :(

  • editör dedi ki:

   Batarya da yeteri kadar şarj olduğundan emin olun. Yin3 açılmıyorsa yüklemeyi baştan tekrar yapın.

   • BAHAR dedi ki:

    sarza takıyorum ama sarzda almıyor hiçbir şekilde..

    • BAHAR dedi ki:

     yenıden yuklemeyı deniyorrum bu sefer pc de telefonu gormuyor

     • editör dedi ki:

      bataryada şarj olduğundan emin olmalısınız. ondan sonra makalede anlatıldığı gibi işlemleri yaparsanız en son telefonu bilgisayara bağladığınızda bilgisayar telefonunuzu görür.

 234. sultan dedi ki:

  sony xperia m telefonumu güncelledim sonrasında wifi ye bağnamıyorum fabrika yarlarına döndürdüm güncelleme kalkmadı ve hala bağlanamıyorum, eski yazılımda bi sorun yaşamadım hiç güncellemeyi nasıl kaldırırım yada telefona nasıl format atabilirim

  • editör dedi ki:

   güncellemeyi kaldırma gibi bir seçeneğiniz yok. wifi açılıyorsa telefonunuzda sorun yok demektir zaten. bağlanmaya çalıştığınız ağın şifresini doğru girmiyorsunuz veya modem kendini kilitlemiş olabilir. modemi kapatıp yeniden açın ve şifreyi doğru girdiğinizden emin olun.

   • sultan dedi ki:

    peki neden güncelleme kaldırılamıyor teknik servis de mi yapamaz çünkü sadece benim şifremle değil kimsenin şifresiyle girilmiyor hep kullanıcı adı yada şifre hatalı uyarısı veriyor telefon ???? teşekkürler

    • editör dedi ki:

     hiç bir marka size sürüm düşürme seçeneği sunmaz. siz farklı yollardan düşürebilirsiniz elbette ama önerilmez. ayrıca dediğim gibi yaşadığınız sorun yazıolımsal değildir. şifre hatalı diyors mutlaka şifreyi yanlış giriyorsunuzdur. modemi kaptıp açın ve şifreden emin olarak giriş yapın.

     • sultan dedi ki:

      modemi kapatıp açmak elimde değil kredi yurtlar kurumunda da kalıyorum , teşekkürler yine de

 235. kemal dedi ki:

  merhaba sony xperia st27i var bende hafıza kartını okumuyor. Kartta sorun yok diğer cihazlarda çalışıyor ama bu telefonda çalışmıyor. Yardımcı olurmusunuz? Teşekkürler.

 236. ruzgar dedi ki:

  Ses acma tuşu calismiyordu. Dediginizi yaptım 1hafta sorun yoktu ama yine aynisi oldu. Sorunun yazilimsal olduğunu dusunuyorum daha başka ne yapabilirim.tlf t2 ultra. Tsk

  • editör dedi ki:

   ses tuşlarının yazılımla bir ilgi olacağınız sanmıyorum. tesadüfenn düzelmiştir büyük ihtimalle. ama yine de tekrar yükleme yapıp deneyebilirsiniz.

   • ruzgar dedi ki:

    Güç tusuda aynı sorun var. Ekran açıkken kapatamiyorum. Ama ekran kapalı iken acabiliyorum. Ben romu kendim:indirip kursam garanti kapsaminda sorun yasarmiyim

    • editör dedi ki:

     sony pc companion programı dışında yapılan yüklemeler cihazı garantı dışı bırakır. ancak yetkili servis bazen buna pek önem göstermezzler.

 237. Ahmet dedi ki:

  Ben programı indirdim telefonumu / tablet bilgisayarımı onar seçeneğinden sonra yükleme yaparken hata veriyor sorun gidermek için güvenlik duvarını kapat diye öneriyor kapatım deniyorum yine sorun devam ediyor ne yapıcam yardım eder misiniz ?

  • editör dedi ki:

   bilgisayarınız ile ilgili bir sorun var, varsa windows güncellemelerini yapın. buna rağmen sorun devam ediyorsa baişka pc deneyin.

   • Ahmet dedi ki:

    Tamam başka PC de denedim sorun çözüldü başarıyla dediklerinizi yaptım fakat telefonu açma yuşuna basınca SONY yazıyor öyle kalıyor saatlerce bekledik hatta gece telefonu açık bırakıp uyuduk yine yok şarj bitmiş fakat baya bekledik açılmadı birkaç kez tekrar denedik formatı yok yine aynı sorun ne yapacağım ?

    • editör dedi ki:

     Cihaza yazılım yüklemenize rağmen aynı sorun devam ediyorsa sorun yazılımsal değildir. Bir teknik servise danışın.

 238. Osman dedi ki:

  Fransadan glen xperia Z1 telefonum var. Orda SFR diye bir gsm hattından alınmış. Açılışta SFR çıkıyor, ve bir sürü onunla ilgili programlar var. Bunu normal hale döndürme imkanım varmı.

  • editör dedi ki:

   Sony pc companion ile yükleme yaparsanız yine SFR yazılımı yüklenecektir. Başka bir yazılım yüklemek isterseniz flash tool ile yükleme yapmalısınız ama bu riskli bir işlemdir.

 239. hamit dedi ki:

  sony ericsson st18i tel açılıp kapanıyor nasıl format atcam

 240. lütfi dedi ki:

  ya arkadaşlar bende sony xperia s (lt26i) var acayip yavaşladı ve donuyor. format atmak istiyorum ama kişi listesi gitmesinden korkuyorum. root dedikleri olay nası oluyor birileri bi link falan veremezmi?

  • editör dedi ki:

   kişi listesiniz yedekleyip format atabilirsiniz. sony cihazlarında root olayı biraz karmaşıktır. bu modele root atma şansımız olmadı maalesef.

 241. serhat dedi ki:

  merhaba sony xperıa st23i telefonumun ekran açma desenini unuttum acamıyorum yazılım güncellemesi yaparak acabilirim diye düşündüm ama belirttiğiniz adımları uygularken hazırlık aşamasında kilidin açılmasını istedi burdada konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

  iyi çalışmalar

  • editör dedi ki:

   Makaleyi baştan sona kadar okuyun. Bu durumda cihazı son aşamada kapalıyken bilgisayara bağlamanız gerekiyor.

 242. hüseyin dedi ki:

  Slm Ben 7 ay önce xperia z aldım telefonumun şuan da 4.4.4 güncelleme mevcut bu güncellemeden sonra telefonumun kamerası bulanık çekiyor.Ne ayar yaptım ise olmadı oto yaptım değişen bişey olmadı bi öneride buluna bilirmisiniz ?

  • editör dedi ki:

   telefonu formatlayıp(fabrika ayarları) denemilisiniz. buna rağmen düzelmiyorsa yeniden yazılım yüklenmesi gerekebilir.

 243. berkay dedi ki:

  benim telefonum sony xperia m telefonu roottladım rottluyken androidi 4.3 yapmaya çalışştım telefon şimdi açılmıo andoridi daha 4.3 yaparken kapandı kendi kendine kapandı şuan hala 4.1.2 açılırken sony yazısı gelior sonra o renkli şeyler gelmior ve açılmıor lütfeen yardım

 244. ismail dedi ki:

  Sony Xperia miro (st23i) kullanıyorum, telefonun güç düğmesi calışmıyor.sabah açmak istedim fakat açılmıyor. Bataryayı soküp taktiğin zaman kendiliğinden açılıyor. Acil destek lütfen. Telefonu ayarlardan komple sıfırladim lakin yine olmadı ve telefon yine yavaş algılıyor kasiyor acil yardım lütfen. Teşekkürler.

 245. Yusuf dedi ki:

  sony xperia z1 telefonum var aslında telefondan çok memnundum taaki durup dururken telefon aşırı ısındığından kapanacaktır (tabi masanın üzerinde duruken ve pek fazla aktif program açık değilken üstelik o kadar sıcakta değildi daha çok ısındığı zamanları biliyorum) diyene kadar. bundan sonra telefon şarj almamamaya başladı ara ara alıyor bazen hiç almıyordu ancak cihazın şarj aletine bağlandığını telefon algılıyor fakat şarj etmiyordu. sony destek’in verdiği bilgiye göre telefonu içinden sıfırladım ısındığından kapanacaktır sorunu çözüldü fakat şarj sorunu devam etmekteydi telefonu kvkya götürdüm cihazı garantili diye teslim aldılar fakat sonra suyun altında çekim yapabilme özelliği olan telefonu sıvı teması var diye 600 tl ücret ödeyerek yaptırabileceğimi söylediler. sizce nasıl bir çözüm üretmem gerekir.

  • editör dedi ki:

   yapabileceğiniz tek şey tüketici haklarına şikayette bulunmak. o da uzun bir süreç olacaktır ancak %50 cihaz değişimi şansınız olur.

 246. abdülmelik dedi ki:

  çok teşekkürler

 247. Muratcan dedi ki:

  Ben dediğiniz her yolu uyguladım.Hatta güncellemeyide başarılı bir şekilde tamamladım.Fakat telefon açıldı sonra hemen kapandı.Sony yazısı çıkıyor,ardından xperia yazısı çıkıyor ve bu hep böyle devam ediyor yani başa dönüyor.Ne yapabilirim??

  • editör dedi ki:

   yazılım yüklemesine rağmen sürekli yeniden başlıyorsa donanımsal bir problemi olabilir, yetkili servisine danışın lütfen.

 248. reis dedi ki:

  sony xperia m aldım yurt dışı imei nasıl değiştirebilirim. teşekkürler

  • editör dedi ki:

   box(program kutusu) olmadan sony cihazların imei onarımları yapılamamaktadır. lütfen bir teknik servise danışın.

   • ahmet dedi ki:

    S.a Kardesim , bende xperia arc lti15
    var companionu açtım herşey yolunda fakat güncellemede sıkıntı oluyor

    • editör dedi ki:

     işlemleri sırasıyla ve doğru şekilde yapmaya çalışın, cihazda donanımsal bir sorun yoksa yazılım yüklendikten sonra cihaz normal şekilde çalışacaktır. bataryada yeteri kadar şarj olduğundan emin olun. bataryada şarj yoksa güncelleme sürekli kesilir. kablo kaliteli değilse bağlantı sürekli kesilir. masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız arkdaki usb girişlerini kullanın.

 249. Ogün Önder dedi ki:

  Ben xperia Z1 kullanıyorum, son güncellemeyi yaptım şarjı aşırı hızlı gitmeye başladı telefonun, PC Companion da onarmayı denerken yazılım yüklemede hata oluştu, şimdi bilgisayar telefonu görmüyor ve telefon da açılmıyor. Ne yapmam gerek?

 250. umut dedi ki:

  Xperia x8kullaniyorum on kamerasi war arka kamerasi war saka kamerasi bile war 3g kameradan neden gorusemiyirum.

  • editör dedi ki:

   Ön kamera var diye 3g şebek üzeri görüşme olacak diye bir kural yok. Cihaz 3g şebeke görüşmesini desreklemiyor demek ki. Skype tango gibi uygulamalarla internet üzerinden görüşebilirsiniz.

 251. umut dedi ki:

  Xperia x8kullaniyorum on kamer

 252. tamer dedi ki:

  KARDEŞİM ELLERİNE SAĞLIK ÇOK İŞİME YARADI FAKAT EMAİL DEĞİŞTİRME KONUSUNDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİN ?