Samsung Galaxy Note 4 akıllı telefonunuzda, donma, kasılma, yavaşlama, uygulama ya da işletim sistemi hataları ile ekran kilit desenini unutma-bloke etme gibi sıkıntılar baş gösterdiğinde öncelikle formatlamayı denemelisiniz. Format atma telefonunuzu sıfırlayarak, ilk günkü haline döndürür.

İşlem öncesi şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat edin ve mümkünse veri yedeği alın!

Galaxy Note 4’ü formatlamak için 2 farklı yöntem mevcut. Bunlar ilki için menüye erişebiliyor olmanız gerekir; Menü> Ayarlar> Kullanıcı ve Yedek> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyin ve onay verin. Onay sonrası telefonunuz sıfırlama işlmei için kapanacak ve temizlenmiş olarak yeniden açılacak.

Diğer yöntem ise telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak, donanımdan format seçeneğini uygulamak yani onarım ekranına(Recovery Mode) ulaşmak. Bunun için görseldeki gibi ana ekran(Home), ses açma ve kilit tuşlarını kullanarak telefonu açın.

Yapılması Gereken Tuş Kombinasyonu: Ana Ekran(Home) Tuşu+ Ses Açma Tuşu+ Kilit Tuşu
samsung-galaxy-note-4-hard-format-atmaSonrasında izlenmesi gereken yol ise şu şekilde:

– Telefon açıldığında kilit tuşunu bırakarak diğer tuşlara basmaya devam edin.

–  Ekranda bir süre sonra Android robot belirir ki burada tüm tuşları bırakabilirsiniz.

– Onarım ekranında dokunmatik çalışmaz! Aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise kilit tuşunu kullanmalısınız.

– Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/Factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve kilit tuşuyla onaylayın.

– Yeni ekran teyit amaçlıdır; ses kısma tuşuyla ‘Yes – delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine kilit tuşuyla onaylayın. Telefon sıfırlama işlemini yaparak ilk ekrana dönüş yapar.

– Bu aşamada ‘Wipe cache partiton‘ seçeneğini de aynı mantıkla onaylamak, telefonun gereksiz ön belleğini temizleyecektir.

– Son olarak ‘Reboot system now‘ seçeneğini kilit tuşuyla onaylamak cihazın normal olarak yeniden başlamasını sağlar.

İşlem tamam! Artık cihazın açılmasını bekleyerek, yeniden kurulum yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir