Samsung i9305 Galaxy S3 LTE Z3X Box Imei Repair – Imei Onarımı

Samsung i9305 Galaxy S3 LTE modeli  Z3X Box tarafından desteklenen bir modeldir.  Bu makaleyi okuyan teknik servisçi olmayan arkadaşlar için, Z3X Box’ın bir program kutusu olduğunu belirtelim. Bu işlem için Z3X Box veya diğer Samsung box’ı olan bir teknik servise gitmeniz gerekecek.

Bu modelin imei onarımını uzun süredir yapmamıştık dolayısıyla sitemizde de yer edinememişti bu konu. Hazır işlem yapmışken yaşadığımız sorunların aynılarını yaşayan arkadaşlara yardımı olur diye izlediğimiz yolu paylaşmak istedik.

Biz işlemi Android 4.3 Jelly Bean yüklü cihaz üzerinde gerçekleştirdik.  Başlamadan önce cihazı root etmeniz gerekir. Cihazınız rootsuz ise buradan root işlemini yapabilirsiniz.

Telefonun DIAG konfigürsyonu yapmak için *#0808# kodunu girip DM+MODEM+ADB seçenğini seçin. Ayrıca USB Hata Ayıklama Modunu da açın.

Bütün işlemlerde Samsung Mobile USB Serial Portu seçtik.

NOT: Öncelikle Z3X Team’in önerdiği onarım işlemini sırasıyla yapmanızı öneririz. eğer sorun yaşarsanız aşağıda bizim yaşadığımız tecrübeyi okuyabilirsiniz.

Yaptığımız işlemler, aldığımız hatalar ve bu hataların çözümleri şu şekilde gerçekleşti:

 • Samsung Tool Pro 21.8 ile işleme başladık. Öncelikle EFS ve NVM yedeği aldık. (Hangi işlemi yaparsanız yapın önce EFS/NVM/QCN/CERT yedeği alın.)
 • Reset MSL işlemini başarıyla gerçekleştirdik.
 • IMEI kutucuğuna imei numaramızı yazıpı Repair butonu ile işlemi başarıyla bitirmemize rağmen imei numarası düzelmedi.
 • Bir kaç denemeden sonra telefon /01 durumuna düştü, Yani imei tamamen silindi, (Null değil, imei silinmesi gerçekleşti)
 • EFS yedeğini geri yükledik, Reset EFS işlemi yaptık, Wipe EFS/NVM işlemi yaptık, yeniden yazılım yükledik ancak durum değişmedi,
 • Samsung Tool 19.1 sürümü ile yine imei yazdırdık, imei yazılmasına rağmen hala /01 olarak gözüküyordu.

İnternette, özellikle yabancı sitelerde yaptığımız araştırmalar sonucu eğer cihazda wipe efs/reset efs işlemini yapabilirsek sorunun çözüleceğini öğrendik. ancak daha önce de dediğimiz gibi Z3X Box bu işlemleri başarıyla yapmasına rağmen sorun çözülmüyordu.

Bunun üzerine; Samsung Tool 16.9 sürümünü bulup kurduk ve EFS Claer seçeneği işaretliyken yeniden yazılım yükledik cihaza. Sonra da Repiar Network yaptık. İşlem sonunda imei numaramız geri geldi ve 1-2 dakika sonra da şebeke aldık.

i9305 efs clear


Biz sorunumuzu bu şekilde çözdük. Eminiz ki Z3X Box ilerideki günlerde bu sorunu çözecektir ama en azından o zamana kadar bu konu, sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olacaktır.

Author: Halil Akgül

18 thoughts on “Samsung i9305 Galaxy S3 LTE Z3X Box Imei Repair – Imei Onarımı

 1. Merhaba, dediğiniz gibi işlemi yaptım 01’e düştü :) Yazılım atmadan 16.3 Samsung Tool ile EFS Clear işaretleyip Repair kısmından Repair EFS/Baseband ve Repair Network işlemini uygulayarak geri getirdim bilginize…

 2. Halil hocam cihazda imei repair yapıyorum değişiyor ama şebeke hiç gelmiyor neden olabilir acaba bi çözümü var mı ?

   1. Hocam verdiğiniz 16.9 ile yapıyorum, diğer sürümlerde mesela samsung tool pro 27.7 de i9305 için repair network seçeneği yok 16.9 ile repair network yapıtor herşey tamam cihaz kapanıp açılıyor yinede şebeke yok

     1. yazılıyor imei hocam onsda sıkıntı yok herşey oluyor ama şebeke gelmiyor o işlemi gördüm hocamda i9300 için yazdığı için denememiştim i9305 için uyumlumu o işlem ?

 3. benim s3 i9305 telefonu istanbulda 20 ye yakın servise gösterdim. null olan imei yapamadılar. beni yönlendirebileceğiniz bir teknik servis var mı?

  1. 20ye yakın servis yapamamışsa büyük olasılıkla donanımsal bir sorundur, eğer null değil de …………./01 ise yukarıda anlatılan yöntem ile düzelir.

 4. Merhaba hocam aynen sizin dediğiniz hatalar oldu aynen sizin uyguladığınız yöntemle imei geldi tekrar ama repair networkte yapmama rağmen şebeke halen gelmedi ne önerirsiniz ?

 5. sa abi rahatsız edip duruyorum ama imei yazdım şebeke geldi yanlız 2g den çekiyo 3g yada 4g den çekmiyo neden acaba

 6. çok teşekkür ederım güzel bir çalışma olmuş bende aynı sıkıntıyı yaşıyordum bu cıhazda şimdi deneyecegim bakalım sonuç ne olacak tekrar yazacagım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir