Samsung J500 Galaxy J5 akıllı telefonunuza format atmak istediğinizde başvurabileceğiniz 2 farklı yol var. Bunlardan ilki menü üzerinden işlem yapmak, diğeri ise telefonun kurtarma modunu(recovery mode) kullanmak.

Telefonunuza format atmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken 2 önemli husustan ilki mümkünse veri yedeği almayı unutmamak, diğeri ise akıllı telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat etmek.

Format atmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem için akıllı telefon menüsünden Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izlemelisiniz. ‘Tümünü sil’ bölümüne dokunduğunuzda telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

Diğer yöntem ise daha çok telefon kilitlerini kaldırmak için kullanılır. Ancak menüye erişim sağlayamadığınız her durum için bu yolu kullanabilirsiniz. Bu yöntemin adı donanımdan format ve basit bir tuş kombinasyonuyla kurtarma moduna(recovery mode) ulaşılarak yapılır.

Donanımdan formatı uygulayabilmek için geçmeniz gereken aşamalar şu şekilde;

samsung-galaxy-j5-hard-format-atma

 • Telefon kapatın ve ses açma, ana ekran(home) ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
 • Telefon açılıp, Samsung logosu göründüğünde güç(kilit) tuşunu bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin.
 • Cihaz bir süre sonra üzerinde Android robotun bulunduğu ekrana geçecek. Bu aşamada tuşlar bırakılabilir, bir süre sonra telefon kurtarma moduna geçecektir.
 • Kurtarma modunda dokunmatik çalışmaz. Aşağı-yukarı için ses tuşlarını, onay için ise güç(kilit) tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Yeni ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes — delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Galaxy J5 temizleme işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak, akıllı telefonun gereksiz ön belleğini temizleyecektir.
 • Son olarak ilk sıradaki ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç(kilit) tuşuyla onaylamak cihazın temizlenmiş olarak yeniden başlamasını sağlayacak. İşlem tamam! Galaxy J5 artık yeniden kuruluma ve kişiselleştirmeye hazır.

 

17 thoughts on “Samsung Galaxy J5’e Nasıl Format Atılır?”
 1. tuş kilit sşifremi unuttum söylediklerinizi yaptım dowloading diye bir şey çıktı

 2. ARKADAŞ DEDİGİNİZİN AYBISINI YAPTIM TELEFON BİR DAHA ACILMADI. EKRAN DA SAMSUNG YAZISI TEK YANIP YANIP SONUYOR BAŞKADA BİŞEY GÖZUKMUYOR YARIM SAATİR BEKLİYORUM DAHA DA BEKLİYECEM GABİBAAA ???

   1. Baran’ın sorunu kendiliğinden çözülmüş, umuyoruz ki senin ki de çözülmüştür. Aslında bu bir sorun da olmayabilir. Telefonun içindeki verilerin silinme süresi uzamış olabilir.

 3. Şimdi *#1111# bu kodu girdiğimde vifi ayarına gidiyorum orda en altta benden ping test. Numarasını istiyor veben onu bilmiyorum.

  1. sizden ping test numarası istemez, orada normalde wi-fi sanal ip adresi mevcuttur, eğer wi-fi çalışmıyorsa orası boş olabilir veya sıfır olarak gosterebilir.

   1. Slm j5 ten vifiye bağlanamıyorum.ip adresi herşey tam ama olmadı kendim reset attım yinede olmadı yardımcı olabilirmisiniz.

      1. O zaman donanımsal bir sıkıntı var. Garantisi devam ediyordur, yetkili servise danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir