Samsung Galaxy Gio S5660 için yayınlanmış son resmi sürüm Android 2.3.6 Gingerbread‘tır. Telefonunuzda daha eski bir sürüm varsa yazılım güncellemesi yaparak telefonunuzdan en yüksek verimi sağlayabailirsiniz.

Yazılım Güncellemesi esnasında telefonunuzdan herhangi bir bilgi silinmez ama her ihtimale karşı yedek alabilirsiniz. Ayrıca güncelleme esnasında telefonumuzun kapanmaması için batarya şarj seviyesinin %50‘nin üzerinde olmasını sağlayın.

Sağlıklı bir güncelleme yapmak için yedeklerinizi alıp telefonunuzu formatlamanızı öneririz. Telefonunuzu nasıl formatlayacağınızı öğrenmek için lütfen buraya tıklayın.

Telefonumuzu güncellemenin 3 yolu mevcuttur.

1: Birinci  yöntemde sadece telefonumuzu kullanıyoruz. Telefonumuzun wi-fi kablosuz bağlantı özelleiğinim kullanarak güncellememisi gerçekleştirebiliriz.  Bunun için bağlanabileceğimiz bir kablsozu ağa sahip olmamız lazım. Kablosuz ağa bağlanıyoruz. Menü > Ayarlar > Telefon Hakkında > Sistem güncellemeleri yolunu izlyerek güncellememiz olup olmadığını kontrol ediyoruz. Bu aşamada telefon sizden sim kartınızı takmanızı ve bir samsung hesabı açmanızı isteyebilir. Lütfen gerekli işlemleri yapın ve güncellemeleri indirin. İndirme işlemi bittikten sonra yükleme işlemiş otomatik başlayacaktır. Yükleme işlemi bitince telefon kendini yeniden başlatacaktır. Telefon yeniden açıldığında Gingerbread 23.6 yüklü olarak açılacaktır. Bu yöntemde hatalar alıyorsanız lütfen aşağıdaki yöntemi deneyin.

2: İkinci yöntemde telefonumuzu bilgisayar üzerinden Kies programı aracılığı ile güncel hale getirebiliriz. Bilgisayarınızda Kies yoksa buraya tıklayarak indirin ve kurun. Programı kurduktan sonra açın ve telefonunuz çalışır haldeyken usb kablosu ile bilgisayara bağlayın. (Mümkünse orjinal kablosunu kullanın ve bilgisayarın arkasındaki bir usbye takın) Bağlantı kurulduktan sonra güncelleme olması durumdan program otomatik olarak sizde bu güncellemeyi kurmanızı isteyecektir.

s5660 kies güncelleme 1

Güncelleştir butonuna basıp bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

s5660 kies güncelleme 2

Yukarıdaki bilgilerin tümünü okudum‘u işaretliyoruz. Ayrıca Bilgilerin Kaydedilmesine izin verip vermediğinizi seçin ve Yükseltmeyi Başlat butonuna basıp başlıyoruz.

s5660 kies güncelleme 3

Kies programı yazılım güncellemesi için gereken dosyaları internetten indirmeye başlayacaktır. Bu işlem bilgisayar ve internet hızınıza bağlı olarak  biraz zaman alabilir. İndirme işlemi bittikten sonra telefona yükleme işlemi otomatik olarak başlayacaktır. Yükleme işlemi de biraz zaman alabailir lütfen işlem bitene kadar bekleyin. İşlem başarıyla bittiğinde aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

s5660 kies güncelleme 4

Onayla diyerek işlemi sonlandırıyoruz.

3: Üçüncü yöntem ise daha çok yurtdışından gelen cihazlar için kullanılır. Türkiye çıkışlı bir cihazınız varsa yukarda anlatılan işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz ancak yurtdışından gelmiş bir telefonunuz varsa bu yöntemlerle güncelleme bulamayabilirsiniz. Bu durumda Odin programı ile güncelleme yüklemeniz gerekecektir.

İhtiyacımız olan dosyalarMulti Downloader & S5660 gio 2.3.6 Gingerbread

Dosyayı indirip bir klasöre çıkarıyoruz. Elimizde şu dosyalar olacaktır.

s5660 dosyalar

Odin Multi Downloader v4.42 programını açıyoruz ve aşağıdaki resimde olduğu gibi dosya seçimlerimizi yapıyoruz.

5660 odin güncelleme

OPS için GIO_v1.0.ops
One Package için  S5660XXKTI_S5660OJVKT6_S5660XXKT6_HOME.tar.md5 seçiyoruz. One Package için dosya seçemiyorsanız önce yukarda One package yazan yeri işaretleyin. Lütfen ekstradan bir işaretleme veya işaret kaldırma yapmayın.

Şimdi telefonumuzu yazılım yüklemesine hazırlayalım. Telefonumuzu kapatalı. Telefon kapalıyken ses kısma + home(orta tuş) + açma kapama tuşlarına beraber basıp biraz basılı tutuyoruz. Biraz sonra telefon ekranında Downloading yazısını göreceksiniz. tuşları bırakabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Telefon Download Mode’ta iken usb kablosu ile bilgisayara bağlantı yapıyoruz.  Programda Com Port Mapping kutucuğu sarı olup bağlandığı com port belirecektir. Bu durumda bağlantı başarılı olmuş demektir. Eğer kutucuk sarı olmazsa bağlantı yapılamamıştır. Bilgisyaer sizden sürücü(driver) isterse lütfen Kies programını burdan indirip kurun sonra yeniden başlayın.

Bağlantı tamam ise programda Start butonuna basıp yükleme işlemini başlatıyoruz. Yükleme esnasında telefon bir kaç kendini yeniden başlatabilir. Bu esnada lütfen bağlantının kesilmemesini sağlayın. Yükleme işlemi bittiğinde telefonunuz normal şekilde açılacaktır. Ayrıca Programda PASS yazısını göreceksiniz. Bağalntıyı kesebilirsiniz. Telefonunuzda artık Android 2.3.6 Gingerbread var.

69 thoughts on “Samsung Galaxy Gio S5660 2.3.6 Gingerbread Yazılım Güncellemesi”
   1. kardeşim sağol varol Allah r azı olsun kabluyo pcnin arkasına takınca oldu konyadan selamlar

 1. Merhabalar, Samsung Galaxy Ace 2 telefonum var 7000’den gelen mesajları engellemek istiyorum. Örneğin Özet 7000 yazdığımda mesaj gitmesin istiyorum yada mesaj gitse bile cevap gelmesin istiyorum nasıl yapabilirim? Teşekkürler..

 2. bi maruzatım olacaktı..
  telefonum açılmıyor samsung logosu gelip acılıyo gibi oluyor ama açılmıyor.Bana yardımcı olurmusunuz

  1. Kader merhaba. Telefonunuzun yazılımı çökmüş olmalı. Makalede anlatılan son yöntemle telefonunuz çalışır duruma gelecektir.

 3. herşeyi yaptım telefon açıldı içindekiler silinmemiş format atılmamış ne yapmalıyım ?

    1. Maalesef. Bu modelin desteklediği en güncel sürüm bu olduğundan bununla işlem yapılmış.

  1. Güncelleme yok diyorsa zaten yapacak bir şey yok. O model için son resmi sürüm 2.3.6. Eğer daha düşük bir sürüm kullanıyorsanız 3. yöntemi uygulayın.

 4. Merhabalar Odin ile herşeyi yaptım telefon Samsung yazsına geliyor samsung yazısı üstünde ışık yanıp sönüyor birkaç sefer sonra telefon reset atıyor

  Telefonumda ROM yoktu ölmüştü yani bunla yaptın şimdi bu oldu

  1. bir kez daha yüklemeyi deneyin, aynı sorunu yaşıyorsanız farklı romlar bulup deneyin.

 5. Hocam dowload çıktı bağlıyorum usb aygıtı tanımadı hatası veriyor ne yapmalıyım

  1. bilgisayarda kies yoksa kiesi kurun. kies açıksa kapatın. mümkünse pcyi yeniden başlatıp tekrar deneyin.

   1. Olmadı kardeşim ya kies yüklü zaten onunla da olmuyor bağlanıyor diye takılıp kalıyorr kiesi kapattım odindede usb aygıtı tanımadı napmalıyım :( ??

    1. bilgisayarı yeniden başlatıp kies kapalıyken tekrar bir deneyin, olmuyorsa telefonun soketinde sorun olmuş olabilir.

 6. odın yaparken telfon kapandı sımdı gerı açılmıo sade ce dowlıngde açılıo nappmam gerek açıll yardim

  1. telefonun şarjını kontrol edin. şarjı olmasına rağmen açılmıyorsa bir teknik servise danışın.

   Yorumlarınızı CEVAPLA seçeneğiyle yazın.

    1. yanlış tuşlara basıyorsunuz. makaleyi dikkatlice okuyup uygulayın. olmuyorsa lütfen bir teknik servise danışın, yanlış işlem yaparsanız telefonunuz zarar görür.

      1. 3. defadır yazıyorum, makaleyi okuyun işlemleri sırasıyla ve doğru yapmaya çalışın, olmuyorsa yanlış yaptığınız birşey var veya telefonunuzun başka bir sorunu var. konuya hakim birine danışın.

 7. odın yaptım message en ustde stardet dedi en altda
  finished system dio ama sure devam ediyo 25 dk oldu napıyım
  yardım

  1. işlem bittiğinde telefon kendini yeniden başlatacak. telefon açıldığında bağlantıyı kesebilirsiniz.

 8. ben denedım ama 1. resımedkı gıb ı guncelle dıye gelmedı hıc sürüme baktım 2.3.3. 2.3.6 ollmuo yardım

 9. merhaba benim telfonum açılıyo am samsung yazıyo sol üsy kösede emergency dload mode (ARM9mode) yazıyo

 10. Close serial port and wait until rebooting.
  PASS!!!
  Destroy instant..
  Killed timer

  Bu hatayı aldım ve telefon hala yeniden açılıp kapanıyor kendi kendine…

  1. hata değil işlem bitmiş, format menüsüne girip format atmayı deneyin işe yramıyorsa tekrar yazılım yükleyin.

 11. Merhaba. 1. bölmedeki işlemleri uyguladıktan sonra telefon yeniden başlatılması için kapandı ve uzun suredir acılmıyor sağ ve sol tuşları yanıyo surekli neyapmalıyım? işlemleri uygulamadan önce telefonu şarza takmıştım onunla alakalı birşey olabilir mi?

  1. şarjla ilgisi yoktur. kies bazen sorun çıkarabiliyor. düzelmediyse 2. yöntem ile yükleme yapın.

 12. Kardeşim eline koluna bileğine sağlık ben telefona 4.2 android sürümü yüklemiştim telefon kasıyodu ve şarjı çok yiyordu geri 2.3.6 ya döndüm sayende Allah bin kere razı olsun senden arkadaşlar gio için en ideal 2.3.6 boşuna android 4 sürümünü felan denemeyin ben denedim 1000 pişman oldum .

  1. işlem hiç başlamamış, boşuna bekliyorsunuz. setup connection: bağlantı kurulmaya çalışılıyor demek istiyor. telefonunuzla bağlantı kurulumaıyor. kies yoksa kiesi kurun. bilgisayarınızı resetleyin, telefonunuzun bataryasını çıkarıp geri takın. ve en baştan başlayın.

  1. kies ile mi güncelliyorsunuz yoksa Odin ile mi? kies ile 1 saati geçebilir. odin ile güncelliyorsanız sol taraftaki mesajı buraya kopyalarsanız neden bu kadar uzun sürdüğünü söylerim.

   1. create file starttread detected :1 startread detected:0 8 kadar boyle 8 den sonrada setup connettıon yazıyor acıl yardım

    1. acil yardım derken neyi kastediyorsunuz anlamıyorum. nasıl bir acıl yardım bekliyorsunuz*

     telefonunuz ve bilgisayarınız bağlantı kurmuyor. sırasıyla denemeniz gerekenler.
     1: başka bir usb noktası deneyin
     2: başka bir kablo deneyin
     3: başka bir bilgisayar deneyin

     bunlara rağmen aynı sorun devam ediyorsa yaz telefonunuz yazılım kabul etmiyor ya da soketinde sorun vardır. o zaman da bir teknik servise danışmalısınız.

  1. bilgisayar ve internetinizin hızına göre değişir. işlem bitene kadar bekleyin lütfen.

 13. cok sukur allah razı olsun hakkını helal et abi emegın gectı yaptım :) ruhuna bi fatiha okurum :D

 14. abi yaptım işlemleri de telefon kapanıp kapanıp acılıyor pass yazısı cıktı hala boyle

 15. işlem kac dakika kadar sürüyor 3.şık için aslında bnm telefonun normal surumu 2.3.6 ıdı mal gıbı 4.2.2 yaptım şimdi düzeltmeye calısıyorum .

   1. Bu model icin yayınlanmış son surum 2.3.6 dir. Siz modifiye yazilim yuklemissiniz. Makalede anlatıldığı gibi 2.3.6 yukleyebilmeniz lazim. Riski gözönüne alarak islem yapin. Cihazınız cokerse teknik servise gitmeniz gerekebilir.

    1. cokerse derken abi normal calısıoda aynı telefondan bitane daha var ona yukledım oyunlar bunda calısmıyor android surumu dustu ama artmıs gozukeo 3. den 2.3.6 yapmaya calısıyorum kies varda kies de baqlamıyor telefonu baglanıyor diyor kalıyor eskihaline nasıl getiririm yardım edermisin abi.

 16. benim telefonum çok donuyor bu IMEI numarasnndan olabilirmi kendi üzerine değilmş de

 17. soylendıgı gbı ayarlar telfn hakkında yazılım guncelllemesı yapığrum samsung hesabı cıkıyo bnden bır e maıl ve sıfre ıstıyo ne yapmam lazım

  1. format menüsüne girip wipe cache partition ve wipe data factory reset seçenekleri ile işlem yapın lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir