Samsung Galaxy E5 Modeline Nasıl Format Atılır?

Samsung E500 Galaxy E5 akıllı telefonunuzu yazılımsal olduğunu düşündüğünüz herhangi bir problem ya da ekran kilit desenini unutma-bloke etme gibi nedenlerle formatlamak isterseniz, bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Format atma işlemi, donma, kasılma, ağırlaşma, uygulama ya da işletim sistemi hataları ile ekran kilit desenini unutma-bloke etme gibi durumlarda ilk denenmesi gereken yoldur. Ancak bu işlem telefona sonradan yüklenen tüm verileri sileceğinden öncesinde mümkünse veri yedeği alınmalı ve şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat edilmeli.

Galaxy E5’e format atabilmek için 2 farklı yol bulunur. Ancak bunlardan herhangi biri kod kullanmak şeklinde değildir! İlk yöntem için menüye ulaşabiliyor olmanız gerekir; Ayarlar> Kullanıcı ve yedek> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izlemeli ve onay vermelisiniz.

Diğer yöntem ise desen kilidinin unutulması-bloke edilmesi gibi menüye erişimde zorluk çıkaran telefonlar için en etkili yol olan donanımdan format seçeneğidir. Bunun için telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak telefonun kurtarma moduna(Recovery mode) ulaşmalısınız. Bu sebeple aşağıdaki adımları eksiksiz ve doğru bir şekilde geçmelisiniz.

samsung-galaxy-e5-hard-format-atma

  • Telefonu kapatın ve görseldeki gibi ses açma, ana ekran ile kilit tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
  • Samsung yazısı geldiğinde kilit tuşunu bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin.
  • Bir süre sonra telefon kurtarma moduna ulaşacaktır ki burada dokunmatik çalışmaz.
  • Aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise kilit tuşunu kullanmalısınız.
  • Ses kısma tuşuyla ‘wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve kilit tuşuyla onaylayın.
  • Yeni ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘yes — delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine kilit tuşuyla onaylayın.
  • Telefon sıfırlama işlemini yaparak, ilk ekran geri döner. Bu aşamada aynı mantıkla’wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak telefonun gereksiz ön belliğini de temizleyecektir.
  • Son olarak ilk sıradaki ‘reboot system now‘ seçeneğini kilit tuşuyla onaylayarak, telefonu temizlenmiş olarak yeniden başlamasını sağlayın.

İşlem tamam! Artık kurulum yapılarak, Galaxy E5 yeniden kişiselleştirilebilir.

Author: Tayfun Sağır

2 thoughts on “Samsung Galaxy E5 Modeline Nasıl Format Atılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir