iTunes Yedeklemeleri Nasıl Silinir?

iTunes, Apple markasının, mobil cihazlarının yönetimi için kullanıcılara sunduğu yardımcı bir masaüstü programı.

iTunes yardımıyla mobil cihazınız için veri yedeği alabilir, bu veri yedeğini geri yükleyebilir, işletim sistemi güncellemeleri gibi bir çok farklı işlemi yapabilirsiniz. Ancak iTunes kullanımı, içinde barındırdığı bir çok ekstra özellik nedeniyle diğer markaların masaüstü programlarına nazaran daha farklıdır. Bu yüzden alışmak biraz zaman alır ve ilk başta kullanıcılar bazı bölümleri bulmakta zorlanabilir. Örneğin; yapılan yedeklemeler! Bu yedek dosyaları nerededir ve nasıl silinir?

iTunes, Apple marka mobil cihazları gördüğünde yedekleme işlemine otomatik başlar ve bu yedekler sıkıştırılmış dosyalar olmasına rağmen zamanla bilgisayarınızda ciddi yer tutabilir. Özellikle sıkça cihaz değiştiriyor ve iTunes’u yoğun kullanıyorsanız, zaman zaman yedek dosyalarını silmeniz gerekebilir. Harddiskinizin dolmasına sebebiyet verebilecek bu yedeklemeleri silmek aslında oldukça kolay.

Anlatacağımız yöntem iPhone, iPad ile iPod gibi Apple marka mobil cihazların yedeklemeleri için gerçerlidir ve işlem sırasında ilgili cihazın program tarafından görülmüş olmasına gerek yoktur. Yani cihazınızı bilgisayara bağlamak zorunda değilsiniz.

Fazla yer tuttuğunu düşündüğünüz yedeklemeleri silmek için öncelikle iTunes masaüstü programını açın. Daha sonra görsellerde de aktarmaya çalıştığımız gibi Düzen> Tercihler> Aygıtlar yörüngesini izleyin.

Burada tüm yedekleme listesini göreceksiniz. Silmek istediğiniz yedekleme üzerine tıklayın ve ‘Yedeklemeyi sil‘ butonuna basın.

‘Emin misiniz?’ şeklindeki soru çıktığında ‘Evet’ butonunu tıklamak işlemi bitirmenizi sağlar.

Yedekleme bilgileri üzerine tıkladığınızda tarih ve saat bilgilerini görüp, buna göre silme işlemini yapabilirsiniz.

Yedeklemeleri silmeden önce iOS işletim sistemli cihazınızdan son bir yedekleme yapmanızın, yanlış yedeklemenin silinmesine karşın önlem olacacağını unutmayın!


Author: Tayfun Sağır

4 thoughts on “iTunes Yedeklemeleri Nasıl Silinir?

  1. Ben bu zorlu işlemi hiçbir yere dokunmadan yaptım. yanı farkında değilim ve yedeklemerim gitmiş. Silinen yedeklemeyi nasıl geri alabilirim? Bir yere götürmeli miyim? Fabrika ayarlarına sıfırlamıştım iTunes a güvenip çünkü.

    1. Ece merhaba. Büyük ihtimalle iTunes’da bilgisayara yedekleme seçeneği kapalıymış. Eğer öyleyse, telefon yedeklemeleri iCloud üzerine yapmıştır. Silinen yedekler geri gelmez. Yani iCloud’u kontrol etmeniz gerekiyor.

      1. Apple ile iletişime geçtim ve yedeklerken kablo çıktığı icin yarım kalan şeyin itunes dan tekrar geri yükleyemeyeceğim söylendi. ama arşivde görebiliyorum 13 gb ilk yedek olduğunu. onu ne şekilde kurtarabilirim bilmiyorum apple centera gitmek ise yarar mi?

        1. Veriler önemliyse, denemekte fayda var tabi. Ama yine de pek ümit olduğunu sanmıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir