iPhone Yedek Alma

Bildiğiniz gibi iPhone cihazları diğer telefonlardan biraz farklıdır. En önemli farklılıklarından biri de veri yedeklemesi ile ilgilidir. iPhone cihazlara hafıza kartı takılmıyor ve telefon hafızasından sim kartınıza rehber numaralarını aktaramıyorsunuz. Bu durum ilk bakışta büyük bir sorun gibi gözükse de aslında çok basit veri yedekleme ve aktarım yöntemleri mevcuttur.

Yeni bir telefon aldığınızda, telefonunuz çalındığında, kaybolduğunda, kullanılamayacak duruma geldiğinde yeni telefonunuzu kayıpsız veri ile kullanabilmek için bilgilerinizin yedeğine ihtiyaç duyarsınız.  Telefonunuzdaki bulunan rehber, ajanda, uygulama, notlar, fotoğraflar, vidyolar kısaca  tüm verilerinizi yedekleyebilir ve gerektiğinde tekrar geri yükleyebilirsiniz.

iPhone cihazları yedeklemek için başvurulacak ilk yöntem iTunes programı ile yedekleme yöntemidir. iTunes programı ile iPhone cihazınızı istediğiniz zaman yedekleyebilir ve yedeklenmiş verilerinizi geri yükleyebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda henüz iTunes kurmamışsanız lütfen buraya tıklayarak programı indirin ve kurun.

iTunes programını açın ve iPhone cihazınızı kablo aracılığı ile bilgisayara bağlayın. 2-3 saniye içinde program cihazınızı görecektir ve aşağıdaki gibi görüntü karşınıza gelecektir.

itunes yedekleme

Yukardaki resimde de görüldüğü gibi iTunes yedekleme için birden fazla seçenek sunuyor. Yedekleme yapacağınız bilgisayar sürekli kullandığınız bir bilgisayarsa Bu Bilgisayar seçeneğini işaretleyip Şimdi Yedekle butonu ile yedeklemeyi başlatabilirsiniz. Bilgisayara yedekleme yaparken yedek dosyanızı ayrıca şifreleyebilirsiniz. Böyle bir başkası sizin yedek dosyasınız bir başka iPhone telefonuna yükleyemeyecektir. Koyduğunuz şifreyi unutmayın aksi taktirde siz de  şifreyi bilmeden yedek dosyasını geri yükleyemeyeceksiniz. Yedeklemenize sadece tek bilgisayar üzerinden değil de istediğiniz yerden ulaşabilmek ve geri yükleme yapabilmek için iCloud yedekleme yöntemini seçebilirsiniz.  iCloud bir bulut sistemidir. Size bir bulut veritabanı veriyor ve istediğiniz zaman bu buluttan bilgilerinize ulaşmanızı sağlar. iCloud yedeklemesi yapabilmek için bir iCloud hesabınızın olması gerekmektedir.(Apple ID hesabınız aynı zamanda iCloud hesbınızdır) iCloud size 5GB veri alanını bedava sunmaktadır.  Daha fazla veri alanına ihtiyaç duyarsanız ekstra alan satın almanız gerekecektir.

iCloud yedeklerinize iTunes programı üzerinden, telefonunuz üzerinden ve web üzerinden ulaşmanız mümkündür.  https://www.icloud.com/ adresine girip  Apple Id ile giriş yaptıktan sonra yedeklerinizi kontrol edebilirsiniz.

iTunes ile yedekleme yapmak hem hızlı bir yöntem hem de kolay bir yöntemdir. Ancak bu işlemi yapacak bir bilgisayar bulmakta sıkıntı yaşıyorsanız yeekleme işlemini telefonunuz üzerinden de yapabilirsiniz. Telefonunuzu kendi internet bağlantısını kullanarak iCloud sistemine yedekleyebilirsiniz.  Telefonunuzdan Ayarlar menüsüne girip oradan iCloud ekranına geçiyoruz. (Giriş yapmamız isteniyorsa Apple ID ve şifremizi giriyoruz.)Burada yedeklenmesini istediğimiz verileri seçiyoruz ve alta doğru inip Saklama alanı ve Yedekleme‘ye dokunuyoruz. Açılan ekranın en altında Şimdi Yedekle butonunu göreceksiniz. Butona dokunarak yedeklemeyi başlatabilirsiniz. Yedekleme işlemi verilerinizin boyutuna bağlı olarak saatlerce sürebilir. Yedekleme işleminin daha hızlı yapılabilmesi için lütfen bir kablosuz ağa bağlanarak bu işlemleri yapın.

Ayrıca eğer benim için video, fotoğraf falan öncemli değil nurmaralarıma birşye olmasın yeter diyorsanız AppStore’a giriş yaparak bağlı olduğunuz operatörün rehber yedekleme uygulamasını indip yedekleme yaparak rehberinizi garantiye alabilirsiniz.

 


 

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir