BlackBerry Torch 9800 Yazılım Güncelleme & Yükleme

BlackBerry Torch 9800 telefonunuz ‘app error 523 , 507, 561, 200, 513, 545, 371 ‘ reset hatası veya başka bir sorun nedeniyle açılmıyorsa telefona yazılım yükleyerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Yazılım yükleme, sadece sorun oluştuğunda değil, telefonu formatlamak istediğinizde ya da güncelleme yapmak istediğinizde de işe yarar. Aynı zamanda telefonunuzda istediğiniz dil paketi yoksa da bu işlemleri yaparak dil yükleyebilirsiniz.

Yazılım yükleme işlemine başlamadan önce bataryanızı en az %50 doldurun. Yazılım yüklemek için iki tane programa ihtiyacımız var. Birincisi Blackberry Desktop Manager programı, onu buraya tıklayarak  indirip kurunuz. Windows bilgisayar için Download PC butonuna tıklayıp indiriyoruz.

İkinci program olarak Blackberry Device Software‘i indirip kuruyoruz.

Turkcell cihazları için:  9800M_PBr6.0.0_rel695_PL6.4.0.105_A6.0.0.246_Turkcell.exe
Vodafone cihazları için: 9800M_PBr6.0.0_rel2475_PL6.6.0.207_A6.0.0.546_Vodafone_Turkey.exe
Avea cihazlar için: 9800M_PBr6.0.0_rel695_PL6.4.0.105_A6.0.0.246_AVEA.exe

Cihazınız yukarıdaki cihazlardan farklı ise lütfen buraya tıklayıp kendi telefonunuza uyan yazılımı indirin.

Her iki programı kurduktan sonra bilgisayarımızda aşağıdaki adresi açıyoruz ve orda bulunan vendor.xml dosyasını siliyoruz.

C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\AppLoader

64 bit işletim sistemli bilgisayarlar için:

C:\Program Files (x86)\Common Files\Research In Motion\AppLoader

Dosyası sildikten sonra aynı yerde bulunan Loader.exe dosyasını açıyoruz. (Vista ve Win7 kullanıcıları sağ tıklayıp “yönetici olarak çalıştır” demeleri gerekiyor.)


Program açılınca telefonunuzu usb kablosu ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayar gereken donanımları otomatik yükleyecektir. Programda ileri tuşuna basarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz, eğer telefonunuz bilgisayar tarafından görülmüşse bağlantı kutucuğunda ‘usb’ seçeneği gözükecektir. Fakat bağlantı yapılamamışsa kutucuk boş olacaktır, bu durumda lütfen telefon bağlantınızı kontrol edin.

Not: Bu aşamada program PIN, kilit kodu gibi bir şifre isterse lütfen deneme hakkınız bitene kadar yanlış şifre giriniz. Üst üste yanlış şifre girdiğinizde telefon kendini sıfırlayacaktır.

Bağlantımızda bir sorun yok ise ileri tuşu ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada program telefon ile bağlantı kuracaktır, üçüncü seçenekte durum çubuğu takılı kalırsa lütfen durum çubuğu dolana kadar telefondan kabloyu çıkarıp geri takın.


9700 yazılım yükleme 19700 yazılım yükleme 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9700 cihaz gücelleniyor9700 yükleme başarılı oldu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdiki aşamada telefonumuza yüklenmesini istediğimiz dil seçeneklerini ve uygulamaları seçiyoruz.  Seçimlerimizi yaptıktan sonra ileri tuşu ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada yükleme işlemi başlayacaktır, Herhangi bir sorunda lütfen programın yönlendirmelerini dikkatlice okuyun ve uygulayın. Yükleme işlemi bittiğinde telefon kendini otomatik başlatacaktır.

Author: Halil Akgül

23 thoughts on “BlackBerry Torch 9800 Yazılım Güncelleme & Yükleme

  1. yazılım yüklemenize rağmen sorun devam ediyorsa cihazda farklı bir sorun var demektir. bir teknik servise danışmanızı öneririz.

 1. ben farkında olmadan vodofone cihaza türkcell yazılım kurdum.bu arada 9800 var bende.telefon devamlı yeniden başlatıyor kendi kendine.Açıldığı zamanda kurulum menüsü çıkıyor devam diyorum tekrar yeniden başlatıyo.

 2. Peki tarayici bazen linkleri baglantilari tikladigimda aciyor bazense gormezden geliyor bb tusuna basip yeni sekmede aciyorum ayri bi konumudur joistikten kaynaklimidir 9800?

  1. Lütfen yorumlarınızı daha önce yazdığınız yorumun altındaki CEVAPLA seçeneğini kullanarak yazın.

   Joystick sorunlu olduğu için net bir şey söylyemeyiz. yazılımsal da olabilir, joystickten de yapıyor olabilir.

  1. merhaba, joystick sorunu genelde donanımsal bir sorundur. büyük olasılıkla joystickin değişmesi gerekecek. donma problemi her telefonda olur ancak çok fazla donuyorsa telefonu fprmatlayabilir veya yazılım yükleyebilirsiniz.

 3. benim blackberry 9800 torch telefonum var avea faturalı kullanıyorum tarifemde 4 gb internetim var ama internete giremiyorum..müşteri hizmetlerini aradım bu telefonlarda bis diye bişey olduğunu(blackberry internet servisi) onu satın almamı tarifemdeki interneti kullanamiyacağımı söylediler..bu yüzden sizden öğrenmek istediğim benim tarifemdekiinteretikullanma şansım varmı? şimdiden teşekkürler.

  1. İnternet paketinizi sadece tarayıcıda kullanabilirsiniz. Diğer bütün uygulamalar için BİS paketi almalısınız.

 4. 9800 modeli var whatsapp ındırıyorum ama eror veriyo acılmıyo ne yapmam gerekiyor

 5. bende bb 9810 var ve 1 haaftadır telefon takılı sekilde kalıyor hicbir şeyde değişiklik olmuyo telefon kendi kendine ısınıyor ve sarjını bitirp kapanıyo napıcagımı bilmiyorum acaba burda yazılanları yapsam durum düzelir mi???

  1. ısınma varsa cihazda kısa devre vardır. yazılımla ilgili değildir. bir teknik servise danışmanızı öneririz.

   1. cihaz sğrekli dondugu icin ısınıyo donma yokken ısınmıyordu donma başladıgından beni ısınmaya başladı

    1. başka bir modelde aynı sorunla karşılaşmıştık, yazılım ile düzelmedi ama emin olmak istiyorsanız deneyin tabi.

 6. pardon ama bende dil seçenekleri bile çıkmadı sadece yüklü olan uygulamalar var nasıl olacak?

 7. 9800 ım sürekli kendiliğnden açılıp kapanıyor reset atıyor ve bu yüzden de pc de ki blackberry deskopta görmüyor bu şekilde telefon sürekli açılıp kapanırken bile bu dediğiiz şekilde sorunu halledebilirmiyim yardım ederseniz çok sevinirim

 8. Benim galaxy s2 telefonum var ben telefonuma imei atmak istiyorum ama bu imei atma islemini tam anladim fakat telefon yurt disindan geliyor bu telefonun arkasindaki imei numarasini yazsam sorun olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.