Akıllı telefonların çoğu internet ayarlarını otomatik alır. Ancak bazen telefondan, Sim karttan veya operatörden kaynaklı olarak ya ayarlar bozulur ya da silinir.

Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonunuz internete girmediğinde kontrol etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki mobil veri. Eğer mobil veri açık olmasına rağmen telefonunuz internete girmiyorsa, bu durumda internet ayarlarını kontrol etmeli, değişiklik varsa düzeltmeli, ayarlar yoksa kurmalısınız.

İnternete giremediğinizde ilk olarak mobil veriyi kontrol edin. Mobil veriyi kontrol edebilmek için Menü> Ayarlar> Bağlantılar bölümünde Veri kullanımı ya da Mobil ağlar yörüngesini izlemelisiniz. ‘Mobil veri’ bu bölümde olacak. Kapalıysa lütfen açık hale getirip deneme yapın.

Mobil veri açık olmasına rağmen internete giremiyorsanız bu durumda yine aynı yörüngeyi izleyip ‘Erişim Noktası Adları’ bölümünü kontrol etmelisiniz. Eğer herhangi bir şey göremiyorsanız, yeni bir kurulum yapmanız gerekir. Buna ‘yeni APN oluşturma’ denir.

İnternet ayarları operatöre özel ayarlanabildiği gibi genel bir ayar yapabilmek de mümkündür. Yeni ayar yapabilmek için öncelikle Menü> Ayarlar> Mobil ağlar(Bağlantılar bölümünde)> Erişim Noktası Adları yörüngesini izlemelisiniz. Burada seçenekler tuşuna basıp ‘Yeni APN’ seçeneğine dokunmalısınız. Buradaki ilgili bölümleri doğru olarak doldurmalısınız ve yine seçenekler tuşundan ‘Kaydet’ yapmalısınız.

İlgili ayarlamaları girerek ‘Kaydet’ yapıp, çıktıntan sonra Mobil veriyi kapatıp açın. Yine de internete giriş sağlayamazsanız telefonu yeniden başlatın.

Yukarıda anlattığımız yöntem Samsung, Sony, Htc, Lg, General Mobile, Asus, Huawei, Casper, Vestel gibi akıllı telefonlarında Android işletim sistemi kullanan tüm markalar için geçerlidir.

Eğer operatörünüze özel ayar yapmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Turkcell için İnternet Ayarları

Vodafone için İnternet Ayarları

Avea için İnternet Ayarları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir