ZTE Grand X modeli telefon Android işletim sistemli bir cihazdır. Telefonda bulunan  model – desen kilidi fonksiyonu genelde kullanıcıları zor durumda bırakabiliyor. Unutulan veya bloke edilen şifreler yüzünden telefonun formatlanması yani fabrika ayarlarına geri  döndürülmesi gerekiyor. Formatı sadece şifre kaldırmak için değil yaşadığınız uygulamasal sorunlar için de kullanabilirsiniz.

Format işlemi telefonunuzdaki tüm kişisel bilgilerinizi siler. Yedek alabiliyorsanız yedek alın, sim ve hafıza kartlarınızı telefondan çıkarın. İşlem esnasında telefonun kapanmasını engellemek içn batarya şarj seviyesini %25’in üzerinde tutun.

ZTE Grand X modeli için uygulanabilinen 3 farklı formatlama yöntemi vardır. Bazı cihazlarda hepsi işe yararken bazılarında sadece analatacağımız son yöntemi uygulamanız gerekebilir.

1. Yöntem: Menüye ulaşabilir durumda olduğunuzda yani şifre kısıtlmasıyla ilgili bir sorun yaşamıyorsanız telefonu menüden sıfırlayabilirsiniz. Bunun için şu yolu izlemeniz gerekecek. Menü – Ayarlar – Yedekle ve Sıfırla – Telefonu Sıfırla.

2. Yöntem: Bu yöntemde çoğu ZTE modelinde işe yarayan formatlma (resetleme) kodunu kullanacağız. Telefonu açıp Acil arama ekranına *983*987# kodunu girin. Telefonu sıfırlama menüsü karşınıza gelecektir. Cıhazı sıfırla butonu ile cihazı sıfırlayabilirsiniz. Bu yöntem işe yaramazsa 3. yöntemi uygulamak zorunda kalacaksınız.

3. Yöntem: Tuş formatı da denilen bu yöntem ile telefonda mevcut olan Recovery Mode‘a girerek telefonu formatlayabilirsiniz. Recovery moduna normalde tuşlar yardımıyla giriliyor ancak bazı cihazlarda tuş kombinasyonu çalışmayabilir, tuşlarla recovery moda ulaşamadığınız zaman MTK Droid Tools ile bu ekrana ulaşabilirsiniz.

Tuşları kullanarak recovery moda ulaşmak için:

Telefonu kapatın. Telefon kapalıyken ses kısma + güç tuşlarına aynı anda basıp bekleyin. Ekrana android logosu gelince tuşları bırakıp ses açma + güç tuşlarına basıp 2 saniye sonra bırakın.   Recovery mode açıldğında ses kısma tuşu ile wipe data factory reset seçeneğinin üzerine gelip güç tuşuna basın. İşlemi bitirmek için Yes delete all user data seçeneğinin üzerine gelip güç tuşuna basın. Bu işlem telefonunuzu formatlayacaktır. reboot system now seçeneği ile telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz.

Eğer tuş kombinasyonu ile Recovery Mode’a ulaşamıyorsanız MTK Droid Tool programını kullanmanız gerekecek. Aşağıdaki linkten MTK Droid Tools prgramını inidrip kurun. Mümkünse Antivirüs programını devre dışı bırakın.

-MTK Droid Tool

Programı açın. Telefonu açık olarak  usb kablosuyla bilgisayara bağlayın. Üst çekmeceyi çekemiyorsanız acil arama butonuna tıklayın *983*987# kodunu girip üst çekmeceyi çekin ve Usb bağlantı seçeneklerini açın. Ön tanımlı bağlantı türü sekmesine dokunun. Bilgisayara bağlanma yazılımı seçeneğini seçin.

Bilgisayar sürücüleri yüklemeye başlayacaktır. Windows 7 ve Windows 8 sürücüleri otomatik olarak yüklemesi lazım. Ancak sürücülerle sorun yaşarsanız buradaki sürücüleri indirip kurun. Bağlantı gerçekleştiğinde Program telefon bilgilerini okuyacaktır. Aşağıdaki resimlere bakabilirsiniz.

Programın penceresinin sağ alt köşesinde bulunan Reboot butonuna tıklayın. Açılan kutucukta …in recovery butonuna tıklayın. Telefon kendini kapatıp Recovery Mode’ta geri açacaktır. Ses kısma tuşu ile wipe data factory reset seçeneğinin üzerine gelip güç tuşuna basın. Çıkan seçeneklerden yes delete all user data seçeneğini seçip tekrar güç tuşuna basın. Son olarak reboot system now seçeneği ile telefonu yeniden başlatın. İşlem tamamdır.

14 thoughts on “ZTE Grand X (KVK Powered) Format Atma”
 1. Şimdi gelelim benim sorun çözümüne, malesef fabrika ayarları diyorum her şey normal sıfırlanıyor ama telefon açılınca malesef telefon format olmamış.
  not: 3 nolu yönetem ile yapıyorum (droit tools ) kullanıyorum ama telefon tüm işlemleri yapıyor sonuç sıfır.

 2. sayın admin lütfen bana yardımcı olun cihazım kapandı açılmıyor
  bilgisayara bağlayınca APX olarak görüyor buna nasıl yazılım atabilirim bana yardımcı olun

 3. 1 yöntemi uygulayamadan kapanıyor 2 yöntem de dediğiniz gibi bir sıfırlama menüsü karşıma çıkmadı üçüncü de de sadece açılıp kapanıyor bi yardım edin

  1. Cihazınız sürekli kapanıp açılıyorsa formatla düzelmez zaten. Yazılım yükleme yollarını araştırın.

 4. Dediklerinizi yaptımda oldu ama telefon yine aynı programlar içinde ve değişen bişi olmadı

  1. nasıl bir değişim bekliyordunuz. format, sadece cihazı fabrika ayarlarına geri döndürmek içi,ndir. telefonunuz fabrika ayarlarına dönememişse format atamamışsınız demektir.

    1. hangi yöntemi denediniz. işlem başarıyla bitmemişse mutlaka bir hata almışsınız. o hatayı buraya yazarsanız sorunun ne olduğunu tespit edebiliriz.

     1. Ahmet in dediği gibi bende herşeyi yaptım. MTK programı ile reboot seçeneğinden recvry açıp formatldm. Reset yaptıktan sonra format atılmamış halde açılmıştı. Telefon sürekli donuyor ve kapanıyor. Ne önerirsiniz ?

      1. yazılım yüklemesi yapmalısınız o zaman. bizim bu cihaza yazılım yükleme şansımız olmadığı için bu konuda bilgi veremiyoruz maalesef.

 5. Lütfen yardım edermisiniz sürücülerle sorun yaşarsanız buradaki yere tıklayın diyosunuz tıkladım da 404 yazıyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir