ZTE Grand X (KVK Powered) DNS Ayarı Değiştirme

Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı cihazlarda da DNS değiştirmek mümkündür. Özellikle Android işletim sistemlerinde çokça kullanılan bu değişiklik ile wi-fi bağlantınızı kullanarak yasaklanmış veya engellenmiş tüm siteleri açabilirsiniz.

Dediğimiz gibi DNS değişikliği wi-fi bağlantıları için geçerlidir. Mobil internet paketinizi kullanarak engelli sitelere girmek istiyorsanız marketten VPN uygulamaları indirmeniz gerekir.

DNS değişikliği işlemine geçersek, izelemeniz gereken yol şöyle olacaktır.

Öncelikle kullanacağınız wi-fi ağına bağlanın. Kablosuz ve ağlar sekmesini açın. Wi-fi ağları listelenecektir. Bağlı olduğunu wi-fi ağına dokunup 2 saniye basılı tutun. Karşınıza iki seçenek çıkacaktır.

Ağı değiştir butonuna dokunun. Karşınıza 2. resimdeki ekran gelecektir. Gelişmiş seçenekleri göster seçeneğini işaretleyin. Altta ek özellikler belirecektir. IP AyarlarıStatik yapın ve aşağıya doğru ekranı kaydırın.

DNS1 ve DNS2 kutucuklarını göreceksiniz. Bu kutucuklara kendi DNS adreslerinizi yazın. Elinizde DNS adresleri yoksa aşağıdakileri kullanabilirsiniz.

DNS1: 198.153.192.1
DNS2: 198.153.194.1

DNS1: 8.8.8.8
DNS2: 8.8.4.4

DNS adreslerini yazdıktan sonra Kaydet butonu ile değişiklikleri kaydedip çıkın. Ayarların aktifleşmesi için Wi-Fi’yi kapatıp açın. DNS adreslerinizi değişmiş oldunuz. Yeni DNS’leri deneyebilirsiniz. Buna rağmen istediğiniz siteye giremiyorsanız yazdığınız DNS’lerde engellenmiş olabilir, farklı adresler deneyin.

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.