ZTE, 2015’te Piyasaya 100 Milyon Cihaz Sürdü!

 

ZTE, 2015’te ürettiği cihazlarla istikrarlı ve başarılı bir büyüme göstererek hem Türkiye’de hem de dünyada pazarının ve kendi performansının üzerine çıktı.

Çinli üretici ZTE tarafından 2015’te tüm dünyada piyasaya yaklaşık 100 milyon adet mobil cihaz sürüldü ve bunların 56 milyonunun akıllı telefon olduğu belirtildi. ZTE rakiplerine göre yıllık bazda % 11’lik büyüme performansını yakalayarak büyük bir başarıya imza attı. ZTE ayrıca, ağ teknolojilerine dayalı yüksek hızlı kablosuz veri aktarım standardı olan LTE (Long-Term Evolution) teknolojisine sahip en büyük 5 firmadan biri oldu.

ZTE, Türkiye’de 4. Sırada Yer Alıyor
ZTE 2015’te sunmuş olduğu yenilikçi ürünler ile pazardaki satış grafiğini üst sıralara taşıdı. Özellikle Türkiye pazarına kendi telefon ve tablet modelleriyle giriş yapan ZTE, kullanıcılardan tam not aldı. Önümüzdeki dönemde daha fazla modelle piyasada yer alacak olan ZTE cihazları, başarılı bir büyüme ile akıllı telefon pazarındaki yerini güçlendiriyor. 2015’te piyasaya sürülen LTE terminallerde yıllık bazda artış yüzde 400 oldu. ZTE’nin kısa sürede Türkiye’de 4. sıraya yükselmesi bölgedeki önemli pazarlarda dikkati çeken unsurlardan biri oldu. Avrupa bölgesi içinde yer alan Türkiye’de hedef, tüketici markası imajını orta ve üst seviyede satın alınabilir ürünler kategorisinde yer alması. ZTE Türkiye Pazarlama ve İletişim Müdürü Murat Sungur Özkan: “2015’te Türkiye piyasasına birçok marka ve ürün girişi gerçekleşti. Bunlardan bir tanesi de bizdik. Kısa zaman önce alanın en ince ve en hafif telefonu olan ZTE Blade V6 ile pazarda yerimizi aldık. Türkiye’nin potansiyelinin farkındayız ve uzun vadeli planlarımız var. Bunlardan en önemlisi şuan hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğumuz yerel üretim çalışmalarımız. Bununla birlikte, satış sonrası servis için teknik servis merkezimizi İstanbul’da açıyoruz. ZTE Türkiye olarak önceliğimiz müşteri memnuniyetini kısa sürede en üst seviyeye çıkarmak ve seriyi devam ettirmek” dedi.

Visitors check out products at the ZTE stand at the Mobile World Congress in Barcelona, in this February 24, 2014 file photo.  ZTE is expected to release final results this week.    REUTERS/Albert Gea   GLOBAL BUSINESS WEEK AHEAD PACKAGE - SEARCH "BUSINESS WEEK AHEAD MARCH 23" FOR ALL IMAGES

ZTE Diğer Bölgelerde de Büyümesini Sürdürdü
Çin; Farklılaştırılmış inovatif ürünlere odaklanarak, pazarlama stratejileri değiştirildi ve artan seyirde büyüme yakalandı. ZTE, Çin’de piyasaya sürdüğü cihazlar açısından büyümeyi sürdürdü, sunulan 4G cihazlar açısından beşinci sırada yer aldı, satılan LTE ürünleri toplam satışın yüzde 100’üne ulaştı. Özellikle son teknolojik ürünlere odaklanılması ve kanalların satışları, ZTE Mobile Devices’ın rekabetçiliğini artırdı. Çin’de 2015’te toplamda 15 milyon akıllı telefon piyasaya sürüldü.

Kuzey Amerika; En iyi 3 telefon üreticisinden biri olmak’ hedefleniyor. Kuzey Amerika’da ZTE, kontratsız pazarda en büyük ikinci üretici ve genelde dördüncü en büyük üretici konumunu korudu.

ABD’de piyasaya 15 milyon akıllı telefon sunuldu, toplamda ise 20 milyon mobil cihaz sunuldu, bunların içinde mobil telefonlar, modüller, sabit kablosuz terminaller ve hotspot’lar var. 2014’e kıyasla ABD’de akıllı telefonlarda %30 kadar bir büyüme sağlandı.

Asya Pasifik; Asya Pasifik’te 2015’te piyasaya 11 milyon akıllı telefon sunuldu, yıllık bazda %120’lik bir performans yakalandı, LTE akıllı telefonlarda ise %150’lik bir artış görüldü.

Latin Amerika; Latin Amerika’da ZTE Mobile Devices, son birkaç yıldır yıllık yüzde 40’lık hızlı büyüme oranını tutarlı bir şekilde sürdürüyor. Bölgede önemli pazarlarda dikkati çekenler: ZTE, Meksika’da 4. sırada yer aldı.


Orta Doğu Ve Afrika; 2015’te ZTE, bölgede akıllı cihazlardaki büyümeyi, yıllık bazda yüzde 100’lük bir artışla güçlü bir ivme ile sürdürdü. Tüm Afrika pazarında akıllı telefonlara doğru bir yönelim gözlendi. Bölgede önemli pazarlarda dikkati çekenler: ZTE, Güney Afrika’da 4. sırada yer aldı. 2015’te EMEA&LATAM’da pazara toplam 15 milyon akıllı telefon sunuldu.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir