Z3X Box her ne kadar Samsung Box’ı olarak bilinse de desteklediği birkaç marka daha var.  Samsung ve LG modellerinin hemen hemen hepsini desteklerken bir çok Benq-Siemens modeline de destekliyor. Ayrıca MTK cihazlar için de bir programı var. Z3X Box, meraklısına bir de yazılım editörü sunmaktadır. Bu editör ile belli başlı yazılımları düzenleyebilir, dil desteği olmayan yazılımlara ekstra dil ekleyebilirsiniz.

Z3X Box adı üstünde bir kutudur. Biz ona program kutusu dersek daha anlamlı olacaktır. Bilgisayara kuracağınız program bu kutuyu görmeden herhangi bir işlem yapamazsınız. Kutunun içindeki sim kart satıcı tarafından aktive edilir ve kullanmaya başlarsınız.

Z3X Box kullanıcıları arayüz dil desteği de sunmaktadır. Bu dillerin arasında Türkçe dili de bulunmaktadır ancak tavsiyemiz ingilizce kullanmanız yönünde. Teknik terimlerin çoğunluğu ingilizce olduğundan kullanımı daha kolay olacaktır.

Kurulumu kısaca anlatırtsak;

 • Öncelikle  Z3X Box’ın resmi sitesinden Shell dedikleri kurulum aracını indirip, kurmanız gerekecek. Programa buradan ulaşabilirsiniz. Kurulumdan önce şunu da belirtmemiz iyi olacak: Bu box en düzgün şekilde Windows 7 işletim sistemi yüklü bilgisayarda çalışmaktadır. Biz 64 Bit Windows 7 bilgisayarda uzun süre kullandık. Şu an Windows 10 kullanıyoruz ancak Windows 10 bazı modellerde hata vermekte veya cihazı hiç görmemekte. Bu tip durumlarda Windows 7 yüklü bilgisayarımız yedekte duruyor. Yani programları istediğiniz kadar bilgisayara kurabilirsiniz. Ancak sadece box’ın bağlı olduğu bilgisayarda programları çalıştırabilirsiniz.
 • Shell programını indirip kurduğunuzda son aşamada sürücüleri de yüklemek için size bir seçenek sunulacaktır. Sürücüleri de kurun. Bu sürücüler genelde eksik kaldığından, biz ayrıca bilgisayara Kies programlarını ve ADB sürücülerini de kuruyoruz. Eksik olduğunu düşündüğünüz diğer bütün sürücüleri buradan indirip kurabilirsiniz.
 • Kurulum bittikten sonra Box’ı USB kablosuyla bilgisayar bağlayın. Sürücüler düzgün yüklenmişse otomatik olarak tanıyacaktır. Aygıt yöneticinden sürücüleri takip edebilirsiniz. Eksik sürücü varsa C:\Program Files (x86)\Z3X yolunu izleyerek, sürücü yüklemelerini tamamlayın. Windows 10’da sürücü yükleme sorunu yaşıyorsanız şu videoyu izleyebilirsiniz.

Kurulumdan sonra Box’ı ilk kez kullanacaksınız satın olmuş olduğunuz fonksiyonları aktifleştirmeniz gerekecek. Aktifleştirme işlemini Shell üzerinden yapabilirsiniz.

Aktivasyon için;

 • Shell programını açın.
 • Settings and Harware Tools sekmesini açın.
 • Run Harware Wizard butonuna tıklayın.
 • Açılan pencerede Add new activations seççeneğini seçip Next butonu ile ilerleyin.(Bizimki zaten aktif oldduundan yukarıdaki görselde pasif durumdadır.)
 • Satın olmuş olduğunuz fonskiyonları aktifleştirin.
 • Aktivasyon işleminden sonra Show card info butonuna tıkladığınızda aktif ve pasif fonksiyonları görebilirsiniz. Örnek görsel aşağıdadır.

z3x shell 4Aktivasyon işlemi bittiyse artık Program kurulumuna geçebiliriz. Programları da Shell üzerinden kurabilirsiz. Shell programını açtığınızda genelde var olan güncelleme uyarılarını alırsınız ancak bildirim gelmiyorsa Settings and Harware Tools sekmesin açın ve Check updates yazısını tıklayın.

Check updates yazısına tıkladıktan sonra bilgisayarınızda kurulu olmayan programların listesi çıkar. Aynı zamanda eğer güncellenen bir program varsa yine listede bu çıkar. İndirmek istediğiniz programları seçip Update/Install butonuna tıklayıp indirin. İndirme bittikten sonra bazı programlar otomatik kurulur bazılarını kendiniz tıklayıp kurmalısınız.

Kurulumun bittiğini varsayarak programları nasıl kullanabileceğinizi kısaca anlatmak istiyorum.

Samsung 2G Tool

Samsung 2G Tool Samsung’un akıllı cihazları kategorisi dışında kalan hemen hemen bütün eski modellerini desteklemektedir. Yayınlanmış olan en son program v3.5.0040 sürümüne ait ve uzun süredir detsek kesilmiş durumda. Bu programla model listesinde sıralanan hemen hemen tüm modellere yazılım yükleyebilir, unlock işlemi yapabilir ve imei repair(imei onarımı) yapabilirsiniz.

 1. Seçilen modelin görselini gösterir. Hemen altında kullanmanız gereken kablo türünü yazar.
 2. Model seçimi yapmanızı sağlayan kutucuk. (Yanlış model seçerseniz genelde uyarı verir ancak yine de model seçiminde dikkatli olmanızı öneririz.)
 3. Cihaz ile bağlantı kurulacak com port listesi.(Özellikle bir port seçmeniz istenmemişse burayla işiniz olmaz pek.)
 4. Bağlantı hızı listesi. (Özellikle bir hız seçmeniz istenmemişse burayı değiştirmenize gerek yok)
 5. IMEI kutucuğu. Cihazın imei sorunu varsa ve imei yazacaksanız bu kutucuğun sağına tik atmanız lazım. Tiki attığınızda bir uyarı penceresi açılır. Onay verdikten sonra imei numarasının ilk 14 hanesini bu kutuya yazacaksınız.
 6. Yazılım yüklemesi yapacaksanız dosya seçimlerini bu alanda yapmalısınız. (Yazılım yüklemesini başlatmak için sağ tarafta ya “Write” ya da “Firmware” butonu vardır.
 7. Log alanıdır. Yaptığınız tüm işlemler hakkındaki bilgiyi bu alandan takip edebilirsiniz.Ayrıca yapacağınız işlemin butonuna tıkladıktan sonra cihazı bilgisayara veya box’a nasıl bağlamanız gerektiğini de buradan takip edebilirsiniz.
 8. İşlem durum çubuğudur.
 9. Read info(codes) butonu ile cihaz bilgilerini görebilirsiniz. Bazı cihazlarda sim ve güvenlik kodlarını da bu buton ile okuyabilirsiniz.
 10. Firmware veya Write butonu yazılım yükleme işlemini başlatmak için kullanılır.
 11. Setting model seçeneğine tıkladığınızda açılır. Birkaç port seçeneği bulunmaktadır. Cihaza USB kablo taktığınızda genelde USB mode seçeneğini seçmeniz gerekir.
 12. Read butonu ile cihazın yazılımını okuyup dosya şeklinde kaydedebilirsiniz. Yükleme yapmadan önce yedekleme yapmanızı öneririz.
 13. Erase butonu ile cihazdaki yazılımı tamamen silebilirsiniz. Kullanmanızı önermem. Makalenin sonunda anlatacağımız JTAG olayına muhtaç kalabilirsiniz yazılımı sildiğinizde.
 14. Direct Unlock butonu ile cihazın sim kilidi, güvenlik kilidi gibi bütün kilitlerini açabilirsiniz.
 15. Repair sekmesi altında bulunan Custom butonu genelde imei onarım işlemlerinde kullanılır.  5 numara ile işaretlediğim IMEI kutucuğu ve altındaki diğer bilgilerin düzenlemesinde bu buton kullanılır. IMEI adresini yazıp Custom butonu ile işlemi başlatabilirsiniz.
 16. EEPROM sekmesi çok kullanılmasa da eski modellerin çökmesi durumunda yükleme yapmak için kullanılır. Read okuma işlemini Write yazma işlemini yapar.
 17. Settings model sekmesi 11. maddede anlattığımız işlemler içindir.

Çalışma prensibini kısaca anlatırsak;
Box bilgisayara bağlıyken Samsung 2G Tool programını açıyoruz, modelimizi seçip hangi kabloyla işlem yapacağımızı tespit ediyoruz, uygulayacağımız işlemin butonuna tıklayıp, Log kısmında çıkan bağlantı direktiflerini yerine getiriyoruz. Gerisini program hallediyor.

Samsung Tool

Samsung Tool programı Samsung’un akıllı cihazları içindir. Samsung 2G Tool ve Samsung Tool tek aktivasyon istemektedir. Yani box’ı alırken Samsung aktivasyonu yaparsanız hem Samsung Tool’u hem de Samsung 2G Tool’u kullanabilirsiniz.

Yayınlanmış olan en son program 20.5 sürümüne aittir ve artık bu programa destek verilmemektir. Burada bulamadığınız yeni modeller ve fonksiyonlar için aşağıda anlatacağımız Samsung Tool PRO aktivasyonunu yapmanız gerekecektir.

Samsung Tool ve Samsung Tool Pro için bilmeniz gereken önemli detayları şöyle sıralayabiliriz:

1: Tüm akıllı cihazların “USB Hata Ayıklama Modu’nun” açık olması gerekmektedir. (Gerekli olmasa bile açık olması iyi olacaktır.)

2: Aksi belirtilmediği sürece cihazın önceden rootlanması gerekmektedir.(Z3X kendi Root fonksiyonuna sahiptir ancak tüm modelleri desteklememektedir.)

3: Aksi belirtilmediği sürece telefon açık,çalışır durumda bilgisayara bağlanır.

İlk kez Samsung Tool’u açtığınızda veya güncellemeden sonra açtığınızda karşınıza iki adet uyarı penceresi çıkacaktır.

İlk uyarıda “Son Kullanıcı Sözlşemesi” karşınıza gelecektir. Kutucuğu işaretleyip Accept/Kabul butonu ile devam edebilirsiniz. Bir sonraki ekran IMEI repair/IMEI onarımı ile ilgili bir uyarıdır. Bizim ülkemizde de olduğu gibi bazı ülkelerde “Telekominikasyon Kayıt Sistemi” var olduğundan imei onarımının kötüye kullanılması yasaklanmıştır. Bu uyarıda bunun farkında olduğunuzu onaylamanız gerekmektedir. “Enable” butonu imei repair fonksiyonunu açar, “Disable” butonu pasifleştirir. Bu seçeneği daha sonra “Ayarlar” kısmında da değiştirebilirsiniz.

Programı kısaca tanıtırsak;

 • Model

1: Programı ilk açtığınızda “Model” ekranı ile karşılaşırsınız. Bu ekranda işlem yapacağınız modeli seçmeniz gerekiyor. Model numarasına bir kez tıkladığınızda sol tarafta model ile ilgili “Help/Yardım” ekranını göreceksiniz.

2: “Help” kısmında işlemleri nasıl yapmanız gerektiği, bağlantıyı hangi kabloyla yapmanız gerektiği gibi bilgiler verilmektedir. Bir model üzerinde ilk defa işlem yapacaksanız bu bölümü okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

 • Flash

3: Flash sekmesine geçtiğinizde desteklenen modellere yazılım yükleme aracı açılacaktır. Yazılım yüklemek için genelde Odin programını kullandığımızdan bu sekme ile pek işimiz olmadı ama kullanmak isteyen arkadaşlar dosya seçimlerini doğru şekilde yaparak yazılım yüklemesini Z3X ile de yapabilirler.

4: Flash butonu yazılımı başlatmak için kullanılır.

5: Eğer cihazı normal çalışır şekilde bağlamışsanız veya cihazı Download Moda almakta sorun yaşıyorsanız bu buton ile telefonu Download Moda sokabilirsiniz.

 • Backup

6: Backup sekmesi yedek alma sekmesidir. Telefondan alınabilinecek bütün yedekleri bu sekmeden alabilirsiniz. Bu işlem için doğru portu yani telefonun bağlı olduğu portu seçmeniz gerekiyor.

7: Cihazın desteklediği tüm yedekleri buradan alabilirsiniz. Seçenekler cihazdan cihaza değişir. EFS dosyas sitemi olan cihazda Backup EFS çıkar, Cert dosyası olan cihazda her iki seçenek de çıkabilir.

ÖNEMLİ NOT: Yapacağınız bütün işlemlerde cihazın desteklediği tüm yedeklemeleri yapmanızı öneririz.

 • Unlock

8: Unlock sekmesi kilit açma işlemleri içindir. Desteklenen tüm kilit işlemlerini burada yapabilirsiniz. Cihazı “Help” direktiflerine uygun şekilde bilgisayara bağlayıp doğru portu seçin ve sağ tarafından hangi işlemi yapmak istiyorsanuz onun butonuna tıklayın.

 • Repair

En çok kullandığımız sekme olan Repair sekmesi ile IMEI onarımı ve EFS ressetlemesi yapabilirsiniz.

9: Onarım işlemi yapmadan önce mutlaka Help kısmını okumanızı ve yedekleme yapmanızı öneririz. Telefonu direktiflere uygun şekilde bilgisayar bağlayın. (Genelde USB kablosu ile direkt bilgisayara bağlanır cihazlar, aksi istenmediği sürece bu yöntemi kullanın.) ADB/Port seçeneğini doğru seçmeniz gerekir aksi halde bağlantı kuramazsınız.IMEI numarasının ilk 14 rakamını yazdığınızda son 1 rakamanı kendisi ekler. Repair butonuna tıkladıktan sonra Log kısmında işlemi takip edebilirsiniz. Bazı cihazlara imei yazdıktan sonra şebeke gelemeyebilir. Bu durumda Repiar Network/Patch Certificate butonu ile işlem yapıp dosya sistemini düzeltmeniz gerekir.

10: İşlem butonları bu alanda bulunmaktadır. Cihazdan cihaza farklılıklar gösterebilir.

 • Downloads

11: Bu alanda seçtiğiniz modele ait uygun dosya varsa kestirmeden indirmenize sağlar.  Bu seçenek dosyalar içinde kaybolmanızı engeller.

12: İndirmiş olduğunuz dosyaları bu alanda görebilirsiniz. Böylece aynı dosyayı bir daha indirmeniz engellenir.

 • Settings

13: Programın ayarlarını yapabileceğiniz alandır. Bu alanda size lazım olacak en önemli seçenek Backup/Yedek dosya yolu seçeneğidir. Kendiniz bir klasör belirleyip yedekleri bildiğiniz, güvenli bir yerde saklayabilirsiniz. Ayrıca dil seçeneklerini de değiştirebilirsiniz.

 • History

14: Çok kullanılmasa da isteyen arkadaşlar buradan cihaz takibi yapabilirler. Program yapılan tüm işlemleri kaydedebiliyor. Bu sekmeden de yapılan işlemleri görüntüleyebilirsiniz. Modele göre, işleme göre ve tarihe göre arama yapabilirsiniz.

Samsung Tool PRO

Z3X Box, Samsung yeni cihazlar çıkardıkça daha çok çalışmak zorunda kalan bir ekip tarafından geliştirilmektedir. Bu ekip Samsung Tool 20.5 sürümünden sonra dünyada ilk kez yapılabilinen işlemleri de ekleyerek Samsung Tool PRO programını yayınladılar. Haliyle bunun için 60$ ücret talep ettiler.

Samsung Tool PRO görünüm olarak Samsung Toola benzemektedir ancak Samsung Tool’da olmayan modeller ve fonksiyonları sadece PRO versiyonuyla uygulayabilirsiniz. Daha önce de dediğimiz gibi Samsung Tool 20.5 sürümünden sonra destek almadı ve bir daha da  güncellenmeyecek gibi duruyor.

Güncel kalmak istiyorsanız mutlaka PRO aktivasyonunu gerçekleştirin. Aktivasyonu kutuyu aldığınız satıcıya danışıp yaptırabilirsiniz. Eğer satıcı ile irtibatınız yoksa bu adresten online aktivasyon yapabilirsiniz. Aktivasyon için kart numaranızı göndermeniz yeterlidir. Kart numaranızı  Shell programını açıp Card info bölümüne bakarak bulabilirsiniz.

 

Kısaca dedik ama birden fazla sekme olduğu için anlatım biraz uzun sürdü. Yine de bir özet çıkarmak ve yaklaşık 3 senelik tecrübelerimizi aktarmak gerekirse püf nokatalarını şöyle sıralayabiliriz.

 • MUTLAKA YEDEK ALIN. Özellike imei onarım işlemlerinin öncesinde alabildiğiniz bütün yedekleri alın. (EFS,Cert,QCN,Sec vs.)
 • Programların kurulu olduğu yedek bir bilgisayar bulundurun. Tercihen Windows 7 yüklü olsun.
 • Box’ı çok uzun olmayan bir USB kablosuyla(tercihen kendi kablosu) bilgisayarınızın anakartı üzerinde bulunan bir USB portuna bağlayın. Arada ek kablo veya çoğaltıcı kullanmayın.
 • Özellikle belirtilmemişse işlem yapacağınız cihazı(telefon/tablet) USB kablosu ile direkt bilgisayara bağlayın. Box’ın üzerindeki USB portunu kullanmayın.(Özellikle akıllı cihazlar için)
 • Samsung 2G Tool’un desteklediği modeller genelde direkt box’a bağlanır. Uygun kablo seçtiğinizden emin olun. Log/Message kısmını takip edin, hangi aşamada kablo takmanız gerektiği, hangi aşamada batarya takmanız gerektiği orda belirtilir.
 • Help kısmında belirtilen DIAG(port) ayarlarını yaptığınızdan, USB hata ayıklama modunu açtığınızdan ve rootlanması gereken cihazı rootladığınızdan emin olun.
 • Bilgisayar cihazı görmüyorsa bildirim panelini çekip Bağlantı ayarlarını açın ve var olan seçeneği değiştirip deneyin. (Medya bağlantısı, Kamera bağlantısı vs. gibi seçenekler olur genelde.)
 • Bilgisayar hiç bir şekilde cihazı görmüyorsa önce yedek bilgisayarda deneyin, kablo değişitirp deneyin. Yine görmüyorsa %99 cihazın soketi bozuktur.
 • Cihazın soketinden eminsenizve buna rağmen bağlantı kuramıyorsanız sürücülerle ilgili sorun olmuş olabilir. Cihaz bilgisayara bağlıyken iRoot ve Kingo Root programlarından birini açıp cihazın algılanıp algılanmadığını kontrol edin.
 • İşlemi başlattıktan sonra cihaz ekranını da takip edin. Sizden RSA veya Root izni isteyebilir. Bunları onaylamalısınız. RSA veya root izin kutucuğu ekrana gelmiyorsa kabloyu çıkarıp takın, işe yaramazsa telefonu yeniden başlatın.
 • Özellikle bir versiyona ihtiyacınız yoksa her zaman en güncel sürüme sahip programlarla çalışın.
 • İşlem sonunda hatayla karşılaşıyorsanız aynı işlemi bir kaç kez deneyin.
 • Sürekli işlem sonunda hata alıyorsanız cihaza yazılım yükleyip tekrar deneyin.
 • Yazılım yükleme işe yaramıyorsa aldığınız hatayı Google’da aratın. Mutlaka daha önce birileri aynı hatayı almıştır.

Samsung için şimdilik anlatacağımız bu kadar. Zamanla gelişmeler oldukça ekleme yapacağız. Z3X Box’ın LG modellerine de destek verdiğini söylemiştik. Kısaca LG Tool’u da inceleyeceğiz.

LG 2-3G TOOL

LG 2-3G Tool’u çok fazla kullanma imkanımız olmadı ancak ondan biraz bahsedelim. Hemen hemen bütün LG modellerinin yanı sıra BlackBerry, Huawei, Merlin ve ZTE modellerinin bir çoğuna destek vermektedir. Yeni sürümleri görsel olarak Samsung Tool’a benzemektedir ancak daha az sekmesi bulunuyor.

1: Programı ilk açtığınızda karşınıza Model sekmesi çıkar.

2: Model listesinden işlem yapmak istediğiniz modeli seçebilirsiniz. Arama kutusunu kullanarak modeli daha hızlı bulabilirsiniz.

3: “Help” yani “Yardım” alanıdır. En sık kullanacağınız alan burası olacaktır. Modeliniz seçtikten sonra bu modele uygulanabilen işlemlerin listesi ve bu işlemleri nasıl yapabileceğiniz hakkında tüm bilgileri burada bulabilirsiniz. İşleme başlamadan önce mutlaka burayı okuyun. Aksi durumda hatalı bir işlem yaparsanız telefon zarar görebilir.

Modelinizi seçtikten sonra işlemler için Workspace sekmesine geçmelisiniz.

4: “Workspace” sekmesi çalışma alanıdır. Cihaza uygulanabilecek tüm işlemleri burada gerçekleştirebilirsiniz.

5: “Com port” alanıdır. Yardım alanında sizden istenen şekilde cihazı bilgisayara bağlayıp doğru portu seçmeniz gerekir.

6: “Seçenekler” alanıdır. Yedek alma, batarya seviyesi kontrol vs. gibi seçenekler bulunmaktadır. Yardım bölümünde ekstra bir işlem yapmanız istenmiyorsa genelde bu alana karışılmaz.

7: Cihaza yazılım yükleyecekseniz bu alandan dosya seçimi yapabilirsiniz.

8: “Log” alanı yapılan işlem ve cihaz ile ilgili bilgileri anlık olarak size aktarır. İşlem yaparken mutlaka bu alanı takip etmelisiniz. Program bazen işlem anında sizden cihazın ayarlarını değiştimenizi veya kabloyu çıkarıp geri takmanızı isteyebilir.

9: Bu alan işlem butonlarının bulunduğu alandır. Cihaza göre buıton sayısı azalabilir veya çoğalabilir.

-Search phone: Doğru port numarasını seçtikten sonra bu buton ile cihazı taratabilirsiniz. Cihaz bulunduğunda Log alanında bu belirtilecektir.

-Read Info: Telefon bulunduktan sonra cihaz bilgilerini okumak için kullanabilirsiniz.

-Unlock: Cihazin kilitlerini açmanızı sağlar. Genelde sim kilidi ve telefon kilidi için kullanılır.

-Flash: Dosya seçimlerini yaptıktan sonra yazılım yüklemesini başlatmak için bu butona tıklayın.

-Yedek alma, yükeleme kutucuğu:  Görselde Read QCN yazan kutucuk ve hemen altında Job butonu gözüken alan yedek alma ve yedek yükleme işlevini görür. Kutucuğa tıklayıp yapmak istediğiniz işlemi seçin ve Job butonua tıklayarak işlemi gerçekleştirin. Her işlemden önce bütün yedeklerinizi almanızı öneririz.

-IMEI: Cihaz bilgilerini okunduğunda bu alana cihazın IMEI numarası gelir. Sadece bilgilendirme amaçlı bir alandır.

-İşlem alanı: Görselde NVM yazan kutucuk olan gözüken alanda NVM, ülke kodu, IMEI, Bluetooth ve cihaın desteklediği diğer tüm onarımları yapabilirsiniz. Ayrıca bu alanda cihazı “Factory Reset” ile fabrika ayarlarına da çevirebilirsiniz. Kutudan hangi işlemi yapacaksanız onu seçin. İşlem için Repair butonuna tıklamalısınız. Seçim yaptığınızda karşınıza bilgilendirme amaçlı ve onarım yapılacak bilgi hakkında bir pencere açılacaktır.

-Repiar: İşlem kutucuğundan seçim yaptıktan sonra işlemi başlatmak için genelde bu butona tıklanır.

-Root: Çoğu modeli desteklemese de Rootlama ile sorun yaşıyorsanız bu butonu da deneyebilirsiniz root işlemi için.

-Diag: Port ayarlarını yapmanızı sağlar. Bu işlemi yapmanız gerekiyorsa Yardım bölümünde mutlaka belirtilir zaten.

-Google Acoount Reset: Android 5.1 ile hayatımız giren Google aktivasyonunu geçmek için bu butonu kullanabiliyorsunuz.

Z3X Box’ın en çok kullanılan tool’ları bunlar. JTAG Box’ımız olmadığı için ona girmeyeceğiz zaten. MTK Tool’u da kullanma şansımız olmadı hiç. Eğer kullanırsak deneyimlerimizi yine burada paylaşacağız.

298 thoughts on “Z3X Box Nedir? Nasıl Kullanılır?”
 1. Merhaba Tayfun Bey,
  Herkes gibi ilk önce bende size teşşekkür ederim ki insanları karşılık beklemeden bilgilendirdiğiniz için. Benimde birkaç sorum var. Elimde Fazladan 3 adet samsung telefonlar var s7 edge s8+ ve s9+ . yurtdışından geldi. Bunlara imei atmak istiyorum. Telefoncu değilim fakat bu işi başarabilirsem ki bende imei atma işi üzerinden ekmek yemek istiyorum. Sorum Şu.

  1-Ben z3x box u aktivasyonu ile alırsam, sonrasında hangi yapacağım işlemler için para ödemem gerekir. Siz burada yorumlar da kredi den bahsetmişsiniz. Bu kredi ne işe yarıyor.?
  2- Aktivasyonun ne kadar süresi var. ?
  3-z3x box kararlılık ve sağlamlık bakımından güvenilirmi, yani siz bir box aldığınız da ne kadar süre kullandınız çabuk bozulur mu?

  Kolay gelsin.

  1. Merhaba. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki imei onarım işinde öyle eskisi gibi ekmek yok. Cihazların çoğuna işlem yapılamıyor ya da yapmaya değmiyor. Ayrıca Z3x box ile sadece bir kaç markaya işlem yapılabilir. Bunlardan da sizin işinize sadece Samsung yarayacaktır.

   Z3x box aktivasyonla birlikte alındıktan sonra sadece krediye ihtiyacınız olacak. O da yaptığınız işlemin cinsine göre bakiyenizden düşecek. Yani 100 krediniz var, 10 kredilik bir işlem yaptınız, 90 kredi kalacak ve onunla devam edeceksiniz.

   Söz konusu box sağlamdır ve kararlı çalışır. Gözünüzde çok büyütmeyin, küçük bir aygıt ve programın aktif olmasına yarıyor. Kolay kolay bozulmaz.

   Imei onarım işinden para kazanmak istiyorsanız tavsiyem Xiaomi ve Oppo’ya yönelmeniz. Ayrıca Real me de olabilir. Bunların çoğu modeli için box’a bile ihtiyaç yoktur.

   1. Teşekkür ederim zahmet edip yazdığınız için. Önerilerinizi de dikkate alacağım. Bir sorum da aslında elimde bir telefon daha var. Markası wiko view 4 lite diye geçiyor modeli. Bu da yurtdışından geldi. Mtk6762d işlemcili. Android 10 yüklü Ben bunun imei onarımını yaptım fakat daha sonra sim ağ kilidi istiyor. Kendi imei sini tekrar verdiğimde o zaman sim ağ kilidi kalkıyor. Bununla ilgili bir tecrübeniz varmı? Nasıl çözebiliriz? Şimden teşekkür ederim. Sağlıklı kalınız.

    1. Hiç tecrübe ettiğimiz bir konu değil maalesef. O yüzden yardımcı olamayacağım.

 2. tayfun bey !
  bır sorum olucak sıze..bende 2 tane bılgı sayar var.z3x boxsu 1 tanesıne kurdum..kredı sıtemınıde o bır taneye yukledım..ımeı repair patc certıface ıslemlerımi yapıyorum
  ben sunu soruyorum ..dıger bılgısayarımada z3x box kursam aynı sekılde kullanabılırmıyım..ımeı repaır.patch certıface yapabılırmıyım..tek box u ıkı ayrı bılgısayarda kullanabılırmıyım..bılgısayarın bırı cokunce drek dıger bılgısayara takıp kullanma sansım varmı….cunku kredı tek bılgı sayarda tanıtıldı..bu bılgı sayar coktu dıyelım calsmıyor..kredıde coken bılgı sayarda ..dıger bılgı sayarda devam etmeye calıstıgımda kredı sıkıntı olmazmı..
  umarım bayagı bı acıklaycı olmusumdur…

   1. aynı kredıyı dıgerınede tanıtıp kullanabılırım…1 kredıyle 2 bılgı sayar calısır yanı dımı yanlıs anlamadıysam..yada ıkıncı bılgısayara kredıyı tanıtmanıza gerek yok mu dıyorsunuz..

    1. Tabi, siz krediyi cihazı aktif etmek için alıyorsunuz. Cihaz kurulumunu yaptığınız her bilgisayarda kullanabilirsiniz.

      1. Cihazla gelmez, ayrıyetten ödeme yapılır. Kutuyu satın aldığınız yer veya kutu satıcısı bu konuda size yardımcı olur. Makalede bu bilgiler ‘aktivasyon’ olarak geçiyor, göz atın lütfen.

     1. Teşekkür ederim zahmet edip yazdığınız için. Önerilerinizi de dikkate alacağım. Bir sorum da aslında elimde bir telefon daha var. Markası wiko view 4 lite diye geçiyor modeli. Bu da yurtdışından geldi. Mtk6762d işlemcili. Android 10 yüklü Ben bunun imei onarımını yaptım fakat daha sonra sim ağ kilidi istiyor. Kendi imei sini tekrar verdiğimde o zaman sim ağ kilidi kalkıyor. Bununla ilgili bir tecrübeniz varmı? Nasıl çözebiliriz? Şimden teşekkür ederim. Sağlıklı kalınız.

 3. Merhaba, samsung j7 prime telefonuma root atmıştım. Yeniden stock rom yüklemek istiyorum. sammobile dan telefonnuma uygun stock rom dosyalarını indirdim ancak odin de AP yüklerken system.img hatası alıyorum fail oluyor. Araştırma yaptım samsung tool ile bu problemi çözebileceğim yazıyordu ancak hiçbir yerden bu programı yüklemeyi başaramadım virüslü dosya olarak görünüyor ve rar dosyası inmiyor. ne yapabilirim başka alternatifim var mı yardımcı olursanız çok sevinirim telefonumu açamıyorum.

  1. Samsung tool programını kullanabilmek için özel bir cihaza ihtiyacınız var. Ancak bu cihaz sadece teknik servislerde bulunur. Bir teknik servise danışmalısınız.

 4. merhaba size mail de attım görmezssiniz belki diye burdan yazmaktayım zx3 29.5 crakli kullanmaktayım yararlı olur mu? j730f e IMEI atarken modem numarası kayboldu bir daha işlem yapamadım öneriniz nedir? başka telefona IMEI attım ama gene ağda kayıtlı değil sorunu yaşadım

  1. Hakan Bey merhaba. Anladığım kadarıyla yazdığınız imei numaralarını cihazda görebiliyor ama şebeke alamıyorsunuz doğru mudur?

   1. 1.sorun o
    2.sorun zx3 de modem tipi bulunamadı hatası alıyorum j730f için çözümü nedir
    zx3 samsung tool pro crack kullanıyorum

    1. 1- işlem sonrası part certification yapmanız gerekir.
     2- crack konusunda bir bilgi sahibi değiliz, tecrübe etmedik.

      1. Normal şartlarda imei yazma bölümüne geldiğinizde sağ tarafta ‘repair’ bölümünün altında her zaman bu seçenek yer alır. Eğer göremiyorsanız crackli olmasından kaynaklıdır. Rootlu cihaza önce repair butonuyla imei yazılır, şebeke alınamazsa certification uygulanır. İşlem sırası bu şekildedir.

 5. Merhaba bende yurt içi samsung s7 edge 935f model telefon var bu modellerde box cihazı olmadan imei onarımı yapılabilirmi..? biryerde böyle bir durumun olabileceğini okumuştum geçmişte.. bazı custom romlarda imei null gözüküyor bende gene kendi imeisini yeniden atmak istiyorum.

  1. Merhaba, EFS dosyasını yedeklerseniz romdan sonra null olduğunda EFS dosyasını geri yükleyebilirsiniz. Ancak bu yöntem her zaman başarılı olamayabiliyor.

    1. cert dosyasını aynı modelden başka bir cihazdan almanız lazım, ancak ülkemizde klon yasağı var, kullanılan bir cihazdan alırsanız bir süre sonra ikisi de kayıt dışı olur. bu işlemleri z3x ile yapabilirsiniz.

     1. anladığım kadarıyla yurt dışından gelen note 3 neo cihazlar ya pasaport ile açılıyor yada kullanım süresi bitince çöpe gidiyor ? Yapılabilcek bişey yok yani ?

 6. kolay gelsin ben samsung tool pro 29,5 programını kullanıyorum bununla imei onarımı yapmak istiyorum ama beceremedim yardımcı olabilirmisiniz
  imei onarımı yapmak istediğim telefon samsung sm b310e serisi

 7. Hocam merhaba. Samsung note 8 (N950F-DS) yurtdışı telefona imei atılabilir mi? Atılabilirse bunu istanbulda yaptırabilir miyim?

 8. Samsung A8 SM-A530F Modeli için kullanılabiliyor mu? Eski sürümlerde göremedim ama belki yeni sürümde vardır diye soruyorum. Teşekkürler.

 9. HOCAM SA BÖYLE AŞAĞIDAKİ GİBİ HATA ALIYORUM NE YAPMALIYIM? (CİHAZ GALAXY S7-G930F)

  Checking Super user right… true
  Reading NV data… OK
  Checking NV data… OK
  Initialization zTool… OK
  Running zTool, please wait…
  Start… OK
  Initialization… OK
  Generate and check client proof… OK
  Verify proof by client… OK
  Reading data from phone… error (0)
  Reading data… OK
  Detecting MODEM… OK
  Reading MODEM… OK
  Calculating… OK
  Writing zTool… OK
  Initialization zTool… OK
  Running zTool, please wait…
  Start… OK
  Initialization… OK
  Generate and check client proof… OK
  Verify proof by client… OK
  Reading data… error (1 19)
  Done with Samsung Tool PRO v.29.5

 10. hocam bizde repair dead card seçeneği seçili diğer seçenekler pasif tıklanmıyor neden acaba

  1. Merhaba, z3x boxta repair dead card seçeneği yoktur. Sizdeki JTAG box sanırım. Jtag box brick cihazları yeniden canlandırmak için kullanılır.

    1. Himm. Şimdi anladım. Box’ın içindeki simkartla ilgili bir problem vardır. Box orijinal ise satın aldığınız yer ile görüşmeniz iyi olacaktır.

     1. teşekkürler gecenin bu saatinde rahatsız ettim box ikinci el sahibinden com dan aldım kazık yedik galiba hakkınızı helal edin

      1. Öncellikle shelli resmi sitesinden indirdiğinizden emin olun. Ona rağmen sorun devam ediyorsa sim kartı boxtan çıkarıp temizleyip(varsa silgi ile) doğru şekilde yerine takın. Sorun devam ederse başka bir bilgiaayarda da deneyin. Hala sorun devam ediyorsa sim kart orijinal olmayabilir.

  1. cihazın adb ayarlarının yapıldığından emin misiniz? usb hata ayıklama açık mı? Bunlara rağme sorun yaşıyorsanız önce kablo değiştirip deneyin, sonra telefon ve bilgisayarı yeniden başlatıp deneyin.. Hangi model için işlem yapıyorsunuz ?

 11. hocam kolay gelsin elimde z3x var yazılım atarken içindekileri silmeden hangi seçenekleri seçmem lazım

  1. Merhaba, onu programdan ayarlayamazsın. Eğer yükleyeceğin yazılım cihazdaki yazılımın güncellemesi şeklindeyse kişisle bilgiler silinmez ancak eğer farklı basebanda sahipse veya sürüm farklılığı varsa telefondaki herşeyi siler.

 12. Merhaba Halil Abicim.Ben Telefona (J730G/DS) imei atacağım.Root ve twrp yi halletikten sonra direk tool pro ile model numarasından atabilirmiyim

 13. abi ben telefoncuyum müşterinin bi ı 9500 vardı null hatası veriyodu modem yükledim düzeldi sonra imei de kapanmış imeil de attım imeil başarılı attı ama hala ağda kayıtlı deyil diyor ve tool pro da port gözükmüyor ama pc okuyo telefonu odinde okuyo

  1. Merhaba, bazı 9500 modelleri (özellikle Rev. 6) ime yazılmasına rağmen şebeke vermezler, bu durumda android 4.2.2’ye düşürülüp bir kod ile şebeke alınabiliyor.

 14. Hocam sm-g935f cihazımda imei sorunu vardı, sıfırla msl ve onar drk gibi seçeneklere başvurduk ama telefonda kart sorunu ve daha bir çok sorun oluştu. box cihazı telefonu görmüyor. sanırım modem gitti imei de atılmıyor. Sorunu nasıl çözeriz acaba

 15. İşlem: Read CERT
  Model seçildi: SM-G935F
  Yazılım versiyonu: 30.5

  ADB Aygıtı bekleniyor… Tamam
  Telefon bilgisi okunuyor…
  Model: SM-G935F
  Android sürümü: 7.0
  Ürün Kodu:
  Telefon Versiyon:
  PDA sürümü: G935FXXU1DQJ8
  CSC sürümü: G935FOJV1DQIL
  CSC ülke kodu: UAE
  CSC satış kodu: XSG
  HW sürümü:
  Telefon SN: R58H91YCYSP
  Yonga(chip) adı: EXYNOS8890
  Moderm bordu:
  Security patch: 2017-10-01
  RF cal tarih:
  IMEI:
  Super Kullanıcı yetkisi kontolü… yetki Var
  Veri NV okunuyor… Tamam
  Kontrol ediliyor NV data… Tamam
  Okuyor data… Tamam
  MODEM tespit ediliyor… Tamam
  Okuyor MODEM… Tamam
  Hesaplanıyor… Tamam
  zTool Yazılıyor… Tamam
  zTool Başlatılıyor… Tamam
  Running zTool, please wait…
  Başlat… Tamam
  Başlatılıyor… Tamam
  İstemci belgesi oluştur ve doğrula… Tamam
  Belge istemci tarafından doğrulandı… Tamam
  Veri okunuyor… hata (1 19)
  zTool Başlatılıyor… Tamam
  Running zTool, please wait…
  Başlat… Tamam
  Başlatılıyor… Tamam
  İstemci belgesi oluştur ve doğrula… Tamam
  Belge istemci tarafından doğrulandı… Tamam
  Telefon Bilgisi Okunuyor… hata (0)
  Eğer mümkünse modem sürümnü düşürerek dene

  HALİL USTAM G935FD EFS YEDEĞİ VAR MI SENDE VE MODEM

 16. halil abi bi sorum olacak simdi ben z3x bax pro kulanıyorum dowlanda tıkladığimda dosyalar geliyor burda bir çok dosya var bunlardan hangisinin türkçe destekli oldugunu nasıl anlayacam örnek.j700hxxs3BQE_J700HOJV2GBPL1 gibi

  1. Hemen hemen hepsinde Türkçe dil mevcut zaten de biz Z3X’i yazılım indirmek için kullanmıyoruz. sammobile.com sitesinden veya Samfirm.exe programıyla yazılım indiriryorux.

  1. Htc için satılan Dongle’lar var ancak HTC cihazların çoğuna ücretsiz uygulamalar sayesinde imei repair yapılabiliyor. Mtk işlemciler için Maui ve mtk android tools kullanıyoruz. Qualcomm cihazlar da faaboot ekranında komut kabul ediyorlar.

   1. saol usta ben telefoncuyum bunun üzerinden ekmek yemeye calısıyprum az sana zahmet linkleri varsa atarmısın buraya

 17. ustam ben samsung tool pro v29,6 kullanıyorum her programı kapatığımda yeniden açtığımda v30.2.2 ye yükselmiş oluyor ama benim v29.6 kullanmam lazım bu yükselmeyi nasıl durdurabilirim

 18. ustam bi konuda yardımına ihtiyacım var z3x pro var lg nasıl aktifleştirebilirim shell den baktığimda aktif değil aktif edilebilir diyor

   1. abi bu boxsu aldığimda aktifti lg kuruluydu bilgisayarım çoktü yeniden kurdum samsung tamam am lg aktifleştirme istiyor satın aldığım kişiye ulaşamıyorum

    1. Shell’i açıp Settings sekmesinde Hardware Wizard butonu ile bilgilerinize bakabilirsniz. Orada aktif değilse büyük ihtimalle hiç aktive edilmemiştir.

 19. hali abi z3x pro var flash yerine bastıgımda bazı modelerin türkiye dosyası var ama bir çok modelin yok malesef burda türkiye destekli hangi modeli inderelim vietnam ,ındia,russia, kazakhstan…… hangisini tavsiye edersin yda bu dosyaları nerden bulabilirim .

 20. Samsung Gear S2 Classic R732-x Gmal hesabını sildim aynı hesabı tekrar oluşturdum fakat GearS2 Reactivation Lock hatası alıyorum çözebilecek arkadaş var mı? Odin ile frimware yüklüyorum fakat box ile restlenmesi gerekli.. bende de box yok..

 21. abi bunların aynısı bende de var lg hariç onu ben active etmedim ama bellinime baktığimda yada indirlenlerde her bir dosya yok daha öce vardı dosyalar abi shelli sildim yeniden yükledim bi geldi sonra gitti bigisayarı formatladım yeniden kurdum programları kurdum dosyalar geldi ertesi günü açtım dosyalar yok virüs programı vardı onu da kaldırdım belki o engelliyordur diye o da olmadı usta ne yspacam bilmiyorum

  1. işletim sistemi olarak nu kullanıyorsun? windows 10 64 kullanmanı öneririm. onda da aynısını yapıyorsa boxi satın aldığın yerle irtibata geçip sorman gerekeecek.

     1. haliil abi teşekkür ederim oldu.farklı bilgisayarda. ustam hakkını helal et seni de rahtsız etti çok teşekkür ederim

 22. hali abi z3x pro kullanıyorum program olarak da v29.6 kullanıyorum ama bellinimde de indirlenlerdede dosyalar yok daha önce varadı şimdi yok box aktif baktım ama shell de sildim yeniden yükledim shell v 4,8,3 en son güncelleme bu var ama indirilen dosyalar halla yok ustam bi yardımcı olsan

  1. Shellde Hardware Wizard var Setting sekmesinde. oraya bak, eğer indirme lerin iptal edilmişse orda belli olur. mesela bende şunlar var.

   Reseller: gsmsources
   Card activated – 2013-09-10
   Download limit per day – 20
   China Editor – NOT available, activation possible
   Lg Tool – activated 2013-09-24
   Samsung Tool – activated 2013-09-10
   Samsung Tool PRO – activated 2015-05-01

   Download limit per day – 20 dediği günde 20 dosya indirme hakkım var.
   Easy Jtag Plus – NOT available, activation possible

  2. Downmload limit per day – 20 yazıyorsa iptal edilmemiştir. Samsung Tool Proyu kaldırıp yeniden kur. Shellden en güncel samsung tool proyu indir öyle kur.

  1. aktivasyonların bir süresi yoktur.samsung tool pro aktivasyonu satın aldığınızda ömür boyu samsung tool pro programını kullanabilirsiniz. ancak bazen güncellemeden sonra ekstra ücret isteyebiliyorlar.

 23. ben z3x pro box var bende içinde lg ve samsung vardı suan ıcınde lg yok eskıden downloada tıkladığımda dosyalar vardı simdi onlarda yok nasıl geri getirebilirim acil yardımcı olursanız sevinirim

  1. Card infoya bakıp aktivasyonun devam edip etmediğini kontrol edin. Devam ediyorsa önc3 z3x-team.com dan güncell shelli indirin sonra shellden check update yapın.

   1. Abi ben telefon işine yeni başladım telefonlara yazılım ve google bypass programlarını atabileceğim bir box istiyorum marka ve nerde alabilirim bilgi verirseniz çok sevinirm sağolun.

    1. bütün cihazları destekleyen bir bir box yok. ayrıca bypassların çoğu box olmadan yapılıyor. z3x hakkında gereken bilgiyi yukarıya yazdım. makaleyi okursanız z3x ile neler yapabilirsiniz öğrenebilirsiniz.

     1. Peki bişey sorcam bu yazılım işi yapan telefoncular bütün bütün telefonlar için ayrı box mı kullanıyorlar.

 24. Merhaba Halil bey. Bende Samsung Galaxy s6 edge var. Model numarası SM G925P. Telefonum imei si klonlandığı için imei atıcaktım evdeki eski bir telefondan. Lakin bu model için imei bölümü yok. Diğer Sm G925F -T- S gibi modelleri için imei değiştirme kutucuğu var fakat bendeki model için bulamadım ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler

 25. merhaba Halil bey. benim telefon ve elektronik kartlar üzerine teknik servisim var.kendimde elktronikçiyim.şu ana kadar hiç yazılım olayına girmedim. donanım arızaları ile meşgul oluyorum. ama yazılımsal arızada çok geliyor. teknik servisim için almam gereken cihazlar ve yapmam gereken şeyler nedir? bana maliyeti ne olur? sizden bunların hepsini tedarik edebilirmiyim? bana detaylı olarak yazarmısınız? yada mail olarak bana dönebilirmisiniz?

  1. MErhaba, biz box satışı yapmıyoruz. Piyasada çeşitli boxlar mevcut ancak biz sadece Z3X Box kullanıyoruz. Z3X Box Samsung ve LG modellerinin çoğunu destekliyor. Ayrıca Octopusplus Box da çok övülen bir boxtır. Box fiyatları için internetten araştırma yapabilir veya istanbuldaysanız tahtakaleye uğrayabilirsiniz.

  2. Merhaba hicam z3box veya diger box programlarıyla kart arızası nadil tespit edecegiz hocam birazda bu konuya deginseniz?.

 26. akıllı kart yüklenmedi gözüküyor nereden yükleyebilirim
  birde indirmelerde limit hatası veriyor nasıl çözebilirim

 27. Halil bey merhaba 1 yıl önce z3x samsung pro aktiveli olarak aldım şimdi ise lg aktivasyonunu yapmak istiyorum lg için z3x mi önerirsin octopus mu ?

 28. halil bey allah her seyı gonlunuze gore versın ınsanlara o kadar guzel yardımcı oluyorsunuzkı anlatılıcak gıbı degıl..
  turkıyenın neresıne gottıysem ustalarla gorustuysem yarısından fazlası sızın sıteden faydalanıyor…bu arada samsung telefonu z3 e bagladıgımda bazen ımeı onarımında adb bolumu bos kalıyor bu adb nedır anlamıs degılım bazı cıhazlarda cıkıyor ama bazılarında gorulmuyor..bu adb nasıl ayarlamam gerekıyor..ornegın elımde samsung g610f model cıhaz var ımeı onarımı yapıcam rootladım ama adb bolumu bos cıkmıyor neyı eksık yada yanlıs yapıyorum hata ayıklama acık oem kılıdı acık yenıorj yazılımda yukledım ama adb gorulmuyor

  1. Merhaba, bilginin paylaşılması gerektiğine inanıyoruz . :)

   ADB bilgisayarın cihazla geliştirici modunda bağlantı kurabilmesi için cihazı tanımlar. Geliştirici seçeneklerinden USB Hata Ayıklama açık değilse bilgisayar cihazı ADB modunda göremez. USB Hata ayıklama Modu açık olmasına rağmen bağlantı sağlanmıyorusa. Şu yolları deneyebilirsiniz.

   1: cihazı kapatıp açmak
   2: bilgisayarı kapatıp açmak
   3: cihazı formatlamak
   4: farklı bir kablo denemek
   5: farklı bir USB noktası denemek
   6: farklı bir bilgisyar denemek(mümkünse windows 7)
   Not: Bazı cihazlarda DIAG ayarı yapmak gerekiyor. Eğer varsa öyle bir ayara Z3X Repair sekmesinde DIAG diye bir buton bulunur.

 29. Merhabalar adım Turan Mersindenim. öncelikle burda yorum yardım isteyen arkadaşların adına ve kendi adıma size sonsuz teşekkür ederim . Bende sizden ufak bir yardım istiyorum. Z3x teki Samsung pro ve samsung aktive arasındaki fark nedir ben box almayı düşünüyorum da samsung pro ve samsung aktiveli ikisi arasında kaldım rica etsem yardımcı olurmusunuz.

  1. Merhaba, makalede belirttik ancak tekrar edeyim. Samsung aktivesi yeni çıkan modelleri desteklemiyor, PRO aktivesi tüm cihazları (desteklenen)destekliyor. Tabi ki PRO aktiveli satın almalısınız.

 30. Merhaba Hocam, z3x box ile frp yaparken adb not found hatası veriyor. Tüm driverlar yüklendi ama sorunu çözemedim yardımcı olurmusunuz?

 31. merhaba nexus 5 d821 modeline imei repair yapacağım fakat port yeri gelmıyor nasıl yapaılırım portu

  1. Merhaba, Port check test’i aktifleştirin. Diag’i aktifleştirin. Diag modta rootsuz imei repair yapabilirsiniz. Modeli seçtiğinizde program ana penceresinde detaylı bilgi gösterilir.

 32. Merhaba yurtdışından aldığım lg g4 h810 modeline imei repair yapmam lazım araç almadan öneriniz varmı acaba.

       1. j106h octoplus box ile repair yapamadm bu hatayı aldım Unknown security, please write firmware from support nasıl yardımcı olabilirsiniz

          1. :) destek bölümünden veya dosyalar her nerede tutuluyorsa J106H için bir rom indireceksin yükleme yapacaksın. bu kadar. octopus kullnmadığım için sana dosyaların tam olarak nerede bulunduğuna dair bilgi veremiyorum ancak onları bulmak çok zor olmamalı.

          1. Kardeş ben octopus kullanıyorum md5 dosyası olması lazım. Octopus kullanıyorsan zaten o sana bütün firmware leri veriyor ordan istediğin yazılım dosyasını indirebilirsin.

          2. Bide bence z3x samsung activiteli ve octopus samsung +lg aktiviteli al eğer imkanın varsa octoplus al full aktivisyonlu :) Bende var her işimi görüyor

          3. daha önceki yorumlarda octopus kullnamadığımı belirtmiştim. bu yüzden detay veremiyorum. ancak herhangi birini deneyebilirsin. yeter ki j106h olsun. çökerse en güncel romu indirip yüklersin gene, öğrenmek için biraz risk almak gerekiyor.

 33. selam z3x boks um win 7 32 bit de sorunsuz calışıyordu lakın suan 64 bıt kurdum sheel ı kuramıyorum hata verıyor acaba
  64 bit kaldırıldı mı nasıl bulabılırım acıl yardıma ıhtıyacım var

   1. defalarca ındırdım fakat sonuc hep aynı sımdı bılgısayarı formatlaım tekrar 32 bıt e cevırdım sorunsuz calısıyor fakat bu sefer ımeı yazma kutucugu yok :(

 34. hocam kolay gelsin z3x box ta lg g3 root seçeneği var ama bir türlü beceremedim yardımcı olabilirmisiniz

  1. Merhaba, istanbuldaysanız tahtakaleye uğrayabilirsiniz. İstanbulda değilseniz bizim çalıştığımız teknik servis malzemesi satan arkadaşın numarasını size iletebilirim.

 35. Merhaba hocam biz Z3x Pro Box siparişi verdik geldi driverları dahil her şeyini kurduk ama şöyle bir sorunumuz var 1205Y serisi telefonlara ime atıyoruz fakat telefonu yeniden başlattığımızda ime tekrar eski haline dönüyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 36. Halil abi merhaba ben 1 yıldır z3x box kullanıyorum alırkende sana danışıp almıştım allah razı olsun çok yardımcı oldun.. Abi bazı modellerde imei repair işlemi olmuyor sadece cert dosyası yoluyla imei değişiyor bazen cihaz geliyor bu olmuyor diyorum müşteri gidip başka yerde yaptırıyor ( büyük ihtimal cert dosyası yoluyla ) bu sefer müşteri kaybı oluyor haliyle.. Senden öğrenmek istediğim nedir bu cert olayı ? örneğin j5 modeli j500fn z3x boxta imei repair olmuyor bu cihazın cert dosyasını nerden bulabilirim ? bulduğumda cert dosyasını nasıl düzenliycem ? yani kısacası cert ile imei değiştirme nasıl oluyor yardımcı olursan çok sevinirim..

  1. Merhaba, Cert dosyası düzenlenemez. Öyle bir şey olsaydı Z3X Box satardı zaten :) sadece bozulmuş olan cert tamir edilebiliyor. Bize de çok geliyor, biz yapamıyoruz diyoruz, adam 2 gün sonra gelip yaptırdım diyor, bakıyorum imei numarasına aynı, değişmemiş, ya spt,octopus gibi boxlarla süper imei denilen imei yazıyorlar ya da turkcell,avea,vodafone operatörlerinden sadece tek numaraya kayıt işlemi var sistemden, onu yapıyorlardır. başka box kullanmadığımdan konu hakkında benim de çok bilgim yok.

 37. Merhaba halil abi kolay gelsin ben z3x box aldım samsung aktiveli olarak mtk cihazlar içinde destek sunuyor ama ne yaptıysam programları çalıştıramadım mtk tool lg yazılımları içinde bulunuyor z3x sitesinde acaba mtk cihazlarda kullanmak için lg aktivesimi yapmam gerekiyor ? Birde mtk derken birsürü çin modeli mtklı cihaz var onlarda işe yarıyor mu ?

  1. Merhaba, MTK Tool bazı LG, Alcatel ve Motorola cihazlara destek vermektedir. Model listesinde görebilirsiniz bunları zaten. LG aktivasyonu var bende ve MTK tool da çalışıyor, büyük olasılıkla dediğin gibi LG aktivasyonu istiyordur.

 38. Merhabalar samsung grand prime telefonum var sıfırladım eski google hesabımı istiyor bende bilmiyorum kilitlendi ne yapmalıyım?

 39. merhaba z3x box aldım yeni samsung tool pro yükledim ancak LG active edemedim nasıl yapabilirim?

  1. lg aktivasuonu satın aldıysanız yukarıdaki makalede aktivasyon aşamaları anlatılmıştır, işlemleri sırasıyla yaparsanız lg ttool etkinleşir

     1. seri numarası istiyor para yatıracağım kredi kartını sormuyor yani problemim satın alamamak

      1. seri numara girdikten sonra adres ister ondan sonra ödeme ekranı gelir, türkiye için ödeme kapatılmışsa bilgim yok. ben bu adresten aktive etmiştim.

       1. abim whatsaap tan ulaştılar bana parayıda yatırdım kaç gün sürdü sizde aktive edilmesi

        1. 2 3 gün sürmştü sanırım, sahte kredi kartı alışverişlerini önlemek için benden kredi kartımın görüntüsünü istemişlerdi. ondan sonra aktivayonu yapmışlardı.

 40. abim z3x jgaglı boxmu octaplus jtaglımı yada hangi box sizce jtag da emmc repairde daha iyi sonuc veriyor sizce ve hangisi daha kolay :)

 41. hocam merhaba samsung toolda card noot found hatası alıyoruz aygıtlar düzzgün çalışıyor

 42. abim benim elimde samsung aktif li z3x box var s3mini jtag dosyası indiriyim dedim gercı nasıl yapılacagınıda pek bilmiyorumda boxda yonergeleri takip ederek biseyler yaparım dedim yafa sız belki bu konuda bi yazı yazarsınız :) neyse be soruma geleyim shell den support files sonra easy jtag files ordan samsung s3 mini yi buluyorum 8190 full flash ve fail:you have not acces to this file hatası verip dosyayı infirmiyor sanırım bana bu dosyaya erişiminz yok diyor ama bende samsung aktiviteli nerden indiricem samsung sofharedende indirmiyor nerden indircem abi yaaa

  1. Merhaba, JTAG farklı bir boxtır. JTAG tamamen çökmüş yani brick olmuş olan cihazları yeniden boot etmek için kullanılır. Yani JTAG boxın yoksa easy jtag files bölümünden dosya indiremezsin.

 43. Merhaba hocam, bende samsung metro b350e duos modeli var. Bu telefona odin ile yeniden flash atacaktım bir yanlışlık oldu yazılımı yüklerken kablo bağlantısını kestik. Telefon hiç bir şeye tepki vermiyor, telefon ne download moda giriyor ne de açabiliyorum. Biraz araştırdım bu yazılımı buldum ama bununla nasıl yapacağıma dair hiç bir fikrim yok ? Yardım eder misiniz acaba.

  Şimdiden çok teşekkürler saygılar.

  1. Merhaba, Bu yazılım dediğiniz Z3X Boxtan bahsediyorsunuz sanırım, yazılım box olmadan çalışmaz. Ancak sizin sorun JTAG ile çözülür. JTAG Box ile yeniden programlanması gerekiyor.

   1. Aynen z3x box u kastediyorum. JTAG box sadece yazilim mi acaba?

    Ben normal bir kullaniciyim hic bir fikrim yok, akilli telefonlara rom vs atiyorum bu tarz box lara ihtiyac duymadan, fakat bu farkli bir telefon. Ne yapacagimi sasirdim, eger bu islemi herhangi bir arac satin almadan yapmanin yolu varsa gösterir misiniz?

    Bu telefonda bir problem vardi, yakinimin telefonudur. Yazılım atarak duzeltebilirim diye dusundum fakat yanlis islemm yapinca telefon hic kullanilmaz hale geldi. Su anda kendisi telefonsuz kaldi ne yapicam bilmiyorum tesekkurler yardiminiz icin. Hizli cevap verdiniz ☺

     1. Peki anladim, gercekten cok hizli dönüş yapiyorsunuz.? Cok minnetar kaldim, hayirli calismalar dilerim sizlere.

 44. Samsung note 4 (sm N910C) yurtdışı kayıtlı cihazım var. Samsung account unutulmuş ve download mod da ki reactivation lock: On
  durumunda bu z3x box sayesinde bu kilit kaldırılabilirmi? Kaldırılırsa bunu nerde yaptırabilirim? (İstanbul avrupa yakası)
  Şimdiden teşekkürler ilginiz için ^^

  1. maalesef box bu konuda bir destek sunmuyor, samsung account ile ilgili youtubeda çeşitli videolar var, mutlaka bir tane yöntem başarılı olacaktır, denemenizi öneririz.

 45. an error occured while trying to copy a filethe source file is corrupted.

  shell den indirip kurarken bu hatayı verdi.kurmuyor

 46. Tüm işlemleri bildiğim halde yazını okumak istedim. : ) Pro aktif değildi bende, Az önce yeni format attığım pc ye kurdum. Ve 27.7 versiyonunun aktif olduğunu görüyorum. : ) Teşekkürler. Aktif olmayan pro yu aktif etmişler.

 47. slm hocam z3x ile çift hatlı telefona 1 imei cert attık ikinci imei numarasını onaramadık buna nasıl cert atabılırız ?

 48. Hocam Octoplus ve spt box kurulumu nasıl yapılır onuda anlatırsanız çok iyi olur. Sizin kadar Detaylı anlatım ve yardımcı olan yok.

 49. s.a. abicim benim box samsung aktiveli bir casper telefona (mtk işlemci)repair işlemleri yapılabilirmi

 50. Halil Bey,

  Makalenizi ve yorumlarda yardım isteyen arkadaşlarımın her birine üşenmeden verdiğiniz cevapları teker teker okudum. Mizacınız ve yaklaşımınızdan ötürü, hem kendi adıma hem de diğer arkadaşlarımın adına çok çok teşekkür ederim.

  Samsung C 3780 telefona flasher yardımıyla yazılım yüklemek istiyorum ama elimde mevcut olan dosyalar “Binary Failed” benzeri bir hata veriyor. Acaba elinizde bana yardımcı olacak yazılımlar mevcut mu ? Box olmadan bu işi çözebilir miyim ? ( Cihaz sürekli olarak kapanıp-açılma şeklinde bir döngü içinde )

   1. Hocam yardımınız için teşekkürler. Verdiğiniz linkteki dosyalar yardımıyla telefonu yaptım. Şuan çalışır vaziyette. Ancak küçük bir sorunum daha var :)) Türkçe dil yok. Verdiğiniz linkteki ‘C3780XXLE1_OXALE1.zip’ isimli firmwarenin içinde olduğunu düşünüyorum. Çünkü başka bir sitede de bu dosyayı paylaşmışlardı ve ‘Binary is crashed’ hatası almıştım. Aynı hatayı verdiğiniz linkten indirdiğimde de aldım. Muhtemelen BIN uzantılı dosyanın bozuk olmasından kaynaklanıyor. Bu bozuk BIN uzantılı dosyayı onarmanın bir yolu var mıdır ?

    Saygılar

 51. merhabalar samsung s4 mini telefonum var hic acılmıyor download moda alamıyorum bılgısayar taktıgımda usb takıldı sesi geliyor fakat bılgısayr gormuyor z3x box ım var bu boxla yazılım atmam mumkunmu

  1. Merhabalar, Download moda girmiyorsa bir şey yapamazsınız. JTAG box ile programlanması gerekecek. Eğer yazılımsal bir sorunsa tabi.

 52. selamun aleykum öncelikle emeğinize sağlık sorunum s6 güncelledikten sonra ağda kayıtlı değil hatası alıyorum telefon yurt dışı yardımcı olursanız sevinirim

  1. imei orjinal değilse güncelleme sonrası şebeke sorunu çıkar. bu durumda eski sürüme dönmek lazım ama şuan bildiğimiz bir yöntemi yok. orjinal imei olmasına rağmen şebeke alamıyorsanız telefonu sıfırlayıp deneyin, olmazsa yeniden güncelleme yapın.

 53. Cümleten Selamun Aleyküm. Abiler, kardeşler, sormak istediklerim öncelikle Halil Abime ve sizlere. Bu z3box ile sitesinde yazan bütün modellere yeniden imei yükleme, flash, rom atma vs gibi işlemleri de yapabiliyor muyuz? Ayrıca yurt dışında ıphone telefonlar için box lar var. İcloud bypass yapmak için özellikler mevcut yazıyor anladığım kadarıyla. Bu iş hakkında bilgisi olan var mı? İcloud sorununu en kolay nasıl çözebiliriz?

  Saygılarımla

  1. MErhaba, bütün modelleri desteklemez. Z3X box’ın bir ekibi var ve samsungun güvenlik adımlarına karşılık onlar da sürekli çalışığ çözüm üretiyorlar.

   iCloud konusu ise muamma, apple servisinde tanıdık olmadığı sürece zor.

 54. peki bunu indirecek dosyasını yani bilgisaraya takdımız an bunun ayrı bir dosyası mevcutmu??

 55. Hocam merhaba şimdi samsung sgh-u700 model telefon geldi imei repair için ne yaptıysam ettiysem z3x box cihazım görmüyor direk boxa bağlanan d800 kablosu var ama görmüyor telefonu hocam neden olabilir

   1. Hocam fazla olmadı z3x box alalı yeni yeni öğreniyorum cihazdaki yazılımı komple silme işlemi z3x boxta nasıl oluyor acaba ?

      1. içindeki yazılımı silemezsiniz ki silerseniz cihaz brick olur ve JTAG ile yeniden programlanması gerekir. neden yazılımını silmek istiyorsunuz?

       1. Hocam bi yazınızda gördüm z3x boxla yazılımı silip tekrar yazılım yükleyin diye gördümde temiz yazılım yüklemek için silmek gerekiyormu diye sormuştum

 56. Halil hocam ben şuan sivastayım bi işim çıktı yakında mersine gideceğim gitmişken z3x boxıda alıp geleyim diyorum siteden sipariş vermeye pek güvenemedim kendi ellerimle gidip alayım kendi gözlerimle görüp alayım diyorum hocam kendi elimle alırken neye dikkat etmeliyim orda bilgisayara takıp deneyeyimmi bi soruun olmadığını aktivelerin açıldığını nasıl anlarım samsung+samsung pro+lg alayım diyorum gerekli bilgileri verirmisiniz lütfen alıp geldikten sonra birdaha gidemem onca yolu dükkandan çıkmadan nelere dikkat etmeliyim hocam

  1. deneme gibi bir şansınız varsda tabi deneyip alın, ordayken bütün aktivasyonlarını yapsın başka bir olayı yok. orda çalışıp sende çalışmazsa bu bilgisayarınla ilgili bir şey demektir.

 57. Halil bey merhaba ben box almaya karar verdim enes gsm diye bi sitede z3x box samsung+samsung pro+kablolar 550 ye falan geliyor fiyat iyimidir ? Birde asıl sormak istediğim z3x box nasıl bi boxtur ? yani en güncel box bumudur veya z3x boxla yapamayıp şu boxu al dediğiniz bşka bi box varmıdır ?

  1. Merhaba Emre, fiyat konusunu uzun süredir takip edemedim, bir kaç yere sorup öyle almanız iyi olacaktır. LG aktivasyonu ile beraber veya ilerde LG aktivasyonu yapılabilir bir box almanızı tavsiye ediyorum. İleriki dönemde boxa alışınca keşke LG aktivasyonu da yapsaydım diyeceksiniz çünkü :)

   biz sadece z3x box kullanıyoruz ancak ek box hiç bir zaman yeterli olmuyor, octopusplus boxı da övüyorlar ama kullanma fırsatımız olmadı. ayrıca htc,sony vb. diğer markalar için ayrı boxlar/donglelar mevcut.

   1. Hocam son iki sorum zx3 box samsung versiyonunu alsam ilerde lg aktivasyonu yapabilirmiyim ? Birde araştrdığımda z3x box classic ve bluemotion diye iki farklı versiyonu var bu bluemotion olanın classic modelden farkı ne acaba ?

    1. bluemotion dedikleri yeni kasa sanırım, farklı bir bilgim yok. simkart desteklemiyorsa lg aktivasyonu yapamazsınız, yeni simkart takılı olması lazım. bunları satıcıyla daha detaylı konuşmanız lazım.

   1. mrb halil bey ben bi z3bok almayi düşüniyorum siz bana yardımcı olabilirmisiniz kulanmasında senle irtibat kursak

 58. selamun aleyküm lg tool ve samsung tool pro aktivasyonu sadece bir sefere mi mahsus yapılıyor yoksa tekrardan aktive ediliyormu yani biz bu parayı tek sefer verince kurtulacakmıyız:))şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, LG tool için şimdiye kadar tek sefer aktivasyon ücreti öndendi, samsung içinse 2 defa. o da samsung android 5.1.1 ile yeni güvenlik önlemleri geliştirdiği için. daha sonra ne olur bilemeyiz tabi :)

 59. Selamun Aleykum Halil usta . Şimdi ben yeni Z3x Easy Jtag alacagim 1200 tl civari kablosu aktivasyonu falan icinde hersey dahil 1300 1400 tlyi buluyor . Ben bu Easy Jtag modeli ile Z3x Boxun yaptigi butun islemleri yapip ayrica Jtag olarak kullanabilirmiyim. Yani Easy Jtag kutusu hem Z3x box gorevini gorup hemde Jtag yapabilirmi . Yardiminiz icin simdiden Cok tesekkur ederim.

  1. A.s z3x box ve z3x jtag box farklıdır. Dediğiniz box sadece jtag içindir. İmei repair unlock falan yapamazsınız sadece boot almayan cihazları diriltirsiniz.

    1. boxa takacağı sim kart ile ilgili olabilir, biz şuan eski simkartları kulllanıyoruz. Yenilerde böyle bir seçenek var mı takip edemedim ama resmi sitesinde Easy Jtag sadece JTag işlemi yapar denilmektedir.

     1. Usta siparisi verdim 1400 tl ye patladi full olarak . Adamla baya konustum zx3 boxun butun ozelliklerine sahip dedi + olarak jtag ozelligi mevcutmus .insAllah dedigi gibidir . Cok cok sagol usta ilgilendigin icin

 60. Merhaba z3x box cihazını en uygun nereden satın alabilirim. Birde Cihazı satın aldıktan sonra activasyonlar için ayrıca ücret ödeyecek miyim ? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  1. MErhaba, online satış olarak yaypeli biliyorum ancak kendilerini bizzat tanımıyorum. http://www.yaypel.com.tr/z3x-box-c-22_30_85.html

   online alışverişlerde bazen sıkıntı yaşandığından bir aracı sayesinde veya ulaşım imkanınız varsa tahtakleye gidip piyasa araştırması yapmanızı öneririz.

   cihazı alırken fiyat konusunu ve aktivasyonları konuşmanız gerekmektedir.

   1. iyi günler bende z3x box var yaklaşık 2 yıl önce aldım en son sürümünü yükledim ama yeni cihazların bir çogunu göremiyorum J7 J5 GİBİ BİR ÇOK MODEL YOK NASIL YAPABİLİRİM

 61. merhabalar kolay gelsin bnm sorum z3x box var samsung için sıkıntısız çalısıyor ama LG olsun MTK olsun çalışmıyor yarımdcı olabilirmısınız bana Lg Tool – NOT available, activation possible bu sorunu alıyorum sanırım aktıve değil vede nasıl aktive edebilirim

 62. Mrblar halil bey samsung 1205y cep telefonuna imei atıyorum atığım imei telefonu kapatıp açtığımda

  benim atığım imei siliniyor ve kendi orjinal imesi geliyor.format çektim yazılım yükledim yine aynı sorunla karşılaşıyorum acaba sizin fikrinizi ne yapmam gerektiğini yazabilirmisiniz

  1. Merhaba,
   Bende bir tane s4 mini telefon mevcut.Ben bunun arızalı olan anakartının yerine yurtdışından anakart sipariş ettim ve taktım. Telefon şuan çalışıyor ama parçayı yurtdışından aldığım için IMEI sıkıntısı çıktı. 120 gün içinde halledemezsek yalan olacakmış. Bununla ilgili olarak netten bikaç şey denedim ama olmadı. Konuyla ilgili varsa tavsiyeniz alabilir miyim?

 63. ustacım kolay gelsin eger samsung toolun 19.lu versiyonun en son sürümünü paylaşblrmisn 20.5 var bnde eski sürüm silinmiş 20.5 in kullanımında biraz zorlanıyorum. şimdiden sağol hayırlı işlerr

 64. Merhaba
  benim iki sorunum var halil bey
  1)z3x box u yeni aldım ve aktivasyonun yapılıp yapılmadığını bilmiyorum nasıl anlayabiliriz
  2)samsung sm b360e model telefona imei işlemlerinden sonra açılmaz bi duruma geldi samsung yazısı cıkıp kapanıyor telefon ne yapabilirim
  Teşekkürler

  1. bide aktivasyon nedir ne işe yarıyor bunun hakkında detaylı bi bilgi verirseniz sevinirim.

   1. merhaba, makalede belirtmiştim ama tekarlıyım, z3x box bir kaç kategoride hizmet sunuyor. örneğin: samsung cihazlar için ayrı aktivasyon yaomanız lazım, lg içinse ayrı.

    ayrıca samsung cihazlar da ikiye ayrılmıştır. klasik cihazlar ve akıllı cihazlar.

    akıllı cihazlar için ayrı tool mevcut, bu tool daha önce tek aktivasyona dahildi ancak, yeni cihazlardaki ekstra güvenlik önemleri ayrı bir tool ihtiyacına sebep oldu. yeni tool PRO olarak yayınlandı ve ayrı aktivasyon istemektedir.

    PRO aktivasyonunu yapmazsanız yeni çıkan modellerin desteğini alamazsınız.

    bir toolu kullanabiliyorsanız onun aktivasyonu yapılmış demektir.

    ayrıca: http://www.ceplik.com/wp-content/uploads/2016/03/z3x-shell-2.jpg resminde görülen butona tıklarsanız hangi toolun aktif hangisinin pasif olduğunu görebilirsiniz.

    B360e modeli açılmıyorsa büyük olasılıkla yanlış bir işlemden dolayı çökmüştür, yazılım yükleme yollarını araştırmanız lazım, bizim bu modele yazılım yükleme şansımız olmadı maalesef.

     1. sayın halil bey bir sorum olacak samsung tool pronun en günceli şuan 25.4 tür onu indirirsem herhangi bir sakıncası varmı yani tavsiye edermisiniz.

       1. teşekkür ederim halil bey geçen söylediğim b360e ye yazılım atmak için araştırmalar yaptım firmware indirdim ve odin3 programı ile atıldığı söyleniyordu odin 3 programını indirip çalıştırdım ve yapamadım fakat pc yi direk kapatıp eve götürdüm dedim evdeuğraşırım fakat pc yi evde açtığımda bir sürü reklam amaçlı virüslü program yüklenmişti zor bir sekilde ancak temizledim pcyi şayet elinizde araştırma yapacağım ve önereceğiniz bir forum sitesi varsa yazarsanız çok sevinirim şimdiden emek verip bizlere cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

  2. bilgisayarınızda antivirüs kullanın. biz sitemizde sadece deneyip başarılı olduğumuz işlemleri paylaştığımız için herhangi bir forum veya site önerisi yapmıyoruz.

   b360e yazılımlarını z3x support/download bölümünde bulabilirsiniz. bunları isterseniz z3x ile yükleyebilirsiniz isterseniz odin ile. odin programını buradan indirebilirsiniz. http://dosya.ceplik.com/?p=1608

   size tavsiyem yukarıdaki makaleyi bir kez daha detaylıca okuyun, z3x boxın işleyişini tam kavramış değilsiniz sanırım.

 65. wındows 7 kurulum yaptımda 19.1 yukledıgim zaman 20.5 sılıyor 20.5 yukledıgımde tamtersı olarak 19.1 sılıyor

  1. aynı dizine kurulan toollar biribirinin yerine geçerler. tavsiyem PRO aktivasyonunu gerçekleştirin. PRO farklı dizine yükleniyor.

   ben 19.1 ve PRO kurdum bunları kullanıyorum.

 66. Selamlar..

  Z3x Box yardımı ile Samsung S8300 Model telefona unlock işlemi yapmaya çalışıyorum ancak olmadı.. Ardından internetten biraz araştırma yaptım ve Samsung Qualcomm Tool ile oldugunu öğrendım ama hiç bir yerden setup dosyasını bulamadım. Bu konuda yardımcı olabılır mısınız? Yoksa baska çözümü var mıdır?

  1. merhaba, bu cihaza z3x box ile unlock yapabilirsiniz. ancak yukarıda da anlattığımız gibi akıllı olmayan cihazların çoğu işlem öncesi yeniden flashlanmalıdır. yani cihaza önce yazılım yükleyeceksiniz sonra uınlock işlemi yapacaksınız.

   yazılım yükledikten sonra cihazı *#782872# kodu ile Qualcomm moduna alıp unlock işlemi yapabilirsiniz.

   1. Cihaza yazılımı attım telefon kilidi ortadan kalkmış oldu ancak hattımı denemek ıcın kapattım bir daha açılmadı şarja takıyorum alıyor görünüyor hemen başa dönüyor yanı yazılım galiba çöktü. Acaba yanlış yazılım mı atmışım. Shel’de bulunan yazılımlarda Örn S8300 Modeline geldiğiniz zaman birkaç yazılım dosyası çıkıyor hangisini indireceğimizin pratik bir çözümü var mıdır?

 67. merhabalar halıl bey..
  öncelikle teşekkürü bir borç biliyorum ve teşekkur edıyorum..
  bizlere bu site aracılığıyla yardımcı oldugunuz için..sayenızde rızkımızı kazanıyoruz..
  benım sorunuma gelıcek olursak..ben z3x box aldım yenıyım ve sızın vasıtanızla cozmeye calısıyorum..ama en buyuk sorunum ozellikle düşük modelli samsunglarda yazılım atmaya kalktıgım zaman elımdekı telefon ıcın dogru olan yazılım dosyasın nasıl anlıcam..ornegın elımde samsung s3200 var yazılım atmak ıstıyorum ama atamıyorum..shell uzerınden 3200 dosyasına tıkladıgım zaman 5 ila 6 tane ayrı dosya gosterıyor ..ben hangısını ındırmem gerektıgını bılmıyorum ..bunun bır pratık yolu varmı..( ben hepsını ındırdım denedım ayrı ayrı sonunda cıhaz acılmaz oldu sımdı serı bı sekılde acılıs ekranında kapanıp acılıyor
  yanı elımızdekı cıhaz ıcın dogru dosyayı nasıl bulucam..z3x boxta atabilmem için… şimdideen teşekkurler

  1. Merhaba, yazılım yüklemerinde genelde z3x boxı kullanmıyoruz, samsung cihazlar için genelde ayrı bir yazılım yükleme aracı yayınlanmıştır ve bu araçlar daha sağlıklı yüklemeler yapmaktadır.

   s3200 demişsiniz ama sanırım yanlış yazmışsınız. modeli doğru yazarsanız bir arşatırma yapabilirim.

    1. Birde merak ettiğim husus ayrı bir yazılım yükleme aracı derken neyden bahsediyorsunuz acaba öğrenebilir miyim?

    2. internette S3200 ilegili bir şey yok. samsungun C3200 modeli var. bir foroğrafını çekip https://hizliresim.com/ adresine yükleyebilir misiniz.

     yazılım yükleme aracı derken işlemciye göre Flasher programları üretilmiş teknik servisler için. misal

     s3353 yüklemesi: http://www.ceplik.com/samsung-chat-s3353-s3350-yazilim-yukleme/

     c3520 yüklemesi: http://www.ceplik.com/samsung-c3520-yazilim-yukleme/

     s5230 yüklemesi: http://www.ceplik.com/samsung-star-s5230-ve-s5233-yazilim-yukleme-guncelleme/

  2. c3200 modeline başarıyla yazılım yükleyenler olmuş.

   görsel: https://yadi.sk/i/2x7OUvpIqxX3r

   yazılım dosyası: https://yadi.sk/d/VhvqvaRXqvNEy

   yazılım yükleme aracı ve driver: https://yadi.sk/d/leIIBTxQqvMi8

   görsele bakıp dosya seçimlerini ve işaretlemeri yapın. bilgisayarın sürücüleri yükleyebildiğinden/tanıdığından emin olun.

   dosya seçimlerini yaptıktan sonra telefonu bilgisayara nasıl bağlayacağınız kalıyor, bazı yerlerde telefon kapalıyken usb kablosunu takın demişler bazı yerlerde telefon kapalıyken * ve 3 tuşlarına basılı tutarak kabloyu takın demişler.

   bu yöntemleri denemilisiniz.

   eğer windows 8 ya da 10 kullanıyorsanız windows 7 yüklü bir bilgisayarda da denemnizi öneririm.

 68. Öncelikle bu güzel makale için teşekkür ederim. Z3X Box aldım, yanlız birkaç gündür Samsung GT-C3200 Model cihazın yazılım atılmasıyla ilgili bir konu arıyorum fakat yok. Nasıl ve nereden bilgilenmem gerekiyor yardımcı olur musunuz? Telefon samsung yazısında kalıyor tekrar restart atıyor. Yazılım gerekıyor ancak birkaç dosya denedım yazılım olarak fakat hiç bir çözüme ulaşamadım..

    1. Z3X ile bu cihaza atma şansımız olmadı derken yüklenmiyor mu yoksa fırsatınız mı olmadı. Ben denedim Z3x ile olmuyor. Yolladıgınız dosyaları indirdim kurdum her türlü yolu denedim ancak telefon sürekli açılıp kapandıgı için usb tanımada zorluk çekiyor..

     1. fırsatımız olmadı, yazılımı çöken cihaz gelmedi bize yani. ama aynı işlemcili benzer modellere yükleme yaptık, eğer telefon soketi sağlamsa ve sürücüler doğru yüklenirse mutlaka yazılım yüklenir cihaza.

      telefonun sürekli reset atması önemli değil, eğer cihazda download mod yoksa işlemi başlatmak için telefon kaplıyken usb kablosunu takın sadece.(ya da önce kabloyu takın sonra bataryayı takın)

      örnek yükleme için: http://www.ceplik.com/samsung-chat-s3353-s3350-yazilim-yukleme/

 69. kolay gelsin sm-b312 modeli listede yok z3x forum sayfasından dosyayı indirdim nereye kaydetmem gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir