Ülkemizde uygulanan vergilendirme sisteminden dolayı uzun yıllardır oturmuş bir alışkanlığımız var; yurtdışından telefon getirmek ya da getirtmek! Peki bu davranış hâlâ mantıklı mı?

Bir çok elektronik üründe olduğu gibi cep telefonlarında da KDV ve ÖTV gibi vergilerden dolayı, teknoloji ürünlerinde fiyatlarımız yurtdışından daha pahalı. Bu da tüketicileri çeşitli alternatiflere itiyor ki bunların başında da ürünü yurtdışından getirmek yer alıyor. Bizim konumuz olan cep telefonlarında ise sürekli yeni yasalar çıktığından, yurtdışından telefon getirmek günden güne zorlaşıyor! Bu yüzden yurtdışından cep telefonu edinenlerin sayısı da giderek düşüyor. Aslına bakılırsa yurtdışından cep telefonu getirmek, bu tip gelişmelerden ötürü eskisi kadar mantıklı değil! Şöyle ki hem kayıt ücreti arttı hem de artık bir çok telefona imei yüklemek mümkün değil! Zaten yasal da değil!

Örneklerle açıklayacak olursak, şu an en güncel akıllı telefon olan Apple iPhone 6S (16 Gb’lık versiyon) kontratsız fiyatı 649 dolar. Bu da günümüzdeki kur üzerinden(2.95), yaklaşık 1915 lira yapıyor. Buna yaklaşık 150 liralık kayıt masrafı da eklendiğinde toplam rakam 2065 lira gibi bir fiyata ulaşılıyor ki bu da ülkemizdeki resmi satış fiyatı olan 3099 liraya göre 1000 lira tasarruf demek! Ancak cihazın uluslararası garantisi 1 yıl. Uluslararası garanti işlemlerinin çoğu zaman bürokrasiye takıldığı düşünülürse, kullanıcı 1000 lira tasarruflu bir riske girmiş oluyor! yurtdisindan-telefon-getirmek-hala-mantikli-miApple iPhone modellerine hali hazırda imei yüklemek mümkün olmadığından, tek şans pasaport kaydı yaptırmak! Yine de Apple cihazları getirmek, diğer marka cihazlara nazaran daha mantıklı! Çünkü belli bir tasarruf oranı var ve ürünleri piyasada çabuk değer kaybetmediğinden, daha uygun fiyatlı sıfır ürün bulmak güç. Ama bu durum diğer üreticilerde daha da kötü! Zira Samsung, HTC, Sony, LG gibi büyük üreticilerin bir çok premium cihazına da imei yüklemesi mümkün olmuyor. Bu da pasaport kaydını zorunlu kılıyor ki bu markalar Apple kadar tasarruf etmeniz mümkün değil! Bu markaların ürünleri çabuk değer kaybettiğinden ürün piyasaya çıkar çıkmaz, uygun fiyatlı sıfır seçeneklere ulaşmak mümkün. Çünkü piyasada bir çok kişi kontratlı aldığı cihazı piyasada, kullanmadan satmaya çalışıyor. Üstelik Apple dışındaki üreticilerin telefonlarında garanti de yok! Yani telefonunuz her türlü riske açık!

Şu an yurtdışından telefon getirmenin en mantıklı yanı, üst düzey cihaz getirmemek. Örneğin Samsung’un premium cihazları haricindeki bir çok modeline imei yüklemesi mümkün. Şu an piyasadaki Samsung yoğunluğunun büyük nedenlerinden biri de bu! Bunu sadece akıllı telefon olarak da düşünmeyin, standart işletim sistemi kullanan modellerde aynı şekilde piyasada varlığını sürdüyor.

HTC veya Sony marka akıllı telefon getirecekler daha da dikkatli olmalı! Çünkü çoğu zaman hem bu markaların ürünlerine imei yüklemesi yapılamıyor hem de bazı ürün kodlarında dil desteği yok. Bu da telefonu Türkçe kullanabilmek için uygulama yüklemesi yapmak demek ki telefon her sıfırlandığında bu işlem tekrar edilmeli. LG düşünenler ise bir nebze daha şanslı. Çünkü Güney Koreli üreticinin ürünleri için Samsung servis kutularıyla işlem yapabilmek mümkün.

Windows Phone işletim sistemi kullanan telefonlarda da durum pek farklı değil, genellikle imei yüklemesi olumsuz sonuçlanıyor! Microsoft cihazları da bu açıdan mantıksız.

Büyük üretici ürünlerinin dışında ise konu biraz karmaşık. Akıllı telefonların çoğu Android işletim sistemi kullanıyor ve bu işletim sistemine Root işlemi yaparak, süper kullanıcı konuma gelebilmek mümkün. Fakat imei yüklemesi için bu da yeterli değil! MTK işlemciye sahip cihazlar için işlem yapabilmek mümkünken, Qualcomm işlemcili cihazların bir çoğunda bu imkan yok!

Sonuç olarak yurtdışından telefon getirecekseniz tercih ya Apple ya da orta ile giriş seviyesi Samsung modelleri olmalı! Bunun dışındaki tercihlerin pek bir mantığı kalmadı!

2 thoughts on “Yurtdışından Telefon Getirmek Hâlâ Mantıklı Mı?”
 1. IMEI kayıt işini umre hacca giden birini bulabilirseniz cok çok karlı iphone var..
  Tarih: 8 ekim 2017 guncel fiyat
  Gürcistan iphone 7 plus 32=3100 tl
  Türkiye’de aynı model=4500 tl fark =1400 tl
  O ülkede 3-4gun kalırsanız tax-free kdv iade var.. 10-12% ediyor en az 300 tl daha geri gelecek ister fiyat Maliyet olarak 2.800 tl deyin 1700 tl daha ucuza alın..
  İster ordan tablet alın
  İster Türkiye gelince 100-200 işlem parası 100 tl sigara icki alırsınız free-shoptan yani her durumda kar kazanç var..

  Apple değil Android cihaz alırsanız s7 edge dahil IMEI çeşitli box (kutu) cihazlar ile atılıyor yani IMEI kapanma riski yok!!!

  Pasaport olmasada sorunsuz sekildr alırsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir