SON NOT: Arkadaşlar aşağıda yöntem özellikle newbootrom başta olmak üzere bazı cihazlarda işe yaramıyordu. Yeni yöntem ile newbootrom cihaz üstünde başarılı bir deneme yapıp makalesini yazdık. Dileyen arkadaşlar öncelikle linkini verdiğimiz makaleye bakabilirler.  http://www.ceplik.com/yurtdisi-iphone-3gs-ios-6-1-6-guncellemesi-aktivasyon-yapma/

 

Daha önce ios 6.0.1 sürümü için bir makale yazmıştık ancak bütün işlemleri yaptıktan sonra bile telefon kapatılıp açılınca şebeke kesiliyordu. Şimdi bu makalede denenmiş ve kesin çözümü paylaşacağız.

Not: Deneyen arkadaşlardan anladığımız kadar aşağıda anlattığımız işlem düşük baseband oldbootrom 3GS cihazlarda sorunsuz çalışmaktadır. Newbootrom bir cihazınız varsa işlemlerden sonra şebekeniz gelmeyebilir. İşlem yaparken bunu göz önünde bulundurun.

Not 2: Son yapılan yorumlarda işlemin başarıyla sonlandırılması için gereken dosyaların Cydia içinde artık bulunmadığı belirtiliyor. Cydia bu dosyaları silmişş olabilir. Lütfen işlemelere başlamadan önce bu konuyu da göz önünde bulundurun.

İhtiyacımız olan Dosyalar:

1: Bilgisayarınızda iTunes kurulu olsun. Yoksa buradan indirip kurun.

2: Sn0wbreeze v2.9.1.4

3:  iPhone2,1_6.1.3_10B329_Restore

4: redsn0w_win_0.9.15b3

Temiz bir yükleme için telefonunuzu iTunes’e bağlayıp  geri yükleme yapın, telefon sıfırlansın. Telefon simlocklu olduğu için aktivasyon ekranında kalacaktır.

Öncelikle telefonumuzun “New Bootrom” mu yoksa “Old Bootrom” mu olduğunu öğrenmemiz lazım. Bunun için indirdiğimiz redsn0w_win_09.15b3 klasörünün içindeki redsnow programını açıyoruz ve telefonumuzu bilgisayara bağlıyoruz. iTunes açılırsa onu geri kapatın.

Programı açıp telefonu usb kablosu ile bilgisayara bağladığımızda programın altında bağlanılan cihaz ile ilgili bilgi verecektir.  “Old BR” Old bootrom “New BR” New Bootrom demektir. Hangisi olduğunu bir yere not edin veya aklınızda tutun. Redsnowu kapatabilirsiniz.

Şimdi indirdiğimiz Snowbreeze v2.9.1.4 programını çalıştırıyoruz. Açılan pencerede OK tıklayıp sağ alttaki ok resmine tıklıyoruz.

snowbreeze 1

Aşağıdaki resimdeki mavi Berowse for an ISW butonuna tıklayıp açılan pencerede indirdiğimiz iPhone2,1_6.1.3_10B329_Restore dosyasını seçiyoruz.

snowbreeze 2

snowbreeze 3

 

Şimdi telefonumuz hangi bootrom ise onu seçiyoruz.

snowbreeze 4

Bizim denediğimiz telefon Old Bootrom olduğu için Old- Bootrom olarak anlatacağız. Elimizde newbootrom telefon olmadığı için şu an new bootrom ile ilgili anlatım yapamıyoruz.Telefon gelirse onu da anlatacağız.

Seçimimizi yaptıktan sonra sağ alltaki ok resmine basıp ilerliyoruz. Bu ekranda Expert Mode seçiyoruz.

snowbreeze 6

Açılan ekranda General’a bir kere tıklayıp sağ  alttaki ok ile ilerliyoruz.

snowbreeze 5

Aşağıdaki resimde olduğu gibi;

Activate the iPhone (Hacktivate) ve Install SSH seçeneklerini işaretliyoruz. Çıkan uyarıya Tamam dyoruz.

snowbreeze 7

Bir sonraki aşamada isterseniz iphone açılışında gösterilen resimleri değiştirebileceğiniz seçenekler çıkacaktır karşınıza. Biz burda herhangi bir değişiklik yapmadan sağ alttaki ileri butonu ile ilerliyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir onu da aynı şekilde geçiyoruz.

snowbreeze 8

Son olarak aşağıdaki resimde kırmızı içine alınmış olan Build IPSW butonuna basıyoruz ve sağ alttaki ileri butonuna basıp ilerliyoruz. Program bize telefonumuzu otomatik olarak aktifleştirecek olan yazılımı hazırlayıp masaüstüne atacaktır. İşlem 10 dakikayı geçebelir.

snowbreeze 9

 

 

İşlem bittiğinde masaüstünüzde bir ios yazılım dosyasını göreceksiniz. Şimdilik orda kalsın. Programda bir sonraki aşamada telefonumuzu itunes’ten hata kodu almadan güncelleyebilmemiz için bir işlem yapmamız gerekiyor. Aşağıda resimi gördüğünüzde telefonu kapatın.

snowbreeze 12

 

Telefon kapandığında Start düğmesine basın ve yönergeleri takip edin. 3 saniye güç(açma-kapama) düğmesine basın, 3 saniye sonra güç düğmesini bırakmadan home(orta tuş) tuşuna da basın 10 saniye de bu şekilde bekleyin.(her iki tuşa basılı). 10 saniye sonra güç(açma kapama) tuşunu bırakın ama home(orta tuş) basılı kalsın. Program otomatik olarak telefonu DFU moduna alacak ve artık hazır olduğunuzu söyleyecek. Şimdi programı kapatabiliriz. Telefonu usb kablosundan çıkarmamıza gerek yok.

iTunes programını açtığımızda program bize kurtarılması gerekilen bir telefon bulduğunu bildirecek. Geri yükle butonuna klavyeden shift(yukarı doğru ok) tuşu ile beraber basıyoruz. Karşımıza dosya seçimi için bir pencere açılacak. Masaüstündeki dosyayı seçiyoruz. iTunesin yazılımı yüklemesini bekleyin.

Yazılım yüklemesi bitince telefonda aktivasyon ekranını geçin, hattınızı telefona takın ve bir kablosuz ağa bağlanın.Kablosuz ağa bağlanmazsanız işleme devam edemezsiniz.

Başarılı bir işlem yaptığımızı varsayarsak şu anda telefonumuzun menüsünde gezebiliyor ancak şebeke gelmediği için kullanamıyorsunuz demektir.

Şimdi  telefonunuzun menüsünden Cydia programını açın (internete wireless aracılığı ile bağlanmış olmanız gerekmektedir). Çıkan seçeneklerden “user” ı seçin ve bekleyin Cydia bir kaç yüklemeden sonra hazır hale gelecektir. Cydia programında iken aşağıdan Manage seçeneğine tıklayıp açılan ekranda Sources’ı tıklayın. Sources ekranında sağ üsttte yer alan Edit butonuna dokunun, sol tarafta Add butonu çıkacaktır. Add butonuna basarak şu adresi girin;  http://repo.iparelhos.com/  Adresi girdikten sonra Add Source diyerek işlemi bitirin. Biraz bekleyin, adresteki kaynaklar yüklenecektir. Yükleme işlemi bitince aramaya girin(büyüteç resmi) Mobile Substrate” (mobil substrate çıkmazsa lütfen cydia substrate diye arama yapın.) diye aram yapın ve onu kurun. Daha sonra tekrar aramaya girin ve bu sefer ultrasn0w diye arama yapın ve onu da kurun. Kurulumdan sonra telefon kendini yeniden başlatacaktır. Telefon biraz sonra şebekeyi bulacaktır. Artık telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz. Cydiada Open SSH güncellemesi çıkabilir onu da kurmanızda fayda var. . İşlem tamam!

 

335 thoughts on “Yurtdışı iPhone 3GS ios 6.1.3 Güncellemesi”
 1. dediğiniz işlemleri yaptım Herşeyi yükledi fakat telefon açılmadı sorun neyden kaynaklı acaba?

 2. cıhazım ıphone 3gs ve yurtdısından gelme cıhazı bılgısayara bagladım ve son guncellemeyı yukledım fakat sım kartını okumadıgından kurulumu yapamıyorum acıl yardımlarınızı beklıyorum

  1. sim kartı görmüyor mu yoksa sim kartı kabu etmiyor mu. sim kartı görmüyorsa bu donanımsal bir sorundur, sim kartı kabul etmiyorsa yukarıda anlatılan işlemleri deneyebilirsiniz.

   1. ITUNES UZERINDEN GUNCELLEMEYI YAPTIKTAN SONRA HATTI GORMEDIGI ICIN KURULUMU TAMAMLIYAMIYORUM SIM YOK DIYOR BUYUK IHTIMALLE YURT DISINDAN GELDIGI ICIN TURKIYE HATTINI OKUMUYOR .
    DIGER MAKALENIZDEKI YAZILANLARI YAPTIM FAKAT SU AN TELEFON ACILMIYOR YANI CIHAZI ITUNES GORMUYOR ACILMADIGI ICIN

    1. yurtdışı cihazları genelde aktivasyon yapılmadı hatası verir, sim kartı görmüyorsa bu yurt dışı olmasıyla ilgili değildir, şuan kullandığınız karttan başka bir kart deneyin, kartın pin kodu yoksa pin kodunu katifleştirip takın.

     cihaz çökmüşse itunes ile yeniden temiz bir kurulum yapabilirsiniz.

      1. cihazın kapalı olması bilgisayarın onu görmesine engel değil, kabloyu taktığınız anda cihaz harekete geçer zaten, geçmiyorsa cihaz ya çalışmıyordur ya da bataryası tamamen boştur.

       1. anladım tesekkur ederım bı sorum daha olucaktı sım kartını okumadıgı ıcın 6.1.6 surumunu aktıflestıremıyorum bunun ıcın ne yapmam gerek

 3. Abi benim 3gs orjinal ve burdan aldim fakat arka kapagi kirlendigi icin degistirdim fakat simdide beyaz ekranda kaliyor garantisi bittigi icin telefoncuya goturdum ekran degistirecez dedi ama olmadi lutfen yardim.

 4. merhaba dediğiniz herşeyi yaptım telefonum açıldı jbli olarak fakat wifi süreklü gidip geri geliyor ağ ayarlarını sıfırla dedim yine gidip gelmeye devam etti cydia substrate ve ulstrasn0wu yüklememe rağmen hala servis yok diyor ne yapabilirim

 5. Merhaba elinize sağlık. Ufak bir sorunu ileteyim. Dediğiniz işlemlerden sonra yükleme bitince ekran açılmaz ise ne yapmam gerekir.

   1. Teşekkürler Cihazımın Old Olduğunu öğrendim. Geriye Kalan Sürümü Yükseltmem .. Teşekkürler .. Ama Aklımda Hala Bi Soru Var. Şuan İphone 3Gs için En Son Sürüm 6.1.6 Ama Bizim Burda Yapmaya Çalıştığımız 6.1.3 , Herhangi Sorunla Karşılaşabilir miyiz Sizce?
    Cevabınızı Bekliyorum , Duruma Göre Hemen Güncellemesini Yapacağım. Tekrar Elinize Sağlık. Teşekkürler.

    1. sizden önece yorum yapan arkadaşların yazdıklarını okursanız oldbootrom cihazların başarıyla güncellendiğini görürsünüz. sadece makalede anlatılanları yapın ve yüksek basebandınız varsa onu düşürün. baseband düşürmek için.

     redsnow 15b2 yi açıyorsun extras-select ipsw diyorsun

     iPhone2,1_6.0_10A403_Restore.ipsw
     dosyasını seçiyorsun. geri geliyorsun jailbreak butonuna bas. downgrade seç işlem yap.

      1. o yüzden yorumları okuyun dedim hocam. ayrıca yorumda basbeandı nasıl düşüreceğinizi yazdım. işlemleri yapın buna rağmen şebeke gelemzse baseband düşürün.

          1. telefonu dfu moda alamamışsınız demekk, bir önceki aşamaya bakın. telefonu bilgisayara bağlayıp snowbreeze ile dfu moduna geçirin. sol üstte İREB butonuna tıklayın çıkan uyarıya hayır diyin. ve işlemleri yapın.

          2. Kurtarılması gereken bir cihaz var uyarısı geliyor evet. bu daha öncedende gelmişi. shifte basılı tutarak istenılen dosyayıda seçiyorum. sorun dosyayı seştıkten sonrakı zamanda oluyor.

        1. hocam. makalede yazılan değil de kendi bildiğiniz yol ile yapmaya çalışıyorsunuz. sonra da neden olmuyor diyorsunuz. cihaz doğru dfu modunda değil. cihazı doğru moda sokmak için makalede anlatılan işlemleri yapın. buna rağmen yüklemeyi yapamıyorsanız. bilgisayarınızda sıkıntı var demektir. dns ile ilgili olabilir host dosyası ile ilgili olabilir veya itunes versiyonu ile ilgili olabilir.

         1. her şey makalede İstenildiği gibi. DNS Yada DFU modunda herhangi gibi bir sıkıntı yok. isterseniz Team Viewer verebilirim.

          1. o zaman cihazınızda başka bir sıkıntı var. yorumları okursanız bu işlemi başarıyla gerçekleştirmiş onlarca arkadaşın mesajlarını görebilirsiniz. site dışında iletişim kurmuyoruz.

 6. Tüm adımları yapıyorum ama malesef yine şebeke gelmiyor. Uzunca süre Aranıyor yazdıktan sonra Servis yok yazıyor :(

    1. cihazınızın oldbootrom olduğundan eminseniz baseband düşürün:

     redsnow 15b2 yi açıyorsun extras-select ipsw diyorsun

     iPhone2,1_6.0_10A403_Restore.ipsw
     dosyasını seçiyorsun. geri geliyorsun jailbreak butonuna bas. downgrade seç işlem yap.

     http://www.cepfile.com/?p=200

     1. hocam harikasın, çok teşekkür ediyorum. Oldu. iki sorum var.

      1) şimdi itunes açınca 6.1.6 var güncellemek istermisiniz diyor. Güncelleme yapabilir miyim yoksa hiç bulaşmayayım mı?
      2) 4.1 yüklü iken normal çalışıyordu ve yedek almıştım itunes ile. O yedeği yükleyebilir miyim? Sorun olur mu?

      tekrar tşkler :)

      1. güncelleme yaparsanız şebekeniz gider gene. bu şekilde kullanabilirsiniz. yedek yükleme şebeke konsuunda sorun yaratmaz ancak 4.1 yedeği şuanki sürümle uymayabilir yani yüklenmeyebilir. eğer yedekler o kadar önemli değilse ona da bulaşmayın :)

 7. Iphone a geri yükle dedim ve son sürüm 6.1.6 yı yükledi doğal olarak etkinleştiremiyorum.açıkçası ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum. telefonun old veya new olduğu dayazmıyor

 8. merhaba.redsn0w_win_0.9.15b3 indirdim ama benim telefonumun (3gs) eski veya yeni olduğunu söylemiyor (3gs 4.3.4, 06.15.00)yazıyor sadece .ve itunes ta geri yükle butonuna bastığım zaman geri yükle ve güncelle butonu çıkıyor. en son sürüme güncelleyecekmiş ne yapmam lazım

  1. Kardeş aynı sorunu bende yaşıyorum. yeni yada eski olduğu yazmıyor. benimde cihaz 3G2(16gb) Sorunu bi türlü çözemedim.

  1. gereksiz bir konu hocam. ” iOS 7 görünümlü bir iOS tabanlı bir yazılı” deniliyor zaten. ios 7 değil ona benzer birşey yapmışlar. tavsiyem yüklememeniz ki nasıl yüklenebileceğini anlatmamışlar zaten.

 9. Ben bu tarihte yaptım oldu. iphone 3gs oldbthrm 5.0.1, 5.13.04 tüm işlemleri adım adım uyguladım. sim locku açmak için cydia dan ultrasn0w u kullandım. Bilginize.

 10. Merhaba, iphone 3gs 8 gb ım var. sürümü 4.1 di ve sorunsuz çalışıyordu. ben 6.1.3 e güncelledim ve şebeke gitti. telefonum new bootrommuş. yukarıdaki makaleyi uyguladım ama yapamadım.bunun bir çözümü yok mu? lütfen yardımcı olun. itunes ten hata kodu alıyorum 3194. şimdiden teşekkür ederim.

 11. cydia da ultrasnOw 6.0.1 sanırım 3 gs cihazlarda çalıştırmıyor.Sorun burda bende yapamadım dun geceden beri deniyorum..nasıl olcak bilmıyorum.benım ki oldbtroom ama harfıyen yaptım yıne olmadı.Zaten cydia da ultrasnowun bir anesini bulmuyo.

  1. bizim burda anlattığımız işlemde ultsr0now sürümsüz versiyonunu kullanıyoruz. paket yüklemeleri eksik yapılmışsa bulamayabilir. lütfen tekrar deneyin.

   1. sürekli olarak bastan yukeleme yapınca iphone etkinleşmıyor.sürekli olarak sunucu geçiçi olarak ulaşılmıyor dıypor..

    1. Simlocklu hir cihaziniz var. Telefonunuz oldbootrom ve dusuk basebandsa anlattigimiz islemleri yapabilirsiniz.

     1. bende öyle yapıyorum ama yıne servis yok dıyor.Sürekli.şuan yaptım yıne servis yok.oldbootrom yaptıum.düşük baseband için de cydia dan dedıklerınız yukledım olmadı.telefon sanırım çöpe gidicek

      1. Telefonu siz oldbootrom yapamazsiniz. Oldbootrom olup olmadığını nasilnkontrol edehileceginiz makalede anlatilmistir. Baseband düşürme de bahsettiginiz gibi degil. Lutfen yorumlari da okuyun.

 12. k.bakmayı ben bişey daha sorucam sadece downgradeyimi seciyoruz çünkü ekran açılınca cydiayı kendisi işaretlemiş görünüyor bide basebandı düşürdükten sonra o işlemleri en baştan yapıyoruz degilmi ?

 13. cihazım oldbootraom ama basebandını bilmiyorum beki baseband düşükse ne yapmalıyız ?

  1. cihazınız oldbootrom ve düşük baseband değilse şebeke gelmez. bunu makalenin başında da belirttik.

  1. New brlerde sebeke sorunu yasaniyor. Imei unlock yaptirmanizi tavsiye ederim. Gittigidiyor.com da iphone unlock diye arama yapin. Detayli bilgiye ulaşacaksınız.

    1. ekranda yazar zaten. useri seçtikten sonra done butonuna tıklamışsanız eğer tabi. yoksa boşuna bekliyorsunuz.

 14. Redsnow programından baktım Connected:Carpe Diem(Telefonumun ismi) (5.1.1,06.15.00) bu çıkıyor

    1. oldbootrom olduğundan emin olmalsınız. başka verisyonlarını bulup deneyin hocam. oldbootrom değilse boşuan uğraşırsınız.

        1. ordaki konuda adamın anlattığına göre cihazın oldbootrom ama önce basebandı düşürmen lazım.

         redsnow 15b2 yi açıyorsun extras-select ipsw diyorsun

         iPhone2,1_6.0_10A403_Restore.ipsw
         dosyasını seçiyorsun. geri geliyorsun jailbreak butonuna bas. downgrade seç işlem yap.

         http://www.cepfile.com/?p=200

 15. Kolay gelsin benim telefon İphone 3gs sürümü 5.1.1,Sürümünü 6.1.3’e yükseltebilir miyim?Yükseltme yaparsam sim kilidine girer mi?Yardımcı olursanız sevinirim

  1. merhaba, telefonunuz simlocklu ise kilitlenir. oldbootrom ve düşük baseband ise geri açabilirsiniz ama newbootrom ise şebeke sorunu yaşarsınız.

   telefonunuz simlocksuz yani turkiyeden alınma bir cihazsa normal şekilde güncelleyebilirisniz itunesten.

      1. kayıtlı olmasa zaten kullanamazsınız. ithalat yoluyla mı kaydedilmiş yoksa yolcu beraberi mi?

         1. Abi ordan da baktım kayıtlı görünüyor.
          Diyelim ki sim kilidine girdi onu tekrar açabilir miyiz?

          1. sim kilidini açarsanız ama şebeke gelmeyebilir eğer newbootromsa. oldbootromsa sıkıntı çıkmaz.

 16. Bütün işlemleri sırasıyla yaptım ama etkinleştirme sırasında iphone da takılı bir sim kartı yok diyor telefonda da servis yok gözüküyor ne yapmalıyım 2 gündür bununla uğraşıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. telefonunuz 3gs oldbootrom ve düşük baseband ise işlemleri doğru yaptığınızda çalışır hale gelir. b sim kart yok uyarısı veriyorsa başka kart deneyin lütfen.

  2. merabalar telefonun old bootrom ya da new bootrom olduğunu bilmiyordum ama az önce new bootrom olduğunu öğrendim ne yapmalıyım bundan sonra
   (telefonu bilgisayara bağlayınca 6.13 e güncellemesi gerektiği yazıyordu onu onaylayınca telefon bir daha açılmadı ondan öncede indirilen uygulamalar için hep güncelleme istiyordu)
   bir de ben başka kartla daha denedim ama sanırım new bootrom olduğu için olmadı

   1. merhaba, maalesef nebootromlu cihazlarda şebeke sorunu yaşanmaktadır. şebeke gelse bile kapatıp açınca geri gitmektedir. şuan bizim önerebileceğimiz başka bir çözüm yolu yok.

 17. ya arkadaşlar iphone 3gs telefonum var güncellerken etkinleştirme sorunu ile karşılaştım bunu nasıl iptal edebilirm acil cevap lütfen

 18. Tekrar indirdim ve harfien uyguladım yazdıklarınızı. işlem sonunda “servis yok”. ne yapabiliriz?

  1. Telefonunuz oldbootromsa baseband dusurun. Newbootromsa sebeke gelmeyebilir. Ustteki yorumlara goz atin.

 19. aynen sizin verdiğiniz talimatlar doğrultusunda yapıyorum verdiğiniz linklerden indirdim programlarıda. daha başlangıçta veriyor bu hatayı

  1. vermemesi lazım hocam. lütfen yeniden indirin dosyaları ve diğer dosyalarla karışmasınlar. IPSW hatası eksik inmiş de olabilir.

 20. Merhaba
  Yukarıda verdiğiniz işleme başladım
  Browse for an IPSW ye tıklayıp “iPhone2,1_6.1.3_10B329_Restore” seçtiğimde
  Invalid IPSW! hatası veriyor.
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. lüfen işlemleri doğru yaptığınızdan emin olarak tekrar deneyin. programların versiyonlarına dikkat edin. burda verilen dosyaları kullanmaya özen gösterin.

 21. Merhabalar hocam.Bende 32 gb factory unlock iphone 3gs var.İki Hafta önce tekefonu ios 6.1.3 e güncelledim.Cihaz bana geldiğinde rultrosnowlu ios 5 yüklüydü.İos güncellemesi yapınca telefon aktivasyon ekranında kaldı.ne kadar uğraştıysam çözemedim.telefoncuya götürdüm.telefoncu gitmiş ios 4.1 yüklemiş.şimdi benim ne yapmam gerekiyor? basebandım 6.15.00 önce basebandı düşürüp sonra mı güncelleme yapmam gerekiyor? birde basebandı nasıl düşüreceğim?

  1. Telefonunuz oldbootromsa basebandi dusurup anlattigimiz islemleri yaparsaniz 6.1.3 ile normal kullanabileceksiniz. Newbootromsa hic bulasmayin. Bir ustteki yorumda nasil basebandi dusurulecegini yazmıştım.

 22. ‘ERROR: Please reboot the device nto normal operating mode. then perform a clean “slide to power off” then try redsn0w again. downgrade yapınca bu hatayı alıyorum sürekli hocam

   1. hocam çok saolun yaptım şebekem geldi 2 gündün kafayı yiyordum :) ama hocam şunu belirteyim basebant düşürme telefonu kapatınca oluyormuş tel açıkken yapınca hata veriyor.çok saolun

 23. hocam iphone yi aktive ekranında aktifmi edeceğiz yoksa aktif etmeden esmi geçeceğiz

  1. aktivasyon yapabiliyorsanız burada anlatılan işlemleri yapmanıza gerek yok zaten hocam. aktivasyon yapılamayn cihazlar için bu işlem. buradaki işlemleri yaptığınızda aktivasyon ekranı çıkmayacaktır.

   1. şimdi hocam her şeyi yaptım. enson cydia substrateyi yükledim sonra ultrasnowu yükledim. şebekeyi aradı ama yine servis yok yazdı.sim kartı çıkarıp tekrar taktım yine aynı. acaba başka ne olabilir

    1. basebandınız yüksekse düşürün lütfen. redsnow 15b2 yi açın extrastan select ipsw den ios 6.0 seçin geri gelin jailbrekaten downgrade basbeand seçin. işlem yapın. sonra tekrar yukardaki işlemleri yapın.

     1. baseband düşürünce jailbreak silinmiyor değilmi. bide düşürürken cydia seçmelimiyim yoksa sadece downgrade seçmem yetermi*

      1. sadece downgrade yapmanız yeterli. işlemi yapıp şebekenin gelip gelmediğini kontrol edin. gelmezse makaledeki işlemleri yeniden yapmanız gerekebilir.

        1. hocam redsnow 15b3 son çıkan onunla olurmu acaba deneyip haber vericem size. 6.0 olmazsa olmaz değilmi

          1. 15b3 error verdi bide 15b2 ile deniyorum hocam umarım olur

 24. Hocam öncelikle teşekkür ederim sayenizde baya ilerleme kaydettim.Ancak Telefonum newbotroom cydia da arama kısmında Mobile Substrate yazıp aradığımda VTMobile,GVMobile gibi bir sürü dosya çıkıyor acaba ben mi hata yapıyorum ?

  1. son bir kaç yorum bu konu ile ilgili, diğer arkadaşlar da aynı sorunu dile getirmişler. sanırım cydia bu dosyaları silmiş.

   1. peki buna benzer başka program işimizi görecek var mı hocam bildiğiniz? herşeyi hallettim bir tek bu kaldı

    1. maalesef hocam, uzun süredir iphone cihazlarıyla ilgilenmiyorum. elimde şuan cihaz da yok.

  1. maalesef sohbet şeklinde iletişim kurmuyoruz. işlemleri en baştan tekrar deneyin hocam o zaman. cydia bir yamuk yapıp dosyaları silmemişse çıkması lazım.

 25. Güncelledim hocam cydia yı, ama halen çıkmıyor mobile substrate…Kaldı öle telefon elimde naapıcam şaşırdım…

  1. internet bağlantınızın olduğuna emin misiniz. cydiayi ilk açtığınızda güncelleme yapar. güncelleme yapamazsa çıkmaz onlar.

 26. Sayın editör size çok ama çok teşekkür ediyorum. 2 haftadır kendi kendime uğraşıyordum. siz pilin bitmesini bekleyin dediniz ve bende tam buna niyetlendim ki son yaptığım restore çalıştı ve şu anda 6.1.3 yüklendi (pil dolu olduğu halde). sim kart çalışıyor. modem f: 05.16.08.

  Aslında ben p0sixninja diye birşeyi de denemeye çalıştım. acaba beyaz ekran sıkıntım ondan olmuş olabilirmi ve nedir bu p0sixninja, sanki 6.1.3 untethered programı tanıtılıyor gibi.

  1. sevindim :) bizim yukarda anlattığımız olay düşük baseband oldbootromlarda sıkıntısız çalışıyor.

 27. şarjın tamamen bitmesini bekledim ama sanırım yeterince beklememişim. ben en iyisi şarjı beyaz ekranda tam bitirip 3 gün boşta bırakayım cihazı. çok teşekkürler.

 28. Mrb. 21 Ekimde Çağatay Yılmaz arkadaşın 3GS de beyaz ekran sorununu çözdüğünü yukarıda okudum. Ancak ben bu işlemlerden sonra beyaz ekran sorununu br türlü çözemedim. Yani usb kablo ekranı bile gelmiyor. Dalgalı beyaz ekranda sanki tıkanmış gibi kalıyor cihaz. Herhangi bir sürüme geçmek istiyorum onuda yapamıyorum.

  1. ekranınızda sıkıntı yoksa. bordun batarya ile teması kesildiğinde düzelmesi lazım. telefonu sökemiyorsanız lütfen şarjın tamamen bitmesini bekleyin.

 29. Editör Bey;
  iPhone 3gs version 6.1.3 baseband 05.13.04 olarak çalışır durumda güncellendi.
  Yardımınız için teşekkür ediyorum.

  1. redsnow 15b2 yi açın extrastan select ipsw den ios 6.0 seçin geri gelin jailbrekaten downgrade basbeand seçin

 30. Merhaba editör bey;
  Konu malüm yurtdışından getirdiğim iphone 3gs oldboot. 2 gün önce IOS 6.1.3 yüklemek isterken telefon aktivasyonda takılmıştı. Yazdıklarınızın aynısını yaptım ve yüklemelerde hiçbir sıkıntılı durum ortaya çıkmadı. Son işlem olan Cydia’dan ultrasn0w yüklemesinde bile. Onuda sorunsuzca yükledim. Ama telefonda hala No Service çıkıyor.
  Not: Geri yükleme bile yapıldı. Bütün bilgilerim telefonda mevcut.
  Yardımcı olurmusunuz?

  1. merhaba, basebandınız kaç acaba. yüksekse düşürmeniz gerekecek. yorumlarda anlatmıştım sanırım.

 31. arkadaşlar kesinlikle son surum itunes ile restore denemeyin 3194 hatası 37 hatasıfelan veriyor. versiyon 11.0.5 buradaki bir arkadasın yazısından gorerek denemeye karar verdim ve su an restore ediyo cihazı tavsiye ederim bu versiyonu indirip kurun

 32. Arkadaşlar merhaba,
  iPhone2,1_6.1.3_10B329_Restore dosyasını indirdim, zip dosyası olarak indi. bende çıkardım içinden 5-6 tane farklı şey çıktı. dolayısıyla daha başlarken snowbreezedl programı browse kısmında iPhone2,1_6.1.3_10B329_Restore dosyasını göstermiyor. Acaba yanlış bişey mi yaptım, yardımcı olabilir misiniz…?

  1. Zip degil ipsw dosyasidir o. Digerleri zip veya rar dosyasidir. Yenieden indirmeyi deneyun lutfen.

   1. Merhaba,
    Tekrar denedim ve başka sitelerden de indirdim aynı dosyayı ancak yine zip dosyası olarak iniyor ve Çıkart dediğimde 2 tane .plist, 3 tane .dmg ve 1 tane .n88 uzantılı toplam 6 dosya çıkıyor ve firmware diye bir klasör.

    bir yerde hata mı yapıyorum acaba?

    1. Sizin bilgisayarınız ipsw dosyalarini zip olarak goruyor o zaman. Evet ipsw doayalari da sikistirilmistir ama zip değiller.

    2. Hocam,
     Google chrome ile yapım oldu
     herşey tamam gbi gözüküyor
     ama itunes dan geri yüklme yapına
     3194 diye hata veriyor
     Acaba sebebi ne olabilir?

     1. daha önce host dosyasında değişiklik yapmışsanız onu eski haline getirin. buna rağmen sıfırlama yapmıyorsa lütfen bu işlemi atlayıp makalede anlatılanları yapmaya devam edin. telefonunuz oldbootrom ise yapın. newbootrom ise büyük ihtimalle şebeke gelmeyecektir.

 33. Adamın dibisiniz dibi bu kadar sade anlaşılır bir anlatım ancak bu şekilde olabilirdi çok sağolun :)

 34. Arkadaşlar yukarıda anlatılan işlemlerin hepsini yapıyorum, aktivasyon ekranını geçip sim kartımı taktıktan sonra wi-fi yi açamıyorum dolayısı ile wi-fi yi açamadığım için cydia ve sonrasını tamamlayamadığımdan telefonumu kullanamıyorum. Wi-fi yi aktif hale nasıl geçirebilirim?
  (iphone – 3gs old Br – 6.1.3 ipsw ) Teşekkürler.

  1. wifiniz çalışmıyor yani. donanımsal bir sorundan kaynaklanıyordur o. önce onun tamir edilmesi gerekeir.

   1. Sn. editör, öncelikle cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Benim telefonum yaklaşık altı aydır kapalı. Altı ay önce bir güncelleme esnasında recovery konuma geçip kilitlendi. Ben de perpa da bir tamirci arkadaş götürdüm ve bana sizin gibi arızanın donanımsal olduğunu ve “anakartının” değişmesi gerektiğini söyledi. Akabinde anakart değişimi biraz pahalı olduğu için yaptırmadım. Geçenlerde sizin sayfanızdaki işlemi yaptım ve telefonum recovery konumdan kurtuldu. Hatta bilgisayarımdan en son aldığım backup’ı bile yükledim. Yani rehberim, resimlerim, müziklerim herşey geri geldi. Bunları belirtiyorum çünkü telefonumda daha önceden hiç wi-fi sorunu olmadı ve hiçbir sorunu da yoktu anlayacağınız donanımsal olduğunu anlayabilmek için herhangi bir test varmı? Bu arada telefonum yurtiçi ve drtyden alınmıştır.

    1. hocam, şimdiye kadar yazılımdan kaynaklı wifi sorununa rastlamadım iphonelarda, o yüzden büyük ihtimalle donanımsal dedim. telefonunuz türkiyeden alınmaysa aktivasyonluk bir durumunuz yok sizin. itunesin son sürümünü indirip temiz bir geri yükleme yapın. yazılımdan kaynaklı bir sıkıntı varsa düzelir.

  1. new bootla ben denedim chaz kapanıp açıldığında her seferınde yeniden ıdooty 6.13 yapmak gerkıyor bılgınıze nevboot 5 chaz yaptım hep aynı sonuc

   1. mail atmıştım ama sanırım size ulaşmamış, lütfen sitemizde yer alan makaleleri kendi bloğunuzda yayınlamayın.

 35. telefonu sıfırlamak için itunusa bağlıyorum ios 4.2.1 var yazılımınız gülcel diyo ios 6.1.3 yüklemesi gerekmiyomu tşkr kolay gelsin

 36. usta ben itunesten sıfırladım no sim card instalalled insert a valid sim with no pin lock to activate iphone uyarısı cıktı yukardaki işlemleri yapmaya başladım usb hatası vermeye başladı tekrar kilit istemeyen ios versiyonuna dönebilirim kolay gelsin

  1. 4.2.1 sürümüne geri dönebilirsiniz. Suan elimizde cihaz olmadigi icin detayli bilgi veremiyorum ama internette arastirirsaniz bulursunuz.

 37. Hocam son olarak sormak istediğim bir kaç soru var. Modem Firmware sürümüm 06.15.00 bunun olumsuz bir etkisi var mıdır? Birde ICCID bölümünde SIM Yok yazıyor normalde SIM kartı gördüğü halde Servis Yok demesi lazım değil mi? Sorun benim sim kartımda veya sim yuvasında olabilir mi? Çünkü dün akşam bu saatlerde çalışıyordu ta ki güncelleme yapıncaya kadar.

  1. Basebandiniz yuksek. Baseband dusurmeniz gerekir. Yorumlarda yazmistim nasil yapilacagini.sim kart gormesi icin itunese baglayin itunese bagliyken simi cikarip geri takin veya pin kodu olan baska bir kart takin.

 38. Hocam söylediğiniz bütün işlemleri uygulamadım hepsi hata vermeden başarıyla gerçekleşti lakin üst tarafta yaklaşık 5 dakika Servis Aranıyor yazdı ve sonucunda servis yok dedi. Bu sorun neden olabilir? Bütün işlemler hatasız gerçekleşti.

 39. Allah sizden razı olsun. Çok faydalı bir çalışma olmuş. Kaç günümü harcadım şu işi halledebilmek için.. Sayenizde düzeldi.. Çok teşekkürler

  1. Mumkunse orjinal bir kablo ile dene. Ayni hatayi vermeye devam ederse sokette sikinti olabilir.

  1. makalede redsnow 15b3 programının linki var. indirip kontrol edin telefonunuz oldbootromsa yüzde 90 ihtimalle olur. ancak dediğim gibi riske girmek istemiyorsanız denemeyin.

 40. Aynen B’nde whatsap yüklemek icin 4.3.3 sürümünü istiyor daha düşüks urum yukleyemezmiyiz senin yonteminle ozamam daha kesin sonuc almazmiyuz Bu arada tasekkur ederim

  1. hocam ben bu işlemi düşük baseband, oldbootrom 3gs de defalarca başarılı şekilde gerçekleştirdim. ancak newbootrom cihazlarda sıkıntı çıkıyor.

 41. 4.3.3 surum daha kesin sonuc alabilirmiyim whatsap sıkıntısı varsa onun için soruyorum yardımcı olursan sevinirim bu arada telefoncular en son surum yurtdisi3gs ler için son sur4.1 duyolar

  1. 4.1.2 yüklendiğinde shsh kaydı istemediği için şebeke sorunu yaşamıyorsunuz ancak herhangi bir uygulama kuramıyorsunuz.

  1. riske girmek istemiyorsanız işlem yapmayın hiç. bazı cihazlar oluyor bazıları olmuyor.

 42. Merhaba arkadaşlar benim arkadaşım telefoncudan avusturalyaya kayıtlı 3gs almış sürümü ios 5 ama bazı uygulamalar ios 6 istediği için ios 6 yı indirmek istemiş telefon jb li olduğu için simkart okumuyor yukarıdaki işlemlerin telefona yazılımı atıp etkinleştirme menüsüne kadar geldim ancak oradan ileri gidemedim çünkü telefon aktive edilmiyor bu konu hakkında bana ulaşırsanız sevinirim arkadaşlar

  1. merhaba, yukardaki işlemleri doğru şekilde yaptığınızda telefon aktivasyon ekranını geçer ancak şebeke gelmeyebilir.

    1. Merhaba. Telefonunuz oldbootromsa downgrade baseband yapin. Yorumlarda nasil yapilacagini anlatmistim. Newbootrom ise henuz cozum bulmus değiliz. Bazi cihazlara sebeke gelmiyor.

 43. hocam bu işlemleri yaptım şebeke geldi konuşma yapabiliyorum ama sms alıp gönderemiyorum neden böyle bi sorun çıkmış olabilir acaba..msj merkez numarası doğru..

    1. bu sorunun sebebını bulamadık arkadasım brak ıphoneyı benım bır arkadasımda huwaı var cıhaz androıt herseyı denedık ama mesaj alıyor gonderemıyor bunun sebebını bulamadık

 44. Arkadaşlar benim telefonum da 3gs yurt dişindan geldi bi keresinde güncelleme yaptım telefon kilitlendi tekrar açtırdım şimdi son sürümü yüklesem yine kilitlenir mi acaba yardımcı olur musunu

  1. sim kilidi kaldırılmamışsa tekrar kilitlenir, oldbootroom ve düşük baseband ise yukarıdaki işlemleri yüzde 90 açılır. ama riske girmek istemiyorsanız güncellemeyiniz.

 45. s.a ben snowbrezee ile işlemleri eksiksiz yapıyorum kurulum ekranı cıkıyo sonuna kadar kuruyo ama telefon acılmıyo itunes yine kurtarmada kalıyo telefonum 3gs anlatıldıgı gibi yapıyorum ama olmuyo sorun nedir çözemedim yardımcı olursanız teşekkürler

  1. Telefon newbootrom mu yoksa oldbootrom nu. Newbootrom elmada kalir. Masaustundeki ibooty ile işlem ysoman lazim.

 46. ACİLL. !!

  Merhaba; Benim yurt disindan gelme iPhone 3GS ‘im var. Telefonu guncellemek icin burda yazanlari degil de, Telefonu bilgisayara bagladim zaman iTunes kendiliginden soruyor “telefonunuza uygun iOS 6.1.3 var. Yukleyelim mi” diye sorunun altindada “indir ve yukle”, “sadece indir” ve “iptal” secenekleri var. Ben direkt burdan guncellesem olurmu.. Şimdiden teşekkür ederm

  1. ordan güncellemeniz lazım zaten ama eğer cihazınız kontratlı yani simlocklu cihaz ise güncellemeden sonra aktivasyon ekrnında kalırsınız. telefonu kullanamazsınız. yukarda anlattığımız yöntemle bazı simlocklu cihazlar açılıyor bazıları açılmıyor, riske girmek isterseniz deneyebilirsiniz. başım ağrımasın diyorsanız uzak durun :)

 47. Hocam işlemleri yaptım sn0wbreeze ile masaüstüne çıkar ipsw yi ben 6.0.1 i seçtim ipsw olarak şimdi de itunes ile seçip yüklemeye çalıştım ama “iphone geri yüklemeye hazırlanıyor” yazısı çok uzun sure zkaldı ekranda yanlış birşey mi yaptım acaba ?

  1. elimde cihaz olmadığını için deneyemiyorum hocam. snowbreezeda öyle bir seçenek vardı ama isterseniz onu da deneyebilirsiniz.

 48. Downgrade işlemini yapmaya çalıştığımda “Allocate (233)
  Redsn0w must now exit ” şeklinde hata çıkıyo bununla ilgili bir bilginiz var mı ?

  1. ilk defa senden duydum hocam, hem cydia hem downgrade seçeneğini mi seçiyorsun yoksa sadece downgrade mı? tam tersini uygula bir de istersen.

 49. “Downgrade from ipad baseband” şeklinde bir şık var bunu da denedim bir hata verdi daha sonra baktıgımda farkettım ipad yazdıgını bır sıkıntı çıkartır mı acaba tekrar denesem ?

  1. tekrar deneyin, olmuyorsa, install ipad baseband yapın. basebandın 6.0.15 ten düşmesi lazım yani.

 50. Hocam Merhaba. Benim elimde yurtdışından gelmiş olan 3gs bir cihaz var. Dün güncelleme amaçlı netten araştırarak bulduğum bie sitenin yardımıyla jailbreak yapmayı denedim. redsn0w programını kullandım ama o guncelleme atmadı. daha 4.2.1 yukluydu bende direk itunes dan güncelledim daha sonra redsn0w ile jailbreak yapabildim fakat simfree olmadığı için servis yok sorunu oluştu.Sitede tarif edildiği gibi ultrasn0w u da yukledım fakat sorun cozulmedi. Sizin tarif ettiğiniz gibi sn0wbreeze ile de denedim tarif edilenleri harfiyen yaptım herhangi bişeyi atlamadım fakat yine de sim olayını çözemedim bir yardımcı olursanız çok sevinirim ? Cihazın şimdiki ios sürümü 6.1.3 modem : 06:15:00

  1. merhaba, cihazınız oldootrom ise basebandı düşürdüğünizde şebekenin gelmesi lazım. redsnow 15b2 yi açın extrastan select ipsw den ios 6.0 seçin geri gelin jailbrekaten downgrade basbeand seçin. işlem yapın. sonra tekrar yukardaki işlemleri yapın.

 51. evet oldbootrom.mobile subrate yi kurdum resetledi ve tekrar cydia ya döndün ultrasnow u yükledim versiyonsunsuz olanı.Aranıyor yazsı vardı,sonra servis yoz yazdı.teli kapatıp açtım.Şimdi yine aranıyor a devam.

  1. başka pin kodu olan bir simkart takıp deneyin lütfen. sim kart takılıyken itunese bağlayın biraz bekleyin, bazen şebeke geç gelebilir.

  2. yenıden işleleri yapın eksık yada gözden kaçan birsey vardır
   işlemleri harfıyen yaparsanız
   mutlaka sebeke gelır ışlemleri yeniden deneyın

 52. SELAM benim iphone 3gs cihazimi ios 4.3.3 den 6.1.3 jalbreak eletdim simdi telefonda servis yok yaziyor bunu nasil duzelte bilirim

  1. merhaba, cihazınız oldbootrom ise yukarda anlatılan işlemleri yaparsanız %90 şebeke gelecektir. newbootromsa sıkıntı olabilir.

  1. oldbootrom dimi cihazınız? mobil substrate yi kurduktan sonra ultrasn0wu(versiyon yok sadece ultrasnow yazıyor) kurun telefon bi reset atacak, açıldığında şebeke gelmesi lazım.

 53. Allah razı olsun kardeşim.Bir sürü site gezdim sizin gibi açıklayıcı anlatan bir usta göremedim.Aktivasyon sınırını geçtim telefonum açıldı,diğer Cydia’daki programları da kurdum fakat hala ağ bulunamamakta!! Nedir yanlış yaptığım acaba?

  1. hocam, mobile substrate ve ultrasnowu kurarsanız şebeke gelmesi lazım. basebandınızın düşük olduğunu varsayarsak tabi. basebandınız yüksekse 6.0.15 ise redsnowu açın extrasdan select ipsw tıklayın. ios 6.0 seçin geri gelin jailbreak tıklayın. downgrade baseband seçin işlem yapın.

 54. hocam dediklerinizi yaptım telefonum 6.1.3 sürüm oldu cydia dediklerinizi yaptım servis yok diyor

  1. hocam lütfen işlemleri gözden geçirin, fazladan uygulama kurmayın sadece mobile substrate ve ultrasnow olacak. ultrasnow 6.1.3 değil

      1. sadece ultrasnow olan onu yükledim başka birşey yüklemedim yapacak herhangi bir şey varmı yazdıklarınızdan başşka

       1. Maalesef hocam. Ios 7 den sonra daha cok sorun cikmaya basladi. Gelisme olursa yazarim buraya.

 55. Hocam, merhaba…Yurtdışı iphone 3gs’im var, newbootroom.ios 4.2 jailbreak yapılmıştı.(pasaport kaydını yaptırmıştım) Link verdiğiniz youtube videosundaki şekliyle güncelleme yptım. ilk başta başarılı oldum. ancak telefonum kapandıktan sonra tekrar açılmadı, tethered olmasıyla alakalı bir durum sanırsam. Ancak daha sonra aynı işlemleri tekrar denedim. bu sefer olmadı.3194 hatası verdi itunes. ben de başka forum sitelerini arayıp tinyumbrella ve redsnow üzerinden bir takım işlemleri uyguladım. Ancak başarılı olamadım.Ya elma ekranında takılı kalıyordu,ya itunes’a bağlayın resmi çıkıyordu ya da sadece ekran ışığı yanıyordu hiç birşey demeden.Pwned dfu modunda kalmış sanırsam. En son itunes’dan direk güncelleme yaptım. Telefonum açılır mı açılmaz mı bi bilgim yok.Biraz da canım sıkıldı bu durumdan. Jailbreak atılmış bir iphone’a direk güncelleme yapmamın ne gibi bi sıkıntısı olabilir. bu telefona direk 6.1.3 için jailbreak yapabilir miyim eğer açabilirsem normal güncelleme ile iphone’u. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Alt sürümler için shsh kaydım da yok bu arada…Biraz uzun yazdım galiba ama bildiğim herşeyi yazmak istedim :)Şimdiden çok teşekkürler :)

  1. itunestan geri yukleme veya güncelleme telefonu normal şekilde açar ancak aktivasyon ekranında kalır.(kontratlı cihazlar) aktivasyon ekranını geçmek için bir çok yol var ancak bu sefer de şebeke gelmiyor, yukarda anlattığım işlemi ben oldbootrom üstünde başarıyla defalarca yaptım. ancak newbootrom her kapanıp açıldığında tekrar ibooty ile boot etmek gerektiriyor. temiz bir geri yüklemeden sonra tekrar aynı işlemleri yaparsanız büyük olasılıkla ilk seferde yaptığınız gibi çalışacaktır.

   1. Teşekkür ederim cevap için.Geri yüklemeden sonra dediğiniz gibi tekrardan baştan deneyeceğim. Sim kilit konusunda bi bilgim yok telefonu açtırdığımda türkiyedeki her hat için çalışıyordu. ios 6.1.3 güncellemesini dediğiniz gibi yaptıktan sonra da hattın çalışmasında sıkıntı yaşamamıştım. ancak itunesdan geri yükleme yaptıktan sonra sim kilitli duruma gelir mi o konu hakkında fikrim yok. Korkum da bu yüzden…Denedikten sonra geri bildirimde bulunurum. Teşekkürler…

    1. Hocam iyi günler.Dediğiniz gibi denedim ancak 3194 hatasından kurtulamıyorum.Bu konuda bilginiz var mı? Yardımcı olabilir misiniz biraz acil… :(

     1. telefon pwnd dfu modundayken hiç bir hata vermemesi gerekir, ya telefon pwnd dfu moduna girmiyor ya da artık apple izin vermiyor yüklemeye. elimde cihaz olmadığı için deneyemiyorum, elime cihaz geçtiğinde deneyip bilgi verebilirim ancak.

      1. dediğiniz videodaki ireb çalıştırmaya kadar geldim pwned dfu modunda olduğunun uyarısını da aldım ancak itunes’a döndüğümde yazılım çıkarılıor diyor apple a bağlanmaya çalıştığında bu sıkıntı oluyor.(3194 hatası) iphone explorerla bu uyarının kaldırılabileceğine dair bi video buldum ancak denemekte kararsızım. bi öneriniz var mı bu konuda?

         1. daha önce host dosyasını değiştirmişseniz onu eski haline getirin, aklıma başka bir sebep gelmiyor hocam.

          1. değiştirdim sıfırladım o da işe yaramadı.Simdi bi site 4.1 e terar dönmemi sonra tekrar itunes restore yapmamı söylüyor ve sorunun çözüleceğini sölemşler…onu deneyeceğim bakalım ins bu sefer olur.4.1 shsh kydı istemiyormuş sanırsam..

          2. hocam 4.1 için redsnowla yüklemeye çalıştım hata verdi clean slide off gibi bu durumun çözümünü bulamadım, daha sonra snowbreeze ile 4.1 için geri yüklemeye çalıştım sizin alattığınız gibi bu sefer de 37 hatasını aldım bu hatanın çözümü hakkında bilginniz var mı araştrdım ben ama uygun bi çözüm bulamadım. Şimdi tekrar itunes restore yapmaya çalışcam, daha sonra 6.0 ı redsnowla yüklemeyi deneyeceğim o da bi çözümmüş aktivasyon ekranını geçmek için..Biraz ümitsizlik başladı açıkçası :(

          1. Ben en son 6.1.3 ü yükledim itunesdan direk restore yoluyla şimdi redsnowla 6.0 ı yüklersem bu durum bi sıkıntı oluştururmu bilginiz var mı…gerçi her türlü bu yolu deneyeceğim çünkü başka çarem kalmadı…:( bi hayli zaman harcadım ama başarılı olamıcam gibi gelio :(

         2. hayır sonuçta eski yazılımı silip yeni yazılım yüklüyorsun, sıkıntı çıkmaması lazım ama bazen 3194 hata kodu verir

          1. hocam şimdi aktivasyon ekranını geçebildim. ios 6.1.3 var ancak dediğiniz gibi şebeke problemi var.Servis yok yazıyor. Sizin dediğiniz gibi en baştan güncelleme yaptım snowbreeze ile ancak 3194 probleminden kurtulamadım. Tinyumbrella çalıştırmıştım 3194 sorunundan kurtulmak için bi ara, sıkıntı onunla alakalı olabilir mi…öneriniz var mı, ne yapılabilir?

          1. Hocam merhaba tekrarddan…bir önceki yazınızda yapılması gereken işlemleri yaptım, iparelhos kısmına geldim burddan ultrasnow fixer 6.1 i kurdum ama telefonda servis yok hatsı devam ediyor, bu sorunun çözümü için bir öneriniz var mı…Başka bir repo falan üzerinden halledebilirmiyim sorunumu?…Teşekkürler…

          1. Hocam merhaba tekrardan, yeni bir sorum olacak. Telefonu sizin dediğiniz yöntemle açmayı başardım. Ancak simlock sorununu bir türlü çözemedim. Factory Unlock yapmayı düşünüyorum. Bazı internet siteleri garanti ediyor hattı açabileceklerine ve ömür boyu da güncelleme garantisi veriyorlar.(gerçi benimki ios 6.1.3) Bu işlemi gerçekleştirirsem telefonu tekrardan pasaporta kaydetmeme gerek kalır mı yoksa direk kullanmaya başlayabilir miyim. Factory Unlock’ın bir sakıncası var mı, yani jbli telefona da factory unlock yapılabiliyor değil mi? İlgilenirseniz çok sevinirim. Çok teşekkürler şimdiden…

         3. en sağlam çözüm factory unlocktur zaten. cihazınız amerika cihazı ise daha kolay ve daha ucuz açılır. ancak factory unlock yapsanız bile cihazınızın trde kayıtlı olması lazım. imei sorgulaması yaptığınızda kayıtlı gözükmüyorsa şebeke alamazsınız. factory unlock yaptıktan sonra günceleme-sıfırlama sorunları yaşamazsınız.

          1. Teşekkür ederim,pasaporta kayıtlı zaten cihazım, imei sorgulamsında da gözüküyor yurtdışı kayıtlı cihaz şeklinde…Tekrar unlock yaparsam pasaporta bir daha kaydetme gibi bi işleme gereksinim olmaz değil mi? allgsmunlock diye bir site var oradan yapmayı düşünüyorum, bilginiz var mı bu site hakkında?

     2. bir daha kaydettirmenize gerek yok. dediğiniz siteyi bilmiyorum. daha önce gittigdiyor.com dan bir arkadaşa yaptırmıştım. gittgidiyor.cam dan factory unlock diye arama yapın.

       1. Hocam Merhaba tekrardan..
        iphone 3gs new bootrom 06.15.00 bbLı yurtdışı telefonuma ios 6.1.3 kurduktan sonra sim kilidini açmayı başardım… Başlanbgıçta Snowbreeze ile yükleme yapamadım itunes 3194 hatası veriyordu tinyumbrella ile bu hatadan kurtuldum ancak başka hatalar devam etti. Neyse Temiz bir geri yüklemeden sonra aktivasyon ekranını geçmek için redsnow ile bir önceki yazınızda belirttiğiniz ios 6.0’ı yükledim. Ancak Cydia’yı yükle demedim ve downgrade from baseband diye bir secçenek vardı onu seçtim. Sonra telefonum aktivasyon ekranını geçti ancak no service hatası devam ediyordu. iphone bilgilerini kontrol ettim ve basebandın düştüğünü gördüm. Daha sonra tekrardan snowbreeze ile ireb kullanarak jailbreakli ios 6.1.3 yüklemeye çalıştım Yine olmadı. Artık umudumu kaybetmşştim ve telefonumu hiç kullanamyacağımı düşündüm. Bu arada İtunes’un son sürümü vardı.bir forumda itunes 11.0.5’i kurmam gerektiğini okudum. bilgisayarımdaki apple ile ilgili tüm verileri kaldırdım. itunes 11.0.5’i yükledim. Daha sonra buradan normal şekilde restore ettim. Farklı bir uyarı aldım itunes’da fabrika ayarları ile ilgili.daha sonra normalde sürdüğünden daha uzun sürdü yüklemesi. Firmware’ın doğrulanmasını bekledim. Ve telefonum sim kilidi açılmış şekilde aktivasyon ekranını geçti. basband olarak da 05.16.08 yüklenmiş.

        Biraz tesadüfi oldu ama sonunda telefonumu kurtardım. Jailbreak yok şu an telefonumda,ama sim kilidi de yok. normal bir şekilde kullanabiliyorum. biraz uzun yazdım ancak çözümü olmayan bir konu gibi duryordu. İnşallah sıkıntı yaşayan diğer arkadaşlara da yardımcı olur… iyi günler

        1. :) hocam sanırım cihazınızın kontrat süresi dolmuş ve sim kilidini açmışlar, tesadüf olmuş yani :)

         1. olabilir ama zaten 2010 da alınmış bir telefondu.Daha önce de restore ettim. Bir anda mı değişti onu da bilmiyorum. Sim hakkında bilgi almak için bir iki siteye imei no’mu gönderdim. Onun da etkisi olabilir belki… :)

 56. ıphone 4s 613 guncellemesını yaprıktan ıtunes ıle usb takılı kaldı ve gıtmıor ne yapmam gerekır

  1. kurtarma modunda kaldı sanırım sizin telefon da, redsnow programını açın extrasta recovery fix var, onunla kurtarma modundan çıkarabilirsiniz. eğer elmada kaldıysa masaüstündeki ibooty ile işlem yapın.

 57. hocam itunes ile yükleme yaptıktan sonra itunes tekrar kurtarma modunda bir iphone buldu yazılımı geri yükle diyor…

  1. telefon kurtarma modunda kalmış, açma kapama ve hoem tuşunu bası tutun elmayı görünce tuşları bırakın.

   1. ne kadar uzun süre basmam gerekio acaba üstadım pc den ses çıkıo moda girerken ki uyarı sesi gibi ama elmanın geldiği yok…

    1. 20 sanıye yeterlidir, eğer çıkmıyorsa redsnowu açın extrasta recovery fix seçeneği var, onu uygulayın.

      1. ekranın çalıştığından emin misiniz, en azından kurtarma modunda kablo resmi çıkması gerekiyor. ekrandan eminseniz lütfen tekrar itunesten geri yükleme yapın.

       1. ekranda sorun yok üstadım. orjinal yazılımı geri yüklüyorum itunes ten o zman sim kilitli şekilde tel açılıyor. sn0wbreezeden oluşturduğum dosyayı yüklediğim zman tel dfu modda kalıyo..

        1. peki doğru ios sürümü ile işlem yaptığınızdan emin misiniz? 3gs için iPhone2,1_6.1.3_10B329_Restore dosyasıdır.

          1. bilemiyorum hocam, oldbootrom ile denedim ben defalarca hiç bir sıkınt5ı çıkmadı, newbootrom da elmada kalıyor, siyah ekrana denk gelmedim hiç.

 58. Merhabalar editör bey
  bende yurtdışı ıphone 3gs 16 gb var. telefonu yeni aldım ıos 4.1 yüklü. ben hiçbir uygulamayı indiremiyorum bundan moralim bozuldu ben bu işlemleri yaparsam ya sorun çıkarsa çünkü telefonu alalı 1 hafta olmadı yardım ederseniz sevinirim saygılar

  1. Merhaba. Telefonunuz newbootrom ise islem yapmanizi tavsiye etmiyorum. Eger oldbootrom ise once baseband dusurup sonea yukardaki islemleri yaparsaniz sorun cikmayacaktir.

 59. surekli şebeke arıyor ısınıyor ve kapanıyor modem frawer karşısı boş imei gözükmüyor wifi bağlanmıyor şaşırdım kaldım lütfen yardım

  1. modem firmware boş ise, %90 donanımsal bir sorunu var hocam, bende de var bir tane, düzeltemedim.

   1. daha evvel 4.0.2 jailbreakli 6.1.3 yükseltim ceyda yükledim ilkönce açıldı sadece şebeke gelmiyordı wifi çalışıyordu sonra ne olduysa vifi gitti modem frawer yazan yer boş ne yapabilirim şimdiden teşekkür ederim.

    1. yanlışlıkla ipad basebandı kurmuş olabilirsiniz. yabanci sitelerde baya araştırdım, geri dönüş yok demişler. bir süre sonra onunla uğraşmaktan vazgeçtim.

 60. bütün uygulamayı yaptım teşekkür ederim ancak hala daha şebekem gelmedi imai kayıtlı

  1. basebandınız yüksek olabilir. redsnow 15b2 programını açın, extrasa girin select ipsw den ios 6.0 yi seçin geri gelin jailbreaka girin cydia ve downgrade baseband seçin, işlem yapın.

    1. makaledeki işlemlerle aynı işlemlerimi yapacağım yoksa en son dediğiniz gibi müsaitseniz biraz daha anlatımlı açıklayabilirmisin indirdim yazılımı

       1. Hocam cihazın 3gs olduğundan ve işlem yaptığınız iosun 6.0 olduğundan emin misiniz.

        1. evet abi 6.1.3 yükledim dediğin herşeyi yaptım 3gs oldugundan eminim ios 6.0 indirdim dedğiniz gibi extras dan slect ıpsw den 6.0 ı diyorum sonra jail break tıklıyorum kernel hatası alıyorum

 61. Telefoncuların bu yapılamaz dediği sorunu yardımınız sayesinde çözdüm paylaşımda emeği olan herkese teşekkür ediyorum telefonum sorunsuz çalışıyor.

 62. sağlam telefonu bozduk hata veriyor hocam telefonculara götüreyim en iyisi boş yere masraf çıktı :)

 63. hocam son bişey sorayım mesajlar gelmiyor gitmiyor… gönderilemiyor yazıyor… neden olabilir acaba önceki makaleden yaptım hocam

  1. mesaj ayarlarını kontrol edin. mesaj merkezi ile igili bir sıkıntı olabilir, yoksa daha önce oyle bir sorunla karşılaşmadım.

 64. hocam biz bu telefonu pasaporta işletmiştik ama simi kırdırmıştık. bu telefonlar için değilmi bu anlatım…

  1. biz bu işlemi kontratlı cihazlar için(iphone 3GS) yapıyoruz. ama tabiki cihazın türkiyede kaydettirilmiş olması gerekiyor, yani şurdan https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama sorgulama yaptığında telefon kayıtlı gözükmesi lazım.
   kontratlı cihazlar sadece beraber satıldığı hatlarla çalışır, biz onu kırmaya çalışıyoruz.

 65. sayın editör öncelikle cevap yazdığınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim. beyaz ekran problemi ekrana oluşturulan dosyayı çalıştırdım düzeldi. size baya zahmet verdim ama şunu sormak istiyorum. yukarıda yapılan işlemleri yapıyorum. itunes ta başlarken hata veriyor. kodunu unuttum ama 914 galiba. bunun nedeni ne olabilir. önceki anlattığınıza göre açıyorum ama çok sık hat kopuyor. özellikle şarja takılı iken. itunes e başlarken hata neden verebilir… şunuda belirteyim. newbotroom olarak oluşturuuyorum bu hatayı veriyor. oldbotroom olarak yapıyorum yine hatayı veriyor. telefonum newbotrom… elma da kalıyor demiştiniz daha önce o ekarana gelmeden oluyor yani başında oluyor hemen yazılım seçiliyor falan diyor oralada kalıyor…
  iyi çalışmalar

  1. hocam ya telefon pwnd dfu moduna girmiyor ya da yanlış ios dosyası ile işlem yapıyorsunuz. iphone 3gs için iPhone2,1_6.1.3_10B329_Restore ios yazılımını işlemeniz lazım. makale içinde linki var.

 66. bu işlemlerin ekranın yada telefonun fiziki yapısına zararı ne olabilir… ekran sadece beyaz kalıyor… dalgalı oldu… cip falan bozulmuş olabilirmi acaba yoksa düşme falan olmadı… işlemi yaparken aniden oldu…

  1. fiziki zarar vermez, ama yazılımdan dolayı beyaz ekran verebilir, kurduğunuz hatalı bir uygulama sebep olmuş olabilir, itunesten geri yükleyip denemeniz lazım.

 67. patron benim basebant yükselmiş ondan cydia da senin dedigin çıkmıyormuş ultrasnow 6.1 çıkıyor benim basebant 5.16.08 bunu nasıl düşürecegiz veya nasıl bi yol izliycez

  1. redsnow 15b2yi aç. extras-select ipsw – ios 6.0 seç geri gel jailbreak gir, cydia ve downgrade baseband seç işlem yap baseband düşer.

  1. işlemler aynı hocam, sadece oldbootrom yerine newbootroma tıklıyorsunuz, oldbootromdan farklı olarak masaüstüne ibooty idye bir klasor atıyor, en son telefon elmada kaldığında iboty programını açıp telefonu elmadan çıkarıyorsunuz.

 68. sayın editör ben b,iraz daha kurcaladım ve cydia yüklemeyi başardım makalenin sonundaki herşeyi yaptım lakim ultrasnow 6.1 felan çıkyor onlarıda kurdum servis yok başka bi repo varmı önerecegin

   1. yok baba yok şimdide :) just boot deyince ananas ekrana geliyor sonra at edenek ekran beyaza düşüyor :) çorbaya döndü iyice yüzdüm yüzdüm kuyrugunda çırpınır oldum

 69. sayın editör sanırım kurcalaya kurcalaya bişeyler yaptım just boot ile açıldı.peki ben her kapadıgımda justbootlamı açmam lazım bunun çözümü yokmu

 70. hocam newbootrom yazılım nasıl üretirim. yukarıda anlatılan ve çoğu yerde hep eski bootroom… yeni diye oluşturdum. yemedi yine… teşekkürler

  1. :) redsnow ile baseband düşüreceksiniz sonra yukarda anlatılan snowbreeze ile yapılan işlemleri yapacaksınız, ve son olarak cydidadan mobil substrate ve ultrasnowu kuaracaksınız. makale biraz karışık olmuş sanırım, gün içinde makaleyi biraz daha sadeleştirmeye çalışacağım.

 71. ya hep hocam hocam diyoz adınızı bimiyorum kusura bakmayın.şimdi ben bir şakilde rednow ie 6.1.3 yükledim lakin gene bir yerde eksiklik yaptım sanırım telefon açıldı sürüm 6.1.3 5.16.08 olarak açıldı ama bu seferde sım takıyorum servis yok diyor.yüklerken cydia seçtigim halde telefonda yok ve safariyede baglanamıyorum sonuç olarak durum bu ne yapapmam lazım

  1. makalenin sonundaki işlemleri yapmanız lazım, cydiayı açın, mobile substrate ve ultrasn0wu yükleyin.

 72. hocam şunu sormak istiyorum. bu anlattığınız oldbtrm olduğu için hata veriyor. benimki newbotroom… bunun için bir çözüm varmı… yada sadece bendemi bu hatayı veriyor… dosyayı oluşturuyom fakat itunes işlemi sırasında hata veriyor…
  kolay gelsin…

  1. oldbootromlu cihaza newbootromla yapılmış yazılım atamazsınız. veya tam tersini de yapamazsınız. cihazınız hangisiyse onunla işlem yapıp itunes ile yüklemeniz lazım. newbootromla dosyayı oluşturun, en son telefonu pwnd dfu moduna alın, itunes yükleme yapar, pwnd dfu moduna alamazsanız yükleme yapmaz.

  1. maalesef, newbootrom her kapanıp açıldığında ibooty ile tekar işlem yapılması gerekiyor.

 73. hocam şimdi snowbreeze bagladıgımda oltbrm,rednowsa bagladıgımda newbrm diyo hangisi dogru sana zahmet newbrm linki varsa onu deniyim

 74. selamın aleyküm
  hocam baştan sona dediginiz anlattığınız herşeyi harfiyyenyerine getirdim dfu moda alıp masaüstüne inen dosyayı gösteriyorum güzelce yükleme başlıyor telefonda yükleme esnasında snowbreeze işareti ile yükleme devam ediyor ediyor tam bitiyor sonra pat edenek kapanıyor sonra itunesde kurtarma modunda cihaz bulundu diyor bu işlemi bir kaçkez tekrar denedim aynı şey diyor acaba bir yerde eksik yaptıgım yada yanlış yaptıgım bişeymi var sizce nedir sorun acama cihaz:iphone 3gs 6.1.3 oltbootrom snowbreeze takınca öle yazıyor

   1. hayır hayır batarya saglam yeniden dfu moda düşüyor batarya tam dolu.peki normalde 6.1.3 yüklü ama aktivasyon yapamıyorum geçersiz sım diyo onunla alakası olabilirmi yoksa güncelleme oluyo wifi baglantısını yapıyorum sım takın diyo her zaman kullandıgım sim takınca kabul etmiyor hangi sim kartı taktıysam kabul etmedi pın kilidi olmadan yapıyorum tabi buna ne dersiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir