Yeni iPhone’larda Dikkat Çekenler

Teknoloji dünyasının merakla beklediği gün geldi ve Apple yeni nesil iPhone’ları geçtiğimiz günlerde tanıttı. iPhone 5C birbirinden canlı renk seçenekleri ile dikkatleri çekerken, iPhone 5S ise 64 bit destekli A7 çipi, parmak izi okuma özelliği, üç farklı renk seçeneği ve gelişmiş kamera özellikleri ile ön plana çıktı.

Etkinlik, uydu bağlantısı ile eşzamanlı olarak Berlin, Pekin ve Tokyo’daki merkezlerden yayınlanarak gerçek bir global tanıtım şovuna dönüştü. Bu merkezlerde bir araya gelen yüzlerce basın mensubu yeni iPhone’ları inceleme fırsatı buldu.

Etkinlikte ayrıca Apple’ın mobil işletim sistemi iOS 7’nin final versiyonu ve yeni nesil iPhone’lar için geliştirilmiş özel telefon kılıfları da tanıtıldı.

5c ve 5s olarak iki yeni modelin tanıtıldığı etkinlikte her model için ayrı ayrı özellikler göze çarptı.

iphone 5c renkleri

5 AYRI RENKTE iPHONE 5C

iPhone 5C’in en igli çekici noktası beş ayrı renk seçeneğine sahip olması. Ayrıca bu telefon için özel geliştirilmiş 6 farklı kılıf ile daha da renkli tarzlar oluşturmak mümkün.

iPhone 5C’nin gövdesi çelik destekli polikarbonat malzemeden üretilmiş. Daha önce iddia edildiği gibi ucuz plastik materyal değil. A6 çipli, 8 megapiksel iSight kameralı, 4 inç retina ekranlı bu telefonun ABD kontratsız fiyatı 549 dolar olarak duyuruldu.

ABD’deki 2 yıllık sözleşmeli fiyatı  16 GB’lık modeli için 99 ABD dolar, 32 GB’lık modeli için de 199 ABD dolar olacak.

iphone 5c kılıfları


5S’TE AĞIR ÇEKİM VİDEO ÖZELLİĞİ

Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 5S, tasarım olarak bir önceki versiyona çok benziyor ama onu farklı kılan bazı önemli özellikler var.

Siyah ve beyaz rengi artık yok. Onun yerine gümüş, altın ve uzay-gri olmak üzere 3 ayrı renk seçeneği var. 64 bit destekleyen A7 çip sayesinde iki kat daha hızlı işlem kapasitesi ve grafik özelliği sağlanmış. Etkinlikte gösterilen demoya bakılırsa telefonun grafikleri bir çok masaüstü bilgisayardan bile daha kaliteli.


iphone tanıtım

Ağır çekim video, saniyede 20 kare fotoğraf çekimi, gerçek tonlu flaş, sarsıntı engelleme, video çekerken zoom yapma gibi özelliklere sahip olan iSight kamerası gerçekten çok etkileyici. Özellikle ağır çekim özelliği yepyeni bir fenomen olabilir.

Parmak izi okuma sensörüne sahip olan giriş düğmesi ise telefondaki güvenlik seviyesini yüksek bir boyuta taşıyor. Bu sayede artık parmak iziniz şifreniz olacak. Beklenen NFC özelliği ise bu versiyonda da yok.

Cihazın ABD’deki 2 yıllık sözleşmeli fiyatı 16 GB’lık modeli için 199 ABD doları, 32 GB’lık modeli için 299 ABD doları ve 64 GB’lık modeli için 399 ABD doları olacak.

iphone 5s kamera

YEPYENİ TASARIMIYLA iOS 7 

Tasarımı baştan aşağıya yenilenen mobil işletim sistemi iOS 7’i ‘tek kelime ile beğendiğini’ ifade eden Ergürel, iOS 7’nin özelliklerini sıraladı:

“iTunes Radyo özelliği, minimalist ara yüzü, kontrol merkezi ve yepyeni fotoğraf – video çekim özellikleri ilgi çekici. Üstelik iWorks, iMovie, iPhoto gibi pahalı uygulamaların da iOS 7 kullanıcıları için ücretsiz olacağını hatırlatayım.”

iPhone 4 ve iPad 2 sonrasında üretilen mobil cihazlarla uyumlu olan iOS 7 işletim sistemi 18 Eylül’den itibaren ücretsiz olarak indirilebilecek.

NE ZAMAN SATIŞA ÇIKIYOR?

Aralarında ABD, İngiltere, Almanya, Japonya ve Çin’in olduğu 9 ülkede 13 Eylül’den itibaren ön siparişler alınacak, satışa çıkış tarihi ise 20 Eylül.

Türkiye’deki teknoloji meraklıları ise resmi satış için biraz daha bekleyecekler! iPhone 5C ve 5S, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100’den fazla ülkede  Aralık ayında satışa sunulacak. Fiyat ise henüz belirsiz.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.