Bir süredir hakkında söylentiler dolaşan Android M’in tam adı resmiyet kazandı; Android Marshmallow! Google’ın yeni maskotu California’daki Android HQ binası önünde fotoğrafçıları ağırlamaya başladı bile.

Android M, Google I/Q 2015 etkinliği tanıtılmış ve sonbaharda kullanıcılara dağıtılmaya başlanacağı açıklanmıştı.  Google’ın  Android versiyonlarına koyduğu takma adların harf sırasını takip edecek şekilde ilerlediği ve genellikle tatlı isimlerini aldığı biliniyordu. Bu açından yeni Android sürümünün de Milkshake adıyla gelmesi bekleniyordu. Ancak Google teknoloji çevrelerini şaşırtan bir hamleyle yeni sürümün adını ‘Android Marshmallow’ olarak belirledi ve son sürümün maskotunu şirket binası önüne yerleştirdi.

Temel olarak Google’ın mobil işletim sisteminleri arasındaki altıncı versiyon olacak olan Android Marshmallow, daha kararlı bir çalışma, daha uzun pil ömrü, kişisel verilerin güvenliği, Android Pay ve USB Type-C desteği gibi özelliklerle geliyor.

android6-marshmallow

Android 6.0 Marshmallow Eylül ayında önce güncel Nexus cihazlara dağıtılacak. Daha sonra ise büyük üreticilerle devam edecek güncellemelerin, 2016’nın ilk bahar aylarına kadar büyük ölçüde tamamlanması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir