Yemek Yapabilen Robot

”Yemek, kaliteli bir yaşamın temelidir. İyi beslenmek zorundasınız. Benim amacım insanların hayatını daha iyi, mutlu ve sağlıklı bir hale getirmek” -Moley Robotik’in sahibi Mark Oleynik

Gün geçmiyorki hayatımızı kolaylaştırmak adına yeni bir teknolojik cihaz çıkmasın. Artık hayatımızı kolaylaştırmak mı dersiniz yoksa giderek makineleşiyoruz mu dersiniz sizin takdirinize bıraktım. Ancak şundan eminim ki bu soruyu zamane ev hanımlarına sorarsanız cevabı ‘hayatımızı kolaylaştırmak’ olacaktır! :)

Üretici firmaların, arz-talep döngüsünde bize sunduğu bu icatlar, hayatımızın farklı alanlarında bize yardımcı oluyor. Günümüzde özellikle evli çiftlerin, yemek yapma konusunda ciddi sıkıntıları olduğu apaçık ortada. İşte tam da bu durumu fırsat bilerek, ”icatlar ihtiyaçtan doğar” felsefesini benimsemiş ingiliz menşeili bir şirket, yemek yapan robot kolların yer aldığı konsept mutfak tasarımını tanıttı.

yemek-yapan-robott

ROBOT CHEF (2000’den Fazla Yemek Tarifi)
Moley Robotics tarafından geliştirilen akıllı mutfak konsepti, sahip olduğu robotik kollarla yemek yapabiliyor ve sonrasında mutfak alanını temizleyebiliyor. Robot Chef, 2000’den fazla yemek tarifini veritabanında barındırabiliyor.
Akıllı telefon üzerinden uygulama ve dahili dokunmatik ekran ile yönetilebilen robot kollar, MasterChef yarışmasının şampiyonu Tim Anderson’ın 3D ortamda kaydedilen yeteneklerinin kodlanarak öğretildiği bir sisteme sahip ve bu sayede Tim Anderson’ın hareketlerini taklit ederek yemek yapabiliyor. Şu anda konsept olarak üretilen bu mutfağın, genel satışının olup olmayacağı ve fiyatı hakkında açıklanan herhangi bir bilgi yok ama 2017-2018 gibi piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Akıllı telefonunuzdan göndereceğiniz yemek tarifini, siz daha eve gelmeden hazırlayabilecek yeteneğe sahip olan olan bu robotun her ne kadar bulaşık da yıkadığını söyleseler de bulaşıkları yıkayıp yıkamayacağı henüz belli değil.

Anlaşılan kimse “vay ben şuralıyım, yok ben buralıyım, kendi yöremin yemeğini yapan bayanla evlenirim!” diyemeyecek. 2000’den fazla yemek yaparım diyor servet-i fünun. Guatemala’nın bile yemeğini yaptırırsın artık! :)

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir