Dünya ülkeleri, bu gece saat 04.00 itibariyle saatlerini 1 saat geri alarak, yaz saati uygulamasını sonlandırdı. Türkiye’de ise 1 Kasım’da yapılacak seçimler nedeniyle saatler 8 Kasım’da geri alınacak!

Ülkemizde saatlerin dünya ülkelerinden daha geç geri alınacak olması, elektronik cihazlarda karışıklıkları da beraberinde getirebilir.

Özellikle akıllı telefonlar, otomatik saat güncelleme özellikleri nedeniyle kullanıcılar farkında olmadan saatleri 1 saat geri alabilir. Bu karmaşanın önüne geçmek için telefonun ‘Ayarlar’ kısmından “Tarih ve Saat” bölümüne giriş yapılarak, otomatik zaman güncellemesi özelliğinin kapatılması gerekiyor.

Android telefonlar için izlenmesi gereken yörünge Ayarlar> Tarih ve saat(Sistem bölümünde)> Otomatik tarih ve saat / Kapalı

iPhone modellerinde izlenmesi gereken yörünge ise Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat şeklinde.yarin-telefonlardaki-kis-saati-guncellemesine-dikkatBu durum bilgisayarlarda da otomatik güncellemeler nedeniyle sorun yaşatabilir. Bilgisayarların hemen hepsinde ‘Gün Işığından Yararlanma’ özelliği vardır ve genelde de açıktır. Saat ayarlamaları ve güncellemeleri genellikle işletim sistemi tarafından otomatik olarak yapılır. Araç çubuğunda saatin gösterildiği bölüme dokunarak ayarları manuel olarak değiştirebilir ya da saat değişmişse ayarlamasını manuel olarak yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir