Telefonumuzu ne zaman ne için sıfırlarız veya formatlarız? Genellikle telefonumuz da yaşanan virüs problemleri, kasmalar, hafıza yetersizliği, şifre unutulması, yazılım problemleri, başka bir cihaza geçişte veya cihazı tamamen rahatlatmak için vb. nedenlerden dolayı sıfırlarız veya formatlarız.

İşleme başlamadan önce lütfen önemli bilgilerinizin yedeğini alın. Format işleminden sonra silinen bilgileri geri getirmenin bir yolu yoktur. Batarya şarj seviyesinin de %25’in üzerinde olmasını sağlayın. Format esnasında telefon kapanırsa yazılımsal sorunlar meydana gelebilir.

Menüye ulaşabiliyorsanız; Ayarlar – Telefon Hakkında – Fabrika Ayarlarına Sıfırlama – Tüm Verileri Sil yolunu izleyerek formatlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon kendini kapatıp açacaktır. Açıldığında uygulama omtimizasyonu gerçekleştirecektir. Bu işlem 20 dakikaya kadar sürebilir.  Lütfen bu esnada telefonu kapatmaya çalışmayın.

İkinci yöntem ise telefon menüsüne ulaşamadığınız durumlar içindir. Tuş formatı da denilen bu yol ile ekranda kilit olan cihazı sıfırlayabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Öncelikle şunu unutmamalısınız ki eğer OEM kilidi açık değilse bu yöntemle cihazınızı sıfırladıktan sonra sizden telefonda kullandığınız Gmail hesabınız ve şifreniz istenecektir.

Tuş formatını gerçekleştirmek için Recovery Moda girmeniz gerekecek. Bunun için:

1: Telefonu kapatın.

2:  Ses Açma + Güç tuşlarına beraber basın.

3: Ekrana Redmi yazısı geldiğinde ”güç tuşundan parmağımızı çekiyoruz”.

Xiaomi Mİ 9 modeli de diğer tüm akıllı cihazlar gibi fabrika ayarlarına sıfırlanabilir. Fabrika ayarları dediğimiz durum cihazı kutusundan çıkardığınızda karşılaştığınız sistem ayarlarıdır. Herhangi bir kişisel bilgi, veri veya güvenlik kontrolü yoktur.

4: Ses açma tuşuna basmaya devam ediyoruz.

5: Main Menu gördüğünüzde tuşları bırakabilirsiniz.

6: Format menüsüne geldiğiniz de Ses açma veya Ses kısma tuşlarını kullanarak Wipe Data seçeneğine güç tuşuna basarak onaylayınız.

7: Daha sonra gelen menüde Wipe All Data seçeneğine güç tuşunu basarak onaylıyoruz.

8: Daha sonra gelen ekrana Confirm seçeneğine basıp onaylayalım.

9: Daha sonra Ekrana BACK TO MAİN MANU butonunu görücez onaylayalım gelecek ekranda telefonu yeniden başlatmak için REBOOT BUTONUNA BASIYORUZ ARDINDAN reboot to system seçeneğindeyken güç tuşuna basın. Telefon kendini yeniden başlatacaktır.

Telefon yeniden başladığında Uygulama optimizasyonu gerçekleştirecektir. Bu işlem 20 dakika kadar sürebilir. Telefon açıldığında kurulum ekranını geçip cihazı kullanmaya başlayabilirsiniz.

NOT: Eğer tuş yöntemiyle hiçbir şekilde format menüsüne geçemezseniz yorumlarda bize belirtin gelen güncellemeler sonucunda bazen yöntemler değişe biliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir