Windows Phone İtalya’da iOS’u Geride Bıraktı

Nokia’yı satın alan Microsoft’un mobil çalışmaları meyvelerini veriyor. Android’in ele geçirdiği akıllı telefon dünyasında iOS’in ardından üçüncülüğü garantileyen Windows Phone telefonlar, İtalya pazarında iPhone’u geride bırakmayı başardı.

Microsoft’un Eylül başında 7.2 milyar dolara satın aldığı Nokia, yeni dönemde istikrarlı bir şekilde büyüyor. Kantar Worldpanel ComTech araştırma şirketinin en son araştırmasına göre, Eylül 2013’e kadar olan üç ayda, Windows Phone işletim sistemi kullanan telefonlar iPhone’un önüne geçti.

İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya gibi önemli piyasalar dahil 10 Avrupa ülkesinde son bir yıldaki payını artırmayı başaran Windows Phone, dünya genelinde ise sadece Çin pazarında küçülme gördü.

Kantar’ın raporunda, Windows Phone’un büyümesinin ‘neredeyse tamamen Nokia satışlarından kaynaklandığı’ belirtildi. Windows Phone, Eylül’e kadar olan üç ayda yukarıda adı verilen 5 Avrupa ülkesinde toplam akıllı telefon satışlarının yüzde 9.2’sini temsil eden işletim sistemi oldu.

windows-phone-satis-rakamlari

 

ESKİ GÜNLERE UZAKTAN BAKIYOR
Özellikle Latin Amerika ülkelerinde büyüme sinyalleri giderek güçlenen Nokia, bir zamanlar içerik telefonlarıyla egemen olduğu piyasalarda şimdi en iyi alternatif olarak görülmeye başlandı.

Avrupa’nın kilit piyasası İngiltere piyasasında Windows Phone tabanlı telefonlar piyasasının yüzde 11.4’ünü oluştururken, Android yüzde 58.4; iOS ise yüzde 27’lik paya sahip.

Asya’nın nabzını tutan Çin’de ise Android çok yüksek bir güce ulaşarak piyasanın tam yüzde 81.1’ini ele geçirmiş durumda. Kantar, Çin’deki Android yükselişinde, Huawei, ZTE ve Lenovo gibi yerel üreticilerin ucuz telefonlarının byük rol oynadığını belirtti. Yerel üreticilerin satışları, Eylül’de soma eren üç ay içinde Çin’deki toplam satışların yüzde 44’ünü temsil etti.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir