Facebook’un Whatsapp’ı satın almasıyla gündeme gelen ve kısa bir süre önce denemelerine başlanan sesli arama özelliği, bugün itibariyle tüm kullanıcılara sunuldu. 31 Mart sabahı gelen güncelleme arayüzde bir takım değişikliklerle, sesli arama özelliğini de beraberinde getirdi.

Kısa mesajın tahtını sallayan internet tabanlı iletişim platformlarından en yaygını olan ve bir süre önce rekor bir ücretle Facebook’a satılan Whatsapp üzerinden artık sesli arama yapabilmek mümkün. Henüz yeni olan bu özellik şu an çok da iyi çalışmıyor. Ancak yapılacak çalışmalar ve gelecek güncellemeler ile zamanla oturacağı açık.

Sesli arama özelliğiyle rakip bir çok iletişim uygulamasına rakip olan Whatsapp’ın, aynı zamanda operatörlerin hali hazırda uyguladığı konuşma ücretlerine de katkısı olması bekleniyor. Her ne kadar sadece internet tabanıyla çalışacak olsa da operatörlere rakip olacağı da kesin! Umarız bu durum ülkemize de çabucak yansıyarak, konuşma ücretlerini ucuzlatır.

whasapp-sesli-arama-nasil-yapilir

Görselde de görülebileceği üzere gelen güncellemeyle birlikte ana ekran arayüzü 3 bölüme ayrıldı ki bunlardan bir tanesi de ‘Çağrılar’. Bu bölüm üzerinden tıpkı Whatsapp’ta sohbet başlatma mantığı gibi sesli arama yapılabiliyor. Sağ üst köşedeki simgeye dokunarak çağrı yapılmak istenen kişi üzerine basılıyor ve çağrı başlıyor. Yeni özellik bu şekilde oldukça basit bir kullanım sunuyor.

Anladığımız kadarıyla Whatsapp’ın bu yeni özelliği daha önce sunulmuş olan sesli not gönderme mantığı üzerinden çalışıyor! Bu nedenle ses kalitesi her zaman iyi değil ve konuşma sırasında taraflarından birbirinin beklemesi gerekiyor. Yinede sadece internet tüketimine neden olan özelliği başlangıç için bu şekilde kabullenmek mümkün. Zira bu tür özellikler genellikle yurt dışı görüşmeleri için tercih ediliyor.

Kullanıcıya bir çağrı geçmişi de sunan yeni sesli arama özelliğinin dünya çapında büyük ilgi göreceği ve rakip bir çok uygulamayı zorlayacağı açık!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir