WhatsApp ‘Mavi Tik’ Özelliğinden Kaçış Yolları!

Bilindiği gibi kısa süre önce WhatsApp‘a gelen güncelleme ile artık gönderilen mesajın okunup okunmadığı tiklerin ikisinin de maviye dönüşmesiyle öğrenebiliyor. Her ne kadar “Acaba mesajımı gördü mü?” sorusuna çözüm üretse de, özellikle bazı ikili ilişkilerde sorun teşkil edebilecek fonksiyonu uygulama arayüzünden, ayarlardan kapatabilmek mümkün değil.Fakat bazı kaçış yolları mevcut!

Alternatif sohbet programlarında hâli hazırda yer alan ve WhatsApp’a henüz yeni gelen mesaj okundu bildirimi bugün sosyal medyadaki akıllı telefon kullanıcılarını ikiye böldü. Öyle ki durumdan memnun olanların yanı sıra değişikliğin ikili ilişkiler açısından sorunlara zemin hazırlayacağını savunanların sayısı da azımsanmayacak seviyede.

Ayarlar menüsüne okundu bildirimini kapatmak için herhangi bir seçenek koymayan WhatsApp’a karşılık kullanıcılar da kendi çözümlerini bulmuş durumda! Sadece birkaç basit adımdan oluşan bu yöntemlerle mesajı okusanız bile karşı tarafa bildirim gitmesini engelleyebiliyorsunuz.

WhatsApp’ın yakın zamanda bu özellik için de bir güncelleme yayınlanması beklenirken, günceleme gelmeden kullanabileceğiniz kaçış yolları şu şekilde:

whatsapp-mavi-tik

iOS kullanıcıları için:

  1. Mesajı okumadan önce cihazınızı Uçak Moduna alın!
  2. Mesajı okuduktan sonra orta tuş 2 kez basıp, uygulamayı yukarı sürükleyerek çıkış yapın ve son olarak Uçak Modunu da kapatın.

Android kullanıcıları için:

  1. Gelen mesajı okumadan önce cihazınızın internet bağlantısını kesin!
  2. Mesajı okuduktan sonra sadece o iletiyi üzerine basılı tutarak silin!
  3. İnternet bağlantınızı tekrar aktifleştirin.
  4. Yeni mesaj gelse bile sildiğiniz içerik için mavi tik bildirimi gitmeyecektir!

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.