WhatsApp Güvenliği Arttırıyor, Sesli Görüşmeler de Şifreleniyor!

Apple ve FBI arasında yaşanan veri paylaşım krizinden sonra bir çok teknoloji devi bu alandaki çalışmalarını güncellemeye başladı. WhatsApp da aldığı yeni karar kapsamında veri güvenliğini bir üst seviyeye taşımaya hedefliyor.

WhatsApp, kullanıcı mesajlarını yani metin yazışmalarını şifreleyerek koruma altına alıyor. Ancak zaten henüz tam olarak oturmamış olan sesli görüşme konusu bu kapsamda değil. Yapılacak yeni çalışmayla birlikte kullanıcıların internet bağlantısıyla yaptığı sesli aramalar da şifrelenip korunacak. Bu gelişme kullanıcı verilerinin gizliliği açısından oldukça önemli.whatsappKullanıcı verilerinin gizliliği konusunda belki de en önemli eşik noktası 22 Mart’ta tarafların Apple, FBI ve ABD Adalet Bakanlığı olduğu dava olacak. Söz konusu davada FBI, Apple’dan özel durumlar için kullanıcı verilerine erişimin mümkün kılınabileceği bir yol isterken, Apple bu konuda FBI’a yardımcı olmamakta ısrarcı. Bir çok teknoloji üreticisi de bu konuda Apple tarafında yer alıyor.

WhatsApp’ın da sahibi olan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de bu konuda Apple’ı destekleyen açıklamalar yapmış ve deyim yerindeyse şimşekleri üzerine çekmişti. Hatta geçtiğimiz hafta FBI’ın Apple’dan sonraki hedefinin WhatsApp olduğu bile konuşulmuştu.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir