Whatsapp Artık Facebook’un!

Facebook, mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’i 19 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Yapılan teklif, teknoloji dünyasında son 10 yılın en büyük satın alımını temsil ediyor.

Facebook, popüler mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’i 19 milyar dolara satın alıyor. Şirketin dün yaptığı açıklamada, WhatsApp’in 12 milyar dolar hisse, 4 milyar dolar nakit ve 3 milyar dolar da opsiyonlu verilecek hisse karşılığında satın alınacağı açıklandı.

Bloomberg’ün haberine göre, Facebook tarafından ödenecek miktar 2001 yılında Time Warner’ın 124 milyar dolar karşılığında AOL’yi satın almasından bu yana yapılan en büyük teklif.

Dünya genelinde 450 milyon üyesi olan WhatsApp, bu sayıyı her gün 1 milyon artırıyor.

Uygulama marketlerinin hemen tümünde en popüler olarak göze çarpan uygulama, böylelikle en büyük sosyal ağ ile ortak olmuş oluyor.

whatsapp-facebooka-mi-satildi

 

Facebook’un içeriklerini zenginleştirmek için 2012’de ciddi bir satın alım kampanyasına girişen CEO Mark Zuckerberg, söz konusu yıl Instagram’a 700 milyon dolar ödemişti.

Facebook, birkaç ay önce fotoğraflı mesajlaşma uygulaması SnapChat’e 4 milyar dolar önermiş ancak teklifi reddedilmişti.

WhatsApp, açıklanan satın alımın ardından 241 milyon aktif üyesi olan Twitter’ın piyasa değerinin yarısına ulaştı! Miktroblog devinin mevcut piyasa değeri 31.5 milyar dolar civarında.


Bloomberg analisti Paul Sweeney, ‘Facebook’un WhatsApp’i satın alarak hem en büyük rakiplerinden birini ortadan kaldırdığı hem de diğer rakiplerine gözdağı verdiğini’ belirtti.

Ntvmsnbc

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir