Vestel Venus V3 akıllı telefonunuza ‘durduruldu hataları’, donma, ağırlaşma gibi yazılımsal problemler, tek seferde ayar ya da veri sıfırlaması veya desen kilidini bloke etmek gibi güvenlik aşamalarının biri sebebiyle format atmak isterseniz, anlatacağımız 2 farklı yoldan size en uygun olanını kullanabilirsiniz.

Bizim YouTube kanalımızda 5040 modeli üzerinden anlattığımız işlem 5070 ve 5570 modelleri için de aynen geçerlidir ve ürünlerin garantisini etkilemez yani garantileri bozulmaz.

Formatla uygulamasıyla telefona sonradan yüklenmiş her şey silineceği için işlem öncesi veri yedeği almayı unutmayın ve şarj düzeyinin en az %25 olduğundan emin olun! İşlem sırasında telefonda sim ve hafıza kartlarının bulunup, bulunmaması da önemli değildir, işlemi istediğiniz gibi yapabilirsiniz, kartlar bu işlemden etkilenmez.

Vestel Venus V3’e format atarken yararlanabileceğiniz ilk yol için menü üzerinden Ayarlar> Kişisel> Yedekle ve sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izlemelisiniz. Son dokunuşla birlikte telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve kısa bir süre temizlenmiş olarak yeniden başlar. Lütfen bu aşamada telefonu kapatmaya ya da bataryasını çıkarmaya çalışmayın!

Kullanabileceğiniz ikinci yol olan ve genellikle tuş formatı olarak ifadelendirilen donanımdan formatın mantığı telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak kurtarma moduna(Recovery Mode) ulaşmak şeklindedir. Bu yöntem daha çok desen kilitlerinin unutulması-bloke edilmesi gibi güvenlik aşamalarının atlanması için kullanılır ancak menüye erişim sağlayamadığınız her durum için bu yöntemi uygulamayı deneyebilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI: Eğer ilk yöntemi uygulamadan ya da telefondaki hesapları kaldırmadan, direk donanımdan format uygulaması yapılırsa, telefon kurulum sırasında Gmail(Google) hesap bilgilerini isteyecektir. Bu bilgilere hakim değilseniz kurulum aşamasında takılı kalabilirsiniz ki bu durumda da teknik servise danışmaktan başka çare olmayabilir!venus-v3-format-atmaDonanımdan format uygulamasında izlemeniz gereken yol sırasıyla şu şekilde;

 • Telefonu tamamen kapatın ve ses açma ile güç tuşlarına birlikte basarak tekrar açın.
 • Bir kaç saniye sonra güç tuşunu bırakın ve sadece ses açma tuşuna basılı tutun.
 • Android robotu ve hemen sonrasında kırmızı, mavi renkli yazıları gördüğünüzde ses açma tuşunu da bırakabilirsiniz. Bu aşamada dokunmatik çalışmayacak ve sadece fiziksel tuşlarla işlem yapmanız gerekecek.
 • Ses kısma tuşuyla ‘wipe data / factory reset’ seçeneği üzerine gelin ve güç(kilit) tuşuyla onaylayın.
 • Ses kısma tuşuyla ‘yes – delete all user data’ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Ses kısma tuşuyla ‘wipe cache partition’ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Zaten ilk sırada seçili durumda bulunan ‘Reboot system now’ seçeneği güç tuşuyla onaylayın.

İşlem tamam! Artık Vestel Venus V3 akılıllı telefonunuzun kurulumunu yaparak, yeniden kişiselleştirebilirsiniz.

8 thoughts on “Vestel Venus V3’e Nasıl Format Atılır?”
 1. merhaba vestel 5040 cihazımda ayarlar durduruldu hatası aldım ekran dondu kapatıp fiziksel format attım ama gmail kısmında klavye durduruldu hatasından dolayı işlem yapamıyorum ne yapmalıyım

  1. Merhaba. ‘durduruldu’ hataları işletim sisteminin bozulmasından kaynaklanır ve çözümü yazılım yüklemesidir. Yazılım yüklemesi yapıldıktan sonra Google hesabı bilgilerinizi girerek telefonu kurabilirsiniz.

 2. bütün işlemleri yapıyorum ‘reboot system now’ seçip güç düğmesiyle onaylıyorum fakat başa dönüyor neden acaba

 3. Venus v3 5010 telefonum kapandi ve acildiginda venus yazisina kadar acilabiliyor telefonu gonderdim icindekiler silinir mi

  1. Muhammet merhaba. Anladığımız kadarıyla telefonunun yazılımı çökmüş ki bu da içindekilerin hali hazırda silinmiş olduğu anlamına gelir. Tabi donanımsal bir sıkıntıdan ötürü işlem yapılacaksa, büyük ihtimalle verilerin korunacaktır.

   1. Merhaba benim telefonumda muhammetin telefonu gibi oldu vestel yazısı geliyor ama açılmıyor ne yapmam lazım

    1. Ahmet merhaba. Telefonun yazılımı çökmüş olabilir, yazılım yüklemesi denenmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir