”Gelişmeleri Kaçırma Korkusu” olarak adlandırılan FOMO’nun Twitter, İnstagram ve Facebook gibi sosyal medya kullanıcıları arasında yaygınlaştığını belirten uzmanlar, bu hastalığın uyuşturucu kadar tehlikeli olduğunu belirtti!

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, popüler psikiyatride “gelişmeleri  kaçırma korkusu” olarak bilinen FOMO’nun (Fear of Missing Out)sosyal medya kullanımıyla doğrudan  bağlantılı olduğunu söyledi.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya araçlarında bilginin çok hızlı aktığını belirten Tarhan, “Bazı insanlar uyanır uyanmaz, sosyal medya hesabından kendisiyle ilgili yorumları inceliyor” dedi.

Tarhan, sosyal medyaya aşırı ilgi duyan kişilerde bazı  ruhsal problemlerin ortaya çıkabildiğine değinerek, şunları kaydetti: “Sosyal medyaya aşırı ilgi duyan kişilerin beyni, herhangi bir uyuşturucu madde almadığı halde, sanki almış gibi haz duyar ve bazı hormonlar  salgılar. Biz buna ‘sanal uyuşturucu’ diyoruz. FOMO belirtileri gösteren bu kişiler, ödüllendirilme ihtiyacı hissediyor ve bazı kaygılar taşıyor. Bu kişiler, sanal ortamda yer almadığı zamanlarda kendisini kötü hissediyor.”

fomo

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi, Sosyal Medya Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık da FOMO’nun uyuşturucudan daha tehlikeli olduğunu savundu. Kırık, “Özellikle Facebook üzerinden paylaşılan içeriklerin beğenilmemesi de FOMO hastalığını tetikleyen diğer bir etmen. Paylaştığı içeriklerin beğenilmemesi bireyi sürekli olarak sosyal medyayı kontrol etmeye  itmekte ve bu durum davranış bozukluklarının meydana gelmesine neden olmaktadır” dedi.

Kırık’a göre FOMO belirtileri şöyle:

-Sosyal medyadaki kullanıcı bilgilerin sık sık güncellenmesi.
-Profil fotoğraflarının gün aşırı değiştirilmesi.
-İş esnasında paylaşımların takibi ile anlamsız şekilde sürekli konum bildirimi yapılması.

Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık “FOMO’dan kurtulabilmek için, farklı sosyal etkinliklere katılmak, sosyal çevreyle daha fazla vakit geçirmek, sanal ortamda geçirilen süreyi sınırlamak ve değişik hobiler edinmek gerekir” dedi.

Ntvmsbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir