Uygulama İncelemesi; Kiwi

Son zamanlarda bir çoğumuzun baş belası olan, bir çoğumuzun da beğenerek dahil olduğu yeni bir mobil uygulama; Kiwi? Peki Kiwi nedir ve bu amansız davetlerin yolu nereye çıkar?

Kiwi soru sorma ve cevap alma temeli üzerine kurulmuş bir uygulama ki aslen bu durumu çoğumuz bir dönem popüler olan ask.fm sosyal ağından hatırlıyor. Kullanıcılar soru birbirlerine soru soruyor ve cevap istiyor. Kiwi, ask.fm’in daha sosyal hale çevrilmiş, daha mobil bir versiyonu. Bu haliyle Kiwi uygulamasında etkileşimin daha çabuk olduğunu söylemek mümkün.

Uygulamada kullanıcıları takip edebiliyor ve kendinize yeni takipçiler edinebiliyorsunuz. Kullanıcıların sorular verdiği cevapları görebilmek için illaki takip mekanizmasını kullanmaya da gerek yok, ortak kullanıcılarla diğer kullanıcıların cevaplarına ulaşabilmek mümkün.

Kiwi çok hızlı yayılıyor ki bunun da temelinde davetler için dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’un büyük etkisi var. Davet mekanizmasını es geçmediğiniz taktirde tarafınızdan tüm Facebook arkadaşlarınıza davet gönderiliyor. Davete cevap veren üyeler de direk olarak uygulama marketlerine yönlendiriliyor. Kiwi’yi kullanmaya başlayan kişi davetleri atladığında ise herhangi bir sorun yok, konuyla alakasız arkadaşlarınızı yormamış oluyorsunuz.kiwi-nedir-ne-ise-yararKiwi gibi ask.fm sosyal ağı da bir dönem çabuk yayılmış ancak havası biraz erken sönmüştü. Aktif kullanıcı sayısı günden güne azalmıştı. Kiwi’nin aktif kullanımı ne kadar sürer bilinmez ancak son dönemin en popüler uygulaması olduğu kesin! Tahminimizce yine bir anlık heves olarak hayatımıza girmiş olacak. Tabi bu bizim tahminimiz.kiwi-davetleri-engellenebilir-miUygulamanın simgesi kısmen Twitter’a benziyor, yeşil arka plan içinde bir kuş olduğu görülüyor. Bu kuş sadece Yeni Zellanda’da yaşayan ve uçamayan bir tür. Yani simge tamamen gerçek! Dolayısıyla meyve olan kividen değil, hayvan olan kividen çağrışım yapılıyor! Hatta bu kuşun uçamamasıyla ilgili Youtube’da hüzünlü bir animasyon videosu bile var. İlgili videoyu aşağıda görebilirsiniz.

Peki Kiwi davetlerinden kaçabilmek mümkün mü?
Bu aslen pek mümkün değil! Sadece davetleri umursamazlıktan gelebiliyorsunuz ki bu da ardı arkası kesilmediğinden pek olası görünmüyor. En kolay kaçış ise durumu kabullenip, bir daveti kabul etmek ve sonrasında uygulamanın bildirimlerini kapatmak!

Facebook üzerinden gelmiş davetleri toplu olarak elinizin tersiyle itebilmek için bilgisayar üzerinden görüntüleme yapıp Uygulamalar> Oyunlar> Hareketler> Davetler yörüngesini izleyip, ‘Tümünü Yok Say’ butonuna tıklamalısınız. Bu şekilde o ana kadar gelen tüm davetler reddedilmiş olacak.

Diğer bir yol ise telefon üzeri görüntülemeler için tüm davet bildirimlerini kapatmak. Bunun için de ana ekranda profilinizi de görüntülemenizi sağlayan 3 paralel çizgi şeklinde ‘Seçenekler’ butonuna dokunup, Hesap Ayarları> Uygulamalar> Platform yörüngesini izleyip, ‘Açık’ olan ‘Oyun Davetleri ve Uygulama Bildirimleri’ bölümünü ‘Kapalı’ olarak değiştirmelisiniz. Ancak bu durumda sadece ‘Kiwi’ uygulamasının değil, tüm uygulama ve oyunların davet ile bildirimlerini engellemiş olursunuz!

Kiwi uygulaması şu an App Store ve Play Store’da mevcut. Chatous firması tarafından geliştirilmiş uygulama çok fazla yer kaplamıyor. Hâlâ uygulamayla tanışmamış ve Facebook davetlerine maruz kalmamışlar için indirme linkleri aşağıda!

iOS için Kiwi Uygulamasını İndir

Android için Kiwi Uygulamasını İndir

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir