GM Asistan yani uzun adıyla General Mobile Asistan, General Mobile kullanıcılarının telefonun bazı bölümlerine daha rahat müdahale etmesini ve üreetici firmaya daha rahat ulaşabilmesini sağlayan yardımcı bir uygulama. Samsung’un Galaxy S6 ve S6 Edge modelinde karşımıza çıkan Smart Manager uygulamasının bir benzeri ve aslen daha geliştirilmişi.

GM Asistan uygulamasıyla hafıza ve Ram bilgisi görüntülenebiliyor, ön bellek temizleme, telefon hızlandırma, işlemci soğutma ile güç tasarrufu moduna geçiş işlemleri yapılabiliyor. Bu işlemler sayesinde Clean Master, Battery Doctor, İşlemci Soğutucu gibi uygulamaların gerekliliği yok olmuş oluyor.

Uygulamanın arayüzü Cihaz Durumu, Self Servis, S.S.S ve Hata Bildirimi olmak üzere dört farklı bölüme ayrılmış. Ayrıca ekran üzerinde sağa doğru kaydırma yapıldığında da kullanıcı bilgilerine ulaşılabiliyor. Uygulamanın ilk iki bölümü cihazın durumuyla ilgili görüntülemeler ve çeşitli işlemler için kullanılıyor. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde ise kullanıcıların merak edebileceği bir çok soru cevabıyla birlikte yer alıyor. Hata bildirimi kısmından ise cihazınızla ilgili yaşadığınız sorunları markaya geri bildirim göndererek iletebiliyorsunuz. Üstelik bu geri bildirime ekran görüntüsü de ekleyebilirsiniz. Geri bildirimlerin kontrol edildiğini de belirtelim. Biz yaptığımız geri bildirimlere cevap alabildik.

GM Asistan Nasıl Kullanılır?
Samsung’un yeni cihazlarında sunduğu Smart Manager uygulamasına benzeyen bu uygulamayı açtığınızda karşınıza 4 kategori çıkacak.

Cihaz durumu sekmesinde yani karşınıza çıkan ilk ekranda Temizleyici, Hızlandırıcı, Güç tasarrrufu ve Soğutucu seçenekleri mevcut. Temizleyici ile açmış olduğunuz uygulamaların ve oyunların önbelleğe attığı dosyaları temizleyip cihazın daha kararlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yine Hızlandırıcı seçeneği ile de RAM hafızasını düşürüp cihazın performansını arttırabilirsiniz.

Güç tasarrufu seçeneği ise şarjınız azaldığında ve telefonu şarj edemeyecek durumda olduğunuzda kullanabileceğiniz, cihazın performansını düşürüp, şarjı hızlı tüketen fonksiyonları kapatır.

Son seçenek olan Soğutucu fonksiyonu ile işlemci ısısını düşerebilirsiniz. Bu şekilde aşırı ısınmalara karşı önlem alabilmek mümkün.

İkinci sekmede Self Servis var. Self servis bölümünde yapılan işlemler kullanıcın isteğine bırakılmıştır. Yani buradaki seçenekler manuel olarak uygulanabiliyor. Self Servis bölümünde Performans Testi, Güvenlik Araçları, Telefon Yönetimi ve Yazılım Yönetimi alt başlıkları mevcut.

Performans Testi başlığıyla başlayalım. Gereksiz dosyaları temizleme aracı ile telefondan kaldırılmış uygulamaların artık dosyalarını, uzun süredir kullanılmamış dosyaları ve işletim sisteminin artık işe yaramaz dediği dosyaları sistemden silebilirsiniz.

Güç tasarrufu seçeneğine burada da rastlıyoruz ancak girişte belirttiğimiz gibi buradaki seçenekleri manuel ayarlıyoruz. Bu seçenekte hangi fonksiyonların güç tasarrufunda katkıda bulunacaklarını kullanıcı kendi belirliyor.

Ana menüde bulunmayan Dosya Yöneticisi uygulamasına General Mobile Asistan uygulamasında Self Servis sekmesi altında ulaşılabiliyor. Bu şekilde dosyalar üzerinden taşıma, kopyalama gibi işlemleri yapmak mümkün oluyor.

Arkaplan uygulamaları menüsü altında ise çalışan uygulamalar listesini görebilir ve istediğinizi kapatabilirsiniz.

Güvenlik Araçları olarak Telefon orjinalliği, Taciz engelleme, Veri yedekleme ve Hırsızlık engelleme başlıkları vurgulanmış. Telefonda özel bilgilerini saklayan, internet bankacılığı kullanan kullanıcıların işine yarayacak olan Telefon orjinalliği fonskiyonu ile telefon yazılımında herhangi bir değişiklik olup olmdığını kontrol edebilirsiniz. Yazılıma herhangi bir müdahele olmadığında ekranda “Cihazınız Telpa güvencesi altındadır” bir bildirim alırsınız.

Taciz Engelleme seçeneği ise istediğiniz numaraları engelleyebilirsiniz. Engellediğiniz kişi veya numara sizi arayamaz ve mesaj atamaz.

Veri Yedekleme ile telefonda bulunan kişisel bilgi ve verileriniz yedekleme şansınız mevcut. Şimdilik sadece rehber ve fotoğrafları yedekleyebiliyorsunuz.

Bir diğer güvenlik aracı olarak hırsızlık engelleme fonksiyonu eklenmiş. Telefonunuzu eşleştirmiş olduğunuz gmail hesabı ile cihazı uzaktan kilitleyebilir, zilini çaldırabilir veya kişisel bilgilerinizi silebilirsiniz.

Telefon Yönetimi ve Yazılım Yönetimi sekmelerinde ise cihazın ayarlar kısmında yer alan seçeneklere kısayollar atanmış.

Üçüncü kategori yani Sıkça Sorulan Sorular bölümünde kafanıza takılan soruları ve cevapları bulabilirsiniz. Örneğin sıkça sorulan “Root’lu cihaz garanti kapsamında mıdır?” sorusunun cevabı basitçe anlatılmış.

Son kategori olan Hata bildirimi seçeneğinde kullanım esnasında karşılaştığınız sorunları bildirmenize yarayan bir form eklenmiş. Üstelik geri bildirime alınan hatanın ekran görüntüsünü de ekleyebilirsiniz. Sizler de yayınlanacak olan güncellemeye katkıda bulunmak isterseniz, karşılaştığınız sorunları bu form aracılığyla bildirebilirsiniz.

GM Asistan kullanıcılar için gerçekten faydalı bir uygulama. Gerek yardımcı uygulamalara olan ihtiyacı ortadan kaldırması gerekse markaya olan geri dönüşü kolaylaştırması oldukça güzel. Samsung’un Smart Manager’ın uygulamasını da beğenmiştik ancak GM Asistan için daha iyi bir yardımcı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak Smart Manager hata vermezken, GM Asistan bir çok noktada hata verebiliyor. Bu da uygulamanın tek eksi yanı.

GM Asistan Uygulaması Play Store’da mevcut. İndirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

GM Asistan İndir

22 thoughts on “Uygulama İncelemesi; GM Asistan”
 1. Mrb benim telefonum cok donuyor ve bazen kendiliginden kapaniyor bazende ekran kapaniyor biraz gecince ekran eskisi gibi oluyor ne yapmam gerek teşekürler

 2. Abi benim telefonun discovery air ve telpa güvencesi altında değil kutusunda telpa garanti belgeleri var ama telpa güvencesi altında değil

   1. Saatlerdir araştırma yapıyorum telpaya IMEI de tararrim ordada güvence altında değildir diyor benim için önemli olan güncelleme eğer sorunu cozemezsem güncelleme gelmicek telefona malum telpa güvencesi altında değilse güncelleme de yok demektir

    1. Telefonu Rootlamadıysan, modifiye yazılım yüklemediysen, yetkili servis dışında müdahale ettirmediysen, sıvı temasa maruz bırakmadıysan ve kutudan Telpa kağıtları çıktıysa, Telpa güvencesindedir. Program her zaman sağlıklı çalışmayabilir. Emin olmak için İstanbul’daysan Telpa’ya bizzat gidip durumu öğrenebilirsin.

     1. Ya ben aldığım yerede sordum o dedi brihtstar dedi ama kutuda telpa kâğıtları var ve bisey sorcam güvence altında değilse telefona güncelleme gelirmi

        1. Bir daha herhangi bir yoruma ‘Yardım edermisiniz’ diye yazdığında yardım edilmeyecek! Çünkü ‘misiniz’ ayrı yazılır… Neyse gelir, içini ferah tut. Ayrıca daha önceki cevaplarımızda da belirttiğimiz gibi kesin bilgi için Telpa’yla bizzat iletişime geçebilir, ‘yardım eder misiniz?’ diye onlara da sorabilirsin.

         1. Tamam teşekkürler bugün pazar olduğu için relpayla iletişime geçme ihtimalini sıfır hafta içini bekleyecegiz

  1. modifiye edilmemişse(root vs) başka birfirmanın garantisinde olabilir, kutusunda hangi firmaya ait garanti belgesi var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir