Dünya genelinde cep telefonu kullanım sayısı 7 milyarı aşmak üzere. Bir çok geri kalmış ülke ve bölgede kullanım hala çok sınırlı olsa da üretilen ve kullanıma geçen mobil cihaz sayısı her geçen gün artıyor. Üstelik de arkasında büyük bir hurda yığını bırakarak!

1973’teki keşfinden bu yana altın çağını yaşayan cep telefonu sektörü aralıksız, son sürat büyümeye devam ediyor. Özellikle cebimizdeki cihazların akıllı telefona evrilmesinden sonra her işimizi bu mobil cihazlarla yapar olduk. Bu yüzden her geçen gün yeni bir tanesi çıkarken, geride de aynı oranda hurda telefon birikiyor. Peki hangi ülkede cep telefonları daha yoğun kullanılıyor ve ülkemiz diğerlerine kıyasla ne durumda.

Dünyada kullanımda olan cep telefonu sayısında doğal olarak nüfusu çok olan ülkeler geliyor. İlk sırada 720 milyon cep telefonuyla Çin var. Çin’i nüfusu en çok ülkelerden Hisdistan 280 milyonla takip ediyor. Hisdistan’ın hemen arkasında ise 260 milyonla ABD yer alıyor. Türkiye kullanımdaki 68 milyon cep telefonuyla 15’inci sırada.

Ülkelere göre kullanımdaki cep telefonu sayısı, ilk 15 sırayla aşağıdaki tablodan görüntülenebilir.

turkiyedeki-cep-telefonu-sayisiBu konuyla ilgili asıl şaşırtıcı olan nokta ise cep telefonu sayısının nüfusa oranı. Kullanımdaki cep telefonu sıralamasında ilk 3 sıradaki ülkeler, tablo nüfus oranına göre değiştiğinde ilk 15’e giremiyor. Yani kullanımdaki cep telefonu sayısı nüfustan düşük. Ancak bazı ülkelerde bu oran %100’ün üstünde! Örneğin Almanya 82 milyonluk nüfusuna karşılık, 101 milyon adet kullanımdaki cep telefonu sayısı ve %123.5’luk oranla ilk sırada. İkinci sırada %121.2 ile Rusya, üçüncü sırada ise %120.5’luk oranla İtalya yer alıyor.

Biz ülke olarak kendimizi bu konuda çok meraklı bilirdik ancak sonuçlar hiç de öyle göstermiyor. Türkiye şaşırtıcı şekilde %89.9’luk oran ile 38’inci sırada! 75 milyon baz alınan nüfusumuzda kullanımdaki cep telefonu sayısı 68 milyon.

Kaynak: Wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir