Turkcell T60’da Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Android telefonlarda telefonlar olarak 3 farklı yazılım güncelleme seçeneği vardır. Yardımcı masaüstü program yardımıyla, hafıza kartıyla ve OTA güncellemesi. Ancak büyük üreticilerin dışında kalan markalar bu seçeneklerden birini yani OTA güncellemesini standart olarak sunarken, bazıları hafıza kartı yardımıyla dışarıdan yazılım yüklemesi ya da güncellemesi yapılmasına da olanak verir. Turkcell T60 için de yardımcı bir masaüstü programı olmadığından kullanıcılar şimdilik OTA güncellemesi ve hafıza kartı seçenekleri kullanılabilir.

Turkcell T60 Android 5.0.2 versiyonuyla gelen bir telefon ve şimdiden belli olmasa da ilerleyen zaman versiyon güncellemesi alabilir. Yapılacak yazılım güncellemesi illa versiyon yükseltme şeklinde olmak zorunda da değil! Hata kapatma, yeni özellik gibi farklı sebeplerden de üretici güncelleme yayınlayabilir.

Güncellemeye başlamadan önce şarj seviyesinin en az %40 olması gerektiğini unutmayın.

OTA Güncellemesi(Çevrimiçi güncelleme)
Bu güncellemeyi yapmak için telefonda internet bağlantısının olması gerekir. Hatta bu tip güncellemeler yüksek veri tüketimine yol açacağından kablosuz bir ağa bağlanılarak yapılması tavsiye edilir.

Menü> Ayarlar> Telefon hakkında> Yazılım güncellemeleri yörüngesini izleyip, ‘Çevrimiçi güncelleme‘ seçeneğine dokunmalısınız. Dokunmayla birlikte telefon sunucuya bağlanıp, güncelleme arayacak ve bulduğunda önce indirme için, indirdiğinde ise kurulum için sizden onay isteyecek. Gerekli onaylar verildiğinde telefon yazılım güncellemesi için yeniden başlatılır.

SD kart güncellemesi
Bu yöntemle ile güncelleme yapılabilmesi için Turkcell’in güncellemesi dosyasını tüketicilerle paylaşması gerekir. Güncelleme paketi yayınlandığı taktirde, kullanıcı paketi indirerek hafıza kartına atar ve yine Ayarlar> Telefon hakkında> Yazılım güncellemeleri yörüngesi izlenip bu kez SD kart güncellemesi seçeneğine dokunulur. Telefon hafıza kartında güncelleme paketini arar ve bulduğunda işlem otomatik olarak başlar.

Hatta eğer Turkcell bir yazılım paketi yayınlarsa da kullanıcı benzer bir şekilde hafıza kartına yazılım atıp, telefonun kurtarma moduna ulaşarak, yazılım yüklemesi yapabilir. Bu tarz bir gelişme olduğunda bilgiler sitemizde paylaşılacaktır.

Author: Tayfun Sağır

23 thoughts on “Turkcell T60’da Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

 1. Merhabalar,

  T60 telefonum wifi ye bağlanamıyor. wifi tuşunu açıyorum ne ağ görüyor ne başka bir şey. geri çıktımda ise otomatik wifi tuşu kapalı gözüküyor. nasıl yardımcı olabilirsiniz

  1. Bayram merhaba. Senin bu konuda bizzat deneme yapabileceğin 2 farklı şey var. Onlardan ilki verilerini yedekleyip, telefonu fabrika ayarlarına döndürmek, diğeri ise bu yol işe yaramazsa yazılım yüklemesi yapmak. Bu şekilde çözüm bulamazsan, wi-fi anteni kontrolü için bir teknik servise danışman gerekecek.

   Format: https://www.ceplik.com/turkcell-t60-modeline-nasil-format-atilir/
   Yazılım: https://www.ceplik.com/turkcell-t60-yazilim-yukleme/

 2. Bende t60 var ayarlardan çevrimiçi güncellemeye basıyorum “telefonunuzun kök dizin erişiminin etkinleştirilmiş olabileceği algılandı. Normal OTA paketi güncellemesi başarısız olmuş olabilir.” diyor nasıl yapabilirim bilgisi olan söyleye bilir mi?

  1. Eray merhaba. Verilerini yedekleyip, telefonu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra tekrar denemeni öneriyoruz.

  1. Yazılım güncel diyorsa, günceldir. Yani yapabileceğiniz pek bir şey yok. Eğer kullandığınız sürüümün daha üstü bir yazılım dosyası bulabilirseniz, direk yükleme de yapabilirsiniz tabi.

  1. T60 için şu an yayınlanmış bir güncelleme yok maalesef. İlerleyen dönemde olabilir, kontrol için dönem dönem güncelleme kontrolü yapın.

 3. telefonum otomatik android güncellemesindeymiş bıgün dışardayken ve telefon elimdeyken android güncellemesi dedi ve telefon kapandı şarjım %30 un altındaydı ve telefon tekrar açılmadı şarja taktığım zaman renkli bir ekran geldi ve o şekilde kaldı yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım ?

 4. Benim telefonum t60 internet paketim var ama nette baglanmiyor nie bilgisi olan var mi? Ama kablosu internete baglaniyor pakete baglanmiyor

 5. Abi bnde t60 var yazılım güncelleme yapıyorum paket uyumsuzluğu 403 diyor yazılım güncelleme olmuyor.

 6. Telefonum siyah beyaza döndü ilk aldığımdada olmuştu yazılım güncellenmişti şimdi yine aynısı oldu yazılım güncelle dedim ama yazılım güncel dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir