Turkcell T60 ve Vodafone Smart 6 Karşılaştırması

Ülkemizdeki en büyük 2 operatör yakın zamanda yeni akıllı telefonlarını tanıttı ve yine hemen hemen aynı tarihlerde satışa sundu. Temmuz ayıyla birlikte 2 yeni telefon da raflardaki yerlerini almaya başladı. Ancak muadil telefonlar olmalarından ötürü tüketicilerin kafası biraz karışmış durumda. Biz  de kısa bir karşılaştırma makalesi ve videosuyla duruma el atmak istedik. Bu aşamada iki ürünün de inceleme makale ve videolarının Youtube kanalımızda olduğunu belirtelim.

Karşılaştırmaya tasarımla başlayıp, teknik değerlerle devam edeceğiz ve sonrasında bizim önemsediğimiz bir kriterle bitireceğiz. Bu aşamalarda sadece bazı farklılıklara değineceğiz.

Öncelikle 2 telefonu da üreten firmanın ZTE olduğunu belirtelim. Yakın zamanda ülkemize kendi adını taşıyan akıllı telefonlarla giriş yapacak marka, daha önce de operatörlerin bir çok telefonunu üretmişti. İki operatör telefonundan Turkcell T60 ZTE’nin Blade S6, Vodafone Smart 6 ise Blade S6 Plus platformları üzerinden ülkemize uyarlanmış.

Aynı üreticinin benzer modellerinden yola çıkıldığı göz önüne alındığında tasarımsal benzerliklerin göze çarpması da kaçınılmaz. İki modelin tasarımları birbirinin aynısı gibi. Sadece ufak tefek farklılıklar söz konusu. Hatta öyle ki iki telefona da ön taraftan bakıldığında birisi için iPhone 6, diğeri için iPhone 6 Plus benzetmelerini yapmak da mümkün. Boyutlar, ağırlık ve şarj girişi bölümlerinin yerleşimi bunlardan en dikkat çekici olanları. Smart 6, T60’dan yaklaşık 25 gram daha ağır. Ayrıca iki telefonun da sağ tarafında bulunan fiziksel ses tuş dizaynları birbirinden farklı. Smart 6 tuşları kasayla daha bütünleşikken, T60’ın daha bağımsız bir tasarıma sahip. Ayrıca Turkcell T60’ın arka bölümünün rengi de daha açık. Bunun haricinde malzeme kalitesi ve genel tasarım hatlarına kadar hemen hemen her şey aynı.turkcell-t60-mi-vodafone-smart-6-mi-iyi-Ekranlarla devam edelim; Turkcell T60 ekranı HD 5 inç, Vodafone Smart 6’nın ekranı ise Full HD 5.5 inç. İki ürünün ekranları da IPS LCD. Ekran tipi gibi kullanılan dokunmatik teknolojisinde de farklılıklar var. Smart 6 10 parmak, T60 ise 5 parmak çoklu dokunmaya izin veriyor. 

Telefonlarda kullanılan işletim sistemleri aynı fakat ekranlarda göreceğimiz arayüzleri tabiiki farklı. Her marka kendine özgü arayüzleri kullanıcılara sunuyor. Turkcell T60 yine Turkcell Sist arayüzüyle geliyor. Vodafone Smart 6  işletim sisteminin daha yalın olması bu noktada dikkat çekici bir detay olarak göze çarpıyor.

İki telefon da kullanıcısına birbirine yakın hafıza değerleri sunuyor. Ürünlerin dahili hafızası 16 gb ve microSD hafıza kartı desteği de var. Ancak Turkcell T60 32 Gb’a kadar hafıza kartı desteği sunarken, Vodafone Smart 6 128 Gb’a kadar microSD kart desteği sunuyor.

Multimedya açısından benzer deneyimler sunan iki telefon arasında bu alandaki bir fark radyo! Vodafone Smart 6’da radyo var, Turkcell T60 da ise yok! Yine bu alanda kamera arayüzünden de bahsedilebilir. T60’ın kamera arayüzü çok daha kullanışı ve bir çok ekstraya imkan veriyor. Smart 6 kamera arayüzü ise çok basit! T60’ın kamerasında HDR özelliği varken, Smart 6 kamerası bu özelliğe sahip değil.

Teknik değerler açısından göz çarpan bir diğer detay ise batarya. Turkcell T60 2400 mAh bir batarya kullanırken, Vodafone Smart 6 3000 mAh batarya ile geliyor. Ancak özellikle iki telefon arasındaki ekran farkı göze alındığında batarya değerlerinin bariz fark yaratmayacağı da söylenebilir. Şarj verimliliği açısından bir diğer farklılık ise hızlı şarj; Vodafone Smart 6’da hızlı şarj teknolojisini sunmayı başarırken, Turkcell T60’ın böyle bir kabileyeti yok.

4G desteği sunan iki akıllı telefonda bağlantı bölümünde bir farklılık söz konusu; NFC! T60’da NFC yok, Smart 6’da ise NFC özelliği sunulmuş.


İki cihazın da chipseti Qualcomm Snapdragon 615 ve 8 çekirdekli işlemcilere sahipler. Ama Turkcell T60’ın tüm çekirdekleri 1.5 GHz iken, Smart 6’nın 4 çekirdeği 1.5 GHz, 4 çekirdeği ise 1.0 GHz. Artık bu sebepten midir, kasa yapısından mıdır bilinmez, Smart 6 daha çok ısınıyor.

İki telefon AnTuTu testine tabi tutulduğunda da yaklaşık puanlar alıyor; Vodafone Smart 6 25 bin, Turkcell T60 ise 27 bin puan civarı bir sonuç veriyor.

Bu detayların dışında telefonların işletim sistemleri, kameraları, kullanılan Ram gibi bir çok özellikle birlikte fiyatları bile neredeyse aynı; Turkcell T60 889, Vodafone Smart 6 ise 899 liralık bir satış etiketine sahip. Dolayısıyla kullanıcılar fiyat/performans açısından birbirinin neredeyse aynısı iki telefonla karşı karşıya. Bize göre doğru seçim için teknik olarak üzerinde durulması gereken en önemli kriter ise ekran ve bu ekranın getirmiş olduğu boyutlar! Eğer daha büyük ve kaliteli bir ekran istiyorsanız tercihiniz Smart 6 olmalı. Fakat daha ergonomik bir telefon istiyorsanız o zaman T60’ı tercih etmelisiniz!


İki telefon arasındaki en ciddi farkı ise ürünler piyasaya iyice yayıldıktan sonra göreceğiz. Turkcell hali hazırda elinde bulunan büyük potansiyeli muhtemelen daha aktif kullanacak ve yeni telefonunu daha hızlı satacak. Bu nedenle ürünün kılıf, jelatin gibi aksesuarlarıyla, ekran, soket, kasa gibi yan ürünlerini bulmak daha kolay olacak. Vodafone Smart 6 ise eğer yeterli hıza ulaşamazsa kullanıcılar yan ürünleri bulmakta zorluk çekecek!

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir