Turkcell geçtiğimiz günlerde yeni akıllı telefonu T60’ı tanıttı. Güncel özelliklerle donatılmış yeni akıllı telefon Haziran ayı gibi, 799 liralık bir fiyat etiketiyle piyasada olacak. Bu da orta seviyede yeni bir fiyat/performans telefonuyla karşı karşıya kalacağız demek!

Turkcell’in bugüne kadar çıkarttığı tüm telefonlar iyi satış rakamları yakalayabildi. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ülkenin en büyük operatörü olması olabilir. Ancak uygulanan reklam politası ve bayiler üzerinden izlenen satış stratejisi de yüksek satışların en büyük etkenlerinden. Diğer operatörlerin bu konuda zayıf kaldığı aşikar. Özellikle bayiler üzerinden yapılan baskıcı satış stratejisini diğer operatörlerde göremiyoruz. Orta seviye kullanıcı da Turkcell’in telefonlarından memnun kalmış gibi görünüyor. Her yeni çıkan ürünün daha iyi rakamları yakalaması bunun kanıtı sayılabilir. Tabi bu arada Turkcell de tecrübesini arttırdı. Bu bağlamda yeni bir akıllı telefonun gelmesi kaçınılmazdı ki tam da akıllı telefon piyasasının kızıştığı güncelde T60 duyuruldu. Peki Turkcell T60 nasıl bir telefon? Ürün piyasaya çıkmadan kısa bir değerlendirme yapmak istedik.

Turkcell T60 başta da belirttiğimiz gibi kesinlikle güncel bir akıllı telefon. Şu an piyasaya çıkan ya da çıkması beklenen akıllı telefonların taşıdığı bir çok özelliği potansiyel müşteriye sunmayı başarıyor. En azından teknik değerler bakımından! T60 için Turkcell yine ZTE markasıyla çalışmış. Ürün ZTE Blade S6 modelinin ülkemize uyarlanmış versiyonu. Turkcell telefonlarını yerli üretim olarak tanıtsa da aslında işin küçük bir bölümü yerli. Biz yine işin planlama ve montaj bölümünde yer alıyoruz!

T60 tasarım itibariyle T50’ye göre daha kibar bir telefon ve yine güncel akıllı telefonlar gibi daha oval, daha yuvarlak hatlara sahip. Ürün bu seviye için yeteri kadar ince; 7.8 mm. Ayrıca oldukça da hafif; 129 gram. Ancak şunu belirtelim T60, T50 kadar gösterişli durmuyor! T50 çıktığı dönemde özellikle başarılı tasarımıyla dikkat çekmişti. Telefon boyut itibariyle büyük gibi dursa da kullanıcı tasarım çizgilerini çok beğenmişti. T60 için ilk bakışta gösterişten pek bahsedemiyoruz. turkcell-t60-on-incelemeTurkcell’in yeni ürünü iddialı sayılabilecek bir işlemciyle geliyor ve chipset olarak Qualcomm Snapdragon 615 kullanılıyor. 8 çekirdekli, 1.5 GHz hız üretebilen bu işlemci, 2 Gb Ram ile destekleniyor. Orta seviye için bu ana donanım parçaları yeterli. Bu açıdan T60’ın iyi bir performans sunacağını tahmin ediyoruz. Bu donanım parçalarının Android 5 işletim sistemini çalıştıracağını da belirtelim. Ayrıca yeni bir arayüz de söz konusu. Ekran 5 inç ve artık ekranın arkasında daha fazla sensör yer alıyor ki Turkcell T60 bu unsurlarla daha renkli bir kullanım vaadediyor. 5 inç HD IPS LCD ekranı Adreno ekran kartı destekliyor.

Telefonda güncellenen bölümlerden bir tanesi de kameralar. Selfie çekimlerinin popülaritesi göz önüne alınarak, ön bölümde 5 Megapiksellik bir kamera kullanılmış. Telefonun ana kamerası ise 1080p kayıt yapabilen, flaşlı 13 Megapiksel. Ancak bu teknik değerler kamera kalitesini ne kadar ortaya koyar bilemiyoruz. Çünkü önceki modellerde kameraların teknik değerleri başarılı olsa da performansları vasatı geçemiyordu. Umuyoruz olumlu gelişmeler sağlanmıştır.

T60, 16 Gb dahili hafızayla geliyor ve 32 Gb hafıza kartı desteği de sunuyor. Orta seviye için bu değerler oldukça yeterli. Batarya da 2400 mAh ki bu bataryanında yeterli geleceğini düşünüyoruz.

Özellikle fiyatı düşünüldüğünde Turkcell T60 iyi bir akıllı telefon gibi görünüyor. Zira akıllı telefon piyasası sürekli yükseliyor. Orta seviye telefonlar için bile artık 1000-1500 lira arası rakamlar telaffuz edilir oldu. Bu bağlamda Turkcell T60 bir çok alternatife göre baskın olacak gibi görünüyor. Bunun yanında ürün tarifeye ek seçeneklerle de sunulacak. Bu da taksit imkanı demek. Sonuç olarak piyasadaki rakipleri ciddi bir oyuncu bekliyor!

Turkcell T60 incelemesi yakında burada ve Youtube kanalımızda olacak!

Turkcell T60’ın Tüm Teknik Özelliklerini Görebilmek için Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir