Turkcell T60 akıllı telefonunuzda DNS değişikliği yaparak erişimi engellenmiş web sitelerine giriş sağlayabilir veya internet hızınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Turkcell T60’da da DNS değişikliği için 2 farklı yol var. Bunlardan ilki mobil ağ yani hattınız üzerinden aldığınız internet için telefonunuzda DNS değişikliği sağlarken, diğeri ise daha çok tercih edilen kablosuz ağ üzerinden alınan internet için telefonda DNS değişikliği yapar.

Kullanılabilecek ilk yol için Play Store üzerinden ‘VPN’ şeklinde aratma yaparak, karşına çıkan uygulamaları deneyebilirsiniz. Biz bu makalede size ikinci yolu, yani kablosuz bir ağa bağlıyken nasıl DNS değişikliği yapabileceğinizi anlatacağız.

Öncelikle yapılması gereken tabiiki kablosuz bir ağa bağlanmak. Daha sonra kablosuz ağların listelendiği bölüme gelerek, bağlı bulunduğunuz kablosuz ağ üzerine parmağınızı basılı tutmalısınız.

Karşınıza çıkan bölümden ‘Ağı değiştir‘ seçeneğine dokunarak devam edin. Açılacak yeni pencerede, en altta ‘Gelişmiş seçenekler’ kısmını göreceksiniz; hemen solundaki kutucuğa tik atın.

Artık bu pencere aşağı doğru uzamaya başlayacaktır. İlgili böümü aşağı doğru kaydırın ve DHCP olan ‘IP ayarları’ bölümünü ‘Statik’ olarak değiştirin. Pencere yine uzayacak ve en altta DNS 1 ile DNS 2 bölümlerini gösterecek. Bu aşamada dikkat; ‘Statik’ bölümünün altındaki tüm seçenekler dolmadığı taktirde ‘KAYDET’ bölümü aktifleşmeyecektir. Yani sadece DNS bölümlerini doldurmak yeterli değil ki IP adresi bölümüne gördüğünüz rakamları girdiğiniz taktirde telefon alt taraftaki 2 seçeneği otomatik olarak dolduracaktır. Size de sadece DNS 1 ve DNS 2 bölümlerine yeni adresleri girmek kalacak. Son olarak ‘KAYDET‘ yapın ve çıkın. Telefon ayarların geçerli kılınması için Wi-Fi özelliğini kapatıp, tekrar açacak. Sonrasında işlem tamam.

Eğer bu yöntemi uygulayamıyorsanız yine Play Store’a giriş yapıp, ‘DNS Değiştirme’ şeklinde aratma yapın ve çıkan uygulamalardan birini indirip kullanın. İlgili uygulama işlemleri otomatik olarak yapacak. Fakat burada da şöyle bir nokta var ki bu uygulamaların bir çoğu root yetkisi istiyor. Root işlemi de cihazı garanti dışı bırakıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir