Turkcell T11 Format Atma – Sıfırlama

Turkcell T11 telefonunuzu ağır çalışma, donma, yetersiz hafıza veya ekran kilit desenin bloke unutma ya da bloke etme gibi sebeplerden formatlamak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemler ile yapabilirsiniz. Sıfırlama, telefonu gereksiz yüklerinden de kurtaracağı için daha verimli bir kullanıma olanak sağlar.

İşleme başlamadan önce mümkünse verilerinizin yedeğini alın ve telefonunuzu iyice şarj ederek en az %50 seviyesine gelmesini sağlayın. İşlem sırasında telefonunuzu kapatmaya veya bataryasını çıkarmaya çalışmayın. Aksi halde sistem ciddi hasar görebilir.

Anlatacağımız ilk yöntem için telefonunuzun menüsüne ulaşabiliyor olmanız gerekir. Menü> Ayarlar> Gizlilik> Fabrika verilerine sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyerek onay verdiğiniz telefonunuz kapanır, sıfırlanır ve otomatik olarak yeniden başlar. İşlem tamam demektir.

Diğer yöntem ise ekran kilit desenini unutmak, bloke etmek gibi telefonunuzun menüsüne ulaşamadığınız durumlar için en geçerli olanı, tuş kombinasyonudur. Telefonunuzu kapalı konuma getirin ve arama(yeşil), ses açma ile açma-kapama(kilit) tuşuna basılı tutarak telefonunuzu açın. Yani yapmanız gereken tuş kombinasyonu arama tuşu + ses açma tuşu + açma-kapama(kilit) tuşu şeklindedir. Tüm bu tuşlara basarak yaptığınız işlem sonrası telefonunuz sistem ekranında açılır ve bu ekranda dokunmatik çalışmaz. Ses kısma tuşu yardımıyla ‘wipe data/factory reset’ seçeneği üzerine gelin ve home(ana ekran) tuşu ile onaylayın. Yeni ekran onay ekranıdır; yine ses kısma tuşu ile ‘yes—delete all user data‘ seçeneğine üzerine inin ve home(ana ekran-orta tuş) ile onaylayın. Telefonunuz sıfırlanacak ve az önceki ilk sistem ekranına geri dönecektir. İlk sıradaki ‘reboot system now‘ seçeneği ile telefonunuzun yeniden, sıfırlanmış olarak açılmasını sağlayabilirsiniz. İşlem tamamdır, bu kadar!

NOT: T11 modelinde işlem onaylamak için on-off tuşu çalışmazsa ekranın altındaki home tuşuna basmayı deneyin.

NOT 2: Ayrıca bir arkadaşımız yorumunda şunu belirtmiştir:

“Turkcell T11’lerde modifiye yazılım yüklüyse ev tuşu ses açma tuşu ve acma kapama tusuna aynı anda basın format menüsü cıkacaktır. Ardından gelen menüde adminin belirttigi islemleri bu yazılımda arama sonlandırma yani kırmızı tusuyla onayladıgınızda telefonunuz resetlenip fabrika ayarlarına geri dönecektir.”

Turkcell T11 format atma

Bu işlem telefonunuzdaki tüm verileri sıfırlar ve kilit kodlarını kaldırır.

Telefonunuzu sıfırladıktan sonra, eğer daha önce yapmadıysanız yazılım güncellemesi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.


Turkcell T11 Yazılım Güncelleme

Author: Tayfun Sağır

111 thoughts on “Turkcell T11 Format Atma – Sıfırlama

  1. Notları oku lütfen. Öyle belli bir süre beklemen gerekmiyor, kurtarma modu ekranına ulaşınca tuşları bırakmalısın.

 1. Telefonum açılmıyordu format atmak istedim ama format atılmıyor bir çare bulabilir misiniz.

 2. T11 telefonum gelen arama numarasını otomatik olarak siliyor ve gelen numarayı (arayan) goremiyorum. Bende telefonumu kapatıp acayım dedim birdaha acılmadı ne yapmam lazım. Yardımlarınız icin simdiden teşekkurler.

 3. Merhaba bu tus lara ayni anda basiyorrum ama herangi bir tepki yok ne yapmam gerek ? T11 tel.

  1. İşlemleri eksik veya yanlış yapıyorsunuz sanırım. Başka bir kart kullanarak tekrar deneyin.

 4. merhaba bn turkcell t11 telefonum var turkcell yazızısı gelıo snrada aynı seyi teklarlıo snrada FTM diye yazı gelıo ne yapmam lazım yardım edin….

   1. Editör bey ben format atma tuşuna geldim wipe data /factory reset tuşuna basıyorum ama onaylamıyor nedendir acil dönerseniz sevinirim

    1. bazı sürümlerde onay tuşu değişebilmektedir. bunu not olarak belirttik makalede:

     NOT: T11 modelinde işlem onaylamak için on-off tuşu çalışmazsa ekranın altındaki home tuşuna basmayı deneyin.

 5. Ben telefonun ses yukseltme tusu arzalandi format atacam atamadim bu yuzden baska bir yol varmi ???

 6. editör bey telefonculara telefonu götürdüm bu telefonu yapamayız diyolar yapsak bile 3 gün sonra geri bozulur diyolar napcam ben KVK ya mı göndersem orası yaparmı nolur bişi deyin ya :)

  1. eski telefon uğraşmak istemezler, bana gelse ben de derim, uğraşmayın bununla yeni telefon alın daha iyi diye ki dedim zaten size burda :) KVK da yapmayacaktır büyük ihtimalle çünkü parçası yoktur onlarda.

 7. ya benim telefonun dokunmatik ekranı çalışmıyo şarjı filan var açılıyoda ama ekran hiç bi tepki vermiyo napıcam

    1. gün geçmiyor ki yeni bir şey öğrenmeyelim, o yüzden hepimiz öğrenci sayılırız :) T11 modelinin lensi 25-40 lira arası değişir. sorup en uygun fiyatı veren yere yaptırabilirsiniz.

     1. teşekkür ederim :) inşallah uygun bi fiyat bulurum format attırsam düzelmez mi peki o biraz daha maliyeti ucuzda

       1. teşekkür ederim saolun ama eski dokunmatikliği bozulmaz dimi bu telefonu aldığım günden beri arıza ya :)

        1. lens değişecek, eskisi diye birşey kalmayacak. yeni cam takılacak yani. telefon baya eskidi zaten, değiştirmenizi tavisye ederiz :)

  1. Herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına size tavsiyem;
   şarj seviyenizin en az %50 olması halinde format atmanızdır.
   Bazı modeller şarjta bile format kabul edebilmektedir.Yine de belirttiğim hususa dikkat ederseniz daha iyi olur.

  1. hafıza kartını veya hafıza kartına attığınız dosyyı görmüyor. çalışan bir kartla işlemleri doğru yaptığınızdan emin olarak tekrar deneyin.

 8. acil yardım gerekiyor lütfen yazdığınız herşeyi yaptım reboot system now yazısınıda buldum üzerine home tuşuyla da bastım diğer tuşlarlada basıp denedim ama bi türlü sıfırlanıp açılmıyor tekrar tekrar denedim olmuyor yapabilceğim başka işey varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim tşkler

  1. öncelikel ‘wipe data/factory reset’ ile işlem yapmanız lazım en son reboot system now seçeneğini uygulamanız lazım. hatta ‘wipe data/factory reset’ seçeneğini uygulayabildiyseniz direk bataryayı çıkarıp telefonu normal şekilde açabilirsiniz.

 9. tuşlara kaç saniye boyunca gerekiyor? basınca direk format menüsümü çıkıyor yoksa turkcell yazısından sonramı çıkıyor? lütfen biri yardım etsin!!!

  1. bahsedilen ekran gelene kadar basılı tutmanız lazım. bataryayı çıkarıp geri takarak baştan başlayın.

 10. ben dediğiniz kilit kırma işlemi için gerekeni yaptım yani telefonun sistem ekranını açtım sonra ses kapama tuşu ile wipe data/factory reset tuşuna geldim ama hiç bir tuş ile o seçeneği işaretleyemedim power tusunu da arama tusunuda kapama tusunuda home tusunu da denedim ama seçeneği açamadım lütfen acil yardım edini

  1. üç tuştan birinin işe yaraması lazım. bataryayı çıkarıp geri takın ve yeniden deneyin lütfen.

 11. telefonum açılmıyor. ilk açılış ekranı geliyor. fakat devam etmiyor. ne yapmam gerekiyor.

  1. yapan yapıyor, o biraz da sizin beceriksizliğiniz. makaleyi baştan okuyup işlemleri sırasıyla yapın.

 12. ben 3 tuşada aynı anda bastım gri ekranda ustunde FTM yazıyo ne yapmalıyımm lütfenn yardım edinnnnn lutfen :(

  1. Islemleri dogru yaptiginizdan emin olun. Bataryayi cikarip geri takin ve bastan deneyin.

 13. editör yardım et bende onaylamaya kadar tamam ama hiçbir tuşla onaylama işlemini tamamlayamıyorum Helllppp

  1. NOT: T11 modelinde işlem onaylamak için on-off tuşu çalışmazsa ekranın altındaki home tuşuna basmayı deneyin.
   ikisinden birinin işe yaraması lazım.

    1. hiç bir tuş onaylamıyorsa telefonunuzda mekanik bir sıkıntı olabilir. bütün tuşlarınızın çalışıyor olduğundan emin olun.

 14. dediginiz şekilde yaptımve telefona formatı attım atalı 5 dakika oluyor telefon turkcell ekranı gösterdi öyle kaldı ne yapabilirim ??

  1. formattan sonra ilk açılışta biraz geç açılabilir. formatı doğru şekilde atarsanız telefona herhangi bir zarar vermez. telefon açılmazsa tekrar format atmayı deneyin.

 15. benim telefonum bloke oldu şifresini unuttum.arama+ses+kapama açma tuşunu denedim olamadı telefon seçenekleri çıkıyo. home tuşu ile de denedim.

  1. ev tuşu ses açma tuşu ve acma kapama tuslarını da deneyin. makalede belirtmiştik bazı versiyonlarda bu işe yarıyor.

  1. lütfen işlemleri doğru yaptığınızdan emin olarak tekrar deneyin. buna rağmen olmuyorsa telefonunuzda başka bir sıkıntı var demektir.

   1. Merhaba, telefonum T11 fakat ilk başta telefonuma Turkcell yazısı ve simgeler geliyordu daha sonra FTM yazısı geldi bataryayı çıkarıp taktığımda yine Turkcell yazısı ve semboller geldi dediklerinizi aynı şekilde uyguluyorum ama nedense olmuyor lütfen yardım edin

 16. çok teşekkür ederim editör bende arama tuşu devreye girmedi o anda not yazan yeri okudum ve home tuşuna basarak formatı gerçekleştirdim

 17. ben telefonumu açıyorum ama ekranda “FTI” diye bir yazı çıkıyor ne yapmalıyım dediğiniz gibi format atmaya çalıştım ama bir işe yaramadı format atılmıyor

 18. Dediklerinin hepsini yapiyorum uyguluyorum ama bir turlu olmuyor tuslara basiyorum sadece telefon aciliyor format yerine gelmiyor YARDİMMMMM …

  1. lütfen makaleyi bir kez daha okuyarak söylenilen işlemleri doğru şekilde yapmaya çalışın. bu işlem denenmiştir ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. sizin telefonunuzda olmuyorsa telefonunuzda başka bir sıkıntı var demektir.

 19. admin ya ben teli açıyorum turkcell yazıyor yazı gidiyor simgeler geçiyor ve yine turkcell yazıyor (herzamanki gibi) ancak bi süre sonra kendine res atıyor ve o home tuşu arama tuşu felan denedim menü gelmiyor bir bilgin varmı T11

  1. bunları yapıyom açma tuşuna basılı tutuyom arama tuşuna ve ses açma tuşuna basılı tutuyom aynı anda gene yanlış desen çizdiniz diyor.nasıl yaparım yardım edein

    1. dostum bendede seninkki gibi oluyordu önce home arama tuşuyla ses açmaya basılı tut sonra onlarla birlik te on off tuşunuda basılı tut 10 saniye sonra ekrana android resmiyle ünlem işareti çıkacak sonrasını zaten admin yazdı ama bendede onaylamıyor ne home tuşuyla ne de on off la

 20. ben t11 e reset atmaya çalışıyorum yazdıkalrınızı denedim hala format ekranı gelmiyo bu durumda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. bataryayı çıkarın 30 saniye bekleyin. geri takın ve baştan başlayın, doğru tuşlara bastığınızdan emin olun. ayrıca makalede 2 tane not var onları da okuyun.

 21. telefonda arma tuşuna ve ses açma tuşuna basıyorum fakat kilit tuşuna basınca sadece telefon açılıyor başka bir şey olmuyor

  1. bazı versiyonlarda tuş değişebilir, makalede bu belirtilmiştir. makaleyi dikkatlice okuyun lütfen.

 22. telefonuma desen kilidi koymuştum ve kardeşim desenle uğraşmıs telefonum kitlendi google hesabı istedi yaptım ama olmadı format atmaya çalıştım ilk denediğimde ekrana FTM geldi ama diğer denemelerimde hiçbirsey olmadı yardımcı ollurmusunuz ne yapabilirim :(

  1. doğru tuşlara bastığınızdan ve gerektiği gibi bastığınızdan emin olun. bataryayı çıkarın 10 saniye bekleyin geri takıp tekrar deneyin.

 23. Arkadaşlar Desen Kilidi Bloke Olmuş ve Maili Hatırlamıyorum… Ses Açma + Home + Kapatma Tuşuna Basılı Tutunca Türkcell Ekranında Kitlenip Kalıyor Bir Türlü Android Ekranı Gelmiyor…Ses Açma + Arama + Kapatma Tuşuna Basılı Tutuncada FTM Ekranı Geliyor ve Bu Ekranda Telefona Hiç Bir Türlü Müdahale Edemiyorum Lütfen Yardımcı Olurmusunuz…

  1. ftm bir çeşit test modudur, yanlış tuş kombinasyonu deniyorsunuz veya tuşlara fazla basıyorsunuz. lütfen makaledeki işlemleri doğru yaptığınızdan emin olarak tekrar deneyin.

 24. t11 telefonuma root ve room yükledim türkcell uygulamalarından kurtuldum ama alarm çalışmıyor 1 saniye çalıyor sora ekrana ertele durdur geliyor ses yok neden olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

   1. editor yapıyorum ama olmuyor onroot diye bisey varmıs ama onun zipli dosyasını bulamıyorum yardım ede bilirmisin

    1. anlatılan işlemler daha önce başarıyla denenmiştir, onroot root ile ilgilidir, maalesef şu an elimizde telefon olmadığından root ile ilgili bilgi veremiyoruz.

 25. benim telefonun turkcell t11 şifresini hatırlıyorum ama kabul etmiyor şifresi desen felan deyil arama tusu ses ve kapama tuşunu denedim önüme uçak modu kapat ve ses aç yazısı geliyor başka bişey olmuyor lütfen yardımcı olun

 26. Arkadaşlar Turkcell T11 Cihazında Ses azaltma tuşu ile seçimi yapıp Arama Sonlandırma (No) Tuşu ile onaylıcaksınız

 27. Hocam bu telefona mağazadan ne yüklemeye çalışırsam yüklenemiyor uyarısı alıyorum sebebi ne olabilir :(

   1. telefonu açmaya calışıyorum srekli titreşim yapıyo ve ekrena t11 yzyo glyo sdce ne ypmlym

    1. titremesi kötü, sıvı teması olmuş olabilir, bataryayı çıkarın 1 saat kadar bekleyip tekrar açmayı deneyin. aynı şeyi yaparsa format atmayı deneyin veya bir teknik servise götürün lütfen.

 28. Madem ki insanlara yardimci olmak haber hazirlamaya calisiyorsunu lutfen daha dikkatli olun…kes kopyala yapistir mantigi ile haber yapmak ne kadar dogru olabilir ki ?

  Format atmak isteyen arkadaslar HOME + SES ACMA + POWER Tuslarini kullanarak telefonlarina format atabilirler

  Format olayinin yesil arama tusu ile alakasi yoktur

  SAYGILARIMLA

  1. bu sitede yazılan bütün makaleler denenerek yazılmıştır. bahsettiğiniz tuş farklılığı android sürümü ile ilgilidir, insanlara iftira atmak çok kolay dimi? sadece resime bakmayıp yazıyı okusaydınız onu da belirttiğimizi görürdünüz.

 29. bahsettgnz tuşlra basyrm ama ekrana hiç bişey gelmıo bnm telfnmn sorunu hç açlmmsı bi sabh bi bkm öyle oldu :/ daha önce bi kere daha olmştu bi abme degnz şeklde yaptrmştm ama suan olmuo belkde bn yapamyrm baska denemm gerkn bşy varmı

  1. Telefon hicy çalışmiyorsa ise yaramaz. Baska batarya bulabilirseniz bi deneyin. Bataryadan olabilir

  1. ev(home) tuşu + ses açma + güç tuşlarını deneyiniz. bazı arkadaşlar bunun da işe yaradığını söylemişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir