Bir çoğumuzun radyolu telefonlardan bildiği TRT bandrolünün kapsamı genişliyor ve internet üzerinden radyo ile televizyon yayına ulaşabilen tüm cihazlar kapsam dahiline alınıyor. Bu da demek oluyor ki akıllı telefonlara zam geliyor!

Önceleri radyo ve televizyon alıcısı olan cihazların ambalajlarında yer alan TRT bandrolü, bu cihazlarda ilgili özelliğin bulunduğunu anlatan yardımcı araçlardan biriydi. Aslında hâlâ da öyle. Bir cep telefonunda radyo özelliğinin olup olmadığını anlamak için kutusuna bakıp, TRT bandrolünü kontrol etmek yeterli oluyor. Üreticilerin bazen aynı modelin 2 farklı versiyonunu piyasaya sürdüğü bile oluyor; biri radyolu biri radyosuz! Çünkü radyosuz ürünler, es vergi yükünden kurtulduğu için daha uygun bir fiyata sahip oluyor.trt-bandrolu-ve-telefonlara-gelen-zamGenişleyen TRT bandrolü kapsamı sadece cep telefonlarını ya da akıllı telefonları da etkilemeyecek, internete bağlantısı olan tablet ve bilgisayarlar da gelişmeden etkilenecek. Cep telefonları %6-7 tablet ile bilgisayarlar ise %2-3 oranları ile TRT bandrolü kapsamına girecek.

Söz konusu karar 28 Haziran 2016 tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayınlandığı için yeni bir Bakanlar Kurulu düzenlemesine kadar değişmeyecek ve güncellenmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir