Daha önce televizyonlarda yapılan cep telefonu satışlarıyla ilgili bir şikayeti haber olarak paylaşmış, sonrasında da bu tip satışlarla ilgili uyarı  niteliğindeki makaleyi paylaşmıştık. Bir çok tüketici bu paylaşımlardan yararlanarak, ilgili satışlara karşı tebrini aldı. Fakat bir çok yayına rağmen yine de bu ürünlerden satın almış olanların sayısı az değil!

Televizyonlardan yapılan satışlar sonunda mağdur olmuş bir çok insan varken, dolancılarıcılar aynı kurbanları tekrar tezgahlarına düşürmenin peşinde! Bu şekilde mağdurlar ikinci kez mağdur edilerek, yeni bir kârlılık sağlacak! Tabi bu bizim tahminimiz ama aldığımız yorumlar hiç de aksini söylemiyor!

Özellikle son zamanlarda bir çok ziyaretçimizden, televizyondan aldıkları telefonlarla ilgili yeniden borç çıkarıldığına dair yorumlar alıyoruz. Paylaşılan bilgilere göre tüketici televizyondan aldığı telefon için sözde bir hukuk bürosunda mesaj alıyor ve bu mesajda “X BEDEL ÖDEYEREK SATIN ALDIGINIZ CEP TELEFONU CIHAZINIZIN ÖDENMEMIS TOPLAM 4 TAKSIT TUTARI 972 TL BORCU BULUNMAKTADIR, YASAL TAKIP ICRA ISLEMLERININ BASLATILMAMASI ICIN EN GEC 30-11-2015 TARIHINE KADAR BIZE ULASMANIZ GEREKMEKTEDIR. SIZE AIT NUMARANIZDAN BUGÜN VEYA EN GEC YARIN MESAI SAATLERI ICINDE BILGILENDIRILMEK ICIN ARANACAKSINIZ. IYI GÜNLER DILERIZ.” şeklinde bir uyarı bulunuyor. Peki bu mesaj içeriği ne derecede doğru?

Biz aslında televizyonlarda yapılan cep telefonu satışlarıyla ilgili uyarılarımızı paylaştığımız makalede bir çok yoruma aynı paralelde cevap verdik. Bize göre bu da tamamen yeni bir düzmece! Çünkü ürünü almış tüketicilerin bilgileri hâlâ dolandırıcılarda ve tüketiciye bu şekilde bir mesajı illegal yollardan atmak hiç de zor değil!televizyondan-satilan-telefona-sonradan-borc-cikar-mi-Aldığımız yorumlardan anladığımız kadarıyla gelen mesajların kayıtlı ismi genelde ‘Gökhan HKK’ gibi hukuk bürosu çağrışımı yapan tamlamalar olarak seçilmiş. Bu da tüketicinin ilk etapta paniklemesine yol açmış. Dediğimiz gibi bu tip kayıtların illegal yollarla alınması hiç de zor değil. O yüzden mesaj kaydına inanmamak gerekiyor. Mesaj içeriğinin ne kadar amatörce ve imladan uzak olduğuna bakılırsa, işin düzmece olduğu daha da kolay anlaşılır.

Bu tarz bir mesajla karşılaşırsanız önce TV’den aldığınız cihazın faturasını kontrol edin. Eğer herhangi bir taksik detayı yoksa, bu da işin düzmece olduğunu size kanıtlayacaktır. Ayrıca bu firmalar zaten bir çok tüketici tarafından şikayet edildiği için kayıplara karışmış durumda.

Yapılacak herhangi bir tahsilat işleminde, satışı yapan kurum kendini ele vermiş olacak. Bunun da işlerini geleceğini hiç sanmıyoruz.

Yorumuna cevaben bir ziyaterçimize, teknik servis dahi olmayan firmanın avukatının da olmayacağı konusunda bir fikir belirtmiştik ki âlâ bu düşüncenin arkasındayız. Fakat şunu da biliyor ki bu dolandırıcılar, bedavadan elde edeceklerini yeni bir kazanç için kendilerine rahatlıkla yalandan avukat da edinebilir!

Tuzağa düşmeyin! Gerekiyorsa karakola, emniyete, savcılığa, tüketici mahkemesine gidin ama size gelen mesaja ya da sizi arayan şahıslara inanmayın! Paranızı ikinci kez kaptırmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir