Televizyondan Alınan Telefon için Daha Sonra Borç Çıkar Mı?

Daha önce televizyonlarda yapılan cep telefonu satışlarıyla ilgili bir şikayeti haber olarak paylaşmış, sonrasında da bu tip satışlarla ilgili uyarı  niteliğindeki makaleyi paylaşmıştık. Bir çok tüketici bu paylaşımlardan yararlanarak, ilgili satışlara karşı tebrini aldı. Fakat bir çok yayına rağmen yine de bu ürünlerden satın almış olanların sayısı az değil!

Televizyonlardan yapılan satışlar sonunda mağdur olmuş bir çok insan varken, dolancılarıcılar aynı kurbanları tekrar tezgahlarına düşürmenin peşinde! Bu şekilde mağdurlar ikinci kez mağdur edilerek, yeni bir kârlılık sağlacak! Tabi bu bizim tahminimiz ama aldığımız yorumlar hiç de aksini söylemiyor!

Özellikle son zamanlarda bir çok ziyaretçimizden, televizyondan aldıkları telefonlarla ilgili yeniden borç çıkarıldığına dair yorumlar alıyoruz. Paylaşılan bilgilere göre tüketici televizyondan aldığı telefon için sözde bir hukuk bürosunda mesaj alıyor ve bu mesajda “X BEDEL ÖDEYEREK SATIN ALDIGINIZ CEP TELEFONU CIHAZINIZIN ÖDENMEMIS TOPLAM 4 TAKSIT TUTARI 972 TL BORCU BULUNMAKTADIR, YASAL TAKIP ICRA ISLEMLERININ BASLATILMAMASI ICIN EN GEC 30-11-2015 TARIHINE KADAR BIZE ULASMANIZ GEREKMEKTEDIR. SIZE AIT NUMARANIZDAN BUGÜN VEYA EN GEC YARIN MESAI SAATLERI ICINDE BILGILENDIRILMEK ICIN ARANACAKSINIZ. IYI GÜNLER DILERIZ.” şeklinde bir uyarı bulunuyor. Peki bu mesaj içeriği ne derecede doğru?

Biz aslında televizyonlarda yapılan cep telefonu satışlarıyla ilgili uyarılarımızı paylaştığımız makalede bir çok yoruma aynı paralelde cevap verdik. Bize göre bu da tamamen yeni bir düzmece! Çünkü ürünü almış tüketicilerin bilgileri hâlâ dolandırıcılarda ve tüketiciye bu şekilde bir mesajı illegal yollardan atmak hiç de zor değil!televizyondan-satilan-telefona-sonradan-borc-cikar-mi-Aldığımız yorumlardan anladığımız kadarıyla gelen mesajların kayıtlı ismi genelde ‘Gökhan HKK’ gibi hukuk bürosu çağrışımı yapan tamlamalar olarak seçilmiş. Bu da tüketicinin ilk etapta paniklemesine yol açmış. Dediğimiz gibi bu tip kayıtların illegal yollarla alınması hiç de zor değil. O yüzden mesaj kaydına inanmamak gerekiyor. Mesaj içeriğinin ne kadar amatörce ve imladan uzak olduğuna bakılırsa, işin düzmece olduğu daha da kolay anlaşılır.

Bu tarz bir mesajla karşılaşırsanız önce TV’den aldığınız cihazın faturasını kontrol edin. Eğer herhangi bir taksik detayı yoksa, bu da işin düzmece olduğunu size kanıtlayacaktır. Ayrıca bu firmalar zaten bir çok tüketici tarafından şikayet edildiği için kayıplara karışmış durumda.

Yapılacak herhangi bir tahsilat işleminde, satışı yapan kurum kendini ele vermiş olacak. Bunun da işlerini geleceğini hiç sanmıyoruz.

Yorumuna cevaben bir ziyaterçimize, teknik servis dahi olmayan firmanın avukatının da olmayacağı konusunda bir fikir belirtmiştik ki âlâ bu düşüncenin arkasındayız. Fakat şunu da biliyor ki bu dolandırıcılar, bedavadan elde edeceklerini yeni bir kazanç için kendilerine rahatlıkla yalandan avukat da edinebilir!

Tuzağa düşmeyin! Gerekiyorsa karakola, emniyete, savcılığa, tüketici mahkemesine gidin ama size gelen mesaja ya da sizi arayan şahıslara inanmayın! Paranızı ikinci kez kaptırmayın!

Author: Tayfun Sağır

20 thoughts on “Televizyondan Alınan Telefon için Daha Sonra Borç Çıkar Mı?

 1. Televizyonda bir yayın gördüm merak edip numarayı aradım ama hemen kapattim sonra tekrar aradılar numarayı engelledim ne olabilir

  1. Borç çıkmaz ama borç çıktığına dair mesaj gelir. Ayrıca telefon geldiğinde de teslim almamanızı öneririz. Çünkü kısa bir süre sonra çöpe atmanız gerekebilir.

 2. SON UYARI: Tv kanali araciligi ile telefon kampanyasindan yararlanip sesli onayiniz ile adiniza sigorta ve kasko yapilmistir.Iptal islemini yaptirmaniz gerekmettedir. 02129750310 soruyu bildik ama hediye denilen telefonun belli bi ücreti olduğunu söyleyince kargodan almadık bi kaç gün sonra uyarı mesajı geldi aradığımız da kırılma ve hasara karşı kasko ve sigorta olduğunu 97 lira ödemem gerektiğini söylediler yada 149 lira ödeyip telefonu alıp 15 gün içinde iade yapıcağımı söylediler ne yapmam gerekir acaba akıl verin

 3. Merhaba o 212 824 05 86 numarayla irtibata geçmememi istiyorlar
  Aksi takdirde yasal takip ve icra başlatacaklarmıs..!
  sebep: 2013 yılında TV reklamından kapıda nakit ödeme ile telefon aldım
  üstelik aldığım telefon onların anlattığı gibi çıkmadı..!
  Ve Bilgi V.Y.D tarafından mesaj göndermişler..!
  2013 yılında aldığım telefonun toplamda 972 TL 4 taksit borcunun olduğunu söylüyorlar
  0212 824 05 86 nolu telefonu aralığınızda telefon kayıt sistemi numaranız kaydedilmiştir daha sonra aranacaksınız diyor …???

 4. 0212 824 05 86
  BİLGİ V.Y.D
  2013 yılında aldığım telefonun 4 ödenmemiş taksiti varmış
  ben telefonu kapıda nakit ödeme ile aldım
  31.12.2015 tarihine kadar onları aramam gerekmiş
  aramasam yasal icra takibi başlayacakmış
  KİM BUNLAR ..???

 5. DİKKAT BU NUMARAYA..!! 0212 824 05 86 ************
  2013 YILINDA TV REKLAMINDAN ALIP KAPIDA NAKİT ÖDEDİĞİM BEŞ PARA ETMEYEN TELEFONA
  2 GÜN ÖNCE
  972 TL TOPLAMDA 4 TAKSİT BORCUM VARMIŞ DİYE Bilgi V.Y.D ismiyle mesaj geldi
  EĞER 31.12.2015 TARİHİNE KADAR 0212 824 05 86 NOLU TELEFONLARINA ULAŞMAZSAM
  YASAL TAKİP İCRA İŞLEMLERİNİN BAŞLATILACAĞI DAİRİNDE BİR UYRARI MESAJI GÖNDERDİLER..!!!

 6. Banada iki gün önce bilgi vyd tarafindan üstteki mesajin aynisi geldi. Aradilar ve sonunda ellerinde benim imzalı bir belgem olduğunu bunun için istersem belgenin bana gönderilebileceğini istersem bu kağitla mahkemeye başvurabileceğimi söylediler ne derecede doğruluğu var bilemiyorum. bu gün gidip savciliga itiraz dilekcesi vermeyi düşünüyorum.

 7. Bilgilendirmeler için çok teşekkürler banada bugün geldi bu mesaj mesaj BILGI V.Y.D adıyla kesinlikle bunlar sahtekar zamanında kanıp aldığımız ve bilgilerimizin onlarda olmasından dolayı böyle oluyor, bu firma hangi hakla icra takipi başlatacak başlatsa karşı dava açabiliriz.

 8. Merhaba bana da aynı msj dan geldi umursamadim ve bugün bi yerden aradılar itiraz dilekçesinde bulunun diyorlar

   1. Mrb,
    aynı mesajı ben de bugün aldım, sonra aradılar. neymiş taksit varmış… belegeleri bana gönderin madem ne taksidiymiş bakalım dedim… bu sefer klargo ücreti 25 tl diyor… demek ki 25 tl nin peşine düştüler şimdi de… eğer belgeleri alırsam içinden gazete çıkmayacağı ne malum??? aradıları numara: 0212 824 09 74
    bu numaradan bunları bulamaz mı polisler acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir