Telefonlara Zam (Ek Vergi) Gelmiyor!

Yaklaşık 1.5 ay önce gündemi meşgul etmesine rağmen mobil cihazlara gelmesi muhtemel zammın haberini takipçilerimizle paylaşmamıştık. Şimdi ise gönül rahatlığıyla bu zam haberinin gerçeği yansıtmadığını söyleyebiliyoruz. DEİK Türkiye-Irak İş Konseyi toplantısının ardından gazetecilerle biraraya gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, tablet ve cep telefonunda fiyat artırıcı ek gümrük vergisi ve telafi edici vergi uygulamasının olmayacağını söyledi.

Son iki yılda, Türkiye’deki üreticilerin ithalat yoluyla haksız rekabete tabi olmalarını engellemek için Dünya Ticaret Örgütü kuralları çerçevesinde tedbirler almaya başladıklarını kaydeden Zeybekci, yaklaşık 40 milyar doların üzerindeki ithalatı ülke menfaatleri doğrultusunda denetim altında tuttuklarını söyledi.

Ancak bilişim ürünleri başta olmak üzere bu tedbirlerin maliyet artırıcı tedbirler olarak algılanmaması gerektiğini söyleyen Zeybekci, “Hükümetimizin tablet, cep telefonunda fiyat artırıcı ek gümrük vergisi, telafi edici vergi gibi uygulaması asla olmayacak. Ama cep telefonunun Türkiye’de üretilmesini destekleyici, teşvik edici kararlarımız var. İnşallah yakın gelecekte sonuçlarını alacağız” dedi.

Zeybekci, yakın bir gelecekte marka ve dağıtım şirketleri anlamında da yurtdışı satın almaları destekleyeceklerini söyledi.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir