Telefonlar Artık Taksitli Alınamayacak!

Vatandaşa, BDDK’dan çok kötü sürpriz! BDDK, kredi kartı ve nakit çekimlerinde taksit sayısını 9 ayla sınırlandırırken; kuyum, telekomünikasyon, gıda ve akaryakıtta taksit uygulamasını kaldırdı. Sabah saatlerinde bir BDDK yetkilisi telekomünikasyonun içerisine cep telefonlarının da girdiğini açıkladı, ancak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan telekomünikasyon kapsamına kontör satışlarının girdiğini söyledi. BDDK’nın ilgili dairesi şu anda konuya açıklık getirebilmek için yeni bir çalışma yapıyor.

Hükümetin, hem krediler ve kredi kartlarındaki hızlı büyümeyi hem de cari açığı frenlemek üzere aldığı bankacılık tedbirleri, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun hazırladığı yönetmeliğin taslaktan daha sert olması dikkat çekti.

Mobilya, beyaz eşya, tatil, araç kiralama dahil olmak üzere hiçbir mal ve hizmet alımında taksit süresi 9 ayı geçemeyecek. Yüzde 30 peşinatı olmayan, araba kredisi çekemeyecek. Bu sınırlamalara takılmadan kredi kartıyla alışveriş yapmak ve kredi ile araba almak isteyenler için son tarih ise 2 Şubat 2014.

TATİLDEN, ARAÇ KİRALAMAYA BEYAZ EŞYADAN MOBİLYAYA 9 AY

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikle, kredi kartıyla yapılan mal ve hizmet alımı ile nakit çekiminin taksitlendirme süresi 9 ayla sınırlandırıldı.

BDDK’nin değişiklik taslağında elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımı, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili alımlarda taksit süresi 6 ay olarak öngörülmüştü. Ancak Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik çok daha sert bir sınırlama getirdi.

telefon-kredi-karti-taksit

 

TELEKOM VE KUYUMDA 0 TAKSİT

Telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili alımlarda da gıda ve akaryakıtta olduğu gibi ‘hiç taksit’ olmayacak.


Konuyla ilgili açıklama yapan bir BDDK yetkilisi, son yapılan değerlendirmelerle telekomünikasyon ve kuyum ürünlerinin de ‘taksitsiz’ satışa dahil edildiğini belirtirken, bunun bilgisayar, cep telefonu, fotoğraf makinası gibi tüm elektronik eşyaları kapsadığını söyledi. Ancak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, telekomünikasyon kaleminde kontörlü satışların olduğunu, elektronikte ise vadenin 9 olduğunu açıkladı. Babacan düzenlemenin ‘telekom’ sektöründe faaliyet gösteren firmaları kapsadığını belirtti.

BDDK’nın ilgili dairesi şu anda konuya açıklık getirebilmek için yeni bir çalışma yapıyor.

Yine BDDK’nin taslağında beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit süresi 12 ay ile sınırlandırılması öngörülürken; yeni yönetmelikte bu süre de 9 aya indirildi. Böylece evlenmeyi düşünen, çeyiz planları yapanların beyaz eşya ve mobilyada taksit süresi de ‘ertelemeli dönem dahil’ 9 ayı geçemeyecek.


HASAN VATAN: BİZ ÖYLE YORUMLAMADIK

Konuyla ilgili açıklama yapan Vatan Bilgisayar’ın patronu Hasan Vatan, “Biz telekomünikasyona gelen taksit sınırlamasını cep telefonu ve bilgisayar olarak yorumlamadık. Bu operatörlerin vadeli cep telefonu satışlarıyla ilgili olabilir. Söz konusu 9 aylık taksit sınırlaması ise bizi çok etkilemez. Çünkü biz zaten 10 aylık taksit yapıyorduk en fazla. Telekomünikasyona taksitin kaldırılmasının içinde bilgisayarın olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Taksitler kalkarsa senet yoluna gitmeyiz. Bunun yerine kullanıcılara tüketici kredisi kullandırırız” dedi.

MAĞDURİYET YARATIR

Tüketiciler Birliği Başkanı Aydın Ağaoğlu kredi kartına getirilen taksit sınırlamasını olumlu buluyor. Vatandaşın gelirinin çok üstünde borçlandığını ifade eden Ağaoğlu, “Firmalar ve bankalar aşırı reklam bombardımanıyla taksit puan ve indirim gibi avantajlarla gelir düzeylerinin üzerinde yönlendirmelerinin sonucu bugün ödeme güçlüğüne düştüler” diyor. Cep telefonu ve bigisayarlar için getirilen taksit yasaklarıyla ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Ağaoğlu ,”Bunlar artık lüks olmaktan çıktı. Bu ürünler lüks değil artık. Cep telefonu sayısı Türkiye’de 70 milyon adede yaklaştı. Taksitlendirilmenin ortadan kaldırılması mağduriyet yaratır” dedi.

hurriyet.com.tr

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.