Teknoloji Marketlerdeki ‘Kurulum’ Aldatmacası!

Ticarette yeni kazanç alanları oluşturmak her zaman iyi bir fikirdir fakat içinde adalet barındırması koşulu ile! Başlıkta aldatmaca şeklinde katı bir ifade kullandık ki buna isterseniz karmaşa da diyebilirsiniz. Zira ilk defa bu teklifle karşılan kişi afallamış bir hal alıyor!

Durum teknoloji marketten aldığınız elektronik ürünün ödeme işlemi esnasında size sunulan bir paketten ibaret ve bu paket “kurulum” şeklinde adlandırılıyor. Peki bu paket neleri kapsıyor? Cevap basit; tamamen sizin de yapabileceğiniz işlemleri! Kurulum denilen şey, bir işletim sistemi yüklemek, cihazı deaktif durumdan çıkarmak gibi şeyler değil, tamamen cihazın açılmasını sağlamaktan ibaret! Buna ilk sebebiyet veren unsurda sanırız bizim alanımıza giren akıllı telefonlar!

Evet bir dönem Windows Mobile cihazları çalışır vaziyete getirmek bir nebze sıkıntıydı. Sonrasında İphone’un açılışında da sıkıntı yaşayanlarımız oldu. Fakat mesela Android, Symbian veya standart işletim sistemli cihazlar için böyle bir durum söz konusu değil. Ama paket tüm cihazlar için teklif ediliyor. Üstelik sadece cep telefonu değil benzer bir çok üründe aynı teklif söz konusu. Yapılan basit işlemi gören müşteri ise şoktan şoka giriyor. Bu konuda sikayetvar.com’da da bir çok şikayet mevcut. Şikayette bulunan tüm tüketiciler bu konuda haklı. Satış sonrası müşteri memnuniyeti için sunulması gereken basit bir işlem için üründen yapamadıkları kadar kâr elde etmeye çalışmaları insanların aklına doğal olarak fırsatçılığı getiriyor.teknoloji-marketlerdeki-kurulum-karmasasiBu tip bir teklif aldığınızda mobil cihazınızı pin kodu isteyecek seviyeye getirene kadar kullanmayı biliyorsanız hiç yanaşmayın. Çünkü kurulum yapan elemanın yaptığı sadece sizin yerinize ülke ve il seçimini ayarlamak, saat ve tarih ayarı ile dil ayarı! Yaklaşık 20 lira gibi bir mebla sadece bu basit giriş işlemleri için isteniyor.

Peki sunulan bu paket tamamiyle kötü niyetli midir veya kötüye mi hizmet eder? Tabiî ki hayır, faydaları da var. Mesela üst düzey bir cihazı merak ve deneme amaçlı ilk defa alacak olan tüketiciler için faydalı olabilir. Hatta bugün bir teknoloji markette gördük ki her kesimden insanın buna ihtiyacı olabilir! ‘Sony Xperia S’ alan bir tüketiciye kurulum paketi teklif edildiğinde ne olabileceğiyle alakalı bir fikir yüretememişken aynı zamanda kendisinin yapabileceğinden de şüphelendi. Buna rağmen telefonu beğenerek, iyi bir ücret karşılığı satın aldı.

Sonuç olarak aslen şunu demek istiyoruz ki “kurulum paketi” denilen şey öyle şatafatlı işlemlerin yapıldığı bir hizmet değil. Gerçekten ihtiyacınız yoksa, bir ders niteliğinde düşünmüyorsanız yanaşmayın! Onun yerine ufakta olsa ürününüze katkıda bulunabilecek bir aksesuar düşünün!

Apple iPhone Modellerinde Kurulum Nasıl Yapılır?

 

Android İşletim Sistemli Akıllı Telefonların Kurulumu Nasıl Yapılır?

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.