Tek Tip Şarj Devri Geliyor!

Artık şarjınızı yanınıza almanız gereği duymayacağınız proje, 3 yıl içinde Avrupa Parlamento’sununda onayıyla 2017’ye kadar mobil cihazlarda tek tip şarj aleti kullanılmasını öngörüyor.

Avrupa Parlamentosu, yeni düzenlemeler yasayı kabul etmesinin ardından yaptığı açıklamada ”tüketicileri düşünerek böyle bir adım attıklarını ifade etti.” Buna göre firmalar 3 yıl içinde cep telefonu ve benzeri cihazlar için ortak şarj aletlerine geçiş yapması gerekecek.

Nitekim kullanıcıların bu konuda ki hassasiyetinide göz önünde bulunduracak olursak, onlarca kabloyla uğraşmamızda son bulabilecek. Büyük bir oranda kullanıcılarıda rahatlatacak bu yasa, bundan önce eski telefonlarımız için bulamadığımız şarj cihazlarının sıkıntısınıda unutturabilecek.

140314-sarjhaber.widec

Şirketler ayrıca cep telefonlarını yanında, akıllı telefonlar, tabletler, fotoğraf makineler ve müzik çalar için da tek tip şarj aleti üretmek zorunda olacak.

Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen yasanın bağlayıcılığı yok. Ancak, üye ülkelerin kararı benimsemesi halinde 2017’den itibaren Avrupa’da satılan tüm cep telefonları tek tip şarj aleti kullanacak.

Ntvmsbc

 

 

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.