Apple Music’in 3 aylık ücretsiz kullanım süresi boyunca sanatçılara ve prodüktörlere telif hakkı ödememe kararı genç şarkıcı Taylor Swift’i harekete geçirdi. Swift’in şarkılarını platformdan kaldırtmasının ardından Apple, bu politikasında değişiklik yapacağını duyurdu.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, sanatçılara Apple Music’in ilk 3 aylık ücretsiz dönemi boyunca ödeme yapılmayacağını tebliğ etmiş, bu karar ünlü şarkıcı Taylor Swift‘in tepkisini çekmişti.

Geçen yıl Spotify‘dan şarkılarını çeken ABD’li şarkıcı Taylor Swift, Apple’ın benzer uygulaması Apple Music‘den de hak sahiplerine yeterli miktarda telif hakkı ödenmediği gerekçesiyle çekilme kararı aldı.

Tepkisini kendi blog sayfasındaki yazısında dile getiren Swift, “Biz sizden bedava iPhone istemiyoruz, lütfen siz de bizden müziklerimizi ücretsiz yayınlamayı istemeyin!” ifadelerini kullandı.

taylor-swift-apple-telif-hakki

APPLE’A GERİ ADIM ATTIRDI!
Genç şarkıcının bu adımının ardından kararını yeniden gözden geçiren Apple geri adım attı. Şirket adına açıklama yapan Apple yetkilisi Eddy Cue, Apple Music’in 3 aylık ücretsiz deneme süresi boyunca da sanatçılara ve prodüktörlere ödeme yapılacağını duyurdu.

30 Haziran’da ülkemizde de kullanıma girecek olan Apple Music uygulaması, kullanıcılara ilk 3 ay için ücretsiz üyelik imkanı sunacak. Uygulamanın ülkemizde aylık abonelik fiyatı 9,99 TL, aynı aileden en fazla 6 kişinin kullanabileceği ‘aile paketi’nin fiyatı ise 14,99 TL olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir